Jaký olej nebo tuk je nejlepší na smažení?

Od: Datum: 14.01.16 15:29 odpovědí: 83 změna: 26.02.16 21:47

Narazil jsem na tento článek z 13.12.2013 Změny jedlých tuků a olejů vlivem tepelné úpravy a skladování.

Kde jsem se dočetl zajímavé věci o složení jednotlivých rostlinných olejů (RO) a živočišných tuků (ŽT). Buhužel, můj nejoblíbenější palmový tuk a kakaové máslo tam v tabulce není, tak jestli někdo máte link na tyto dva tuky (zajímá mě složení a množství kyselin) prosím pošlete ho sem.

Zkratky které budu používat:

- so - sójový olej,

- řo - řepkový olej

- oo - olejový olej

- soj.o - sojový olej

- ml.tuk (mléčný tuk), v. sádlo (vepřové sádlo), hov. lůj (hovězí lůj)

NM - Nasycené Mastné (kyseliny)

NnM - Nenasycené Mastné (kyseliny)

MNnM - Mononenasycené Mastné (kyseliny)

kr.ř. - krátké řetězce

stř.d. - středně dlouhé (řetězce)

dl.ř. - dlouhé řetězce

To nejpodstatnější z výše uvedeného článku bych shrnul takto:

Obsah mastných kyselin (k.) v tucích [%]

RT:

k. linolová (NnM):

so: 40-74, řo: 16,1-24,8 oo: 3,5-21, soj.o: 49,8-57,1

k. olejová (Nnm):

so: 13-40, řo: 52-66,9 oo: 55-83, soj.o: 17,7-25,1

k. palmitová (NM, dl.ř.):

so: 5-8, řo: 3,6-6 oo: 7,5-20, soj.o: 9,7-13,3

k. stearová (NM, dl.ř.):

so: 2,5-7, řo: 1,1-2,5 oo: 0,5-5, soj.o: 3-5,4

ŽT:

k. miristová:

v.sádlo: 0,5-2,5 hov.lůj: 1,4-7,8 ml. tuk: 5,4-14,6

k. linolová:

v.sádlo: 3-16 hov.lůj: 0,5-5 ml. tuk: 0,9-3,7

k. olejová:

v.sádlo: 36-62 hov.lůj: 26-50 ml. tuk: 18,7-33,4

k. palmitová:

v.sádlo: 20-32 hov.lůj: 17-37 ml. tuk: 26-41

k. stearová:

v.sádlo: 5-24 hov.lůj: 6-40 ml. tuk: 6,1-12,5

ZÁVĚR:

Vychází mi z toho, že rostlinné oleje na smažení jsou nestabilní, značně reaktivní, rychle reagují už při pokojových teplotách a s kyslíkem.

Dále cituji:

Polymerace

"Polymery urychlují další degradaci oleje, kvůli nim je jídlo více nasáté olejem a způsobují nežádoucí barvu pokrmu. Dochází k tomu hlavně u fritování. Při použití tuku s vyšším obsahem kyseliny linolové dochází k polymeraci daleko rychleji než při užití kyseliny olejové."

Z toho mi vychází že Slunečnicový olej je nevhodný na smažení. Nevím co přesně znamená ta polymerace během smažení ale určitě to je něco jedovatého!

Nedávno jsem tu četl názor, že Řepkový olej není dobrý chuťově, ale má vysoký podíl k.olejové. so. je možné nahradit olivovým olejem, protože má podobný nebo ještě vyšší podíl k.olejové.

Palmový tuk (můj oblíbený) je stabilní protože se neřadí mezi NeM.k. tedy by při pokojové teplotě do 35°C neměl oxidovat (nechápu tudíž proč jsou u RT palmového zn. Iva uvedeny skladovací podmínky 2-20°C). Palmový tuk i kakaové máslo obsahují vysoký podíl NM.k. s dl.ř. avšak oproti řo,so,soj.o jsou stabilní a neoxidují tak rychle. oo je zajimavý tím, že může obsahovat značné množství k.palmovité (až 20%), oproti tomu so obsahuje dohromady také docela dost NM.k.! Teď to čtu na so vyrobeném v Polsku: 12% NM.k. Skladovací podmínky nejsou uvedeny, jen poznámka že je vhodný do 180°C. Jaké jsou tedy vlastně teploty při smažení např. řízků nebo hranolků na pánvi na plynovém sporáku, to by mě taky zajímalo.

Palmový tuk/olej se nepřepaluje až do 250°C.

