Výpověď v práci

Od: Datum: 06.11.12 14:59 odpovědí: 26 změna: 11.11.12 09:54

Dobrý den. Prosím o radu. Měl jsem nastoupit do lázní, když jsem toto oznámil zaměstnavateli, dal mi na výběr. Buď podepíšu dohodu o ukončení prac.poměru nebo mi bude dávat neslnitelné úkoly, aby mi mohl dát výpověď kvuli porušení prac. smlouvy. Já jsem neváhal a šel na druhý den 4.10. k lékaři a ten mě uznal prac. neschopnost. Též den jsem odeslal doporučeně neschopenku zaměstnavateli poštou. Dne 8.10. jsem se chystal odjet do lázní, když mi byl před odjezdem vrácen tento doporuč. dopis, stálo na něm nedoručeno z důvodů NEPŘIJATO. Proto jsem toto opakoval se stejným výsledkem. Proto jsem se obrátil na inspektorát práce, kde mi řekli, abych neschopenku doručil osobně. Toto jsem také učinil. Ovšem ne přímo panu majiteli, ale na účtárnu. To samé jsem učinil po 21 dnech i s druhým dílem neschopenky a lístkem na peníze. Dnes jsem znovu osobně předal lístek na peníze na účtárnu. Po pár minutách se mi ozval majitel na telefon, proč mu posílám lístek na peníze, když mám u něho už měsíc výpověď z důvodů, že jsem mu nedoručil do tří dnů od začátku uznání prac. neschopnosti neschopenku. Prý mi zákon jasně říká, že mám toto nejpozději do tří dnů vykonat. Na to, že jsem mu neschopenku posílal doporučeně se mi vysmál, že on nic nedostal. Je tudíž jasné, že takto udělal schválně, aby tohoto docílil. Udělal jsem nějakou chybu, kvůli které může vyhrát případný soud? Nebo mám nějakou možnost se bránit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sebastian
Datum: 06.11.12 15:08

Dobrý den,

chybu jste patrně neudělal, rozhodující by měl být den odeslání doporučeného dopisu zaměstnavateli, nepřijetí dopisu Vás nemusí zajímat. Ovšem pokud je zaměsnavatel svině, tak Vám asi nezvude nic jiného než se sním soudit (na mimosoudní vyrovnání patrně nedojde) a tuto cestu bych Vám nedoporučoval. Soud stojí velké prachy a z praxe znám případy, kdy i jasné případy soud rozhodl neočekávaně... že by náhoda?

P.S. Studuji 3. ročník SŠ se zaměřením na právo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.12 15:47
avatar

Dobrý den. Žádné rozhodnutí soudu se nedá odhadnout na 100%. Nicméně já se domnívám, že by zaměstnavatel v případě soudního sporu, neměl být úspěšný. Vy máte svědka na to, že neschopenka byla odeslána včas, máte důkaz o tom, že nebyla zaměstnavatelem přijata. Zde jde o jasný úmysl zaměstnavatele... Vycházím i z tohoto původně založeného vlákna:

https://www.poradte.cz/spolec…st/19540-lazne-vypoved.html#9

doplněno 09.11.12 10:45:

Spivan - v době pracovní neschopnosti Vám výpověď zaměstnavatel dát nemůže. Tudíž až pracovní neschopnost ukončíte, jděte normálně do práce. Pokud Vám zaměstnavatel předloží výpověď, pročtěte si jí a pokud uvádí důvod, o kterém píšete, nic nepodepisujte, jen na tiskopis výpovědi zaměstnavateli poznamenejte, že nesouhlasíte s důvodem uváděným ve výpovědi a že se budete bránit soudní cestou. Tím se stane výpověď neplatná, avšak neplatnost rozvázání pracovního poměru musíte uplatnit žalobou u soudu, nejpozději ve lhůtě 2. měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit. Určitě doporučuji vzít si advokáta v případě soudního sporu. Zaměstnavatele upozorněte, že jste se obrátil na insp. práce a tudíž kromě svědků doma, máte svědky i na úřadě, jak to bylo s Vaší neschopenkou atd. Pokud nemá zaměstnavatel čisté svědomí (jako že nemá) měl by snažit s Vámi dohodnout a nepoškodit Vás. To jediný postup, který mohu v této situaci prozatím poradit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: spivan*
Datum: 06.11.12 16:54

Ano, toto vlákno psala moje přítelkyně a obsahem byl přímo můj případ.

