Dědění dluhů - lze odmítnout, vzdát se?

Od: Datum: 16.09.14 11:06 odpovědí: 2 změna: 16.09.14 13:41

Dobry den,

tchyne ma ma dluh ktery naskocil exekucne z male pujcky na castku s 5 nulama.

Nikdo o tom samozrejme do ted nevedel, deti (moje manzeka a jeji bratr) se pidili a zjistili to. Nekolik let je exekucne obstaven duchod, protoze nema vubec zadny majetek (trvale bydliste je na adresu, odkud byly vystehovani pred lety). Z duchodu je tak strhavana smesna stokorunova castka, ktera ale dluh nesmaze odhadem ani za 20 let a asi nebude nikdy splacen. Asi neni nikdo, kdo by ji pomohl a zbavil ji toho.

Zdravy clovek nechce jednoho dne dedit jenom dluhy. Procital jsem novy obcansky zakonik, ktery vesel v platnost tento rok, nejsem z nej ale priliz moudry. Pise se v nem, ze dedickeho prava se lze vzdat, lze ho odmitnout a nic nededit. Neni ale vysvetleno, za jakych okolnosti to lze udelat. Jde to i v tomto pripade?

Diky znalym teto problematiky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.14 11:25
avatar

Dobrý den.NOZ nyní umožňuje dědici, aby se svého dědického práva zřekl ve smlouvě se zůstavitelem ještě za jeho života, pokud k tomu dá zůstavitel souhlas. Záleží tedy na přístupu obou stran k této věci. Dále však zůstává možnost dědictví odmítnout až v dědickém řízení před notářem. Tím pádem nebudete dědit dluhy, ale ani majetek..

Odmítnutí dědictví řeší § 1485 - § 1489 NOZ

Možnost vzdát se dědictví řeší § 1490 NOZ

Podrobnosti najdete zde:

http://www.rapravo.cz/dedictvi

doplněno 16.09.14 11:31:

Ještě přidávám odkaz na diskuze, kde se tento problém již také řešil, tak mrkněte:

https://www.poradte.cz/spolec…31318-vzdani-se-dedictvi.html

https://www.poradte.cz/spolec…19-jak-se-zrici-dedictvi.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.09.14 13:41
avatar

Dědit nemusíte, stačí dědictví odmítnout. Podstatné je ale to, že odmítáte nejenom dluhy, ale i další případný majetek.

Takže: buď berete všechno: majetek i dluhy, nebo to rovněž tak všechno odmítnete. Protože píšete, že mamka nic nemá, jenom dluhy, k žádné újmě nepřijdete. V tom případě je lepší odmítnout. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.