Lázně - výpověď

Od: Datum: 03.10.12 17:01 odpovědí: 13 změna: 08.10.12 22:09

Po oznámení v práci, že jsem dostala lázně, mě šéf začal nutit k okamžitému podpisu dohody o ukončení pracovního poměru. Pokud nepodepíšu, prý si mi dá tři nesplnitelné úkoly a vyhodí mě pro hrubé porušení. Do lázní nastupuji toto pondělí. Nevím, jak mám věc vyřešit. Je řešení nastoupit již od zítřka na nemocenskou?

Dále mám podepsaný platový výměr, může mi snížit mzdu i zpětně, za září?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mickeymouse*
Datum: 03.10.12 17:36

Nastoupit na nemocenskou není žádné řešení. Spíše si už zítra začněte hledat jinou práci. Když jste dostala lázně, tak asi dost marodíte, a to bohužel zaměstnavatelé nevidí rádi. Tak abyste si tady za pár měsíců nestěžovala, že vás na pracáku ´vykořisťují´ , že vás nutí zametat ulice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 19:16
avatar

Lazne jsou zaslouzene pro pracujici. BOhuzel uz ne tak dostupne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.12 17:48
avatar

Začnu tím posledním (odpověď je nejjednodušší): Mzdu stanovenou mzdovým výměrem může zaměstnavatel kdykoliv změnit. Musí přitom dodržet minimální zaručenou mzdu a zaměstnance vykonávající stejnou nebo podobnou práci nesmí odměňovat výrazně odlišně.

___ K dohodě o rozvázání PP a k nátlaku:

Nenechte se zneklidnit a klidně na jednání zaměstnavatele přistupte. Trvejte ovšem na tom, aby Vám ty nesplnitelné úkoly zadal písemně. Ohlídejte si, aby sedělo datum zadání (nesmí být zadáno "zpětně") a nechte si v písemném zadání stanovit i lhůtu pro splnění úkolů.

To podle mne zaměstnavatel neudělá, protože by Vám dal do ruky zbraň proti sobě.

___ Lázeňská péče není výpovědním důvodem a k uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru Vás zaměstnavatel nesmí nutit. Pokud by na Vás tlačil dál, můžete mu říci, že si jeho jednání nahrajete a obrátíte se na příslušné orgány. Potom už by Vám měl dát pokoj.

Lázně si užijte a načerpejte dostatek sil do další práce. (Myslím, že po návratu z lázní už situace nebude tak "žhavá".)

___ Další možností by bylo zajít před odjezdem k lékaři a nechat se vyslat na vyšetření nebo jej požádat o neschopenku. Klidně mu můžete vysvětlit, že byste ráda využila všech možností ke zlepšení zdravotního stavu, a že se obáváte, že současný stres v práci by mohl oddálit nástup účinku lázeňské léčby.

Poslední odstavec sice není úplně korektní, ale jak se říká: "Na hrubý pytel hrubá záplata".

doplněno 03.10.12 17:59:

Ke mzdě: Se změnou mzdy musí zaměstnavatel zaměstnance seznámit předem - nejpozději v den, od něhož má změna platit, ale ještě před začátkem práce. Pokud by seznámení přišlo až v průběhu dne, byla by změna účinná až od následující pracovní směny.

Zpětně (za září) mzdu snížit nelze. Jediné, co nyní zaměstnavatel může ovlivnit, je přiznání a výše nenárokových složek mzdy (odměny, prémie, ...). Jsou-li však u Vás vypsána kritéria, při jejichž splnění máte na nenárokovou složku mzdy nárok, musel by zaměstnavatel prokázat, že jste kritéria nesplnila.

___ K reakci od MickeyMouse: Ani častější nemocnost není výpovědním důvodem. Pokud byste na základě posudku závodního lékaře dlouhodobě ztratila zdravotní způsobilost k vykonávání sjednaného druhu práce, mohl by Vám zaměstnavatel dát výpověď podle § 52 písm. e (v případě obecné nemoci) nebo podle § 52 písm. d (pracovní úraz nebo nemoc z povolání).

