Nech brouka žit - část textu

Od: Datum: 22.07.14 07:01 odpovědí: 15 změna: 23.07.14 22:27

Také přidám svou trošku do mlýna s nejasností v jednom textu. Vrtá mi to hlavou už asi 30 let V refrénu Kukura zpívá, "brouci" mu odpovídají. Když zazpívá "lev i prostý hovnivál" (cca čas 0:40), broučí odpověď nejsem schopen dešifrovat. Těšil jsem se, že v době internetu odpověď najdu, ale ouha - text najdete ledaskde, ovšem všichni bez přemýšlení opisují jeden od druhého, proto se dočtete pouze nesmysl s nějakou protoplazmou... Má někdo nějaké tipy?

Píseň je například tady:

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lmgify
Datum: 22.07.14 08:32

Já slyším:" ... lev i prostý hovnivál, proto vlastně, proto né ..." :)

Vyslovují to jako "proto vlasně". Jinak mě nenapadá, co by "proto v lasně" mohlo být :(

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.07.14 08:37

lev i prostý hovnivál protoplazmy proto né..lni láskou k nim

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.07.14 09:39

Já si ty refrény poslechl všechny a v time 2:08 bych si dovolil tvrdit, že ta výslovnost je zřetelnější a zní mi to na: protoplazmy, protoné, což by mi z hlediska té protoplazmy přišlo spíš jaok přídavné slovo protonné, básnicky vyjádřeno protonové. Protoplazma je metabolicky aktivní živá hmota uvnitř buňky, která se dělí na cytoplazmu mimo jádro buňky a nukleoplazmu v jádru buňky. No a když se to zkrátí, a dopídíme se až k základním částicím - atomům a jejich složení...dostaneme se až k protonům. To je moje spekulace o autorově záměru v tom druhém slově.

Ty protoplazmy tam jsou poměrně zřetelné.

Ale třeba jsem totální tetřev a je to jinak :-D

Datum: 22.07.14 19:58

nojo, je to jak píše sonyboj, důkaz např. tady:

http://www.karaoketexty.cz/te…e-pisne/nech-brouka-zit-55324

doplněno 22.07.14 21:11:

ty koniny, co jsou u všech možných verzí, teda stojí za to. Ale ani pod stránkou Pavla Žáka, který měl napsat text i hudbu jsem přesné znění nenašla.

doplněno 24.07.14 13:13:

pro pepr: to jo, to máte samozřejmě pravdu, když jsem si pak otevřela další texty, nestačila jsem žasnout, co jsou lidi ochotni plácnout a vydávat za správné. *smich*

Od: pepr®
Datum: 22.07.14 21:17

Jenže texty na Karaoketexty.cz dávají sami uživatelé. Takže tam není záruka, že jsou stoprocentně správně. Třeba překlady do angličtiny jsou někdy lahůdka.

doplněno 22.07.14 21:23:

Tady mají jinou verzi: ...Proto krosby proto né... :-D

Od: trhaktrhak
Datum: 22.07.14 23:54

Všem děkuji za snahu, ale obávám se, že pravdě jsme se nepřiblížili. Text podle všeho napsal Zdeněk Borovec, ale ani to nijak nepomůže. Sebeusilovnější hledání na internetu nám dá v podstatě dva výsledky: Tu kravinu "krozby" snad ani nekomentuji, a pak ty zpropadené "protoplazmy". Ne, nezlobte se, ale ani to podle mě není správně. Zaprvé to v kontextu celého textu nedává smysl. Sonyboj má můj obdiv za smělou teorii, kterou navrhl, ale proč by se tam proboha najednou zpívalo o protoplazmě? Snad jen, že písnička je jakousi oslavou všeho živého, ale to je fakt tak násilná souvislost, že jí nemohu uvěřit. A hlavně, zadruhé – poslechněte si to, opravdu velice pozorně, v klidu a ve sluchátkách v tom Sonybojem zmiňovaném čase 2:08, tam ten refrén vyniká opravdu nejlépe. Už to tu mám puštěné asi posté, v hodně kvalitních sluchátkách, se zavřenýma očima… Když se oprostím od toho, dává-li to, co slyším nějaký očekávaný smysl, tak slyším nejspíše něco jako „Proto plaz bim proto né.“ A teď mi povězte, co s tím. Také kravina, skoro jako ten krozby. Jaký plaz? Pravda, hned po skončení písničky se o hadovi mluví, Smoljak křičí, že ho roztrhne, ale je to vysvětlení? Zkoušel jsem hledat i latinská jména různých brouků, ale ani tady jsem nepochodil. Ach jo, asi se tuto velkou záhadu svého života záhadu nikdy stoprocentně nedozvím. Už přes třicet let špicuji uši pokaždé, když Brouka slyším hrát, ale výsledek stále nula. No nejsem zoufalec? *zed* *zed* *zed*

Datum: 23.07.14 03:30

Zbyva snad uz jen kontaktovat nekoho z tech lidi, kteri byli primo u toho, stejne jako se to nedavno povedlo jednomu mistnimu tazateli s jinou zpevackou.

