Jako trader jsem se v minulosti setkal s obchodníky kteří ani po pár měsících obchodování s živým účtem neměli základní znalosti stran čtení elementárních segmentů grafu. Na grafech opravdu není třeba hledat zbytečné složitosti. Zvláště ne na grafech akciových titulů. Typů grafů existuje nepřeberné množství (Volume graf, Range bar graf, Heikin Ashi, při intradenním obchodování často Numbers bary apod.) ale v základu si vystačíme v naprosté většině případů s grafem časovým. Časový graf reprezentují jednotlivé části které jsou ve svém principu totožné a jsou to Bars (úsečky) či Candlesticks (svíčky) - v některých případech také Line (čára spojující nastavenou cenu - většinou cenu Close). Svíčky jsou jedním z nejužívanějších typů interpretace grafu.

Obr. 1 - Rostoucí svíčka

Obr. 2 - Klesající svíčka
Na obrázku 1 a 2 vidíte jednotlivé části grafu jakéhokoliv trhu. V našem případě akciového. Pracujeme v základu s denním časovým rámcem (anglicky Daily Timeframe) a proto každá svíčka pak reprezentuje jeden obchodní den. Americké akcie se otevírají v 15:30 (našeho času - pozor při přechodu na letní/zimní čas) a uzavírají se ve 22:15. Cena Open představuje úroveň, na které se trh nacházel při otevření burzy. Cena High představuje nejvyšší cenovou úroveň na kterou se během dne akcie dostala a cena Low představuje nejnižší cenovou úroveň na kterou se během dne akcie dostala. Cena Close pak představuje cenu uzavírací, tedy cenu na které daný trh daný den ukončil obchodování.
Rozsah úrovní mezi Open a Close se nazývá tělo svíčky, rozsah úrovní od Low k tělu nebo od High k tělu se nazývá knot či stín. Všimněte si rozdílu mezi rostoucí a klesající svíčkou. Zatímco High a Low úrovně jsou vždy stejné, úrovně Open a Close jsou prohozené. O jakou svíčku se jedná (rostoucí či klesající) většinou reprezentuje barva jejího těla, ale najdete i jiné typy zobrazení v podobě vybarveného těla například černou barvou v případě klesající svíčky a prázdného těla v případě svíčky rostoucí. Takové nastavení umožňuje investorům studium grafů i v černobílé papírové podobě. Graf je pak stále maximálně srozumitelný.
Jednotlivé úsečky (svíčky) řazené za sebou pak tvoří celý graf zobrazující vybrané rozmezí času a ceny. Specificky vypadající svíce jsou označovány některými obchodníky různými jmény (například Hanging man - oběšenec, Hammer - kladivo a mnoho dalších). Různé typy takto označovaných svíček mají různé pravděpodobnosti budoucího pohybu ceny trhu. Ač budeme pracovat pouze s denním timeframe, kdy jedna úsečka představuje jeden obchodní den, pro zajímavost lze uvést že investoři mnohdy čtou i jiná časová pásma - vyšší: týdenní, měsíční, čtvrtletní, roční - a nižší: čtyřhodinová, hodinová, patnáctiminutová, pětiminutová, dvouminutová a podobně.
Máte-li zájem o upřesnění zmíněného tématu, můžete se zeptat kromě zanechání komentáře pod článkem také položením otázky v sekci Společnost - rubrika finance
Upozornění: Autor není nikde organizován, uvedený článek je osobním pohledem a nepředstavuje investiční doporučení. Případné obchody s reálnými penězi podstupujete vždy výlučně na vlastní riziko.