Při uvažování nad možností výnosu z pohybu ceny akcie je dobré vyhledávat příležitosti které jsou pro nákup zvoleného finančního instrumentu vhodné. Nejjednodušší a nejrychlejší eventualitou jak investovat na burze akcií je okamžitý nákup v předem nestanovený okamžik na základě vlastního aktuálního pocitu a výběru trhu který je nám například dlouhodobě sympatický. Je to možnost jak se dá skutečně začít také, nicméně není to určitě to nejlepší a vůbec ne nejvhodnější.
Pro investici je ještě před vstupem do trhů vždy lepší konkrétní trh pečlivě vybírat. Nejen že je třeba vybrat takové akcie které jsou v souladu s výší našeho obchodního kapitálu, ale je třeba zvolit takové které mají pro nás historicky přijatelné propady, dostatečný výnos a zároveň se jedná o stabilní a velké firmy nejlépe s výrazným potenciálem dalšího růstu. Již samotná volba trhu se tak dá považovat za výsledek určité naší analýzy.

Obr. 1 - Akcie Pepsi (PEP) - linkový graf od ledna 2018 do 5. května 2020
Pro příklad se ještě jednou vraťme k tomu jak by vypadala naše situace pokud bychom nakoupili akcii ve zcela náhodném čase. Začínající tradeři (burzovní obchodníci) a investoři mají tendenci nakupovat akcie když rostou. Což je zcela přirozené. Chceme nakoupit přece podíly ve firmách které vykazují růst. Bohužel je to jedna z nejhorších možností jak do trhu vstoupit. Nicméně ani tímto stylem, jak jsem již naznačil, v dlouhodobém měřítku nic moc nezkazíte. Představte si tedy že nakoupíte akcii v čase A (nákup A) jak je uvedeno na obrázku 1. Předchozí pohyb byl viditelně několikaměsíční růst. Cena se však přirozeně po růstu na chvíli otočila a začala padat. Před dalším růstem se dostala až k aktuálně nejhlubšímu propadu (tzv. drawdownu) v bodě A1. To je psychologicky nepříjemná situace, protože jsme v takovém okamžiku s penězi pod úrovní se kterou jsme do obchodu vstupovali. Následují další různé kratší růsty střídané poklesy a teprve až někdy v dubnu 2019 (Apr 19) můžeme říct, že už inkasujeme první zisky z pohybu ceny akcie.
Podívejme se jak by se situace vyvíjela jestliže bychom nakoupili v bodě B. Po krátkém růstu se cena vrací mírně zpět, následně se trh převaluje chvíli kolem nuly (jde do strany - tzv. chopuje) ale pak už opět nastává růst. Všimněte si mj. propadu B1 který je zároveň bodem propadu A2. Avšak zatímco v případě nákupu A je naším nejvyšším propadem A1, v případě nákupu B je to až B1 (=A2) - (ač je situace v tomto případě hůře čitelná). Poslední silný propad začínající na přelomu února a března 2020 souvisel s celosvětovou virovou krizí. Jak ale vidíte, cena se záhy za pár měsíců dostala zpět a jsme opět v zisku.
Vidíte že ať už nakoupíme prakticky kdykoliv, je velmi pravděpodobné že zásadní chybu neuděláme už ze silného základního důvodu obecné dlouhodobé růstové tendence akcií. Propady nejsou po nákupu pro nikoho příjemné, ale často se při nich takzvaně odděluje "zrno od plev" a vyhrávají většinou ti co jsou ochotní vydržet a počkat.
Máte-li zájem o upřesnění zmíněného tématu, můžete se zeptat kromě zanechání komentáře pod článkem také položením otázky v sekci Společnost - rubrika finance
Upozornění: Autor není nikde organizován, uvedený článek je osobním pohledem a nepředstavuje investiční doporučení. Případné obchody s reálnými penězi podstupujete vždy výlučně na vlastní riziko.