Jak najít na černém psovi klíště?

Od: Datum: 25.05.12 14:33 odpovědí: 9 změna: 29.05.12 13:23

Mám takový dotaz; jak najdu na černém psovi klíště? Snažil jsem se svou fenu prohlížet,a i když není zrovna ochotná spolupravovat,celou jsem jí zběžně prohlédl. Jenže pak mi došlo,že nevím,jak klíšte vypadá. Sám jsem klíště nikdy neměl. Jak u černého psa najdu klíště? Jak u psa vypadá přisáté klíště? Jak ho mám vyndat? Co se stane když klíště nevyndám?Máme obojek a používáme speciální krmivo,ale i tak se hrozně bijím co by se mohlo stát! Můj minulý pes byla Čivava,jenže měla chromou nohu a bydlel jsem v bytě,tyto starosi jsem řešit nemusel. Začínám být lehce zoufalý. Moje fenka je aktivní a bojím se že jí ublížím až ho budu vyndavat! Pomozte mi prosím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 25.05.12 14:40

Klíště nenapité (neřku-li nepřisáté) snadno přehlédnete. Klíště už nacucané je tmavá (až do černa) skorokulička o průměru klidně centimetr. Na vyndání existuje několik vzájemně rozporných receptů, můj je ´protiklíšťová´ pinzeta, dá se koupit za pár korun ve zverimexech i lékárnách. Když klíště nevyndáte, časem odpadne samo - jen tak zvyšujete pravděpodobnost nákazy psa nějakou virózou - pokud navštívíte veterináře, rád klíšte za úplatu vyndá.

;)

doplněno 25.05.12 15:18:

Pro ilustraci rozporuplnosti návodů na vyndání klíštěte si dovoluji vložit odkaz na jeden postarší článek z mé ´klábosnice´. . .

:-D

http://www.raft.cz/Clanek-Kliste.aspx?ID_clanku=559

Ohodnoceno: 2x
 
Od: poiu®
Datum: 25.05.12 14:44
avatar

Čestvě přisáté klíště opravdu ani jen tak nenajdete, když se ale začne zvětšovat, najdete ho hmatem nebo ho i uvidíte.

Na vydávání klíštěte existují speciální pinzety, nebo vydesinfikovanou vatou či odličovacím tamponem můžete místo s přisátým klíštětem opatrně třít krouživými pohyby až se pustí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 25.05.12 15:12
avatar

Klíště z černého psa? Špatně. Jak má dlouhou srst?

Nepřisáté klíště lze najít při pečllivém prohlížení buď na světlých chlupech, nebo se štěstím i na tmavých. Každopádně jdou překvapivě špatně z kožichu vyndat.

Přisáté buď vidíte (třeba na kraji ucha apod., je to taková šedavá šišatá kulička) nebo ho můžete nahmátnout. Ale musíte velmi pečlivě a pozorně projíždět prsty kůži pod srstí a hledat hmatem, prostě pomalu propátrat celé zvíře. A při sebemenší bouličce, nebo nesrovnalosti prohlédnout podrobně podezřelé místo. Stejně ta malá (čerstvě přisátá) klíšťata zdaleka všechna nenajdete, některá už budou nacucaná. Pes při tom musí být v klidu, jinak nic nenahmátnete; ale naštěstí se mu to snad bude líbit a nebude zlobit.

Vytáhnout nejsnáze tou umělohmotnou pinzetou na klíšťata: rozevřít, scvaknout (pěkně na placato za hlavičku) a pomalým otáčením za mírného tahu klíště vytáhnout. Operace asi a 3 vteřiny.

doplněno 25.05.12 15:12:

... na 3 vteřiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 25.05.12 16:27

Ono je také vhdné uvést co je to za pes, či jaká srst, jak dlouhá. Kůže má přece bílou, tak rozhrnovat a hledat, Často se to našlo opatrným pročesáním hřebenem, nebo když už je napité prohlazováním, je to hrbolek... Ideální by bylo ponořit ho do vody s přípravkem...

