Jak správně pájet?

Od: Datum: 03.06.13 22:53 odpovědí: 18 změna: 20.04.14 20:47

Zdravím,

mohl by mi prosím někdo poradit jak správně pájet? Nevím, jestli to půjde takto teoreticky dobře vysvětlit, ale potřeboval bych to pochopit tak, abych bez problému pak zapájel co potřebuji a aby to pak na 100% fungovalo. Vždycky jsem totiž pájel s transformátorovou pájkou a s normální pájkou moc neumím.

Nikdy mi to pořádně nešlo a vždycky ten cín zůstával na tom špičatém hrotu, nebo dlouho trvalo než se roztopil a přichytil součástku a nakonec to dopadalo tak, že ten cín byl přepálený atd.

Jak správně pájet? Jak správně používat kalafunu a k čemu přesně slouží?

Ocením případně i tipy na nějaké knihy atd.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.13 23:07
avatar

To se na dálku těžko popisuje, ale základní ujasnění v pojmech:

pájka = to co se pájí, dá se tomu říkat cín

páječka = to čím se pájí

kalafuna = látka na odstanění "nečistot" při pájení, umí částečně napravit přepálený cín, ale není všemocná

Správně se nepájí tak, že se nabere cín na páječku a pak na spoj, ale nejprve se spoj nahřeje a pak se přiloží cín, který se hned rozteče a pak se vzálíš s páječkou i cínem. Do spoje se nijak nefouká ani se neurychluje chladnutí. Co se týče kalafuny je dobré v ní hrot koupat co nejčastěji. Hrot je pak "čistý" a lesklý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonymn
Datum: 04.06.13 12:05

Aha, takže nejdříve je potřeba ten spoj nahřát? Já vždycky přiložil k nožičkám součástky cín a hrotem pájky se jej snažil u té součástky roztopit, bez jakéhokoliv nahřátí předem. Mám vždycky obavy, aby se tím teplem potom třeba nezničila součástka, nebo ty cesty na plošňáku.

Od: bmbx®
Datum: 04.06.13 12:58

Samozřejmě se to musí prohřát opatrně, aby se součástka nebo měď plošného spoje nezničila, ale pokud to není vše pořádně prohřáto, vzniká tkzv. studený spoj. A jak se říká "studený spoj - závady zdroj" *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 03.06.13 23:12

Břit pájky musí být pocínovaný, abyste mohl nabrat cín a dát jej na pájené místo.Aby se mohl břit pocínovat, musí být kovově čistý=musí se opilovat, nebo obrousit.Pak si kupte salmiak=pevná pasta, po ní přejedete žhavým břitem, a pak už najet do cínu, a dojde k pocínování. Lze použít i kalafunu, tou se může i potřít pájený spoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 23:23
avatar

u mikropájky se rozhodně žádný cín na hrot nenabírá, ale přikládá přímo na místo spoje, které se páječkou rozehřeje, jak píše faltawir. Poté co se pájka (cín) správně rozlije se páječka dá pryč a nechá se spoj zatuhnout. Nejlepší je mít kalafunu drcenou a přímo do ní pájku (cín) "namočit". Spolu se správnou teplotou páječky pak vzniknou krásné, čisté spoje správně zalité pájkou.

doplněno 03.06.13 23:48:

omluva fatalwirovi za zkomolení jména, nějak jsem se překlepl :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 23:44
avatar

Pokud má tazatel mikropáječku (mikropájku), tak rozhodně NEBROUSIT! Ty hroty bývají pokryté vrstvou speciálního kovu, který zajišťuje, že se hrot v pájce nerozpustí (jako se tomu stává u obyčejných smyček z mědi u transformátorových páječek).

doplněno 04.06.13 10:05:

->mikihans: To je v/ hoode. Nejsi ani prvni a ani posledni kdo udelal uplne stejny preklep. *placni*

doplněno 04.06.13 10:07:

*v pohode, Ten mobil si pise co chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 04.06.13 20:31

kjanik: tazatel se ptá na pájení elektroniky, nikoliv na klempířinu.

A abych taky odpověděl tazateli. V následujících odkazech se to už řešilo. Heslo do vyhledávacího okénka: jak správně pájet

https://www.poradte.cz/elektr…avne-pajet-s-mikropajkou.html

https://www.poradte.cz/volna-diskuze/713-jak-pajet.html

https://www.poradte.cz/elektr…ka/1140-potize-s-pajenim.html

https://www.poradte.cz/elektr…do-zaklady-jak-pajet-smd.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 23:18
avatar

zalezi co chcete pajet jako klempir pouzivam cinu SN60PB40 jde s ni sletovat pozink med mosaz zinek taky obycejny cerny plech , k cisteni hrotu se pouziva salmijak ja ho nepouzivam staci hrot prejet pilnikem a pocinovat, k pajeni potrebuji take kyselinu kupuji kyselinu chlorovodikovou ,taky se nazyva solna 31 procentni ,pokud ji mam prilis silnou tak ji priredim, touto kyselinou se za pouziti stetecku natiraji spoje ktere se budou letovat ,pokud mi neco nejde spajet dohromady ,prevarim kyselinu vhozenim par kousku zinku do kyseliny chlorovodikove , ale opatrne je to bourliva reakce je lepe pouzivat ochranne bryle,k letovani pouzivam klempirskou benzinovou lampu ,neni dobre prilis prehrivat pajeci hrot,letovani chce trochu praxe neni to nic sloziteho

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 23:49
avatar

Kalafuna slouží k tomu samému co kyselina chlorovodíková, akorát je šetrnější, méně nebezpečná a na pájení elektroniky je HCl naprosto nevhodná si myslím. Stačí aby se dostala kam nemá a ze součástek je nepoužitelné cosi. A co se týče kalafuny, je dobré ji po dokončení pájení omýt lihem.

