Tlak vody v kotli

Od: Datum: 01.09.14 22:40 odpovědí: 19 změna: 01.02.15 22:56

Hezký den měl bych problém s tlakem vody v kotli. Kotel je napuštěný na 1,5 baru ale už při 60°C stoupne tlak vody na 2,1 baru a při vyších teplotách ještě víc. Když vodu upustím na nižší tlak tak nám to zase v podkroví netopí nebo jen málo. Neví někdo co je špatně? Někde jsem se dočetl že může být málo vzduchu v expanzní nádobě což jsem pořešil ale nepomohlo to.

Předem díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.14 22:50

Nu, a čemu to vadí?... Pokud pojištovací ventil drží i při vyskoých teplotách, tak bych problém neviděl... Je to přirozené, že kapalina mění svůj objem v závislosti na teplotě.

Ohodnoceno: 0x

Od: jarda01
Datum: 02.09.14 23:30

No podle mě to docela dost vadí kotli když je stavěnej na max. 2 bary a při zatopení je v něm tlak větší.

Datum: 01.09.14 22:56

Expanzka se tlakuje bez tlaku vody,taky to dělá když je malá expanzka pro moc radiátorů.Pokud to dříve nedělalo tak to nejspíš bude v expanzce.

Datum: 02.09.14 23:27

Dříve tak 3 roky zpátky jsme měli expanzku otevřenou, ale přidělali jsme v podkroví pokoje a bylo nutné pořídit tuhle. A od tý doby nás to zlobí. Vzduch jsem do ní tlakoval i když v ni byla i voda to přiznávám, ale vůbec jak poznám jak velký tlak vzduchu v ní má být, určitě se to dá nějak vypočítat. A nebo jak poznám jak velkou expanzku potřebuju, topenář nám sice pořídil tuhle ale radiátorů máme v baráku opravdu hodně tak je možné že je malá.

Od: ben®
Datum: 02.09.14 23:57

Dobrý den, a co zkusit odpustit vodu a potom odvzdušnit radiátory (v podkroví). Zdravím!

doplněno 09.09.14 07:23:

jarda01 - to dopouštění vody je zcela normální. Ale, Vám tam možná podchází nebo není zcela uzavřený přívod vody do systému - tak máte tlak z přívodního potrubí.

Datum: 08.09.14 23:40

Hezký den, nevím úplně přesně jak to myslíte každopádně radiátory jsou v celém baráku odvzdušněny. Možná bych ještě mohl dodat, že voda se ze systému postupně ztrácí, ne nijak výrazně ale třeba jednou za měsíc je třeba ji dopustit

Datum: 06.09.14 21:19

Za studena nastavte v expanzní nádobě umístěné dole u kotle tlak odpovídající výšce sloupce vody ve Vašem systému + 0,2 bar.Např. při výšce 5 m od kotle k nejvýše položenému radiátoru nastavte tlak 0,52 bar. Tak budete mít zajištěné bezpečné odvzdušnění za studena.

Datum: 08.09.14 23:32

Hezký den. Nejvyší těleso bude přibližně 7 m od kotle takže tlak vzduchu v expanzce by měl být okolo 0,72 baru. Ten v ní mám ale dvojnásobný, je to špatně?

Datum: 09.09.14 17:07

Tlak je pro provoz zbytečně vysoký. Právě proto po natopení systému stoupá na dosti vysoké hodnoty. Tlak snižte odpuštěním vody ze systému a nikoliv odpuštěním vzduchu z expanzomatu !

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.09.14 23:44

Problém právě je že vodu já odpustit nemůžu, když to udělám přestanou nám topit tělesa v podkroví a nebo topí jen hodně málo, proto to musím nechat napuštěný na 1,5 baru. Je to trochu komplikovanější, zkusím se ještě poradit s jiným topenářem.

Každopádně vám všem děkuji za vaše rady i názory a snad se to podaří nějak vyřešit.

Datum: 16.09.14 06:44
Předpokládám, že před připojením podkroví jste měli otevřenou expanzní nádobu a systém běžel samotížně, bez čerpadla. Tomu odpovídaly také průměry potrubí. Nevíme, zda přívody do podkroví jsou dostatečné, nevíme poměry na stoupačkách a způsoby připojení. Nevíme ani, zda ten topenář po montáži celý systém vyreguloval, nastavil průtoky na ventilech a mnoho dalších fíglů okolo topení. Nevíme, zda už jste do systému svými zásahy nevnesl trochu chaosu.
Je vhodné přiškrtit při samotíži a zvlášť při čerpadle ventily radiátorů blíže ke kotli a podpořit tím cirkulaci do vzdálenějších radiátorů. Chce to čas a trpělivost. Zkoušet a přemýšlet.
A také "useknout ruce" každému, komu se zdá, že je zima/horko a musí přidat/ubrat a kroutí ventily kdykoliv se mu zamane.

Datum: 23.01.15 22:28

Hezký den všem. Už to budou asi 3 - 4 měsíce co jsem tu řešil vysoký tlak na kotli a doteď jsem zatím nic nevyřešil. Před pár dny jsme ale začali renovovat v baráku místnost a bylo při tom nutné odpojit a sundat velký litinový radiátor. Takže jsme vypustili vodu z celýho systému a poté opět dopustili na stejný tlak jako předtím. Při zatopení jsem byl ale příjemně překvapený, tlak stoupl jenom minimálně a i když jsem kotel pořádně prohnal tak to 2 bary nepřeleze. Radiátor ale musíme vrátit zpátky a bojim se že jak to uděláme vše se vrátí ke starému. Příjde někdo na to v čem teda bude problém? Někdo mi řekl že asi mám malou expanzku, bude celý prblém jenom v tom?

