Pes a strach z petard

Od: Datum: 15.07.13 18:32 odpovědí: 23 změna: 10.10.13 12:45

Milí rádci, potřebuji pomoc nebo radu, spíš zkušenost.

Mám doma tři psy. Dva (NO a velký knírač křížený s něčím) mám od štěněte, oba jsou braní z útulku v cca třech měsících. Žijou venku a mají volný přístup domů. Na silvestra, na Mikuláše, o pouti apod., kdy tu bývá ohňostroj enbo se střílejí petardy, je vezmu domů, oni zalezou někde po bytě a je klid. Neobjí se, nevyvádí, nic.

Teď mám ale doma psa, braný z útulku před čtyřmi měsíci, jsou mu asi dva roky. Žije s námi v domě, má přístup ven, ale je to pes domácí. Nejspíš má špatnou zkušenost, vadí mu nejen petardy venku, ale třeba i hlasitá rána v domě, prasknutí žvýkačkové bubliny atd. A nemusí to být ani nic hlučného, já si třeba ani ničeho nevšimnu, ale on slyší odněkud ránu, sebere se, zaleze někam do rohu, nebo do koupelny, klepe se jak ratlík a je mimo. Vůbec nevnímá, když na něj mluvím, nereaguje, nebo se odplazí schovat jinam, mělce dýchá, prostě je vyděšenej. Trvá to třeba i hodinu. A to zatím nebylo nic hrozného. Bojím se mikuláše a silvestra, to by taky nemusel přežít.

Dá se to nějak řešit ten strach? Nějak ho přivykat? Případně řeší se tohle lékama?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.13 18:54
Jeden náš pes z útulku (fena) se taky bojí petard a třeba střelby ze zbraně) odnaučit strachu z petard psa možná lze, ale to by chtělo spíš psího psychiatra. Prostě když budou ohňostroje psa dejte tam, kde to neuslyší.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.13 19:04
Ohodnoceno: 2x
 
Od: xixi*
Datum: 15.07.13 19:56

Takže to bude spíš o tom, připravit se na dny kdy vím, že se bude střílet (silvestr, mikuláš), asi nejspíš nějaký prášek od veta. A ty jednorázovky, kdy si kluci střílejí pro zábavu, prostě psovi umožnit si zalézt kam chce a nechat ho být, když naši přítomnost nechce (připadá mi, že se stydí za svůj strach).

Datum: 15.07.13 19:58
avatar

Strach z petard a dělobuchů nejpíš neovlivníte, někteří psi ten strach prostě nezvládnou a pokud se k tomu připočte negativní zkušenost , tak je pesan vyděšený chudák.Zkuste ho nechat ve stejné místnosti jako ostatní psy , třeba to pomůže. ( vzpoměla jsem si , že na výcvikovém táboře loveckých plemen fenka při zkoušce klidu po výstřelu nezvládla strach a přišla po 4 hodinách, nikdy zkoušku neudělala, žádný nácvik a výcvik nepomohl.)Veterinář Vám jistě doporučí tabletky na tyhle krizové situace (silvest ap.).

Na strach z hluku v běžném denním provozu domácnosti bych se poohlédla po homeopatikách . Jestliže je u Vás čtyři měsíce , tak by si normálně už měl zvyknout, asi je opravdu potřebu mu pomoci.Podívám se po netu a jelikož nevím , jestli sem mohu vložit odkazy , tak je pošlu do pošty. Zdravím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 15.07.13 20:03

Díky.

Datum: 15.07.13 21:04
avatar

Nesnáším ohňostroje na brněnské přehradě, náš Niček je trávil s někým zavřený na wc (tam byl hluk minimální), za 13let to bylo každý rok stejné. Nebojí se jen psi, máte vidět co to dělá s ptactvem, poštolky někdy i opustí hnízdo a už se do něj nevrátí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 14:38
avatar