PS.: ->mili3478: Pozor na ten zinek do té kyseliny, reakce je to bouřlivá (jak už jsi sám řekl) a navíc vzniká vodík, který je na vzduchu hořlavý až výbušný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.13 18:27
avatar

fatalwir dik ale vim to ,pracuji s ni denne

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jinx*
Datum: 04.06.13 07:52

Pouzivam spajkovacku JBC AD 2700 a hrot C245-906,vymienam SMD aj bezne ine komponenty aj bez noziciek okrem BGA kde su nozicky ulozene pod komponentom.

povrch plosky musi byt cisty odmasteny (isopropylalkohol).Najlepsie je este prebehnut sklenym perom,tym sa to trochu zdrsni.Nanesiem flux (gel) v tvojom pripade kolofoniu ale len malicko.Zachytim komponent v osi X a Y (nejake nozicky),teraz zacnem pouzivat cin (prierez 0.3mm a bezolovnaty).Spajkujem smerom od vnutra komponentu smerom von tzn. od "svaba" na uplny kraj noziciek.Nanesiem viac fluxu a teraz mozem behat po nozickach s hrotom akokolvek lebo flux zabrani vzniku skratu spajkovanim.Bezne sa daju zaspajkovat komponenty 4x3 mm (14 noziciek po obvode) vzdialenost 0.3mm medzi nozickami.

Po ukonceni spajkovania je nutne koniec hrotu pocinovat...zabrani sa oxidacii hrotu spajkovanie je pri teplote 400 stupnov.

K demontazi alebo k vymene komponentov pouzivam horuci vzduch tepl.550 stupnov.Na toto uz treba WELLER horkovzdusnu stanicu kde vies nastavit prietok vzduchu,teplotu,dyzu,prip.podtlak na zdvihnutie komponentu a rozne formy okolo meneneho komponentu aby si neodfukol komponenty okolo toho co menis.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 04.06.13 10:31

Ještě doplním: teplota

Při pájení musí být hrot páječky zahřátý na teplotu při které pájka taje. Při nízké teplotě pouze změkne a dobře se nerozlije do spoje. Při vysoké teplotě htoru se pájený spoj i pájka rychle rozehřeje a rozlije se po celé ploše i na nežádoucí místa a při delším ohřátí se "spálí", spoj je šedivý, krupičkatý, pórovitý. Správný spoj musí být pěkně lesklý a oblý. Špatný spoj vypadá jako špatně přilepená hroudička, brambora nebo rozlitý lívanec.

Také některé součástky jsou velmi citlivé na teplotu a musí se pájet velmi krátce. Některé polovodičové součástky, některé typy keramických kondenzátorů (při ohřevu se odlepí vývody) a součásky v plastovém krytu, například různé druhy konektorů, piezosirénka, apod.

Lepší než kniha je aby ti to někdo předvedl v praxi a mohl sis to vyzkoušet pod vedením někoho, kdo to umí. Nebo odkoukat někde na videu na webu. Hledej podle klíčových slov "pájení", "soldering", "soldering practice", "learn solder" apod. Najdeš například


nebo obecné pájení (20 minut) na

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 04.06.13 14:41

Odpovědi jsou téměř vyčerpávající.
Jen bych doplnil, že kalafuna a jiné používané materiály neplní funkci očištění pájených spojů, ale působí jako tavidla, aby se pájka bezproblémově na spoji roztekla. Bez použití pájedla (tavidla) se na povrchu roztavené pájky (cínu), vytvoří oxidovaná vrstvička, pájka vytvoří kuličku, a tím je znemožněno zatečení a rozprostření pájky v místě pájení. Očistu pájeného místa musíme zpravidla zabezpečit mechanicky. - Přeji hezký den. - miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 04.06.13 16:30

miro:

kalafuna má i schopnost odmašťovat a čistit, pokud spoj není hrubě a viditelně zoxidovaný tak se jiný způsob čištění používat nemusí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: miro®
Datum: 04.06.13 17:53

Ano, ale hlavním a bezpodmínečně nutným požadavkem je použití jako tavidlo. I bezvadně čistý spoj, bez použití tavidla půjde obtížně pájet. Zdravím - miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.13 18:23
avatar

Souhlas s bmbx. "V horkém stavu reaguje jako silná kyselina. Má schopnost rozrušit tenké vrstvy oxidů při teplotách 200 °C za 1_2 s." (wikipedia.org)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 05.06.13 23:18

Kalafuna je organická kyselina. A podle toho se taky chová, když ji ohřejete. Hlavní úkol tavidla je zrušit povrchové napětí roztavené cínové pájky. A je dobré ji po pájení omýt a DPS nalakovat lakem pro elektroniku. Kalafuna má totiž jednu nepříjemnou vlastnost. A to tu, že "táhne" vlhkost. Myslím, že dnes je k mání dost kvalitnějších tavidel,než je kalafuna. Jednak ses nimi líp pájí, a nemusí se po pájení omývat DPS. Jsou tzv. bezoplachová.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajaaja*
Datum: 20.04.14 20:47

Nejlépe se pájí za použití cínu STANNOL. Našel jsem bezva cenu za polovinu jej mají na aukru a je super :) Doporučuji a dílo se určitě vydaří.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.