Vzhledem k tomu, ze Zdenek Borovec jiz neni mezi nami, tak co takhle zkusit konktaktovat primo p.Kukuru, H.Zagorovou, ...? Nevim, kdo byl ten sbor, ktery nazpival ty brouky. Treba i tudy by mohla vezt cesta, jak se dopracovat k puvodnim slovum. *nevi*

Neni ta pisnicka nahodou na tom vydanem CD soundtracku? Tam by mohla byt ve vyssi kvalite ...

Datum: 23.07.14 03:47

Na ulozto je RIP toho CD v raru a zipu. Pisnicky jsou ve 128kbps. Mozna se vam nekde podari najit FLAC nebo sehnat to originalni CD.

Datum: 23.07.14 03:53

Vzhledem k tomu, co ti brouci zpivaji na jinych mistech (čuchty, čvachty, ...), tak je velka sance, ze to slovo ani nemusi byt skutecné slovo.*sok*

Datum: 23.07.14 09:04

Trhaktrhak - každopádně díky za zajímavou a zábavnou otázku. Já jsem se u toho dost dobře bavil u nás v práci si občas někdo hned ráno vzpomene na podobnou kravinu, která není nijak důležitá, ale vleze nám do kebulí a celých osm hodin nad tím člověk musí přemýšlet. Je to asi nějaký druh psychomasochismu dám příklad: jak se jmenovala celými jmény posádka tanku v seriálu čtyři z tanku a pes? Naposledy jsem to viděl jako prcek v sedmdesátých letech. Z hlavy jsem dal jen dva a půl jména a psa. Dejte si s tím práci a poctivě přemýšlejte aspoň těch osm hodin, a zapisujte si, co vám paměť vyklopí. Potom se teprve mrkněte na net a porovnejte výsledek. Přeji hezký den všem *slunce*

Datum: 23.07.14 19:45

No tak jsem pochopitelně rád, že jsem tě pobavil, ale výsledek nemám! *nevi*

Mimochodem, tankisty bych dohromady dal, hlavně proto, že jsem mnohokrát četl knížku. Je dvojdílná a o několik desítek tříd lepší, než seriál. Vřele doporučuji. Byť ze serioše jsme pochopitelně za totáče také šíleli. *sok*

Datum: 23.07.14 15:03

Já tam slyším "Proto plasty proto né"

Datum: 23.07.14 19:38

Tak přesně tuhle variantu jsem kdysi dávno také poměrně dlouho zastával. Říkal jsem si, že tam asi má být trocha ekologického poselství, odsuzujícího plasty, které jaksi nepatří do té v písni oslavované přírody. Ale opustil jsem to, ty plasty tam nakonec neslyším, viz čas 2:08...

Od: cuca®
Datum: 23.07.14 20:10

Tedy at poslouchám jak chci, slyším opravdu s největší pravděpodobností protoplasmy , takže myslím ze @sonyboj ma pravdu, nebo alespon do te doby,, než někdo prijde s jistotou, ze je to jinak :)

Datum: 23.07.14 22:27

Obávám se, že teď už budeme všichni v zajetí té protoplazmy a uslyšíme ji tam, ať už tam je nebo ne. Jako se to stalo tady. Všichni se shodli na "hrnkovém sadu" téměř s jistotou, pak došlo k naprosto překvapivému a zcela odlišnému rozuzlení, no a na něm se pak s jistotou shodli také všichni. Přál bych si, abych mohl všem tu písničku rozeslat, izolovat je od světa (a hlavně od internetu), jen je nechat si to poslechnout a pak vyřknout svůj názor. Věřím, že výsledky by byly daleko pestřejší a šance na úspěch vyšší. To prokleté gůglení nás rovnou navede na nějakou stopu, která je třeba úplně lichá. Ale pochopitelně ani já jsem tomu neodolal...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.