Datum: 06.11.12 16:43
avatar

A on Vám tu výpověď předal, nebo poslal?každopádně jste v ochrané lhůtě, když jste na nemocenské...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spivan*
Datum: 06.11.12 16:51

On mi žádnou výpověď nepředal ani neposlal. Dnes mi to jen oznámil telefonicky.

Od: ron*
Datum: 06.11.12 16:55

Do telefonu Vám může oznamovat, co chce. Výpověď z pracovního poměru musí být písemná.

doplněno 06.11.12 17:00:

Zaměstnavatel Vám jen neoprávněně vyhrožuje, snaží se Vás zastrašit. Doklad o pracovní neschopnosti považujte za doručený. Nepřevzetí doporučené pošty jste oznámil na inspektorátu práce, máte tedy svědky. Máte i obálku z pošty s razítkem nepřijato. Navíc jste neschopenku doručil osobně na mzdovou účtárnu. Zaměstnavatel do žádného pracovněprávního sporu ve vlastním zájmu nepůjde a dobře to ví.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.12 17:10

Dobrý den, výpověď, byť by Vám ji zaměstnavatel předal i písemně, je neplatná. Jste v ochranné lhůtě a na to, že jste se neschopenku snažil doručit, máte důkaz - doručenku. Pro případ neplatného rozvázání PP ze strany zaměstnavatele dává právní řád, především zákoník práce, možnost zaměstnanci domáhat se svých práv. Možnosti obrany spočívají především v soudní žalobě na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru, domáhání se dalšího zaměstnávání, případně právoplatného skončení pracovního poměru a v neposlední řadě také finančního řešení (peněžité kompenzace) za neplatně rozvázaný pracovní poměr. Doporučuji toto vykutálenému majiteli firmy sdělit, dále převzít od něj výpověď, co nejrychleji mu opět na doručenku poslat, že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával ( raději si nechte napsat od právníka) a obrátit se např. na bezplatnou právní poradnu v místě bydliště a jít do soudní žaloby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.12 17:50
avatar

A proč tak moc chcete pro takového hajzla pracovat? Já vím, že sehnat slušnou práci není lehké, ale člověk by měl mít nějaké limity, sebeúctu a sebevědomí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spivan*
Datum: 06.11.12 17:57

Samozřejmě pro něj pracovat již nechci, práci si hledám. Jde však o to, že pokud bych jeho "výpověď" přijal, nedostal bych nemocenskou za celý měsíc v lázních a nyní bych byl také "na dlažbě" bez koruny.

Datum: 06.11.12 18:09
avatar

Tak nic neprijimejte, odpocinte si v laznich a hotovo ne? Az se vratite zpet tak az pak vam muze dat vypoved. Respektive nemuze jen tak. A s tema nesplnitelnyma ukolama, nezapomente ze co nemate v pracovni smlouve, delat nemusite.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 07.11.12 03:14
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 07.11.12 03:20
Souhlasim s tim, ze je lepsi se nechat propustit, nez podepsat "dohodu" (ktera ve skutecnosti zadnou dohodou o rozvazani pracovniho pomeru neni, protoze vy se dohodnout nehodlate). Zamestnavatel vi velice dobre, ze vas vyhodit nemuze, protoze v tu chvili ma na krku inspektorat prace, zalobu a zcela jiste prohrany pripadny soud se vsemi z toho souvisejicimi poplatky a pokutami.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 19:36
avatar
Pokud jste výpověď nepodepsal, tak nemůže tvrdit, že ji máte. Taky by me zajímal důvod výpovědi. Oni rádi vyhrožují a lidi se často boji a z neznalosti podepíší vše, aby měli klid. Já myslím, že můžete být v klidu, soud rozhoduje dle platných zákonů a vzdy se dá odvolat. Dokud si zaměstnanec nechá vše líbit, tak budou vydírat pořád dál a dál.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 22:58
avatar

Výpověď (na rozdíl od dohody) je (resp. může být) i jednostranným aktem, který nevyžaduje podpis protistrany.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 23:19
avatar
Ale nemůže ji dostat bez jeho vědomí. Podpis znamena převzetí výpovědi, jak jinak dokázat, že ji zaměstnanec převzal?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 23:23
avatar