Používal jsem Diffusil a spokojenost. Amerikánské reklmau a... Nebo starší voňafky... Také jsem zkoušel vitamín B do žrádla, když se říká, že to pak po něm na člověka neleze, no nevím, já je měl. Na sobě petrolej, i zapálenou sirkou vypálil...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.12 23:14
avatar

Klíště jsme vždycky našli, když jsme psa osahali na místech s jemnou kůží, kde se klíšťata ráda přichytí: pod pažičkami, pod krkem, kolem uší. Nemusíte se nějak panicky bát, na vytažení klíštěte si pořiďte speciální pinzetu, místo po klíštěti zakápněte třeba Jodisolem nebo nějakou jinou desinfekcí a nic jiného neřešte. Psa můžete nanejvýš trochu štípnout pinzetou, když klíště uchopíte nějak neobratně, jinak mu nic neuděláte. I kdybyste klíště přetrhl, zase použijte desinfekci a nepanikařte. Může se i stát, že klíště nenajdete. I tak - až se nacucá, že už víc nebude moci (do velikosti přibližně kuličky hrachu), pustí se samo.

Osobně moc nechápu tu hysterii kolem klíšťat. Když jsem byla dítě, jezdili jsme s rodiči často na chatu v lese. Lítali jsme celý víkend po zahradě a po lese. Po návratu v neděli večer jsme se prohlédli a vytahali klíšťata, která jsme viděli. V úterý se vytáhla ta ostatní (už trochu nažraná) a tím bylo po problému s klíšťaty. Dnes než vyjdeme do lesa, vystříká na sebe manžel půl spreje (já nic) a odmítá jít kamkoli, kde vidí trávu, čili chodí pouze po asfaltu :D. Nechci to zlehčovat, borelióza nebo meningitida není žádná legrace, ale to ty nemoci před 45 lety nebyly?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.05.12 23:48
avatar

Inžinýrko, lépe bych to neřekl, úplně mě mluvíš z duše. Poslední dobou mě připadá, že se snažíme z každýho vychovat skleníkovou květinku. Bohužel to končí tím, že stačí na někoho otevřít okno a už je nemocnej.

Matka posílá dítě ven a dává mu dvoje rukavice a tři čepice, pak se diví že se nastydne a léčí ho chemií. Imunita žádná, kde by se taky vzala, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fran
Datum: 29.05.12 12:20

Největší nebezpečí u psího klíštěte v bytě je pokud vím hlavně to, že když se nacucné někde pustí, třeba na koberci, rozšlápne se a ...čistěte krvavou skvrnu. Jinak malinké přisáté zakápnuté olejem se vydusí.

Klíšťata byla, nakažená také. Třeba bylo méně lidí anebo méně nakažených klíšťat. Mohli jsme si návalu pokroku nekontrolovaně vyhubit nějaké regulátor počtu, třeba klíštěcí houbu, plíseň...

http://img.cz.prg.cmestatic.c…0x750/Apr2012/971531.jpg?d41d

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 29.05.12 13:23
avatar

Dobrý den. Jak najdu klíště u psa? Také nejsem žádný přeborník na hledání, většinou už klíště je napité. Pes se posadí a já ho hladím po srsti. Nabité klíště, to je boule na kožíšku, která při hlazení je cítit. Abych měla jistotu, že klíště nespadne někam na koberec, tak máme staré bílé prostěradlo, dáme ho na zem a tam se posadí pes. První spray na klíšťata a postříká se. (Když vám pes nechce sedět, tak mu dát vodítko a uvázat u stolu, aby se mohlo pracovat s klíštětem.) Olejem potřeme klíště. Chvilku počkáme, než klíště kleštičkami vyndáme, tak, jak jdou hodinky. Když nám nejde, tak počkáme a necháme psa ležet, aby klíště nikde neztratil. Kleštičky jsou k dostání v drogerii, nebo v lékárně. Jen můj názor.

V příloze jsou obrázky, jak vypadá napité klíště podle Google.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.