Jednotlivé základní segmenty cenového grafu v podobě svící (Candles) už známe z předchozího dílu, nicméně před samotným nástupem do pozice na finančních trzích se musíme ještě rozhodnout jakým stylem celou věc vyhodnotíme a který trh si vybereme. Situaci na burze v rámci hledání dobrých obchodních příležitostí totiž můžeme v základu hodnotit dvěma odlišnými způsoby:
1) Fundamentální analýza (u akcií nás zajímají výsledky hospodaření firmy, pozice firmy, kapitalizace, ekonomické zprávy, situace ve zvoleném segmentu, vliv globálních trhů, stav navazujících segmentů, konkurence apod.)
2) Technická analýza (čtení grafu)
Protože jsem čistě technický obchodník, neuvažuji při rozhodování o svých obchodech nikdy fundamentální analýzu. Vždy se snažím využít pouze periodicky se opakující situace na historických grafech. Obě typy analýz jsou ale použitelné a je na každém aby zvolil možnost která mu vyhovuje nejvíce. Zajímavé jsou protichůdné názory některých investorů na to který typ analýzy zvolit a zatímco každý se snaží prosadit tu svoji, vydělávat mohou při správném přístupu oba.

Obr. 1 - Akciový trh Caterpillar Inc.
Obrázek 1 znázorňuje graf společnosti Caterpillar z průmyslového sektoru těžkých stavebních strojů. Každý trh má svoji zkratku (takzvaný Ticker) pro jednoznačnou identifikaci pod kterou je možné jej vyhledat. Trh akcií Caterpillar najdete pod zkratkou "CAT". Samotné čtení základních údajů denního časového grafu akciových trhů je jednoduché a v mnoha platformách či zdrojích velmi podobné. Úvodní řádek grafu zcela nahoře informuje o právě zobrazeném trhu (CAT), dále je uvedeno datum posledního vyhodnoceného dne (4. 5. 2020), hodnoty jednotlivých úrovní daného dne (Open, Hi, Lo, Close), procentuální změna ceny trhu za daný den ( -2, 8%) a na závěr vidíme takzvanou hodnotu Volume, neboli celkový počet uskutečněných obchodů za daný den (4 413 124). Horizontální osa dále představuje čas - zde v podobě denního timeframe a vertikální osa kromě souvislého cenového rozpětí i poslední cenu za kterou bylo možné jednu akcii nakoupit. V případě situace na grafu to byla cena 107, 72 USD.
Samotný graf je možné zobrazit nejen v obchodní platformě která je velmi často zdarma k dispozici od vašeho brokera u kterého obchodujete, ale dnes je možné denní grafy zobrazit bezplatně i na mnoha webových stránkách. V případě volby zobrazování grafů v brokerské platformě je pak možné si některé specifické platformy také zdarma vyzkoušet v demo-režimu. Pokud sám hledám informaci o přibližné ceně některé akcie v rozmezí platných otevíracích hodin a potřebuji ji vědět opravdu rychle, někdy používám i zadání do Google například typu "stock mmm" pro okamžité zobrazení ceny a jednoduchého grafu společnosti 3M.
Máte-li zájem o upřesnění zmíněného tématu, můžete se zeptat kromě zanechání komentáře pod článkem také položením otázky v sekci Společnost - rubrika finance
Upozornění: Autor není nikde organizován, uvedený článek je osobním pohledem a nepředstavuje investiční doporučení. Případné obchody s reálnými penězi podstupujete vždy výlučně na vlastní riziko.