Postup při nemoci z povolání

Od: Datum: 01.03.13 19:44 odpovědí: 11 změna: 10.03.15 13:12

Dobrý den,mám přiznané dvě nemoci z povolání.Je to rok co mi byly zjištěny.Pracuji stále u stejného zaměstnavatele kde jsem nemoc získala jen mě přeřadily na jiné pracoviště.Mé nemoci stále přetrvávají (kožní alergie a alergická rýma).Chtěla bych skončit v práci,ale jinou práci zatím nemám a jestliže bych šla na UP nevím jak mám přesně postupovat a na co mám nárok a zda pošťovna mi bude doplácet rentu a kde mám o ten doplatek žádat a co k tomu potřebuji. Děkuji za odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.13 20:21
avatar
To záleží na tom, jestli vás zaměstnavatel preradil na vhodné misto, dle lékařského posudku. Jestli ne, musí vás preradit na misto vhodné při vás. Pokud takové misto nemá, mel by vám dát výpověď dle &52 pism d) s nárokem na 12ti měsíční odstupné. Pokud ale nynější práce je pro vás vhodná, pak vás může propustit dle &52 pism e) bez odstupneho . V žádném případě nepristupujte na ukončení pracovního poměru dohodou - krátí se podpora.
Co se týká renty, tak tu uz byste mela dostávateď-pokud tedy vás zaměstnavatel nedoplaci do průměru sám. Mela byste ho nejlépe písemně vyzvat na dorovnani ztráty na výdělku. Ztráta na výdělku vám tedy náleží uz i teď, poté po skončení PP a taky vám náleží ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Též by vám měl proplatit dovolenou za dobu pracovní neschopnosti, ta se v případě nemoci z povolání nekrátí. Taky máte nárok na léky, poplatky u lékaře, cestovné k doktorovi nebo nemocnice, prostě vše co souvisí s nemoci z povolání-proto všechny doklady uschovat, nejlépe ofotit, originály předat zaměstnavateli. Na stránkách kooperativy jsou ke stažení všechny formuláře, které doktor potvrdí. Předpokládám, ze bolestné jste uz dostala, po roce dostAnete body za ztrátu společenského uplatnění. Jeden bod - 120,Kč.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.03.13 22:07
avatar

Štíreček Vám radí dobře.

Já jenom zdůrazním, že veškeré nároky, jež Vám v souvislosti s nemocí z povolání vzniknou, musíte uplatňovat prostřednictvím zaměstnavatele, který za Vaši nemoc z povolání odpovídá, a to i po skončení pracovního poměru (i v případě registrace na ÚP nebo v případě, že již budete pracovat u jiného zaměstnavatele).

Se zaměstnavatelem komunikujte písemně, od všeho uchovávejte kopie a nechávejte si převzetí písemností (výzev a žádostí) potvrzovat na kopiích těchto písemností (pro případ soudního vymáhání).

Pracovní poměr můžete rozvázat i dohodou, aniž by se Vám následně krátila podpora v nezaměstnanosti, pokud bude v písemné dohodě uveden vážný důvod skončení zaměstnání podle zákona o zaměstnanosti. Mezi tyto důvody patří i zdravotní důvody (jež byste musela ÚP doložit lékařskou zprávou).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 02.03.13 12:01

Doplňuji: na vaši otázku přímo odpovídá zákoník práce § 371 odst. 3, kde je uvedeno cit.: "Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity podle odstavce 1 přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy (§ 111). Pobíral-li zaměstnanec před tím, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, přísluší mu tato náhrada v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru". Dorovnání mezi podporou v nezaměstnanosti a průměrným měsíčním výdělkem by vám prováděla pojišťovna (Kooperativa nebo Česká pojišťovna), u které vás měl, v případě ukončení prac. poměru, váš bývalý zaměstnavatel, pojištěnu. Takže doklady nutné pro poskytování renty by jste předložila tam. Doporučuji před rozvázáním pracovního poměru podrobnější konzultaci na úřadu práce. Dále doporučuji, pokud bude nutné úřadu poskytnout vaše doklady jako např. Rozhodnutí o přiznání nemoci z povol. atd., předkládejte jim tyto doklady k okopírování. Originály si vždy ponechávejte. Jinak jak již výše uvedeno.


