Bez smyslů - sluch nebo zrak?

Od: Datum: 23.11.13 09:50 odpovědí: 8 změna: 26.11.13 13:30

Ahoj :)

Mám na vás dvě otázky do diskuze.

1. V jakém jazyce (popřípadě jak) přemýšlejí lidé, kteří jsou od narození hluší?

2. Je horší postrádat od narození sluch nebo zrak? A proč?

Na internetu jsem našla jedinou diskusi, která se bohužel zvrtla do lítosti na hluchoslepými.

Budu ráda když odpovědi na každou otázku zdůvodníte a rozvedete. Také bych ocenila nezacházení do jiných témat, než jakými jsou otázky. :)

Děkuji předem za názory. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.13 10:15
avatar

Já si myslím, že je mnohem složitější žít bez očí, než bez sluchu. Jednou mi kamarádka vyprávěla o svém nevidomém bratranci, který byl u nich na návštěvě, který vyprávěl, že se mu zdálo o zlatém prstýnku s červeným očkem. Tak jsme přemýšlely, jak vypadá sen slepého člověka, jak může vědět, jak vypadá zlato, jak vypadá červená barva. *sok* A navíc, toto je, myslím si, nesdělitelné.

doplněno 23.11.13 11:02:

Daniel má pravdu. Kolik mladých chodí se sluchátky na plný ceres a vůbec je nezajímají zvuky okolo. Raději poslouchají muziku, než zvuky světa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 23.11.13 10:51

já myslím že je horší být slepý ... hluchý člověk neslyší ale jinak žije plnohodnotný život. Slepý nikdy nebude vědět jak některé věci vypadájí (nebo bude vědět ale jen velice stroze). Každopádně oba to mají těžké. Jinak na tvoji otázku - dej si něco přes oči a prožij tak svůj normální den a druhý si něčím zacpy uši a zase tak proží svůj den. ... co je horší?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 12:14
avatar

Někde jsem četl, že hluší snášejí své postižení po psychické stránce hůře než slepí. Byl to odborný článek a bylo tam i zdůvodnění, ale bohužel to už nedokážu dohledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdd
Datum: 26.11.13 13:27

Zacpat / zakrýt a být tak od narození je veliký rozdíl, hlavně hluchý se těžko naučí mluvit když neslyší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.13 14:37
Tohle jsem vyčetla... Lidé nepotřebují pro každý druh myšlení řeč. Když přemýšlí neslyšící člověk v jazyce, jedná se o gesta, nevidomý zase myslí ve zvucích...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 25.11.13 21:33
avatar

Podívejte se na odkaz. Podobné téma bylo před rokem a jsou tam zajímavé postřehy. https://www.poradte.cz/volna-…616-myslenky-v-jake-reci.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.13 12:33
avatar

Nechtěla bych jedno ani druhé ale když už tak beru hluchotu, žít ve tmě si nedovedu ani představit. Hluší přemýšlí naprosto stejně, umí číst a mají dost velkou slovní zásobu, na rozdíl od nás slyšících jich většina umí velmi brzy dva jazyky (rodnou řeč + znakovou řeč), poměrně dost neslyšících umí mluvit i když hůř. V Brně-Jundrově je škola pro neslyšící a pokud jeli šalinou tak jste to u mnohých nepoznala, byli to naprosto normální mladí lidé.

Slepota je pro mně nepředstavitelná ale mám kamarádku která nevidí od svých 2 let po zápalu mozkových blan, po bytě se pohybuje stejně jako vidící, udělá spoustu práce, neustále něco čte v Braillovu písmu, umí na rozdíl odemně 3 světové jazyky, se slepeckou holí chodí po městě a po nákupech, je opravdu těžké na první pohled poznat, že vůbec nic nevidí, má dnes už dospělou dceru a dvě vnoučata. Vidící manžel to za 4 roky vzdal, děti vychovala sama s pomocí své maminky. Náš ladič piána je slepý od narození, ( zde bychom mohli mluvit opět o tom, zda dva nevidící mají mít dítě když tuší nebo spíš ví, že bude mít stejný úděl) on říká, že prožil krásné dětství v komunitě nevidících (slepá byla i jedna jeho babička a slabozraký byl i děda a oba prarodiče ze strany matky) ale už v dospívání se ptal proč zrovna on o tolik věcí musel přijít. Jedno prý věděl jistě a to, že sám nikdy nebude mít dítě. Je to úžasně šikovný pán, nechápu jak dokáže rozdělat piáno a zase ho složit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.