Datum: 24.01.15 08:26

Předpokládám, že bude stačit omezit průtok tím sundaným radiátorem vhodným nastavením dvouregulačního ventilu. Sundejte z radiátorového ventilu hlavici a ověřte si, jak je v současné době nastaven.

Datum: 24.01.15 19:20

Sorry Hujer , ale tvá odpověď je úplná blbost. Rychlost proudění radiátorem nemá s celkovou roztažností vody nic společného. Pokud jsi ovšem svou odpověď nemířil omylem k jiné otázce.

Datum: 24.01.15 11:53

Ten problém vypadá na expanzku. Zmenšil jste množství vody a tím pádem i roztažnost. Čím více vody, tím se více rozpíná a toto má regulovat správně natlakovaná extanzka.

Každý v popisu píše, nastavil jsem, opravil jsem ..., ale nikdo nenapíše jak to udělal, na kolik natlakoval expanzku atd. pak uvádí rádce na nesprávnou cestu, že uvažovaný problém je odstraněn, ale on stále zůstává.

Datum: 24.01.15 10:32

Ja by som to typoval na netesnosť gumovej membrány v expanznej nádobe,neviem či sa dá vám meniť tá membrána,ak nie tak novú expanznú nádobu a trochu väčšiu pre istotu.

Od: miro®
Datum: 24.01.15 13:04

Přeji hezký den. Na váš problém bylo zde mnoho příspěvků.Pokuste se hledat

Jen namátkou uvádím některé moje příspěvky z minulosti na toto téma, které by mohly pomoci řešit Váš problém. Pro vlastní potřebu si dosaďte své valastní výškové a tlakové parametry topení.

Podobná témata byla již zde mnohokrát konzultována. Proto se divím,že doporučujete tlak v topení 1,5 atm. (aniž by jste znali konkrétní výškové převýšení, mezi měřicím tlakoměrem a nejvyšším bodem topení) to by odpovídalo převýšení nejvyššího místa systému od tlakoměru 15 m,To je cca 3 poschoďový dům. Pro přízemní byty s kotelnou ve sklepě bohatě stačí tlak 0,5 atm, měřeno u kotle.Nad dopouštěním vody a dotlakováním vzduchem je se třeba zamyslet tak, abychom docílili při správném tlaku, naplněnou expanzní nádobu cca z poloviny vodou a z poloviny vzduchem, pokud se jedná o uzavřený systém.Potom při topení nestoupá v systému tlak příliš a tak se minimálně přetěžuje systém. Tlak nemá vliv na oběh topného média.

Zvolil bych tento postup doplňování vodou.

1. vypustit z expanzomatu veškerý vzduch = 0 atm _ měřeno u expanzomatu.
2.dopustit systém vodou tak aby z nejvýše položeného otevřeného odvzdušňovacího ventilu počala unikat voda, doplňování zastavit a počkat do okamžiku kdy voda přestane unikat.
3.při otevřeném odvzdušňováku dohustit vzduch na cca 0,5 atm. (výše tohoto tlaku je závislá na výškových poměrech topného systému) a ponechat uniknou veškerou vodu, která je tímto tlakem vytlačena.
4.uzavřít odvzdušňovací ventil .
5.dohustit tlak v expanzomatu výše cca o 0,2 atm. - tedy v našem případě na 0,7 atm.
6.celý systém i několikrát odvzdušnit.

Při takto nastavené topení by se neměl tlak zahříváním vody příliš zvyšovat. Při jiných výškových poměrech topného systému musí být tlaky odpovídají těmto poměrů.

doplněno 31.01.14 10:52:

Opoměl jsem vás pozdravit ,popřát hezdý den a úspěšné nastavení topení -miro
Zdroj: https://www.poradte.cz/domacn…4201-kolik-vody-v-topeni.html

Při konzultacích na tuto problematiku se vždy zapomíná na to, ve kterém místě (výškově mezi kotlem a nejvýše položeným radiátorem topení) je napojen měřicí tlakoměr. To sehrává rozhodují vliv na správné měřené hodnoty tlaku v topení. Na přízemní objekt s kotlem ve sklepě, musí postačovat tlak 0,5 atm., měřeno u kotle.Pokud by jste měřili tlak u nejvýše umístěného radiátoru tak by tlak měl být jen 0,2 - 0,3 atm.

Každý 1 metr převýšení vodního sloupce nad připojením tlakoměru ciní tlak 0,1 atm.= cca 10 kPa - miro
Zdroj: https://www.poradte.cz/domacn…aky-ma-byt-tlak-v-topeni.html

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.01.15 19:46

Tak to máte ještě dobrý, my máme doma byt, jedno patro a celkem 6 radiátorů dpět litinových a jeden takovej ten plechovej tenkej, ale ten mám skoro furt vypnutej, není třeba (pokoj vytápí počítače...) Ale náš problém je ten, že nám asi oděšla expanzka, a neustále klesá tlak, a to naprosto náhodně, někdy klesne nekdy drží třebas půl roku... Co je však zajímavé, že všude mámě měď vedenou po zde ne do zdí, zkrátka externě, a nikde nic neuniká, přitom jsme do soustavy celkem připustitli už tolik vody, že by musela expanzka bouchnout, podotýkám, že v topení nikde vzduch není! několikrát odvzdušnováno! Celkem jsme už dopustili přes 16 litrů vody! a ani kapka nikde neukápla, všechna topení topí jak mají, jen někam mizí ten tlak furt mizí...

Já bych ve vašem případě skusil to co radili přede mnou, připustit vodu a nahoře odvzdušnit...

Datum: 01.02.15 22:56

Dobře, zatím díky všem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.