Vykastrovat fenku - ano, ne?

Od: Datum: 24.03.14 14:57 odpovědí: 7 změna: 26.03.14 16:15

Dobrý den, mám ještě štěně fenku, ale trochu už přemýšlím, mám ji vykastrovat? Nebo ne? Nejsem moc zastáncem kastrací, mám strach aby se jí nezměnila povaha, a jak je to s těmi zdravotními riziky? Sníží se? Ohledně povahy jsem četla už od pár lidí, že jejich fenka se stala agresivnější.. A co inkontinence, hrozí to?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kikias
Datum: 24.03.14 14:59

za mě rozhodně ne,po kastraci nám pes do půl roku ochrnul.

Ohodnoceno: 0x

Od: cuca®
Datum: 24.03.14 15:02

To je případ od případu. Nekdo doporucuje kastraci po prvnim hárání. Kazdy bude mit jiny nazor, zda vubec kastrovat.

Mamka ma maleho pudla, povaha se ji nezmenila,spíš ale ma problém s vahou.

My mame doma jezevcika, kastrovat jsme ji nenechali, musime ji holt pri haraní hlidat. Ovsem psi v okoli se mohou zbláznit a neustále u nás nejaky "hlídkuje :)

Ohodnoceno: 1x

Od: xixi*
Datum: 24.03.14 15:47

Kastrace je věčné téma, které dělí lidi na dva tábory.

Já jsem pro kastraci pokud:

- fenka už alespoň jednou hárala, tzn. že pohlavně dospěla

- fenka nemá PP a není určená k uchovnění a dále k chovu.

- fenka mívá po hárání falešnou březost.

Pokud se kastrace provede včas (před nebo po prvním hárání) tak je to také prevence proti nádoru mléčné žlázy a v pozdějším věku feny je to prevence proti zánětu dělohy.

Kastrace má taky samozřejmě určité rizikové faktory. Ty souvisí přímo s operací (každý chir. zákrok je rizikem), u fen větších plemen nebo obézních jedinců se může po kastraci objevit močová inkontinence, může dojít ke změně kvality srsti a častým jevem je přibírání na váze (to lze lehce ovlivnit změnou krmiva na méně kalorické).

Určitě se fenka nestane agresivní a povaha se ji také nezmění. Naopak mám zkušenost (tedy u psů ne u feny), že se pes po kastraci přestal venku zajímat o všechno kolem (čmuchání, značkování atd) a je víc vázaný na mě a ochotněji plní příkazy.

Takže za mě ano, kastrujte. Vaše fenka prožije plnohodnotný život, navíc bez hormonálních změn a rizika falešné březosti a nádorů mléčné žlázy.

Datum: 24.03.14 16:07

https://www.poradte.cz/zvirat…a/5889-harani-feny-mopse.html Nechce se mi to všechno znovu opisovat. ;)

Datum: 24.03.14 17:29

Měli jsme pudlinu.Skoro měsíc hárala,pak mela škaredou falešnou březost,to je tři měsíce nekvalitního života.a to ještě nemluvím o tom jak se pši za námi táhli když hárala.Po kastraci žila spokojeny život.Nevrlá nebyla ani nebyla tlustá.Tedˇjsme si pořídili psa.Věčně byl nadrženej ,všechno ojel a v šourku už měl žánět jak mu pořád vylézal ven.Po kastraci je z něho štastny pes a nemá v hlavě jen pudy.Pořídila jsem mu kamarádku a ta šla už preventivně na kastraci.A má spokojeny život.Já jsem zásadně pro kastraci. :)

Od: hm®
Datum: 24.03.14 18:30

Co rádce, to názor. Jednoznačné doporučení nedostanete. My jsme ji nedali vykastrovat, protože prostě ji jen tak nechat kuchat, to jsme nechtěli. Však co, vždyť je (tedy byla) to fenka a ne chodící kus masa, tak holt k ní něco patří. Falešný štěňata mívala, ale kromě poškrábaného vnitřního zateplení boudy to nemělo nijak tragické průběhy. Při hárání jsme psy na procházkách zvládali prakticky bez potíží (pomáhala mi je odhánět kromě asi tří dnů, kdy by si zřejmě dala říct), na zahradu nám naštěstí žádný nelezl. Doktor taky vyhrožoval zánětem dělohy, ale toho se (bohudík?, bohužel?) nedožila. Kdybychom měli další fenu, nejspíš bychom ji opět nekastrovali, kdyby k tomu nebyl nějaký jiný závažný důvod.

Jinak co jsem mluvil s lidma, tak po kastraci jim feny tloustly. Agresivnější snad nebyly.

Datum: 26.03.14 16:15

Psy chovám šesté desetiletí a kastraci doporučuji. Ani u obřích plemen se mi nestalo, že by feny trpěly inkontinencí

a u malých plemen je to ještě méně pravděpodobné. Změna povah je po kastraci spíše k lepšímu. Starší feny, které jsem nechala vykastrovat při císařském řezu "omládly", neblbly jim hlavu pudy a hormony a užívaly si života do vysokého věku.

Bohužel mi odešla i fena po několika porodech na rozsáhlé tumory na mléčné žláze, takže ani fena, která vícekrát rodila není před rakovinou reprodukčních orgánů imunní, natož nekastrovaná fena, která nerodila. Samozřejmě kromě toho hrozí u nekastrovaných fen falešné březosti, pyometry (záněty dělohy). Nehledě na problém s hygienou a obtěžování psů ze širokého okolí háravé feny. To vše jsou argumenty pro kastraci.

Dnešní formy narkózy jsou mnohem šetrnější než bývaly dříve, několik málo % , které je údajně ohroženo inkontinencí se dá medikačně upravit. Navíc dnes už lze nechat si provést kastraci laparoskopicky, což je méně invazivní metoda u které je riziko následné inkontinence téměř vyloučeno.

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.