Hárání feny mopse

Od: Datum: 03.03.14 10:41 odpovědí: 5 změna: 04.03.14 23:41
Dobrý den, chci se zeptat v kolika měsících začíná obvykle hárat fenka mopse? Chovatelka říkala, že matka mojí fenky začala v 9 měs. Je to možné, nebo jsem ji mohla přeslechnout?
Mám 6 měsíců starou fenku, tak by mě zajímalo kdy toto mohu očekávat.
Podotýkám, že připouštět ji nechci, měla pupečníkovou kýlu, která může být dědičná, tudíž nemůže být uchovněna a bez PP množit nechci.
Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.14 10:47

Nespletla se, je to opravdu možné. Ono je to totiž tak, že první hárání u malých a i středních psů bývá někdy velmi slabé a majitel si ho ani nevšimne a postřehne až hárání druhé, které už je provázeno jistými změnami v chování fenečky. A tehdy už určitě příjde také zvýšený zájem nápadníků...

Ohodnoceno: 2x

Od: tinus
Datum: 03.03.14 10:55
Děkuji vám za odpověď.
Práve z tech nápadníků mám strach, neboť kamarádka má pomeraina a je s ním u nás velmi často, ti dva si spolu rádi hrají, tak abychom to ohlídali.
Datum: 03.03.14 11:26

Tinus, když nechcete štěňátka, pohledejte si odborné články o kastraci fenek. Najdete jich spousty a snad už jsou někde zveřejněna data o výskytu rakoviny v mléčných žlázách a v děloze. Díky kastraci nastane absence ženských hormonů, které rakovinu spouštějí. Na tohle mě upozorňoval veterinář snad před 18ti lety, kdy jsem na jeho radu dala vykastrovat kníračku. A před 6ti lety přišla tahle otázka znovu na přetřes, když se tříleté jorkince udělaly bouličky v mléčné liště. Tu vet odstranil a po velké diskuzi, podpořené jeho osobní statistikou, jsem nechala Dorotku také vykastrovat. ;) U obou fenek nenastaly vůbec žádné zněny ani v chování, ani v hmotnosti. I u menstruujících žen, které prodělaly rakovinu prsu se co nejrychleji odstraňuji ženské orgány, aby se zamezilo tvorbě estrogenu. Estrogen je spouštěč rakoviny. To se už ví naprosto jistě.

doplněno 03.03.14 12:09:

Poklikejte, pohledejte v odborných článcích.

Ohodnoceno: 1x

Od: tinus
Datum: 03.03.14 11:37
Ano, také mě to napadlo, ovšem veterinářka mi řekla, že preventivní kastraci nedoporučuje, zvlášť u mopsů, kteří velmi špatně snášejí narkózu. Taky prý není pravidlem, že feny, které nebyly nakryté mají k rakovine predispozice, prý je to 50:50. No, je to těžké rozhodování.
Štěňátka opravdu nechci, to ráda přenechám chov.stanicím.
S tím estrogenem u žen máte pravdu.
Datum: 04.03.14 23:41

1.Pupeční kýla není prokazatelně dědičná.

2. U malých plemen dochází k prvnímu hárání mezi 7-10. měsícem

3. Fena může být bez problémů uchovněna (pokud nemá jiné nedostatky) a mít štěňata s PP

4. Pokud nechcete chovat, nechte fenu raději vykastrovat. Narkóza se dá u problematických plemen zvolit inhalační, kde nebývají komplikace. Kastrace se dá provést méně invazivní metodou- laparoskopicky.

5. Kastrace není jen prevencí možného karcinomu reprodukčních orgánů, ale i zabránění nežádoucí březosti, falešných březostí, záněty mléčné žlázy, záněty dělohy (pyometra), obtěžování okolí háravou fenou...

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.