doplněno 10.03.13 16:13:

Opravuji a doplňuji:

Podpora v nezaměstnanosti je samostatná položka, ke které se při dorovnávání mzdy u nemoci z pov. nepřihlíží. V současné době činí minimální mzda 8000 Kč, takže se vám tato částka od prům výdělku, který jste měla před vznikem nemoci z pov. odečítá. Příklad. Před vznikem nemoci z pov. jste měla 15 tis. Po té jste byla přeřazena na méně placenou práci, kde si vyděláváte 10 tis. Je vám tedy dopláceno 5 tis. Pokud budete v evidenci uchazečů o zaměstnání, odečte se vám od 15 tis. Kč 8 tis. Takže úrazová pojišťovna, kam budete každý měsíc předkládat potvrzení z ÚP, že jste zde v evidenci, vám bude vyplácet 7 tis. Kč.

Je nutné, aby jste ale odešla od firmy ze zdravotních důvodů, aby se vám toto dorovnání nekrátilo. Lékař vám musí potvrdit, že práce, kterou konáte, není pro vás z důvodu onemocnění, pro které máte přiznánu nemoc z p., vhodná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.13 19:55
avatar
Jen doplním - podpora v nezaměstnanosti se nedorovnava! Nárok na ztrátu na výdělku po skončení PP náleží v plné výši, podpora se od toho neodecita . Odečítá se jen minimální mzda a případný invalidní duchod. Od teto částky se odečte 15% dan z příjmu, ale ta se vrátí při ročním zúčtování daně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: padujev
Datum: 17.03.13 21:00

Jestli mohu tak se připojím s dotazem na stejné téma. Téměř po roce jsem ukončil PN z důvodu pracovního úrazu. Zaměstnavatel se mnou rozváže PP, dostanu 12 odstupných platů a teď řeším co dál. Během zaměstnání ve kterém se mi stal pracovní úraz jsem měl ještě na vedlejší činnost živnost. Je možné, že bych po rozvázání pracovního poměru místo na pracák začal provozovat živnost jako hlavní činnost? Měl bych v tomto případě nárok na dorovnání platu? A pokud ano, tak z čeho by se to vypočítávalo? A nebo bude lepší živnost zrušit , protože příjem z mé živnosti je jen na přivídělek, ale ne na uživení rodiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.13 17:47
avatar
Zaměstnavatel odpovídá za pracovní úraz či nemoc z povolání, ale neodpovídá za situaci na trhu práce, proto se od hrubého průměrného výdělku odečítá minimální mzda, kterou si může vydělat. Jak je to v případě živnosti vám bohužel neporadim , ale myslim, ze pokud se jedná jen o privydelek , tak bych ji pozastavil a nechal si vyplácet podporu plus rentu. Což by bylo nejspíš výhodnější a živnost rozjet případně později. Stejne budete měsíčně dokladat příjmy pro pojistovnu a tam bych pak vznesl dotaz. Ono ta pojišťovna se zajímá o veškeré příjmy a je hodne zvědavá, takze rentu by vám ani přiklepnout nemuseli . Ja na ni díky nečinnosti zamestnavatele čekal rok, pomohl az inspektorat prace. O odstupné se soudím ...
doplněno 19.03.13 21:07: Po skončení PN nebo jeste behem ní pojišťovna vyplácí bolestné plus další výdaje spojené s úrazem, jako jsou léky, poplatky, cestovné atd oproti dokladům. Ztráta za ztizene spol uplatnění se vyplácí zhruba po roce, kdy lékař ohodnotí zdravotní poškození. Náhrada mzdy by mela náležet i u pracovního úrazu. Minimálně do doby úplného vyléčeni. Alespoň tak to chápu. U nemoci z povolání je to do 65let věku. Co se týká podnikání a pracovního úrazu, na pracaku s tim nemají moc zkušenosti. Spíš bych oslovil pojišťovnu zamestnavatele nebo advokáta specialistu, i kdyz tady bude mít hlavní slovo pojišťovna. Záleží na posudku závodního lékaře.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 19.03.13 16:04

