V rámci občasných dotazů na poradně ohledně burzovního investování (do akcií, komodit, opcí, forexu, kryptoměn a podobně) přiblížím v krátkém seriálu nejjednodušší možnosti jak se takovým investorem stát, přičemž bych rád upozornil také na rizika. Ta nejsou sice dle mých měřítek o nic větší než rizika kteréhokoliv jiného podnikání, bohužel obchodovat na burze může dnes téměř každý a většina účastníků burzy tak k obchodování přistupuje s naivními nástroji a očekáváními, zbytečně zanedbává risk a neuvědomuje si že je dobré se před vstupy do obchodů co nejlépe informovat.
Optimální možností burzovního investování je automatizované obchodování konkrétní propracovanější strategie, nebo také dlouhodobější držení aktiva s růstovou tendencí. Přesně tohle pak splňují obecně zejména akciové trhy. Volba finančního instrumentu v podobě akcií je navíc dobrá vzhledem k možnosti akcie co do kapitálu poměrně jemně škálovat. Je tedy možné do nich smysluplně investovat i při použití menších obchodních účtů. Existují tisíce akciových titulů ale před tím než některý z nich vybereme a nakoupíme, musíme se prokousat nezbytnými základy.
Většina bezplatných článků ohledně akcií na internetu má ráz spíše propagace určité služby a soustředí se tak na nedůležité aspekty. Zde se však chci zaměřit na konkrétní směry bez stejného záměru. Akciové trhy mají tradici několik set let a v mnoha vyspělých státech je jejich obchodování či držení i celými rodinami již nejméně osmdesát let naprosto běžným a rozšířeným jevem. Česká republika je vzhledem k historii dohledné doby specifická tím, že byly první investice do akciových a dalších trhů možné přibližně až od poloviny 90. let 20. století. Proto může být dodnes kdokoliv s označením "akcionář" nebo "obchodník s akciemi" pro neznalé přinejmenším zvláštní. Zcela zbytečně. Mimochodem že jsou Češi ve světě mnohdy uznávanými sportovci ví skoro každý, kdežto že jsme v relativně velkém počtu také častokrát v zahraničí bráni za kreativní, pracovité a velmi úspěšné burzovní obchodníky neví patrně skoro nikdo.
Co jsou tzv. Akcie
Akcie jsou podíly firmy. Nákupem akcií se zjednodušeně řečeno stáváte spolumajitelem podniku a jako takový máte možnost vydělávat jednak na zvyšování hodnoty firmy při držení její akcie a jednak na pravidelných výplatách podílů ze zisku firmy (tzv. dividend).
Podoba grafů
Výhodou akcií je jejich jednoduchost a srozumitelnost. Horizontální linka na historickém vývoji ceny akcie vždy ukazuje čas (budeme pracovat jen s denními daty která jsou zdarma - tzn. jedna úsečka na grafu představuje jeden den) a vertikální linka cenu za kterou akcii nakupujeme.
Směr obchodů
Akciové trhy, stejně jako naprostá většina jiných, umožňují obchodovat kromě dlouhé strany (nakoupit a po růstu ceny prodat) také na krátkou stranu (prodat (aniž bychom něco měli) a po poklesu ceny znovu nakoupit). Protože ale akcie mají tendenci spíše neustále růst, budeme uvažovat pouze obchody na dlouhou stranu. Navíc obchodování na krátkou stranu přináší u akcií komplikace navíc (nesouměrnost trhů, další poplatky apod.)
Výpočet výnosu
Kapitálový výnos v podobě změny ceny akcie se počítá velmi snadno: je-li cena při nákupu 100 USD a při prodeji 110 USD, vydělali jsme 10 USD. Je-li cena při prodeji naopak například 95 USD, výše naší ztráty je 5 USD. Dividendové výnosy jsou různé a jejich velikost určují jednotlivé společnosti.
Broker
Na burzu (což je zjednodušeně firma která páruje jednotlivé obchody) nemůžeme vstupovat jako malý investor nikdy přímo. Je třeba na ní obchodovat skrze jinou firmu která má smluvně zajištěn přístup na burzu dle předem daných podmínek. Takovou firmou je tzv. broker. V dnešní době jde prakticky vždy o elektronického zprostředkovatele který nám zajistí že budou naše obchody správně a včas vyplněny. S burzou komunikujeme pomocí tzv. obchodní platformy, což je software který nám umožňuje online zadávat na burzu naše příkazy pro nákup (BUY), prodej (SELL), ochranné příkazy pro výstup v případě velké ztráty (SELL STOP) atd. Výběr brokera je stěžejní. Hledejte velkého tzv. burzovního brokera (= broker regulovaný na centrální burze kde jsou pro všechny zajištěny stejné podmínky) prostřednictvím kterého je možné obchodovat akcie přímo na burze a který nepoužívá jen zástupné deriváty (např. CFD) na první pohled totožné s původním trhem. Dobrým ukazatelem je když broker vyžaduje co nejvyšší minimální kapitál pro otevření účtu. Vyhněte se pokud to půjde mimoburzovním brokerům. Při obchodování akcií jsou zbytečnou volbou, mají často omezenou nabídku produktů, velký rozdíl mezi nákupními a prodejními cenami (přesto se chlubí tím že jsou "zdarma"), vidí vám při držení pozic "do karet", u některých mimoburzovních brokerů může být problém s výběrem kapitálu zpět atd.
