Vzdání se dědictví

Od: Datum: 15.06.14 19:37 odpovědí: 9 změna: 17.06.14 10:27

Babička je extrémně zadlužená (různé homecredity, elektřiny, hrnce, apod.). Má dva dědice - mojí matku a mého strejdu. Ten strejda je také zadlužený (oni žijí spolu).

Chci se zeptat, jestli moje matka se může potom u notáře vzdát dědictví. My jsme se v minulosti snažili babičku přesvědčit, že postupuje chybně, když kupuje všechny ty vařiče, hrnce a podepisuje smlouvy na elektřinu apod., ale nebyla s ní nikdy řeč. Dokonce jsme se v rodině rozhádali, protože víc důvěřovala těm dealerům, než nám. Nyní má už několik exekucí.

Strejda je podobný případ (jak jsem napsal, žijí spolu). Ale on se asi dědictví nebude chtít vzdát (takže ke svým dluhům zdědí ještě její dluhy).

Bude ale takový postup možný, aby se dcera (tj. moje matka) vzdala dědictví a syn (tj. můj strejda) nevzdal?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.14 19:43
avatar

Samozřejmě. Každý z dědiců má právo dědictví odmítnout. Každý se rozhoduje sám za sebe, bez ohledu na to, kolik dědiců je.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.06.14 19:56
avatar

ano můžete se vzdát dědictví na to máte právo moje přítelkyně se taky vzdala dědictví když její bývalý spáchal sebevraždu udělali sme to pro jistotu za pomoci našeho známého advokáta taky sme nechtěli dědit dluhy ;), ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 20:04

Ano, dědictví může odříct. Ale pozor, zjistěte si lhůtu podle nového OZ. Podle staré právní úpravy to bylo pouhých 14 dní od oznámení notáře o dědickém řízení. Promeškáte-li stanovenou lhůtu, pak již dědíte, ať chcete, nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 21:07
avatar

Lhůta pro odmítnutí dědictví je stanovena v § 1487 obč. zák: Odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí; má-li dědic jediné bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví tři měsíce. Jsou-li pro to důležité důvody, soud dědici lhůtu k odmítnutí dědictví přiměřeně prodlouží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 21:24
avatar

Vaše matka bude jednat za sebe, tudíž může:

Odmítnout dědictví (§ 1485 - § 1489 NOZ)

nebo :

Vzdát se dědictví (§ 1490 NOZ)

Podrobně se o tom dočtete zde:

http://www.rapravo.cz/dedictvi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 21:59
avatar

Přidávám jen malé doporučení - důkladně čtěte předvolánku a vše, co od notáře (event. soudu) obdržíte, jsou tam všechna poučení, případně neleňte a s tím papírem se jděte dotázat, co to znamená, co můžete a jaké budou důsledky. Ušetříte si tím mnohá trápení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 16.06.14 17:49

Takže když se matka vzdá dědictví, tak všechno zdědí strejda? (babička nemá žádný majetek, jen nějaký nábytek a osobní věci, které jsou neprodejné)

Od: rady*
Datum: 16.06.14 19:27

Pokud Vaše matka odmítne dědictví, pak jste na řadě Vy, jako další dědic v řadě...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 17.06.14 10:27

Aha, takže přiběhnu k notáři a odmítnu dědictví i já.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.