Kam jít na praxi?

Od: Datum: 27.01.16 17:57 odpovědí: 7 změna: 03.02.16 20:27

Zdravím,

jsem z Plzně, studuji obchodní obor a máme jít v období maturit na dvoutýdenní praxe. Nevíte někdo do kterých firem v Plzni nebo okolí berou praktikanty?

Předem děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 27.01.16 19:58

Aha, asi stejná škola, jako měla tazatelka v dotazu Kam na praxi? viz https://www.poradte.cz/spolecnost/41264-kam-na-praxi.html a zdá se, že váš škola vychovává k samostatnosti a nechává vás hledat aktivně samy.

Především si ze školy zjistěte zásadní informace k vaší středoškolské odborné praxi, které budete schopna sdělit zaměstnavateli u kterého byste žádala o možnost absolvování odborné praxe, tedy

a) co to je odborná praxe, váš obor, ročník a věk, kdo za vás bude zodpovídat, odpovědnost za případné škody způsobené vám zaměstnavatelem (třeba nějaká ztráta něčeho vašeho, i pro případ úrazu, kdyby se snad nedejbože stal, atd.), jak vy budete odpovídat za případné škody způsobené zaměstnavateli (nechtěné rozbití něčeho, ztráta svěřené věci, apod.)

b) jaké jsou nároky na odměnu za školní praxi, zda je to zadarmo, za nějakou finanční odměnu, jak je to se zdaněním případného příjmu, zda vás musí registrovat na sociálku a na zdravotní pojištění, zda budete z vašeho příjmu platit nějaké zdravotní pojištění, atd.atd.

c) jaký je cíl praxe, zda musíte sepsat nějakou zprávu o průběhu praxe a jak to koliduje s případnou povinností mlčenlivosti o skutečnostech, které se dozvíte na praxi (obchodní tajemství, jména zákazníků, druhy zboží, apod.), které některé firmy také požadují, jesli musíte podepsat nějakou odpovědnost za škody, atd. atd. atd.

Když to budete znát, tak to velmu usnadní případné jednání s možným zaměstnavatelem na praxi a je to dobré znát i do budoucna.

Tohle by vám měla na základě předchozích zkušeností a hlavně proto, že to není vaše soukromá brigáda, ale odborné praxe nařízená školou, detailně vysvětlit škola, která to musí vědět, má na to svou školní kancelář, právníky a celý školský systém, který tyto praxe zařadil do výuky. Tyto skutečnosti pak můžete na požádání pravdivě bez váhání a pochyb sdělit vašemu možnému zaměstnavateli, kdyby o vás projevil zájem a kdyby třeba zvedl telefon, zavolal do školy a chtěl si něco o způsobu praxe se školou upřesnit.

Teprve potom si udělejte vlastní průzkum kam asi tak v minulých letech chodili na praxi žáci z vaší školy a jejich zkušenosti. A také si udělejte seznam firem, které budete chtít navšítiv a nabídnout jim svou pracovní sílu a požádat je o možnost mít u nich praxi. Nemusí to být třeba jenom ve vašem oboru. Zkuste třeba i prodejnu společenských oděvů, v Plzni je například Bandi, zkuste cestovní kanceláře, hotely, ubytovny, úřady, třeba i městský úřad, nějaký servis, opravnu, atd. Pro vás bude zajímavé třeba i jen možnost poznat jak to chodí mezi dospělými v pracovním prostředí. Vztahy mezi zaměstnankyněmi, vedoucími, zákazníky, pracovní doba, jak se chodí na obědy nebo svačinu, jaký se nosí pracovní oděv. Zjistíte co se vám líbí, co vás štve a co musíte překonat, nebo co je nepřekonatelné, atd. atd. atd...


doplněno 27.01.16 22:39:

Možná že byste našla vhodnou praxi v různých obchodech, ale tam mají dost svých zaměstnanců a také jim chodí na odborný výcvik jejich prodavači a tak nemají zájem o krátkodobou jakousi praxi, zaučovat někoho, kdo hned zase odejde. Ledažebyste to spojila s vlastní "brigádou", tedy nějakým pracovním poměrem, jehož část byste nahlásila škole jako praxi. A prodejna by s vámi jako se zapracovanou silou mohla počítat i na další brigády třeba před vánoci, nebo ... atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicknuck
Datum: 27.01.16 21:37
Bere VZP v Plzni. Alespoň nás tři studenty vzala před dvěma lety.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janalik
Datum: 02.02.16 14:30

A jaká byla náplň Vaší práce? Jak jste praxi u nich získali?

Od: nicknuck
Datum: 02.02.16 19:16
Třídili jsme dokumenty v šanonech, zadávali data do PC a dělali další administrativu, razítkovali dokumenty apod. Jednou nás vzali na akci do města, kde jsme měli stánek a prezentovali jsme služby VZP. Bylo to celkem v pohodě.
A získal jsem tu praxi tak, že jsem zašel přímo osobně na person. oddělení VZP a zeptal se. A oni mi za pár dní volali, že mě na tu praxi vezmou.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janalik
Datum: 03.02.16 20:27

Aha, tak Vám moc děkuji za informace!

Od: host*
Datum: 28.01.16 10:08

Zkuste sem dát vaše vlastní představy, kam byste chtěla jít vy, nebo vaše spolužačky na praxi, jaké máte představy, třeba se ozve někdo konkrétní, nebo zároveň prošlapete cestu dalším zájemkyním o odbornou praxi v rámci výuky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.01.16 10:22
avatar

Na střední škole jsme si také měli hledat praxi sami - každý jsme nejprve zkoušeli firmy, kde byli zaměstnáni rodiče. Pak jejich kamarádi, známí atd.

Pak je to o chuti někde to vyzkoušet a přihlásit se personálnímu oddělení. Praxe na střední škole je jen k tomu, abyste se seznámili s procesem. Běžné zaškolení je na 2-3 měsíce, 14 dní je pouze na delší "exkurzi".


doplněno 02.02.16 18:39:

Dnes se ke mně dostala informace od jednoho podniku, třeba vás bude zajímat:

Hurá na střední školy!

Vyrážíme do světa s letní stáží pro středoškoláky. Nabídneme jim 3 týdny plné informací, školení i zkušeností. Proč? Pro Home Credit získáme šikovné studenty – třeba budoucí zaměstnance.

Tři týdny nabité k prasknutí

Letos poprvé Home Credit osloví středoškoláky s nabídkou letní placené stáže. Studenti si u nás vyzkouší, jak vypadá výběrové řízení, získají spoustu informací o sobě samých i o fungování Home Creditu, odnesou si tipy, jak správně komunikovat a prezentovat a zažijí na vlastní kůži, jaké je to být součástí Home Creditu. Vezmeme je mezi sebe na callcentra, na obchodní místa i do kanceláří.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.