Výše kapitálu
Žádné smysluplné obchody na burze nemůžeme začít bez rozumného kapitálu. Obchodovat s nedostatečným kapitálem je stejné jako provozovat restauraci s kuchyní v pokoji o celkové podlahové ploše 22 metrů čtverečních. Neplánujete-li si pouze hrát, být hobby investorem či hobby traderem ale chcete se burze věnovat na seriózní bázi, počítejte s kapitálem v řádu nejméně statisíců. Čím nižší obchodní účet máte, tím výraznější procento nákladů tvoří poplatky. V USA je za malý účet (některými označovaný až za mikro-účet) považován jakýkoliv obchodní účet do velikosti 25 000 USD (při aktuálním kurzu něco přes 620 000,- Kč).
Rozdíl mezi Traderem (aktivním obchodníkem na burze) a Investorem
Není v principu velký. Trader aktivně obchoduje podle předem daného plánu promyšlenější strategie (vykazuje relativně velké procento osobní aktivity při nakládání s kapitálem) - trader tedy "pracuje". Investor očekává maximální profit proti co nejmenšímu podílu investované práce - nejlépe na úrovni pasivního hodnocení kapitálu (vykazuje relativně nízké procento osobní aktivity při nakládání s kapitálem). Investor tedy ani ne pracuje jako "drží aktiva" a očekává zisk.
Kdy investici vyhodnocovat
Na burzovní akciové investování je třeba nahlížet z dlouhodobého hlediska. Výsledky je třeba hodnotit z pohledu několika let. Hodnocení z pohledu měsíců či krátkodobějších period nemá valného smyslu a ve svém důsledku při následném prodeji akcie lze utrpět spíše ztrátu než zisk.
Rozložení rizika
Vždy je dobré držet více akcií z více odvětví. Budu vycházet z trhů se kterými mám sám zkušenosti (americké akcie). Lze držet například technologie (Google, Microsoft, Adobe, Oracle, Cisco, Nvidia,...), služby (Amazon, Disney, Netflix, McDonalds, Union Pacific,...), zdravotnictví (Johnson & Johnson, Medtronic, Amgen, Biogen,...), finance (Bank of America, Citigroup, Visa, Paypal,...), spotřební zboží (Apple, Philip Morris, Pepsi, Nike,...), průmyslové zboží (Honeywell, General Electric, 3M, Boeing, Caterpillar,...), veřejně prospěšné služby (Duke Energy, American Electric Power, Atmos, American Water Works, Exelon,...) a podobně. Vždy však počítejte vzhledem k periodicky se opakujícím finančním bublinám (krizím jakéhokoliv typu) že určité období mohou klesat před návratem k dalšímu růstu naprosto všechny akciové trhy.
Psychologie
Veškerá participace na burze vyžaduje dlouhodobou kázeň v podobě nutnosti dodržovat stanovený plán. Je velmi jednoduché být akcionářem ve chvílích kdy se trhům daří ale obtížné v dobách kdy trhy klesají. Ten kdo propady vydrží, většinou vyhrává a dříve či později se opět dostává do zisku a o to více vydělá. Ten kdo ne, končí se ztrátou.
Jak začít
Ve chvíli kdy budete mít nastudované vše z vašeho pohledu potřebné. Sám jsem v minulosti uskutečnil první obchod až po několikaletém denním studování trhů. Nikdy nedejte na neověřené "zaručené rady druhých" a vytvořte si vždy svůj vlastní pohled a svoji cestu. Jednoduše svůj malý byznys musíte řídit vždy pouze vy.
Máte-li zájem o upřesnění zmíněného tématu, můžete se zeptat kromě zanechání komentáře pod článkem také položením otázky v sekci Společnost - rubrika finance
Upozornění: Autor není nikde organizován, uvedený článek je osobním pohledem a nepředstavuje investiční doporučení. Případné obchody s reálnými penězi podstupujete vždy výlučně na vlastní riziko.