Lití olova je starý Vánoční zvyk, který má svůj původ už u keltských druidů, kteří převzali tajemství věštění od veleknězů z bájné Atlantidy. Dříve byl tento zvyk běžný a častý. K jeho útlumu došlo v průběhu obou světových válek, kdy byl nedostatek olova.
Jak se lije olovo
Olovo nebo spíše olůvka dejte do kovové nádoby s rukojetí a dejte nad plamen nebo na plotnu. Dříve se běžně používala naběrečka a olovo se tavilo nad plamenem ohně.
Jakmile je olovo tekuté můžete ho opatrně odlévat do nádoby se studenou vodou. Nádoby by měla být dostatečně vysoká. Vyvarujte se umělých hmot. Dobře poslouží jiný hrnec naplněný vodou.
Na co dát pozor
Kov nelijte zbytečně z velké výšky a buďte nad míru ostražití k bouřlivé reakci s vodou. Pozor také na nebezpečné výpary z olova. Není vhodné přenechat tuto činnost dětem. Pokud si chtějí odlít své vlastní odlitky určitě jim pomozte uchopit rukojeť nádoby.
Věštíme
Krátce po odlití jsou odlitky připraveny k věštění. Pozor na křehkost kousků, kde je méně olova. K věštění budete potřebovat zapojit fantazii, ale jsou tu možná vysvětlení.
Co hledat v odlitcích
- Rovné čáry věští spokojený klidný život.
- Dva spojené kruhy znamenají svatbu.
- Dva kruhy porušené – rozchod s blízkým člověkem.
- Pravidelný čtverec – život v souladu s lidmi i přírodou.
- Kříž – smrt.
- Dva kříže – zajištěné stáří.
- Tvar domu se střechou symbolizuje štěstí v životě člověka.
- Pravidelný trojúhelník – nečekané štěstí v podnikání apd.