Ohodnoceno: 5x
 
Od: ladaadal*
Datum: 03.10.12 18:45

mickeymouse- to bych až tak netvrdil, nastoupením na nemocenskou si zajistí, že ji nemůže dát výpověď. A že ji dostane po příchodu z lázní z nějakého zákonného důvodu je skoro jisté.

Ivzez- popsal vlastně vše, co říká zákon. Ano, dohoda je dohoda a musí s ní souhlasit obě strany. Tady tazatelce doporučuju nepodepisovat. Nesplnění úkolu nebo hrubé porušení pracovní kázně musí dostatečně doložit a je to dost složité, i když někteří zaměstnavatelé...však víte, co chci říct.

Lázně ani časté marodění nesmí být oficiálně výpovědním důvodem, ale zaměstnavatelé často díky tomu dělají vše pro to, aby si nějaký zákonný důvod našli. Málokomu se chce platit odstupné.

Doporučil bych ihned nastoupit na neschopnost a po celou dobu v lázních krom léčebných procedur hledat novou práci. To tazatelku zřejmě tak jako tak nemine. Holt někteří zaměstnavatelé jsou k...y.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.10.12 20:27
avatar

Nástup na lázeňskou léčbu je dán samozřejmě nástupem na nemocenskou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 04.10.12 00:07

Také je možné obrátit se na Inspektorát práce, který řeší diskriminaci v zaměstnání a pod. Asi by bylo dobré na toto zaměstnavatele, až vám zase začně vyhrožovat, upozornit, že se na Inspektorát obrátíte. Kdyby to nepomohlo, pak se na IP obrátit. Zaměstnání se dnes hledá těžko, ale nechat sebou orat také nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 18:12

Dobrý den,

dnes tedy pokračování...

Ve čtvrtek jsem tedy nastoupila na nemocenskou s tím, že jsem ihned doporučeně odeslala neschopenku zaměstnavateli. Dnes jsem odjížděla do lázní a ještě před odjezdem mi pošťačka doručila zpět mou obálku s neschopenkou, můj zaměstnavatel totiž odmítl neschopenku převzít. Poslala jsem tedy znovu - ne přímo obálkou s pruhem, to prý mohou zasílat jen právnické osoby, ale také s jakýmsi doručením, co mi na poště poradili. Co dělat, když nepřevezme ani tuto zásilku a ta se mi opět vrátí?

Od: ladaadal*
Datum: 08.10.12 18:49

Sakra, tohle už je spíš pro právníka. Zaměstnavatel neschopenku snad převzít musí? Aspoň jsem si to dodnes myslel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 18:59

No, taky jsme doma dnes dost zírali. :(

Datum: 08.10.12 19:32
avatar

Dobrý den. Je dobré, mít svědka na to, že se Vám neschopenka vrátila. V případě, že nepřijme ani na druhý pokus, nemůže manžel (nebo někdo z rodiny) osobně neschopenku za Vás odevzdat? To by bylo asi nejlepší řešení pro Vás. Je zde jinak možnost podat stížnost na zaměstnavatele na inspektorát práce, protože neschopenku zaměstnance je zaměstnavatel povinen přijmout.

doplněno 09.10.12 08:03:

Svědek proto, aby dosvědčil, že v obálce byla opravdu neschopenka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 08.10.12 22:06

K čemu svědci? Vrácený dopis je dostatečným důkazem, zvláště pokud je vrácen 2x.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 08.10.12 20:21

zaměstnavatel zřejmě chce hřešit na to, že když neví o neschopnosti, může dát výpověď, takže rozhodně schovávat doklady, že jsi jim neschopenku posílala, začínám mít dojem, že to s ním nebudeš mít jednoduché, až se vrátíš z lázní asi by bylo dobré, poohlédnout se po dobrém právníkovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 08.10.12 22:09

Při takových důkazech stačí student bakalářského studia. Zaměstnavatel je poněkud jednodušší. To že se v dnešní době žádný zaměstnavatel (kromě státu) nemůže věnovat charitě je jasné, ale v tomto případě nemá čanci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.