Řeší se to lékama v kritickou dobu (Silvestr...) Ještě můžete nahrát zvuky petard, bouřky a podobné na kazetu nebo CD a ze začátku velmi, velmi potichoučku pouštět doma. Třeba při hře nebo při žrádle. Postupně zesilovat, podle reakcí poznáte co už je moc. Hlavně psa nechlácholte, jen v něm strach podporujete, chovejte naprosto přirozeně. Kdo ví, co si ten chudák vytrpěl, někteří lidé jsou hovada. Snad se to zlepší, možná aspoň doma bude jakš takš v klidu. Za zkoušku to stojí, bude to ale na delší dobu, držím palce!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 16:07
avatar

Pro "xisi"

- ahoj - moc si cením Vašeho přístupu a Vaší citlivosti ke zvířatům - v dnešní době lidi spíše "sežerou" vše, co běží kolem a bez jakýhokoliv slitování - a pochopení.

Moje kočky, chované v bytě se petard bojí velice - vždy je pouštím na chodbu, kde je tma a petardy nejsou moc slyšet. Můj brácha si svého psa bere vždy včas domů - a taky ho pouští na chodbu, kde je tma a relativní klid.

Ale, zase je fakt, že "popelnicové" kočky silvestrovské petardy celkem přežívají - a vždy - i na nový rok běží na "krmendu". Je mi jich moc líto - ale všechny si domů vzít nemůžu - jenom ty nemocné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.13 16:30
avatar

Omlouvám se, - asi a zcela určitě to není "k věci" - ale nemohu se nezeptat - jak je možné, že města vyhazují peníze na drahé a podle mého názoru zbytečné ohňostroje k jakémukoliv výročí - když na druhou stranu nemají peníze na užitečné zvelebení města, na péči o děti a seniory, atd..., takže se na ně musejí pořádat sbírky!

A už vůbec nedokážu pochopit, proč město Sokolov vyhodilo milion peněz za nevkusné - tzv. "umělecké" dřevěné konstrukce, které vzhled města spíše hyzdí - ( nevkusné a zetlelé rámy - jako od popelnic) , - nevkusné tzv. "umělecké" výtvory. - co je to dnes za umění - když se za tyto "výtvory" platí miliony! - nedokážu to pochopit - sokolováci - vyjádřete se.

doplněno 16.07.13 16:41:

Nikdy se mne nikdo nezeptal - ale s chutí bych svůj názor vyjádřila na kameru - ptali se ale jenom mladých lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.13 07:29
avatar

Proč nenapíšete připomínku na město? Pokud nedokážete pochopit proč Sokolov vyhodilo peníze, tak se zeptejte přímo, třeba to pochopíte, až vám to vysvětlí. Já, pokud se mi něco nelíbí, nebo nečemu nerozumím, tak se zeptám. Také můžete využít nějaký místní tisk a napsat článek tam. Myslíte, že fňukáním na poradně to pochopíte nebo vyřešíte?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.13 19:13
avatar

Pro "borax"

- asi máte pravdu - sice jsem se ptala - ale bylo mi řečeno, že je to reklama pro město. Ale nejsem bojovník "za spravedlnost" - a jinak je mi to celkem jedno. Jen mne zajímal názor lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asiasi*
Datum: 19.07.13 20:38

Myslím si, že ta zvýšená vnímavost na některé zvuky je dána m.j. i rasou psa. Psa máme odmalička, takže víme, že nic negativního v tomto směru nezažil a přesto se chová podobně jako ten váš. Ještě to dělá před bouřkou. Není o ní ani ponětí a on už mě všude, když jsem venku doprovází a chce domů. Jinak to neřešíme, než že mu umožníme pobyt uvnitř v domě. Tak přečká to nejhorší a je zase v pohodě. Sousedů pes toto vše absolvuje v pohodě, pobíhá po dvorku a vypadá to, že tyto stavy nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.13 00:00

Náš pes když má z něčeho strach ,tak ho vemu do náruče,hladím ho a chlácholím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: manasek*
Datum: 20.07.13 00:11

A pes má pak strach ještě větší, jelikož ho utvrzujete v tom, že se má proč bát.
Navíc nevíte jak velkého má tazatelka psa, což je v případě Vaší rady docela důležitá maličkost.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.07.13 09:51
avatar

Tak to děláte tu největší chybu! Nepřestane se bát nikdy, jen ho utvrzujete v tom, ze strach je oprávněný a ze děla dobře ze se boji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 21.07.13 18:29

