Nejste přihlášen/a.
U chalupy mám vzrostlou borovici.Při velkém větru se obávám pádu borovice na střechu. Vzhledem k tomu bych ji chtěl asi o třetinu zkrátit.Protože mám chalupu ve svahu a podle vyjádření laických poradců uvedený strom svah zpevňuje,potřeboval bych znát názor, jestli ji zkrácením nenávratně nepoškodím. Má s tím někdo zkušenost? S díky uvítám vaše rady a názory.
U nás v ulici je snad u každého baráku vysázen jehličnan. Smrky, jedle, borovice. asi to dřív byl zvyk, ale pitomý. Takhle vysoké stromy nemají podle mě u baráku co dělat. Při každém větším větru koukám, jestli sousedův stříbrný smrk spadne na náš barák nebo jeho. Před rokem nebo dvěma už jeden smrk před bytovkou spadnul přes chodník a silnici, naštěstí se nikomu nic nestalo. Jak jsou stromy větší a větší, lidé se bojí a ořezávají špičky nebo stromy rovnou kácí. Žádný jehličnan uříznutá špička ještě nezabila, roste si vesele dál. Na zpevnění svahu je mnohem lepší než borovice takový rakytník, u toho nehrozí, že se zlimí a někoho zabije. Schválně si všimněte, že je vysázen na náspech podél silnic.
Kdo miluje stromy, za rakytník by je nevyměnil. I když to nevzhledné léčivé roští má své výhody a padne -li na dům, nic nezdemoluje. Taky riskuju, mám před domem nádhernou dvojbřízu, asi 20 m vysokou, nevím, jak to jednou dopadne (či kam dopadne), ale je tak kouzelná, že se asi včas nikdy nerozhodnu ji porazit. Bordelu je z ní plno všude, vč. bazénu (květy, pyl, větvičky a na podzim listí), ale když je tak nádherná...
Tak jen na vysvětlenou. S borovicemi je to tak,že opravdu při silném větru či vichřici nepadají, ale můžou se přelomit v kmeni (nejenom tedy větve) a to proto,že mají hlavní nejsilnější kořen hluboko zapuštěný kolmo do země.Proto také opravdu zpevňují svah U smrků se strom vyvrátí celý, protože má mělké kořeny, šířící se do stran.A k tomu zkrácení, zkrátit ji můžete, ale samozřejmě záleží jaký typ borovice máte, jestli je bohatě obrostlá. Jestli je stará s dlouhým holým kmenem, tak z toho budete mít nevzhedný pahýl, který už neobrazí.Jinak u borovic se na jaře zaštipují nové výhonky- o 1 třetinu, z důvodu pomalejšího vzrůstu do výšky, ale do šířky se pěkně rozkošatí.
pro rostlin, jenom vám chci ukázat, co napáchal silný vítr s borovicemi u nás v chatové oblasti.
Ano poškodíte ji. Bude se snažit udělat nový terminál a bude vypadat zmrzačeně. Jsem napropstý odpůrce zkracování letitých smrků,borovic i listnáčů.Pokud,tak porazit úplně. Je otázka,jestli by se ve větru vyvrátila.Spíše se ulomí větev a pod. Taky vezměte v úvahu to,že je to také otázka směru větru. Borovice se dokaží pevně držet na vrcholcích skal a pod..Musela by být hodně podmáčená půda.
My máme u domu stoleté mohutné břízy. Sázela je má prababička.Každou za jedno své dítko. Čtyři. (!) Kdyby šikovně spadly,tak můžu stavět nový barák. Přežily válku a vychřice,jedna i zásah bleskem.Stále jsou zelené,takže je nechávám žít. Já bych se té borovice nebál.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.