Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Poškozování omítky břečtanem a přísavníkem?

Od: nikdo* odpovědí: 13 změna:

Zdravím všechny. Mám dotaz na zahrádkáře. Je pravda, že Břečtan a Přísavník, poškozují omítku, na které se přidržují?
Nikde jsem žádné takové varování nenašel. Celkem pochopitelně, proč by obchodník zdůrazňoval nějaké nevýhody jím prodávané rostliny. Dík za odpovědi.


doplněno 01.01.18 12:35:

Ještě mám jednu otázku. Co jsem zatím četl na internetu, tak břečtan není vhodný na jižní stěnu, kam já bych to potřeboval. Máte někdo nějaké zkušenosti s tímto?


doplněno 01.01.18 20:35:

Díky všem za odpovědi. Bohužel, bodů víc není, tak ostatním alespoň poděkování. I když by jste zasloužili všichni. Hi, hezký dvojsmysl, se mi povedl. Docela jste zchladili můj elán do popínavek. Ještě si to budu muset nechat projít hlavou. Ta omítka mě nemrzí. Ale šplhat po žebříku kvůli stříhání, aby to nelezlo na střechu nebo do okapu, nehodlám. Na to už nemám. Tak nevím.

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®

3x

Dobrý den, mám zkušenost jenom s břečtanem. No, je to pravda, ale jenom částečně. Břečtan se "zakusuje háčky" do omítky, kmene stromu nebo do dřevěného plotu. Ovšem, je to povrchové a neznamená to, že omítka odfoukne či praskne (ani více nevlhne a ani do bytu neleze více hmyz). Lidé dělají chybu, když zelený břečtan odstraňují, že ho od stěny trhají a potom možná i s omítkou - prý se má nejdříve odstřihnout, nechat uschnout a potom to jde už lehce. Jinak, břečtan tu omítku spíše chrání před vlivem počasí. Zdravím!


doplněno 01.01.18 09:27:

Negativum u břečtanu je to, že přesto, že je stále zelený, tak je stejně hodně velký opad suchého listí a opad z květů - musí se stále uklízet. Pokud si najde někde skulinku ve fasádě, tak tam vleze. Ovšem, to už musela být fasáda poškozená dříve (takže na potlučenou omítku se nehodí - tam škodí). Omítku "nebourá", ale i po vhodném a opatrném odstranění tam po něm stopa zůstane.


doplněno 01.01.18 12:42:

nikdo - máme ho na západní straně, tak s tím jihem nevím. Ovšem, když obrůstá strom, tak dokonale a na světové strany nebere ohled .

 


3x

Dobrý den. Z vlastní zkušenosti mohu napsat, jen to nejhorší. První rok po nasazení sazenic, jsem chodila břečtan pravidelně zalévat. Po 5 letech, byla stěna porostlá asi 2 metry vysoko. Někde více, někde méně. Dole u země, bylo potřeba břečtan ostříhat. Manžel zjistil, že kořeny břečtanu jsou i 3 cm silné a vrostlé do stěny. Další kontrolou břečtanu manžel zjistil, že břečtan na stěně, má kořínky zarostlé hluboko ve fasádě. Fasáda byla a je zničená. Břečtan musel dolů. První šel břečtan odtrhávat, pak odřezávat nožem, dole nůžky a sekání kořenů. Je to chalupa, tak zničení stěny domu, se dá taktně přehlédnout. Manžel mi nic nevyčítá. Tři roky je břečtan dole, kořínky ve fasádě jsou stále. Jen moje vlastní zkušenost. Viky

Jak získat vlastní zkušenost? Když vidíte dům, kde roste břečtan, zastavte a běžte se podívat. Je to zkušenost k nezaplacení.

 


2x

Nevím, čím přesně máme oblezlý dům, ale ano, z omítky to nejde. Opravdu nejde. Možná je to psí víno. Přísavník vídám spíš na plotech, nekecá-li strejda Google a podává-li mi správné obrázky. Tady na 4. fotce to je: ireceptar.cz/...

