Popínavé rostliny na zdi domu

Od: Datum: 21.10.12 14:05 odpovědí: 13 změna: 22.10.12 10:58

Zdravím,

co říkáte na popínavky (břečtan, tříprstník apod.) na venkovní zdi domu?

Někdo říká, že to vlhkost bere, někdo jiný, že ji tam drží...

Co vy na to, co o tom víte, jaké jsou vaše zkušenosti? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 21.10.12 14:14

Na zdi vlhkost a chlad drží (což se někdy může hodit), poskytují životní prostor hmyzu (někdy i obratlovcům) a svými úpony ničí omítku...

Za mne - popínavky na zeď nikdy, na pergolu, plot - klidně...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 21.10.12 14:33

Nevím,že by např. Loubinec ničil omítku,ale pokud mám krásnou omítku,nebudu jí schovávat za listy popínavky. Vlhkost si bere rostlina především z půdy a z ovzduší. Navíc loubinec na zimu opadá,takže nějaká ochrana stěny je nulová. Břečťan roste pomalu a roste na stinných stěnách ši oporách.Naproti tomu loubinec můžete klidně šoupnout na jižní stěnu.Roste ale jako urvaný ze řetězu a je třeba ho dost krotit,jinak vyleze na střechu domu,zaroste žlábky atp. Snese klidně ikdyž ho šmiknete až u země,odstřihnuté větvě strhnete ze stěny a necháte ho znovu růst. Viděl jsem i vzrostlé nádherné Wistarie,které rostou také velice rychle,ale na rozdíl od jmenovaných rostlin potřebují mít u stěny oporu(nemájí "přísavky").

doplněno 21.10.12 14:42:

Tako vypadá Loubinec ("Pětiprsťák") na podzim a hlavně když ho delší šas nešmiknete. ten by dolezl snad až na Měsíc. ;)

doplněno 21.10.12 14:43:

koukám,že nějak "šišlám".Místo "č" píšu "š"

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dery*
Datum: 21.10.12 14:59

Díky za prozatimní odpovědi, i když uvítám ještě další.

Jde mi o to, že mám štítovou dlouho stěhu u souseda, kterou nikdo neomítal desetiletí (my máme dům 3 roky),

Nemám na to, abychom celou omítali (ani finance, ani lidi), takže jsme si řekli, že ji jen oklepeme, aby neopadávala, našpricujeme a soused říkal, že by si k ní dal popínavku... Proto se ptám Díky.

Od: mariehana
Datum: 21.10.12 18:53

Měli jsme na jedné zdi domu tříprsťák, ale už jsme to všechno sundali. Listy jako talíře, lezlo to do žlabu a na dřevěné podbití, takže jsme několikrát do roka museli z vysokého žebříku stříhat. Ráda bych tam něco dala, protože na omítce máme 2 fleky, které potřebují zakrýt, ale nic než přísavník nebo břečtan, neexistuje. Břečtan máme zase jinde, a roste také jako blázen. Poraďte nějakou rostlinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.12 18:11
avatar

Ano, informace se různí. Je však s podivem, že prastaré domy v Anglii jsou porostlé něčím, co neopadává. A vypadá to nádherně.*palec*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: smiler
Datum: 21.10.12 18:35

To není žádné tajemství a záhada...V Anglii je to většinou břečtan(ten neopadává) tam růstu pomáhá vlhké a poměrně teplé klima.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 21.10.12 19:04

Dobrý den.

Moji rodiče mají tříprstníkem obrostlou škaredou neomítnutou zeď od sousedů. Na celý dům bych si to asi nedala, ale jako maskování sousedovic zdi se mi zdá tříprstník určitě vhodný. Samozřejmě počítejte s tím, že minimálně jednou za rok budete muset výhony zastřihnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shakul
Datum: 21.10.12 22:32
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 07:49
avatar

Popínavky jsou krásné, moc se mi líbi, ale na zdi svého domu bych je nerada viděla. Určitě nevytáhnou vlhko, naopak -vlhko udržují, protože k omítce nemůže vzduch a slunce a v listech se drží déšť. Bydlí v nich spoustu pavouků a lezou po nich i myši, což lidem, kteří se jich štítí, vadí, neb jim občas lezou do oken. Přisavnými kořínky rozrušují omítku. Většinou rostou jak vzteklé, takže se to musí občas strhávat a krotit. Na břečťan může mít dost lidí alergii, takže pokud krotitel břečťanu je alergik jako u nás, je to blbý. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 08:46
avatar

Břečťan se svými úponky či kořínky pevně zažírá do omítky, případné opravy budou spojené s problémy kořínky odstranit. Já měl krásně porostlý dům břečťanem, celý zelený, nepršelo na stěny, izoloval od větru a slunce. Ráno se v něm probouzeli ptáci, jejich "řev" budil i nás, a když v něm jejich exkrementy začaly smrdět, slabé slovo, musel břečťan pryč! To jsem si dal.. strhat velké výhony šly ještě jakž-takž, ale kořínky jsem musel brousit bruskou a i tak jsem potom musel natáhnout novou omítku. Nikdy více!
A na konstrukci břečťan sice poroste, ale musela by být dále od stěny. Břečťan překlene i více decimetrů prostoru a než si člověk všimne, už je pozdě, kořínky zarostlé v omítce...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 10:00

tak my máme část domu břečťanem porostlou. A tomu, kdo by na něj chtěl sáhnout, tak bych ruce polámala *cert*. V žádném případě není pravda, že břečťan a jiné popínavé rostliny udržují vlhko ve zdi. Naopak - chrání omítku před vlivy počasí. Již tu byla zmnována Anglie a její obrostlé domy. Udržují zde tuto tradici proto, že je ověřená několika generacemi lidí. A co si budeme povídat, v takové Anglii je podstatně vlhčeji, než tady u nás ;), Pochopitelně, jako vše, má i toto řečení svá negativa -např. v případě odstranění břečťanu - problem (viz Hejkal). S tím hmyzem to nevidím až tak tragicky *nevi*, a ti ptáci - tak ty já mám zase ráda :D.

Takže co člověk, to názor. Tady u nás na to tak zvyklí nejsme. Ohlasy budou spíš negativní. V již zmiňované Anglii se budou divit, proč jim takový dotaz pokládáte, když je přeci pochopitelné, že břečťan ano.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.10.12 10:32

Sebod - *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 10:58

Limetko. Já si svůj domeček nechám obrůst ouplně celý. Až bude vypadat jako chaloupka z mechu a kapradí :D*placni*.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.