Nejste přihlášen/a.
Dobrý den všem. Potřebovala bych poradit.Koupili jsme starý dům, líbí se mi anglické domy porostlé nějakou zelení, moc bych chtěla si nechat takto porůst i náš dům. Nevím kam se obrátit jakou zvolit rostlinu, a hlavně jestli je to vlastně dobré pro dům, který je sto let starý a je převážně z kamene, myslím nejakého vápence a sem tam nějaká cihla...je trochu vlhčí, proto jsem si myslela, že rostlina odvede i vlhkost...nerada bych udělala nějaký kopanec proto se ptám zde...Děkuji moc za všechny odpovědi Marie
Dobrý den, když je to, jak píšete, starý dům a ještě k tomu vlhčí, pak bych přímo po něm nic růst nenechával. Rostlina přijímá vodu hlavně kořeny, částečně přes listy (vzdušnou vlhkost, rosu), ze zdiva těžko může nějakou vlhkost vytáhnout, to jsou, podle mě, mýty. Ta rostlina zeď z venku přkryje, podstatně omezí proudění vzduchu kolem zdi z vnější strany, vlhkost zdiva se bude jen zvětšovat (i uvnitř samozřejmě - už tak tepelně vodivá vlhká zeď bude ještě vodivější = tepelný most atd.). U takových starších vlhčích domů jde právě o to, že zdivo musí být pořád na vzduchu, musí luftovat, vzduch z něj tu vlhkost odebírá a udržuje ji na přijatelné hranici. Vlastní zkušenost, známá si nechala starou vlhkou chalupu obrůst břečťanem, ten jak se rozrostl, zeď začala plesnivět, a to z obou stran.
No já jsem to nemyslel tak, že to je úplně špatně. Jen zkrátka má zkušenost, co si známá tam dala břečťan, tak nebyla dobrá, domek byl relativně v pohodě, jak se to (břečťan) rozrostlo, tak to začalo zevnitř plesnivět, (třeba to tím nebylo, nevím, ale spíš bych řekl, že ano), po odstranění břečťanu bylo vidět, že zeď byla plesnivá i zvenčí, kam až sahal. Třeba jiné rostliny fungují jinak. Toť vše. Na domek, co netrpí vlhkostí, proč ne, tam to asi potíže dělat nebude takové, ovšem s největší pravděpodobností obětujete omítku.
Na domě mám loubinec a v jednom koutě břečťan. Loubinec je hrozný plevel, je za tři roky schopný porůst celý dům, takže se s ním musí pravidelně bojovat a zkracovat. A na zimu opadává, takže dům pak vypadá smutně.
Břečťan sice neopadává, má listy i přes zimu, ale roste hodně pomalu - celý dům je akce víc než na jedno desetiletí.
Zvýšenou (ani sníženou) vlhkost nepozoruji. Co se týká zmíněných myší, zažil jsem je lozit po holé zdi paneláku do čtvrtého patra. Takže nějaký porost to už nevylepší ani nezhorší.
Přísavník ale tříprstý, východ, jih, západ, na sever břečťan, zabraňují v létě přehřátí, před deštěm, zabraňují vlhkosti, tolik názor mého příbuzného anglána a mám dojem, že tam mají daleko horší dešťové klimatické podmínky a větší zkušenosti. Je trošku problém zastřihávat u oken, nepustit do žlabů a střechy, občas se tam usadí různé ptactvo, trochu dělá nepořádek, ale likviduje různý hmyz, pěkně štěbetá.
Také se připojím k této diskuzi.Přísavník loubinec trojcípý jsme měli na domě více než 20let, a nikdy více celý rok jsme uklízeli v zimě na stěně bylo i 30 kosů kteří oklovávali to co nespadlo na podzim,v létě to opylovali včelky osičky padali dolů takové kuličky,muselo se to zametat protože se stalo ,že jsme na nich uklouzli,a na podzim toho listí museli jsme to odvážet traktorem na skládku,bylo to pěkné ale taky práce,jen dodám žádná myš nám do domu nevlezla,a vlhko vůbec ne naopak dům byl suchý a taky starý 100let.Je taky rozdíl zda máte jenom domek a nebo dům patrový.
Mám také břečťan, ale ten opadavý. Na zimu shodí listy, ale na jaře krásně obroste. Také mám starší baráček a když je celou sezonu zelený, vypadá to moc hezky. Nebo se to jmenuje přísavník pětiprstý? To už nevím. Ale má to plody, které pak v zimě zobou ptáčci. Také to kvete a je tam plno těch vosiček, které prý jsou užitečné pro zahradu a přírodu. Někde jsem to četla. Ale do bytu mi nikdy žádná nevletěla a to mám v létě okna i dveře otevřené. Teda mám v nich sítě, ale hlavně kvůli mouchám a ne kvůli vosičkám, těm se dovnitř nechce. Už tady bydlím jedenáct let a žádnou vosičku jsem v bytě neměla. Vlhkost vůbec žádná není, nikde. Já mám v bytě spíše suchý vzduch. Plíseň žádná, ani zevnitř, ani zvenčí. Ale baráček vlhký nebyl ani když jsem ho kupovala a břečťan tu nebyl, ten jsem si zasadila sama až potom, protože jsem to také viděla a moc se mi to líbilo. Je to takové romantické...
Dejte přísavník, ten to rychle poroste. A k němu břečťan. Ten roste pomaličku. Přísavník "držte na uzdě" tak, abyste ho čas mohl zlikvidovat (až bude dům obrostlý břečťanem)
a k té vlhkosti. Myslíte, že v Anglii jsou natolik hloupí, že by nechávali domy obrůst, když by porost zvyšoval vlhkost? Mají prověřeno staletími, že dochází k vysychání vlhkosti. Porost chrání celý objekt před povětrnostními vlivy atd
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.