Vaše postřehy, názory a doplnění nebo upřesnění rád uvítám. Hlavně co se týče těch polymerů a jedů vznikajících při smažení jak moc to škodí a jak minumalizovat zdravotní rizika to mě zajímá.

doplněno 21.02.16 22:19:

Tuky se připalují při těchto teplotách:

Řepkový olej: při 240 °C
Rýžový olej: při 215 °C
Extra panenský olivový olej: při 210 °C
Olivový olej z pokrutin: při 210 °C
Slunečnicový olej: při 180 °C
Sádlo: už při 180 °C
Máslo: už při 110 °C

Zdroj

Blížší a přesnější tabulka kouřové body různých tuků:

Vepřové sádlo 188°C

Řepkový olej Expeller Press 190-232°C

Slunečnicový olej Nerafinovaný 107°C

Slunečnicový olej Častečně rafinovaný 232°C

Slunečnicový olej Rafinovaný 227°C

Řepkový olej S vysokým obsahem kyseliny olejové 246°C

Řepkový olej Rafinovaný 204°C

Palmový olej Difractionated 235°C

Kokosový olej Rafinovaný 232°C

Kukuřičný olej Rafinovaný 232°C

Sojový olej Rafinovaný 238°C

Pozor u těch olejů musí být rafinovaný, jinak nerafinované oleje mají nižší kouřový bod.

Taky mi docela vadí když u oleje nebo tuku není tento kouřový bod uveden.

doplněno 22.02.16 12:24:

Vášně doporučuju přečíst tento článek:

"Smažení, pečení, smažení, grilování a fritování jsou úpravy jídla při vysokých teplotách, běžně nad 180 °C" ! "Na jedné straně dochází k znehodnocení důležitých látek, na druhé straně vznikají kromě škodlivých trans-mastných kyselin i zdraví škodlivé látky akrylamid a glycidamid (hlavně u potravin obsahujících škroby). Vzniku těchto látek v potravinách nelze při pečení či smažení zabránit, lze však snížit jejich hodnoty snížením teploty. Odborníci doporučují, aby teploty při pečení v troubě s cirkulací vzduchu nepřesáhly 180 °C, bez cirkulace vzduchu 200 °C a ve fritéze by teplota neměla překročit 175 °C. Hranolky bychom měli vybrat z oleje nejpozději tehdy, když budou mít zlatohnědou barvu. Vyvarujte se také dohněda opečených brambor placek a chleba."

http://www.rehabilitace.info/…-bezpecnemu-smazeni-a-peceni/

SÁDLO:

"Na rozdíl od rostlinných olejů při dlouhém pečení nebo smažení na sádle nevznikají škodlivé látky."

(Ale je třeba zachovat teplotu pod 180°C)

MÁSLO:

"Máslo je oxidačně nestabilní, a proto ideální do studené kuchyně a na krátké pečení / smažení (tepelná odolnost do cca 150ºC). Výjimkou mohou být ryby, které se praží krátce."

MÁSLO GHÍ:

Tepelně odolnější (cca 250ºC) a tedy vhodné na smažení i restování je pročištěné přepuštěné máslo, tzv. ghí, které dodává pokrmům máslovou chuť a zároveň se neriskuje propálení tuků.

KOKOSOVÝ A PALMOVÝ OLEJ:

"... obsahují lehce stravitelné převážně nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které tělo využívá spíše jako pohonnou látku, než aby ho bylo uskladněno jako tuk. Nasycený tuk neznamená nutně špatný tuk, jak se obecně uvádí. Riziko srdečně-cévních onemocnění, obezity a nadváhy se zvyšuje konzumací tzv. trans-mastných tuků a v důsledku zvýšeného příjmu sacharidů ve stravě." Vyvarujte se konzumaci tuků které obsahují transmastné kyseliny.

Viz článek

RAFINOVANÉ OLEJE (zpracované při vysoké teplotě):

(sem patří např. tuk Omega a nejspíš i Iva)

"získávají se extrakcí při využití vysokých teplot a organických rozpouštědel. Jsou obecně levnější, protože tyto postupy umožňují mnohem vyšší výtěžek. Při vysokých teplotách se však znehodnocují a vzniká množství toxických látek, které se spolu se zbytky rozpouštědel odstraňují tzv. rafinací. Zároveň se však odstraní i mnoho nutričně cenných látek, minerálních a stopových prvků. Prodává se v průsvitném, většinou plastovém obalu, nemá žádnou specifickou vůni ani chuť, je čirý, řídký, nezakalí se a nikdy se nezkazí. V zásadě platí, že pokud olej nemá na obalu uvedeno, že je za studena lisovaný, tak jde o rafinovaný olej."

