Jestliže se chceme stát burzovním investorem, je sice jasné že bude cílem zhodnotit naše vydělané peníze, ale je dobré se soustředit kromě ziskového potenciálu také na další důležité údaje. Kolik můžeme vydělat je při investování na burze navíc vždy ošemetnou otázkou, neboť na ni neexistuje jasná a jednoduchá odpověď. Nejen proto že možností investování je opravdu velmi mnoho, ale i proto že do burzy globálně celkem pravidelně vstupují neočekávané události. Na to je třeba si zvyknout.
V případě jednoduchého nákupu a držení akcie nás pak budou zajímat zejména tyto veličiny:
Initial capital (výchozí kapitál)
Je velikost obchodního účtu se kterým začínáme před nákupem pozice. Čím větší výchozí kapitál máme k dispozici, tím lépe můžeme diverzifikovat (rozprostírat profity i ztráty do mnoha nekorelujících trhů a způsobů investic). Díky tomu mohou být naše zisky více stabilní.
Ending capital (konečný kapitál)
Představuje výši obchodního účtu k určitému datu od nákupu pozice (otevřený kapitál) nebo od nákupu pozice do prodeje pozice (uzavřený kapitál).
Net profit (čistý zisk)
Je vypočítaný rozdíl mezi výchozím a konečným kapitálem mínus výchozí kapitál. Tedy výše výdělku. Někdy též velikost ztráty. I přesto že jde v tomto pojetí o "čistý" zisk, při zahrnutí do účetnictví je třeba odečíst náklady a daně teprve od této položky.
Annual return % (procento průměrného ročního profitu)
V případě že akcii držíme více let, což je při držení akcií běžné, nám tento údaj ukazuje o kolik procent jsme v průměru kapitál za každý jednotlivý uplynulý rok zhodnotili.
Transaction costs
Jsou takzvané "komise" neboli poplatky za uskutečněné obchody. Je třeba pamatovat na to že platíme za každý vstup a výstup z trhu bez ohledu na to kolik nám pozice vydělala nebo prodělala. Zvláště u malých účtů jsou komise více patrné. V případě dlouhodobého držení nejsou komise nikterak problémem ani u dražšího brokera.
Maximum % drawdown (velikost největšího propadu)
Protože se akcie může v průběhu držení pohnout nejen nahoru ale i dolů - tedy "proti nám", přicházíme v takové chvíli o kapitál na účtu. Cena se ale s největší pravděpodobností dříve či později zase vrátí zpět a překoná předchozí cenové maximum. Maximální drawdown nám v procentech ukazuje o kolik se za dobu držení trhu náš kapitál nejvíce ponížil předtím než se vrátil zpět. Tento stěžejní parametr je hned po výši zisku druhou nejdůležitější záležitostí, která nás bude zajímat. Pro pokročilé obchodníky je častokrát dokonce nejdůležitější. Je-li obchodní účet například 20 000 USD a maximální drawdown za dané období 40%, pak musíme při držení akcie počítat s tím že se může náš účet propadnout před dalším růstem v průměru na 12 000 USD. Čím dále do historie trhu se díváme při hledání největšího propadu, tím lépe pro nás. Různé akcie mají různé historické propady. I na to je třeba při výběru správných kandidátů hledět. Je však třeba vědět, že žádný největší historický propad ceny akcie nemusí být největší z pohledu budoucnosti.
Investoři provádějící fundamentální analýzu se pak navíc zajímají o údaje typu: výše dividend (pravidelně vyplácených podílů ze zisku firmy), kapitalizace společnosti, zda má společnost silné postavení, směr budoucích investic, rozsah působnosti, popularita, pohled na konkurenci, vnitrofiremní zprávy, tržby, zisky, výše dluhů atd.
Existuje samozřejmě daleko více měřítek kterými hodnotíme akciové trhy a naše obchody. Zde uvedená měřítka představují jen nezbytný základ který nejspíše zajímá většinu investorů. I když v případě investorů zaměřených čistě na dividendy můžou být i některé z těchto veličin poměrně nezajímavé.
Máte-li zájem o upřesnění zmíněného tématu, můžete se zeptat kromě zanechání komentáře pod článkem také položením otázky v sekci Společnost - rubrika finance
Upozornění: Autor není nikde organizován, uvedený článek je osobním pohledem a nepředstavuje investiční doporučení. Případné obchody s reálnými penězi podstupujete vždy výlučně na vlastní riziko.