Tenhle pes, který se bojí, je malého vzrůstu, nicméně, když se bojí, o naši splečnost a chlácholení přílis nestojí. Rozhodli jsem se, že vyzkoušíme homeopatika, a před mikulášem a silvestrem dáme lék od veterináře. Dáme mu možnost ukrýt se v domě tam, kde mu bude nejlíp a budeme doufat, že od svých větších spolupsů pochytí třeba i to, že se nemusí bát při každém hlasitém zvuku a že se trochu otrká. Nikdo neví, co se mu vlastně v minulosti stalo (viz. třeba strach z vvody a strach z koček).

Datum: 22.07.13 10:34
avatar

Napište, jak se všechno změnilo, jestli se a až se změní. Zvláště pak homeopatika na strach z petard mě zajímají velice. *smich**haha**zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tadytriholky*
Datum: 06.10.13 12:27

Zdravím, též máme psi-2. Jednoho většího a druhýho jezevčíka. Jezevčík vše snáší v pohodě,teda až na ten Silvestr, ale ten větší, se už od mala bojí čehokoliv co vedle něj spadne(list, klacek...). My to nějak neřešíme, i když by jsme rádi, aby takový strašpytel nebyl. Takže je to jen zkušenost, bohužel poradit vám nedokážu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 07:54
avatar

Známí měli velikého černého křížence, který se velice bál petard. Na Silvestra večer mu pokaždé dali půlku Rohypnolu, zatáhli pelíšek do koupelny /tam to bylo nejmíň slyšet/ a milý Rex se odebral do snů. Ráno vstával tak trošku rozlámaný, ale byl spokojený, protože všechna ta hrůza a rachot šly mimo něj. Jinak u každého psa je to jiné, stejně jako u lidí. Měla jsem 2 psy, mámu a syna. Máma se panicky bála, byla z rachejtlí úplně nepříčetná, syn na to koukal s ledovým klidem a myslím, že by ho nerozhodilo ani kdyby mu některá vybouchla na ocase. Prostě každý tvor je jiný. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.10.13 11:36

U naší čivavy jsme s tím taky po léta bojovali. Na Silvestra vytřeštěné oči, uši sklopené dozadu, ocas pod sebou, vyplazený jazyk, zrychlený dech - prostě klasický šok. Zkoušeli jsme zvykat na nahraný zvuk, různé drahé veterinární přípravky a nakonec jsme našli jediný fungující - člověčí tablety Diazepam. Půlku čtvrtky tablety před šestou večer a druhou půlku čtvrtky před jedenáctou v noci. Spí jako dudek a když nespí, zajímá ji jídlo a ne petardy.

Takže doporučuji Diazepam podle váhy a po konzultac s veterinářem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: narf
Datum: 10.10.13 10:27

Někteří zvěrolékaři dávají sedativa. Já jsem to řešlia odjezdem z města na petardový čas - a zůstalo mi to, i když můj psí kámoš už je v zemi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 11:19
avatar

Nemohu to zobecnit, ale začínám mít dojem, že pes, když se poprvé seznámí s ohňostrojem a petardami v blízkosti svých lidí, tak se nebojí. Nejvíc se bojí takoví ti všelijak posbíraní - z útulků, od nesvědomitých lidí... Běžné prášky v množství odpovídajícím váze moc nepomáhají, dryáky jsme já ani mí příbuzní a známí nedávali.

První ohňostroj prožil můj současný pes v mém náručí, dívali jsme se z okna. Nemám ohňostroje ráda, tak jsem nadávala a vysvětlovala mu, že jsou to darebáci. On souhlasně poblafával. U dalších ohňostrojů už pak sám jen rozčileně pobíhal a poštěkával. Rozhodně mnohem víc rozzlobený než ustrašený.

Moje rada je spíš pro budoucí majitele štěňat než pro majitele již bázlivých psů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 12:45

Naše čivava (o které píši výše) se také petard nebála. Až jednou byla na procházce s manželkou a tchýní a jakýsi nesocializovaný mladík jim hodil pod nohy dělbuch.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.