PANENSKÉ OLEJE (za studena lisované):

"šetrně se lisují obvykle při teplotě okolo 35 °C max. 50 °C. Obsahují v oleji rozpustné vitaminy, přítomné v původní rostlinné surovině (hlavně vitamin E), cenné nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty a další živiny. Pro chuť oleje jsou velmi důležité přírodní aromatické látky, které v oleji zůstávají při lisování za studena. Lisování za studena je v podstatě nejstarší a nejšetrnější způsob získávání oleje z rostlin. "

Viz zdroj.

doplněno 24.02.16 10:51:

Zde jsem našel stránku, na které jsou různé oleje včetně fotky produktu a je tam na obrázcích přehledně zobrazeno k čemu jsou určeny. Je tam také obsah kyselin když kliknete na bližší info. Ceny tam nejsou, zřejmě je to velkoobchod. Všechny produkty jsou určeny pro vyšší teploty smažení.

Mě zaujal ten PALMOLEIN – frakce palmového oleje kde je bod zakouření 220 – 230 °C. To mi přijde jako hodně dobrý. Ale jak říkám po paletách to asi kupovat nebudu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.16 15:44

Váš nejoblíbenější tuk je palmový? http://stoppalmovemuoleji.cz/info2.php Je tolik možností a vy si vyberete palmový olej.*sok*

Datum: 14.01.16 16:35

Tato diskuse není o ekologii a deštných pralesech. Palmový tuk je skoro ve všem co jíme od čokolád, přes pečivo až po tyčinky mysli/musli. Navíc proč se zaměřovat přímo na palmový tuk, když to co posuzujeme je množství nasycených mastných kyselin (NM.k.)? Ty máte obsažené v různých mírách i v jiných potravinách, olejích nebo tukách - zejména v mléčných výrobcích, v másle.

Mléčný tuk:

k. palmitová: 26-41%

k. stearová: 6,1-12,5%

doplněno 14.01.16 16:56:

Rovnou uvedu příklad:

Tatra Farmářské máslo 85% chlazené, 200g

Výživové údaje ve 100 g výrobku: Energetická hodnota 3134 kJ/ 762 kcal

Tuky 84 g

z toho nasycené mastné kyseliny 55 g

Sacharidy 0,8 g

z toho cukry 0,8 g

Bílkoviny 0,7 g

Sůl 0,10 g

Hodnota nasycených mastných kyselin je tu hodně blízká kakaovému máslu

Kakaové máslo 100g:

Výrobce: Belgie

100% kakaové máslo v peckách

je určeno k zjemnění a ředění čokolád. Je možné ho použít k ředění pravé čokolády a vytvořit tak tekutou čokoládu do fontány. Složení: 100% čisté kakaové máslo
Nutriční hodnoty ve 100g:
Energie - 3700 kJ / 900 kcal
Tuky - 100 g (z toho nasycené kyseliny 60,5 g, z toho mononenasycené kyseliny 35,5 g, z toho polynenasycené kyseliny 4 g, z toho trans kyseliny 0 g, z toho mléčný tuk 0 g, z toho cholesterol 3,0 g)
Sacharidy - 0 g (z toho škroby, cukry, laktóza, sacharóza, polyoly - vše 0 g)
Vláknina - 0 g, Bílkovina - 0 g, Sodík - 0 mg, Vlhkost - 0 g

OPROTI TOMU PALMOVÝ TUK:

Palmový tuk MP 36-39

100g výrobku:

Energetická hodnota 3767 kJ/900 kcal

Bílkoviny 0g, Sacharidy 0g, Z toho cukry 0g,

Tuk100g

Z toho:

nasycené mastné kyseliny: 45,5g

mononenasycené mastné kyseliny: 45,5g

polynenasycené mastné kyseliny: 10g

Cholesterol 0mg

Potravinová vláknina: 0g

Sodík: 0,2mg

Vitamín E: 54mg

Takže z toho mi vyplývá že tady má někdo má moc velký zájem škodit pověsti palmového tuku, ačkoliv jsou výrobky ještě víc škodlivější a přitom běžněji používatelné. Všechno je přitom o míře s jakou jakýkoliv tuk konzumujete a jakým způsobem ho používáte. Třeba ten přepalovaný Slunečnicový bude mnohem více škodlivější než nepřepalovaný palmový tuk.

doplněno 14.01.16 17:01:

vepřové sádlo škvařené Coop: tuky 99,9%, Nas.mas.k. 45,2%

Datum: 14.01.16 17:37

Babko,nedá mi to a přidám se k protestu proti palmovému oleji*placni*

Pane tazateli,zkuste řepkový nebo sádlo.

M.