 


2x

Asi před 30 lety jsme na zahradě postavili garáž. Hned jsem věděla, že se raději budu dívat do zeleně než na velkou bílou krabici. Krabici s krásnou omítkou, pravda. Břečtan se za ty roky hodně rozrostl, překryl všechny stěny. A několikrát se vlastní vahou a nejspíš i větrem od stěny částečně odloupl a vyvalil. To pak bývá vidět, že v omítce jsou skutečně maličké zbytky úponků. To odloupnuté pak odstřihnu a prázdné místo zase brzy poroste novými šlahouny.

Celkově bych obavy z poškozené omítky přirovnala ke krásné nové prázdné stěně v pokoji. Buď budu mít neporušenou stěnu, nebo do ní zatluču hřebíčky či hmoždinky, na které pak rozvěsím obrazy. Pokud chci mít v bytě obrazy, musím do stěny tuknout. Pokud se chci dívat na zelenou stěnu nemovitosti, nemohu lpět na nepskvrněné omítce.


doplněno 01.01.18 13:16:

Z jižní strany naší garáže jsou vrata. Takže tam jsem břečtan nesázela, ale časem se sám popnul a některé nízké šlahouny i samy zakořenily. Žádný rozdíl v růstu a vzhledu s ohledem na světové strany nepozoruji.

elkoman
mam barak z casti porostlej brectanem..dve steny..brectan se muze dostat do spar, to ano..je treba ale o to pecovat, strihat slahouny, hlavne koukat aby nezvedal tasky na strese, coz mi mrska udelal s hrebenem..uz oblezl i komoin..ale nechtel bych jinak, drzi v baraku chlad v lete a teplo v zime..nevyhoda je hromada hmyzu a hlodavcu..proc asi v anglii nebo irsku maji brectan misto fasady

 


0x

Zdravím, s břečtanem na omítce zkušenost nemám, ale cihlovou zídkou prorostl do 5 let. Přes maltu. Soused měl na omítnutéa natřené fasádě přísavník pětiprstý, po jeho odstranění je fasáda poškozená úponky.

 


0x
Několik odkazů k tématu břečtan:
poradte.cz/...
poradte.cz/...
poradte.cz/...
poradte.cz/...
Nebo vyhledejte tady v našem vyhledávači heslo břečtan

 

floro*

0x
Velmi zalezi na typu povrchu zdiva.
Brectan je agresivnejsi nez prisavnik. Pricsavnik se pridrzuje uponky, ktere jsou ukoncene drobnymi terciky, ktere prirustaji na zdivo. Prisavnik mame na brizolitove omitce i na starem mlate z kotovic. Nikdy se do kotovic nevrustal. Pak dostal neco podobneho mrtvici a cely uhynul. Sel krasne strhnou, to stejne na brizolitu. Je pravda, ze na pevne fasade po strzeni zustanou ty drobne terciky, ktere vsak casem podlehnou rozkladu a ztrati se.
Brectan vsak je agresivnejsi, do narusene omitky bude vrustat.

 

mt

0x

Už bych si břečtan v životě do baráku nedal.Proroste všude a roztrhá všechno včetně žulového tarasu.

 


0x

Měla jsem na balkoně přísavník ale jak jsem ho chtěla zlikvidovat,,tak on má jako přísavky takové jakoby prsty a ty se vám přisají na omítku a nejde to dolů.Ze zoufalství jsem to zatřela, Ale teď máme nové balkony,tak už to nemám,, jsem tomu ráda,,nejde to odstranit.Ale omítku nepoškodil,jen ty přísavky.

 

liska*

0x

Když jsem byla malá, bydleli jsme ve vile porostlé psím vínem. Po něm jsem vylezla do prvního patra. A tam, kde se to utrhlo, tak na "přísavkách" byly kousky omítky. Nezkoušet! Vážila jsem tenkrát sotva 35kg, tak to dopadlo dobře. ALE stejně se nám tak dostala do bytu i myš! Někomu vadilo i to, že se v porostu na zdech zdržovali ptáci a stavěli hnízda..

Mi se dostala myš v zimě na balkon a to bydlím v 8patře..

 

ynaaa

0x
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda nemáte někdo stejný problém. Máme sousedy a teď máme problém soused chce aby jsme si opravili zeď domu jelikož jim tam padá omítka. Jenže věc se má tak je to sice starší dům ale on tam kdysi pustil nějaké psí víno nebo co je to za sajrajt a teď žádá aby jsme to opravili, že je to ohrožuje na zdraví a já nevím co. Nemáte s tím někdo zkušenost?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]