Možností jak začít investovat lépe než náhodným vstupem je celá řada, dnes nastíním ty které bych preferoval osobně a které jsou podle mě naprosto základním a jednoduchým způsobem jak může začít investovat skutečně každý. Uvedeme si jak možnost kde jsou vstupy striktně a jednoznačně dané tak možnost kde je prostor pro vlastní úsudek.

Obr. 1 - Index S&P 500 a klouzavý průměr
Na obrázku 1 vidíte čárový (line) graf Indexu S&P 500 (GSPC v rámci Yahoo zdroje) což je specificky počítaný trh na základě průměrů akciových trhů pěti set největších firem v USA. Časově od roku 2015 do května 2020. Modrá linka znázorňuje tak zvaný "Jednoduchý klouzavý průměr" (anglicky Simple Moving Average - lze si jej zobrazit prakticky v každé obchodní platformě) v tomto případě s periodou 300. Znamená to že jeho křivku vypočítáme sečtením tří set předchozích denních cen (v našem případě cen Close) a výsledek vydělíme číslem 300. Dostaneme tak křivku která vyznačuje obecný dlouhodobější směr trhu. Jak vidíte je víceméně stále růstový. Jakmile se růstový trh k takovému klouzavému průměru shora přiblíží (tzv. koriguje), znamená to že trh poklesl o poměrně velký kus a to je dobrá příležitost k nákupu. Proč? Neboť je v té chvíli vysoká pravděpodobnost návratu k dalšímu růstu před žádným nebo jen mírným propadem. Takové příležitosti jsou na obrázku 1 označeny jednotlivými kroužky. Všimněte si že je takových dobrých příležitostí na obrázku více než kolik je jich vyznačených.

Obr. 2 - Index S&P 500 a silné cenové úrovně
Další klasickou příležitostí k nákupu akciového (či jiného) trhu jsou základní silné cenové úrovně (tzv. Supporty a Rezistence). Jedná se o úrovně kde měl trh viditelně problém s další změnou (růstem nebo poklesem) ceny a na určitou dobu na takovém místě stagnoval. Zmíněnou cenovou bariéru může trh buď prorazit, nebo se od ní může odrazit. Na obrázku 2 jsou cenové bariéry vyznačeny horizontálními modrými linkami a v kroužcích jsou opět vyznačeny silné příležitosti k nákupu. Všechny jsou v prvé řadě spekulací na odraz. Možná jste si opět všimli že i zde existují další nevyznačené vstupy související s dalšími úrovněmi. Budiž také zajímavostí že se bariéry tvoří často na úrovních kulatých čísel. Důvod je jasný: obchodníci při vstupech a výstupech z trhů vždy rádi zaokrouhlují.
Možná vás napadá jak reálně takové příležitosti před nákupem sledovat. Je to správná otázka avšak odpověď na ni je velice jednoduchá. Vstupů je vždy jen několik ročně a například o víkendu si na pět minut sednout ke grafům abych se podíval jak si vede třeba dvacet potenciálních trhů opravdu není žádný problém. Cenové pohyby nejsou většinou nikterak výrazné a tak ani opomenutí jednoho či dvou týdnů skutečně v reálu nebude nic moc znamenat.
Oba typy vstupů (na základě klouzavého průměru i na základě silných cenových úrovní) spadají do technické analýzy a zatímco vstup pomocí klouzavého průměru, spadajícího do tzv. Indikátorů (Studies), je vstupem čistě mechanickým (neponechává prostor pro samostatný úsudek na základě zkušeností investora), vstupy pomocí silných cenových úrovní, spadajících do tzv. Cenové akce (Price Action), mohou být značně individuální a každý investor či zkušený obchodník vidí takové příležitosti trošku jinde. Což samo o sobě není chyba a každý si tak může v trzích najít příležitosti které nejvíce vyhovují jeho investorské povaze.
Máte-li zájem o upřesnění zmíněného tématu, můžete se zeptat kromě zanechání komentáře pod článkem také položením otázky v sekci Společnost - rubrika finance
Upozornění: Autor není nikde organizován, uvedený článek je osobním pohledem a nepředstavuje investiční doporučení. Případné obchody s reálnými penězi podstupujete vždy výlučně na vlastní riziko.