Odstupné až ukončím nemocenskou?

Od: odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

ptám se stále na stejné téma, mluvila jsem s mou personální a ta mi řekla, že až ukončím nemocenskou ,tak mi vyplatí odstupné! Je to možné? Co mám dělat aby mi dali odstupné, jak jste říkala s poslední výplatou 10.10.2009?

Trvají na tom, že musím ukončit k 29.9.2009 nemocenskou a tímto k 30.9.2009 už nebudu naměstnaná , tak jak mám uvedeno ve výpovědi a dostanu odstupné s poslední výplatou 10.10.2009.

Momentálně nevím co mám dělat dál? čím obhájit mé práva?

Děkuji Ondrová

6 odpovědí na otázku

 

 


0x

Výpověď nemůžete dostat v ochranné době, ve vašem případě při nemocenské. Jakmile se vrátíte do práce, dostanete výpověď a odstupné v následující výplatě. Postupují přesně v souladu se zákonem, žádná vaše práva nejsou porušena.

P.S. Prosím, odpovídejte k původnímu příspěvku, je pak obtížné dohledávat něco, na co se odkazujete.

No paní tazatelka původně někde psala, že podepsala dohodu, že její pracovní poměr skončí 30.9., takže opravdu těžko se v tom orientovat...

doplněno 21.09.09 18:25:

poradte.cz/...

a původní dotaz:

poradte.cz/...


Jenže já jsem podepsala výpověd, dne 31.7.2009 s 2 měsíční výpovědní lhůtou, to je k 30.9.2009 ukončení pracovního poměru! a na nemocenskou jsem nastoupila 8.9.2009, takže 2 týdny. Je to stále stejná situace? každý má na tento problém jiný názor, jak to teda je?

Zákoník práce část §53:

Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Takže pokud Váš pracovní poměr nekončí dohodou, ale výpovědí, a onemocněla jste v ochranné době (ochranná doba je doba, po kterou jste nemocná), skončí skutečně pracovní poměr po skončení nemoci a pak ještě poběží zbytek výpovědní doby.

Podle zákoníku práce můžete sdělit zaměstnavateli, že chcete skutečně skončit pracovní poměr 30.9.2009, marodit dál (přece nemůžete ukončit nemoc podle toho, jak chce zaměstnavatel; o tom, jestli jste zdravá nebo nemocná, rozhoduje lékař) a v poslední výplatě 10.10.09 byste měla dostat odstupné.

Chápu, že Vás mohou různé názory na Váš problém mást. Není jednoduché poradit stoprocentně, když nemáme k dispozici doklady, na nichž všechno záleží (třeba ta výpověď - jak je přesně formulovaná) a spoléháme se na Vaši interpretaci, která taky nemusí být přesná.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]