Existuje právní fikce doručení, existují třeba svědecké výpovědi... dá se to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.12 10:11
avatar
To samozrejme ano a samozrejme vše pisemne plus podpisy svědků. Jenže pokud ovšem hned nastoupil na nemocenskou, tak v době nemoci nelze... Chtěl bych vědět, co za důvod nebo paragraf má ve výpovědi uvedeny.
doplněno 09.11.12 11:35: To ale neni duvod k vypovedi. I kdyby jste mu neschopenku predal az na konci mesice, nic s tim neudela. Max vam muze dat napomenuti, ale ne vypoved. Takze nesc openku jste odeslal,dukaz mate a pak normalne do prace. Jestli si najdete jinou praci, vypoved si date sam. Jestli vam neda zadny jiny padny duvod k vypovedi z jeho strany, mate narok na dvoumesicni vypovedni lhutu a odstupne dle zakoniku.
doplněno 11.11.12 11:25: Je to jako jsem psal. Zaměstnavatel vám výpověď dle uvedeného dat nemohl, proto se vás snaží donutit k dohodě. S těmi penezi samozrejme nic neuděláte, pokud vám zakázal vstup, je to překážka z jeho strany. Vy si můžete každý den stoupnout před věznici, pak vám náleží nejspíš doplatek do průměru nebo 80%. Nejde o žadné dva měsíce, jste pořád zaměstnanec a on vás můžeme propustit jen ze zákonných důvodů. To už záleží na vás, jak to cele ustojite. Jestli ovšem pristoupite na dohodu, nic nedostanete.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: spivan*
Datum: 09.11.12 10:23

Tak majitel mi oznámil důvod jen po telefonu. A to ten, že jsem mu do 3 prac. dnů nedoručil neschopenku. A z toho důvodu mám výpověď. Já jsem samozřejmě ale nic nezanedbal. Poslal jsem ji poštou. On ji schválně nepřevzal, abych nestihl tuto lhůtu dodržet. Prý zákon jasně říká do 3prac. dnů. A to je důvod. Teď bych rád nemocenskou ukončil a našel si novou práci. Jen nevím jak to všechno skloubit, abych nic nezanedbal. Nechci mu ty peníze jen tak darovat a nechat si to líbit, když vím, že jsem v právu. Ale taky to chci už mít všechno za sebou a chodit do normální práce jako normální člověk. Takhle nemám jistotu ani práce, ani peněz ani nějaké svěltlé budoucnosti...

Od: pt®
Datum: 09.11.12 11:50
avatar

"spivan", obraťte se telefonicky a současně písemně na Inspektorát Úřadu práce a řekněte a vypište vše, jak jste to udělal tady nám a požádejte je, jak máte postupovat. To je moje rada. - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Od: spivan*
Datum: 09.11.12 15:41

Na inspektorátu jsem byl samozřejmě. Tam jen chlapík listoval zákoníkem a jediné co mi po půl hodině řekl, že je to sporné a on nemá zkušenosti od soudu, ať se tedy obrátím na právníka. Takže tam sedí úplně na h...

Od: artik*
Datum: 09.11.12 14:43

4.10. jste šel k lékaři a 4.10. jste odeslal dopis . 8.10. vám byl dopis vrácen . To je nějak brzo ,né? To musel zaměstnavatel dopis odmítnout a pak to máte potvrzené od pošty . Jinak by se to časově nedalo stihnout . Dopis taky leží třeba týden na poště .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.11.12 14:49
avatar

Pokud ji zaměstnavatel odmítl převzít, putuje obálka hned zpět. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: spivan*
Datum: 09.11.12 15:42

Ano. Odmítl ji převzít, tudíž obratem jsem ji měl na poště zpátky.

Od: artik*
Datum: 09.11.12 16:11

ale v tom případě je to zapsáno na poště , že byla zásilka vrácena .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.11.12 17:35

Jak již zde radili, normálně nastoupit do zaměstnání a trvat na přidělování práce.

Žádnou výpověď jste dosud neobdržel. I kdyby vám dával výpověď, podepište jen její převzetí, ale stejně ještě budete pracovat ve výpovědní lhůtě (která je 2 měsíce od prvního dne následujícího měsíce.

Pak prohlásíte, že trváte na dalším zaměstnávání.

V době pracovní neschopnosti nemůžete dostat výpověď.

Výpověď může dát zaměstnavatel jen ze zákonných důvodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spivan*
Datum: 11.11.12 09:54

První problém je ten, že se mi majitel rozhodl snížit plat na minimum, to je podle mé kategorie asi 58kč na hodinu. za takovou mzdu opravdu 2 měsíce pracovat nebudu. Jinak na toto má právo. Druhý problém je ten, že dílna, ve které pracuju je v objektu vězení a tam se dostanu jen s legitimací, kterou pan majitel jistojistě zrušil, takže se na pracoviště fyzicky vůbec nedostanu...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.