Výpověď a pracovní úraz

Od: Datum: 10.03.13 14:55 odpovědí: 5 změna: 11.03.13 00:46

Dobrý den, přítel měl v říjnu 2012 pracovní úraz,který byl sepsán i potvrzen lékařem na neschopence. Nyní chce už přítel ukončit neschopnost, ale obvodní lékařka mu napsala, že už současné zaměstnání nemůže vykonávat. Zaměstnavatel chce dohodou ukončit s přítelem zaměstnanecký poměr, tedy dohodnout se na výpovědi. Může to tak zaměstnavatel udělat? Neměl by nejdříve příteli nabídnout místo odpovídající zdravotnímu stavu mého přítele a pokud to místo nemá, měl by přítel dostat odstupné? Podle jakého paragrafu by měl být ukončen pracovní poměr? Mělo by být ve výpovědi napsáno, že pracovní poměr končí, ze zdravotního důvodu? Pokud přítel dostane odstupné,může se přihlásit na úřad práce? Děkuji za odpověď Jirešová Eva


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 10.03.13 15:31
Rozhodne dohodu nepodepisovat! Tady to zavani narokem na nejakou kompenzaci za ztizene pracovni uplatneni nebo neco takoveho. Pockej, az se sem dostavi ty 2 odbornice na pracovni pravo. Ty ti tady odrecituji paragrafy. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 15:38
avatar

Pokud se jedná o ztrátu schopnosti vykonávat práci vlivem pracovního úrazu měl by zaměstnavatel nabídnout pozici, kterou vykovávat může.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 16:14
avatar

Dobrý den. Zákoník práce § 41 říká:

(1)Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

b) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice

Jestli-že zaměstnavatel jinou práci nemá, rozhodně nedoporučuji přistoupit na rozvázání pracovního poměru dohodou! Pokud dá zaměstnavatel výpověď, pak je třeba si opravdu ohlídat důvod. Viz. zde se to podrobně řešilo:

https://www.poradte.cz/spolec…ne-ze-zdravotnich-duvodu.html

Pokud bude vyplaceno odstupné, na ÚP se zaevidovat může, bude za něho hrazeno zdravotní pojištění. Nárok na podporu v nezaměstnanosti se ovšem posune.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.03.13 23:15
avatar
Dohoda je oboustranná, takze záleží na vašem příteli, zda s ní bude souhlasit. Ale tim pádem se mu bude krátit podpora a hlavně pak nemůže uplatnit nárok na 12 měsíční odstupné. Po nebo ještě pred ukončením nemocenské by měl přinést do práce nový posudek od závodní lekarky . Zaměstnavatel by ho mel převézt na jinou vhodnou práci, kdyby byla méně placená, ma nárok na doplatek do průměru. Doplatek do průměru mu záleží i za dobu pracovní neschopnosti a bude mu náležet i po ukončení pracovního poměru. Taky ma nárok na proplacení léků, lékařských nákladů, nebo cestovné k lékaři, takze schovávat všechny uctenky od doktora a s tim spojené výdaje. Rovněž má nárok na bolestné a po roce bodové ohodnocení za ztrátu společenského uplatnění. 1 bod - 120 Kč. Rovněž se nekrátí dovolená za pracovní neschopnost. Pokud zaměstnavatel nebude mít jinou práci, výpověď by měla být dle paragrafu 52 pism d). Jestli ale ma rád zaměstnavatele, at klidně přistoupí na dohodu.
doplněno 10.03.13 23:41: http://m.poradte.cz/spolecnos…up-pri-nemoci-z-povolani.html
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.03.13 00:46
avatar

Navrhnout rozvázání pracovního poměru dohodou (to není výpověď!) mohou obě strany kdykoliv - tedy i v době nemoci. Druhá strana však není povinna na návrh přistoupit a ani bych to v tomto případě nedoporučovala.

Pro zaměstnavatele není rozhodující zpráva ošetřující lékařky, závazný je pro něj posudek závodního lékaře nebo kliniky pracovního lékařství.

Ať se Váš přítel nechá po ukončení neschopenky vyslat zaměstnavatelem pro posudek k závodnímu lékaři. Teprve v případě, že podle tohoto posudku nebude moci dále vykonávat sjednaný druh práce, bude zaměstnavatel povinen jej do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci.

___ Příjemce výpovědi nemůže nijak ovlivnit, jaký výpovědní důvod má druhá strana použít. Nepůjde-li však o platnou výpověď, nebo najde-li si zaměstnavatel zástupný důvod, může zaměstnanec výpověď napadnout soudně.

To se vztahuje pouze k výpovědi, nikoliv k dohodě o rozvázání pracovního poměru. V dohodě může být uveden jakýkoliv důvod nebo žádný.

Pokud by přítel přes naše (ne)doporučení chtěl zaměstnavateli vyjít vstříc a dohodu s ním uzavřít, ať trvá na uvedení důvodu skončení pracovního poměru (dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti pro pracovní úraz).

Byla by chyba uzavřít dohodu bez uvedení důvodu, protože by přítel neměl nárok na odstupné, a v případě registrace na ÚP by se mu krátila podpora.

___ K pracovnímu úrazu: Doba pracovní neschopnosti pro pracovní úraz se posuzuje z hlediska nároku na dovolenou jako odpracovaná doba, takže se příteli nebude krátit dovolená.

Vedle bolestného a odškodného má přítel nárok na doplacení ušlého výdělku (rozdílu mezi nemocenským a průměrným výdělkem z doby před úrazem), dále má nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů v souvislosti s léčbou - poplatky ve zdravotnických zařízeních, doplatky za léky, jízdné, ... (doufám, že má přítel ke všemu doklady).

___ Zaměstnavatel bude za následky pracovního úrazu odpovídat i do budoucna. Tzn., že pokud by se později projevily další následky, měl by přítel nárok na totéž jako při této neschopence. A pokud by přítel ze zdravotních důvodů již nemohl vykonávat původní profesi (a musel třeba přijmout méně placenou práci), měl by nárok na dorovnání ušlého výdělku (doplacení rozdílu mezi nově dosahovaným výdělkem a výdělkem z doby před úrazem).

Veškeré nároky bude muset i v případě skončení tohoto zaměstnání uplatňovat prostřednictvím zaměstnavatele, u kterého k pracovnímu úrazu došlo.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.