Podlahy - suť pod prkny

Od: Datum: 30.01.13 22:09 odpovědí: 10 změna: 01.02.13 08:02
avatar

Zdravím vás,

tak pomalu ale úspěšně pokračujeme v naší rekonstrukci koupeného domu.

Nyní jsem se dostal do 2.patra (časově), kde jsem odlousknul první desku, pod kterou jsem nalezl tohle překvapení.. Stropy jsou dělané ze dřeva, podle plánů domu ze dřevo-rákosu, to jsem veděl, ale tu suť jsem tam nečekal.

Co s tým nyní? K čemu je dobrá a proč se tam dávala? Naopak jaké má negativa? Jak byste nyní podlahu doporučili zrekonstuovat? Desky strašně vrzají..

1.Já mám v plánu udělat to, že všechny desky servu dolů, hranoly, které je nosily jsou něčím napuštěné (ochráněné), takže na ně bych dal laťky cca 1-2cm vysoké rovnoběžně se spodnímy, abych navýšil podlahu dle mých představ a srovnal s okolnímy místnostmi.

2. Potom bych vybral suť asi do hloubě 5cm a na ní, mezi hranoly bych vložil 5cm polystyrenu.

3. Na polystyren bych vložil folii, která se dává pod plovoucí podlahy

4. A naní už jen OSB desky nařezané na míru.

Na tohle by už měla jít dát jak plovoučka, tak koberec, podle toho, kde bych dával plovoučku a kde koberec bych navýšil OSB těmi hranolky 1-2cm...

Doporučujete jiný postup nebo nějaké úpravy? Děkuji mnohokrát!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.13 22:09
avatar

Ještě přikládám fota pro váš přehled

Datum: 30.01.13 23:00
avatar

Ta suť je tam velmi dobrá jako tlumení zvuku.Ani ta stará prkna bych neodstraňoval,jen pořádně přišrouboval,aby neskřípala.Na prkna bych nízkoexpanzní pěnou přilepil sádrovláknité desky Rigidur a pak už nějakou krytinu,třeba koberec,ale jde na ně lepit i dlažba.Vyjde to lépe jako OSB desky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.01.13 23:15

Suť v podlaze -tehdy jedině dostupný materiál, který sloužil jako zvuková i vlastně tepelná izolace. Pokud jí vyberete a nahradíte čímkoliv, tak musíte počítat s tím, že pokud to uděláte např. v pokroví, tak dole všechno uslyšíte, i kdyby jste dal 25 cm vaty, což vám konstrukce starých podlah stejně neumožní. Nic zvukově lepšího ve starých domech jak nános tohoto bordelu, bohužel neznám. Pokud to máte v přízemí a nemáte ani sklepy , tak bych to všechno vyhodil, chce to čas, chuť a dobré kamarády nebo dospělé děti. Já nosil s rodinou v kýblech možná 120 m2. Pokud by byly podmínky pro pásový dopravník - tak výborné řešení.Ale obávám se, že podmínky nebudou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 23:36
avatar

Děkuji za odpověďi,

ne, je to v druhém patře, v prvním patře je kvalitní betonová podlaha, tedy strop sklepů.

Takže vynášet nebo nevynášet? Psal jste, že nic lepšího na tlumení není ale v zápětí, že jste suť vynášel.. Její výšku odhaduji na 25cm, takže opravdu si myslíte, že 20cm nebude dostatečně hluk atd tlumit? Když dám 5cm na zateplení?

Desky chci vyměnit určitě, vrzat budou vždycky..A OSB tak moc drahé zase není...

Nebo nenapadá vás něco vhodnějšího, než ta folie, co se dává pod plovoucí podlahy? Co by třeba více tlumilo hluk? Jde mi hlavně o hluk, na zateplení 5cm polystyrenu stačit bude.

Datum: 31.01.13 00:18

Pane, ano já to vynášel všechno, protože nebyly internety a nikdo mi neřekl, že zvukově to bude naprosto horší, než to bylo předtím. A navíc já jsem si myslel, že to lepší bude, že když použiju novou, byť mnohem dražší, technologii zateplení. Navíc v přízemí byly chycené trámy, takže šly i trámy ven.

Podle mého názoru jediné co by pomohlo by bylo možná trochu zvukově dobré dávat velmi lisovanou hutněnou minerální vatu, takové ty desky navím jak se to správně jmenuje, ale musel by jste to pořádně prokládat hodně vrstev, ale to víte, cena bude bohovská!ale takové ty zateplováky jako ORSIL a pod, do podlady resp. stropu je k ničemu, protože to má malou hustotu. Ten tzv,. "bordel" ten to všechno utáhnul kolem trámu a pod. a šlo to, to víte sám. Pokud budete dávat prkna, či OSB tak je dobré vědět, že OSB nikdy nedávajte jenou jednu desku ( např. 2,5 cm), ale dejte 2 vrsty položené křížem, zřejmě tloušťky 1,2 cm péro drážka. Já jsem v jednom domě použil OSB 2,5 , v druhém, jsem dával prkenné podlahovky-kanadskou borovici péro-drážka. Po celé ploše jsem rozložil pečlivě takovou tu silnější bílou látkovinu, nevím název, po dokončení podlahy jsem všechny diletační spáry pečlivě zapěnil. Ohledně té zvukové izolace určitě někdo, kdo má s tím zkušenosti poradí, já ji nemám.

doplněno 31.01.13 00:38:

Teď tomu asi plně rozumím, vy chcete vyndat 5 cm sutě a dát tam 5 cm polyestyrenu?: To já bych dal určitě tu lisovanou vatu, už kvůli zvukové izolaci určitě, nehledě na to, že se také pod deskami či prkny zmáčkne a lépe utěsníte mezery a pod.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.01.13 08:00
avatar

To Michall

Každá práce a nepořádek a materiálové náklady tu podlahu zdraží.V patře není tepelná izolace třeba,takže obnovit nášlapnou vrstvu vyžaduje minimální náklady.Sádrovláknité desky,mimo jiné, mají vynikající vlastnosti jednak dalšího zatlumení,jednak i možnost použití jakékoliv další krytiny,od lina,dlažby,koberce atd.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 10:41

ona to byla jak zvuková izolace tak prý jako protipožární prvek,pokud to vynosíte nic se neděje,akorát odlehčíte stavbě,pár tun tam je,vyplnte to nějakou vatou,nebo ničím pokud je pod tím prostor vytápěn,teplo vám prostupje na horu a budete mít teplou podlahu,na to bud osb nebo jiné podlahové desky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 11:05
avatar

Pajars -

Je to špatná úvaha.Celá ta náplň akumuluje množství tepla a podlaha dlouho topí i bez dotápění.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.01.13 22:23
avatar

Pánové, myslím, že to je celé už dohadování, jeslti zateplit patro a nebo ne.. Jestli bude chladnější podlaha nebo bude akumulovat..

V každém případě si myslím, že zapomínáte ještě na přízemí, kde je teplota (vzduchu) taky důležitá a bude se více držet, nebude skoro unikat do patra..

Datum: 01.02.13 08:02

https://www.poradte.cz/domacn…kce-podlahy-u-stareho-rd.html

https://www.poradte.cz/domacn…lahy-u-stareho-rd-cast-2.html

doplněno 01.02.13 12:36:

Možná, že jsem ostatní špatně pochopil, každopádně doma to mám stejně, když mi majitel stavební firmy řekl, ať na prkenný záklop, na kterém je škvára dám rovnou desky a na ně podlahu, že mi budou vytápět rodiče zespodu, tak jsem s pánem vyrazil dveře.

Moje sklatba byla shora prkna, trámky, mezi škvára cca 6-8cm, prkenný záklop, 20cm nosné trámy, prkenný záklop, rákos. Vrchní prkna byly KO, takže jsem je dal sousedovi na topení i s trámkama, škváru jsem vyházel, nedokážu spočítat, kolik toho tak cca mohlo být, ale kuchyň 9m2 a obývák 18m2. V kuchyni toho bylo víc, protože tam nebyly trámky ani prkna, ale byla na tom položená dlažba. Tehdy to však nebyla kuchyň, ale pouze chodba. Mezi nosné trámy jsem dal 20cm vaty, na to dal nasráz k sobě zpátky prkenný záklop, toto jsem přivrtal. Na to jsem položil 8mm hobry a na to 2x2cm polystyren, který jsem křížem slepil k sobě, na to dvě vrstvy desek (šetřil jsem, takže dospod DTD a na to OSB) 2x18mm. Na to přišlo lino. Oproti předchozímu stavu neslyším zespodu téměř nic, zatím co předtím jsem slyšel všechno. V ložnici vyndám i prkenný záklop, křížem přes nosné trámy udělám rošt ze střešních latí, mezitím dám opět vatu, pod rošt dám hobru a na něj opět 2x18mm OSB desek. Samozřejmě veškeré trámy jsem několikrát natřel lignofixem. Původně se používala býčí krev, o tom bych uvažoval v případě, pokud bych měl dům rozdělaný úplně a měnil i ty nosné trámy.

Má rada zní, v první řadě zvažte, jak moc máte času a peněz a zda máte jak likvidovat odpad. Pokud to chcete dělat za chodu a v bytě či domě bydlet, tak navrhuju vyměnit poškozená prkna, vše pečlivě přivrtat a na to dát OSB v horším případě DTD desky. Event. by šel možná i sádrokarton ale osobně bych ho dal asi spíš pod dlažbu. Pokud v domě bydlet hned nebudete a máte na to čas a peníze, vytrhal a vyměnil bych vše co půjde. Přeci jen investujete do svého a máte pak jistotu, že dalších 20-50let na to nemusíte nijak šáhnout, možná ještě déle. Stejný postup jsem udělal jak s elektrikou tak odpady. Jen mne mrzí, že jsem v některých věcech neposlechl otce a jeho názor nezakomponoval do toho svého, měl bych to rychleji a lépe. Chybami se člověk učí.

doplněno 01.02.13 12:41:

Zapoměl jsem uvést, pod horbru jsem dal ještě mirelon, ale to spíš z osobního pocitu že to bude lepší tlumit a samozřejmě kolem dokola dilatační pásek 1cm široký ze skelné vaty, dřevěné desky tak doléhají k němu a tvoří to tu dilataci.

V případě že by to bylo např. do obýváku, tak vedle toho dilatačního pásku bych po obvodu ještě ubral 10cm toho polystyrenu a místo něj dal ještě vrstvu hobry a zbytek dohnal pásky dřeva, ideálně zas zbytky z desek, které bych svrtal k sobě, je to lepší kvůli zatížení nábytku. Samozřejmě, místo polystyrenu (používal jsem podlahový) se dají použít i desky, např. Steprock.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.