Pracovní úraz a nemoc z povolání jsou dva samostatné pojmy, které je třeba rozlišovat. U pracovního úrazu vám, dle ZP, náleží vedle odškodnění pracovního úrazu ještě jednorázová částka po skončení PN za tzv. ztížené společenské uplatnění. Mzda se dorovnává pouze u nemocí z povolání. I kdyby vám byl přiznán pro úraz některý stupeň invalidního důchodu, můžete pracovat nebo podnikat, ale samozřejmě s rozumem, aby jste o ID nepřišel.

doplněno 19.03.13 22:00:

Paduje, ano máte pravdu, omlouvám se

Ohodnoceno: 0x
 
Od: padujev
Datum: 19.03.13 18:16

Děkuji za odpověď, ale nesouhlasím. V §371 se hovoří o pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Takže se to vztahuje i na pracovní úraz.

Dnes jsem kontaktoval Pracovní úřad a nikdo mi nedokázal odpovědět a pomoci. Živnost bych nerad rušil, protože cítím určitou odpovědnost vůči zákazníkům, baví mě, ale vzhledem tomu, že jde o uzce specializovanou činnost nejsou samotné výdělky na uživení rodiny. V mém zaměstnání které jsem měl jako hlavní činnost a kde se mi stal úraz jsem pobíral velice slušný plat který mi teď bude chybět a vzhledem trvalím následkům budu těžko hledat podobnou práci nebo práci s podobným příjmem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 20.03.13 12:36

Toto jsem vám zjistila u Kooperativy: (mail v dnešní poště)

Dobrý den,

jestliže je nárok na výplatu náhrady (renty) přiznán, výplata je podmíněna buď zaměstnáním (kde dosahuje nižšího výdělku) nebo evidencí na ÚP anebo může poškozený být OSVČ.

Při OSVČ je možné provádět výplatu náhrady pouze jednou ročně po doložení daňového přiznání (ověřeného příslušným Finančním úřadem)- příklad: poškozený byl celý rok OSVČ: rozdíl mezi příjmy a výdaji se podělí 12, pokud je výsledná částka nižší než 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství (stanovuje MPSV), tak se odečítá jako výdělek tato stanovená mzda(pro příklad-od 1.7.2012 do 31.6.2013 je tato mzda stanovena MPSV ve výši 12100Kč).

Znamená to, že od průměrného výdělku stanoveného ke dni vzniku škody se odečte 12100 a případný pobíraný invalidní důchod. Pokud je rozdíl mezi příjmy a výdaji vyšší než 12100 odečítá se při výpočtu měsíční náhrady tento vyšší rozdíl.

V případě, že poškozený pracuje na plný úvazek (případně zkrácený ze zdravotních důvodů souvisejících s PÚ nebo NzP) a zároveň je OSVČ, pak se k příjmům z OSVČ nepřihlíží.

S pozdravem

Jeanetta Krokrová| CENTRUM POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI ZA PRACOVNÍ ÚRAZY

vedoucí oddělení výplaty rent CPO PÚ

Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

korespondenční adresa: P.O.BOX 50, 664 42 MODŘICE
infolinka: +420 841 105 105, fax: +420 595 158 209

doplněno 21.03.13 09:45:

Rádo se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: padujev
Datum: 21.03.13 09:16

Díky moc. Byl jsem na Pracovním úřadu a tam mi nikdo nedokázal odpovědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukasspoklicky*
Datum: 10.03.15 13:12

Tam na většinu otázek neznají odpověď...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.