Jak správně pájet s mikropájkou

Od: Datum: 27.09.10 13:13 odpovědí: 6 změna: 14.06.14 07:05

Mám doma jednu z těch malých stolních elektronických digitálních meteostanic. Meteostanice přestala fungovat. Po rozmontování jsem zjistit, že se v ní ukroutil/upadl drátek vedoucí od baterie do desky tištěného spoje. Oprava vypadá prostě. Jednoduše připájím drátek zpět. Zde se dostávám k jádru věci. Nikdy se mi nepodařilo nic úspěšně připájet. V minulosti jsem párkrát zkoušel pájet s klasickou trafopájkou s cínem a kalafunou, ale spoj nikdy nedržel. Z cínu se udělala kapka, která se nechtěla přisát ke spoji.

Nyní bych rád vyzkoušel postup s mikropájkou, které mají být k tomuto vhodnější. Mám ale obavu, abych třeba desku nezničil teplotou atp. Nenašel jsem na internetu žádný relevatní návod. Uvítal bych tedy radu pro úplného laika, co k mikropájce potřebuju (asi ten cín), a hlavně jak správně provést pájecí postup, aby spoj byl ok a nic nezničil?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.10 13:35

Pajeni chce trochu cviku ... 1) to co pajis musi byt ciste - nemastne - proto se nekdy pouziva i kyselina. 2) Cin se musi poradne prohrat, ale ne prepalit... pak to dela uz takovy hrutky a ztraci lesklost. Kdyz budu chtit pripajet to, co popisujes, tak si oholim dratek, nebudu na nej hrabat mastnyma rukama, ale rovnou jej prilozim ke kalafune, ve ktery ten dratek trochu "vyvarim" a pote prilozim cin, ktery se do dratku nadherne vpije. Pote si rozehreju ten ukrouceny spoj, vyndam (odsaji odsavackou) zbytek utrzeneho dratku a zaroven pridam pocinovany novy dratek .. podle toho kolik mi zbylo na desce cinu bud pridam, nebo se to krasne slije a neni treba.

Ohodnoceno: 2x

Od: picachu*
Datum: 27.09.10 14:04

Diky za info. Mezitim jsem rozsiril vyhledavaci okruh a nasel jsem par skvelych navodu (v nemcine). Hlavne ten prvni link je skvely, obsahuje i odkazy na doporucene vybaveni, fotky a postupy. Je na vice stranek.

http://www.pc-max.de/artikel/…ch/loeten-wie-geht-es-richtig

http://www.elektronik-kompendium.de/sites/grd/0705261.htm

http://www.elektronik-kompendium.de/sites/grd/0705261.htm

Tak si to nastuduju a uvidime.

doplněno 27.09.10 14:46:

Jeste jsem nasel v cestine:
http://www.hakko.cz/technicke-informace.html a zde odkazy na Zaklady pajeni, Problemy pajeni, Technologie pajeni.

Od: carnero*
Datum: 14.06.14 07:05

...tak já jsem před chvílí udělala stejnou chybu...studený spoj...:( rada pomohla, díky

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.09.10 18:29

Vše je o čistotě a teplotě.Pokud je zařízení nové,jde o to,nejprve ocínovat drátek nebo přívod k součástce,pak hrot pájky položit na ocínovaný tišťák a ohřát,až se cín roztaví.Pak rychle přiložit ocínovaný drátek,a počkat,až se spoj vychladí.během chladnutí se nesmí spoj pohnout.To už samozřejmě pájku vypnu.Postup je stejný u mikropájky odporové,nebo transformátorové(pistolky).Vždy musí být očištěný a ocínovaný hrot,než zahájím pájení.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Od: lui*
Datum: 29.09.10 22:53

Za 1. Proboha jen ne kyselinu. Ta je dobrá tak pro klempíře, ale absolutně se nehodí do elektroniky.

2. Mikropájku na asi 280-300stC. Záleží to na tom jakou máš, jak dobře drží teplotu. Lepší než absolutní údaj o teplotě, je všímat si toho, jak se chová cín na hrotu páječky. Musí být stříbrný, lesklý, a musí přilnout na hrot. Pokud bude hrot studený, tak se nebude tavit cín, pokud bude příliš teplý, tak se ti cín rozloží na cín a olovo, zhrudkovatí, zešedne. A tím se nadá udělat dobrý spoj.

3. Ke každé mikropájce je přiložena buď houbička, nebo čistící špony. Houbička se namáčí tak, aby byla vlhká. Namočit, vyždímat rukou. Nesmí z ní kapat voda. Má to vliv na životnost hrotu. O tu houbičku se čistí hrot těsně před samotným pájením. Ta špička musí být pěkně stříbrná. Není-li, musí se nejdřív pocínovat.

4. používat kvalitní trubičkový cín s tavidlem. Pro začátek stačí obyčejný Sn60Pb40, s nějakým obyčejným tavidlem, průměr tak 0,6 - 1mm.

5. Očistit budoucí spoj na desce plošných spojů(DPS). Tady záleží na tom, jak ta deska vypadá. Pokud je to měď, a není zoxidovaná, tak stačí jen přiložit hrot na DPS přidat trochu málo cínu(aby se lépe přenášelo teplo), počkat až se začne tavit, a potom přidat požadované množství cínu. Není ho potřeba moc. Tím se DPS pocínuje.

Další postup se trochu liší podle toho, jestli ten drátek budeš pájet ze strany spojů, naležato na DPS, nebo jestli konec drátku příjde prostrčit dírou skrz DPS ze strany součástek.

V každém případě odizolovat drátek tak asi 3-5mm. Je jedno jestli je to drátek s PVC izolací nebo jen nějaký lakovaný drátek. Potom přijde pocínovat konec drátku. Přiložit hrot, přidat cín, počkat až se ohřeje a potom opatrně ještě přidat trochu cínu. No a teď už jen bud ohřát DPS, roztavit cín na ní, a přiložit náš pocínovaný konec drátku, a počkat bez hnutí až vystydne cín. Nebo drátek prostrčit skrz DPS nechat koukat náš pocínovaný kousek z DPS ven, a přiložením hrotu na DPS a k tomu pájenému drátku oba ohřát s trochou cínu, po ohřátí tam přidat kolik bude potřeba a je to. Pamatuj, že správně zapájený vývod drátku skrz desku vypadá jako miniaturní Ještěd, Hi. Neměla by na něm být bakule cínu. Ne že by to nefungovalo, ale nepoznáš, že ti cín správně přilnul na DPS.

A tu mikropájku ti schvaluji. Je to mnohem šetrnější k té elektronice. To zapájení pistolovou pájkou, by ta tvoje elektronika nemusela "rozdejchat".

Snad jsem tenhle "sloh" rozepsal dost podrobně. Pokud by jsi něčemu nerozuměl, tak se zeptej. Ale jedna rada na závěr. Než se pustíš do té opravy, zkus si na nějakém starém tišťáku tenhle postup nanečisto. Tím chci říci, nauč se pájet na něčem, čeho není škoda. A tu meteostanici si nech, až to budeš umět. Pokud jsi šikovný, nebude ti to učení trvat déle než 2 hodiny.

doplněno 08.10.10 00:40:

To jsem rád, že ten můj "sloh" k něčemu byl.

Ohodnoceno: 2x

Od: picachu*
Datum: 07.10.10 10:03

Diky za skvely navod. Vyzkousel jsem si to nanecisto, no je to celkem piplacka. Nakonec jsem to zvladl a pripajel i ten drat u te meteostanice. Po vlozeni baterii nabehla v pohode. Diky vsem za rady.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.