Datum: 14.01.16 17:48

Jaký vidíte rozdíl mezi vepřovým sádlem a palmovým tukem? Složení je velice podobné *nevi* Obzvlášť pokud se podíváte na množství Nasycených mastných kyselin

Datum: 14.01.16 20:45

Ano,potud je to srovnatelné,ale ten dopad na ekologii,o kterém nechcete slyšet je nesrovnatelný.

Od: k2
Datum: 14.01.16 15:46

Nevím co přesně znamená ta polymerace během smažení ale určitě to je něco jedovatého!
Mate krasny styl uvazovani, aneb jak pravil klasik:"...já jsem tajtrdlik? Zaprvý, nevim co to je! A za druhý mě to uráží..."

Datum: 22.02.16 17:46

k2, teda to jste mne zase pobavil. To si m usím zapamatovat. To o tom tajrdlíkovi nemá chybu. *haha*

Jinak já hlasuji za přepuštěné máslo, nebo olej Lukana fritovací a určený opravdu k vysokým teplotám. Je jednodruhový a řepkový. Máslo si přepouštím sama a neustále ho mám v zásobě. Výroba sice trvá nějakou dobu a musí se to hlídat, ale výsledek stojí za tu námahu. Vepřové sádlo také používám, ale méně.

Upozornění od sys ladinpraha 22. 02. 2016 17:49:24

Datum: 14.01.16 16:42

Dle mých zkušeností je na smažení nejlepší vepřové sádlo.

Datum: 14.01.16 17:04

Jsem zcela téhož názoru. Dobrýmu sádlu se nevyrovná sebelepší chemickej olej.

Datum: 14.01.16 17:20

Co myslíte tím chemickým olejem? Proč chemický? Olej se vyrábí přece tak že se přírodní surovina dá do lisu, vymáčkne se a na odstředivce se to přefiltruje od nečistot. Zkoušel jste už palmový olej nebo palmový tuk?

Datum: 14.01.16 18:19

No, nedělám si iluze, že se vylisuje přírodní surovina a hned se po přefiltrování stáčí do lahví.

Palmový tuk či olej jsem nezkoušel a v nejbližších letech to ani nemíním zkoušet.

Sádlo mě maximálně vyhovuje.

Datum: 14.01.16 18:54

Jste zaujatý. O daném tématu nic nevíte neboť jste do diskuse nepřinesl žádné rozumné argumenty ani faktické informace.

Neposkytujete mi objektivní pohled, takže váš názor musím ignorovat.

Datum: 14.01.16 18:58

Tak přinesl jsem životní zkušenost. Ale nesnažím se tady nikoho přesvědčit, at používá to či ono. Je mě srdečně šuma fuk, kdo na čem bude smažit. Je to každýho věc.

Od: nox®
Datum: 14.01.16 20:12

Kdo je zaujatější? Ten, kdo vše bere s nadhledem nebo ten, kdo tu stále mluví o palmovém oleji? Já bych to řekl asi takto, má-li tato diskuze vůbec nějaký význam. Každý používá to, na co je zvyklý, co si může dovolit a co mu lépe chutná. Osobně jsem si oblíbil také sádlo, dodá jídlu úplně jinou chuť, samozřejmě ne všude se ale hodí, tak prostě používám to, co mě vyhovuje k danému pokrmu nebo kuchyni. K čemu detailní tabulky různých hodnot a uvažováním nad minimalizováním zdravotního rizika, když smažení stejně patří mezi jedny z nejméně zdravých způsobů zpracování potravin? Právě u toho palmového oleje bych přičetl ještě ekologický dopad, který se v poslední době řeší stále víc. Tedy ne, že by ostatní zdroje na tom byly nějak výborně, ale kdo není vůči ostatním lidem a světu lhostejný, toho to alespoň zajímá.

Datum: 14.01.16 21:42

Kdo stále mluví o palmovém oleji? Vzhledem k tomu že většina lidí se nechá snadno ovlivnit populistickými a demagogickými tvrzeními pocházejících nejspíš od ekologů tak se snažím diskusi spíš vyvažovat. Spíš mi příjde že lidi ignorují jakoby palmový tuk (p.t.) vůbec existoval přitom se používá na každém rohu a ani neví že ho jí a že ho vlastně mají rádi. Podle toho že náš národ zkonzumuje čokoládu i rostlinné ztužené tuky ve velkém množství lze usuzovat že lidé mají p.t. rádi, jen to zatím ještě neví. Proč se Rama, Alfa, Perla a podobné výrobky nevyrábějí ze sádla? Mají přece podobné složení. Tabulky jsou zde 1) hlavně pro mě, abych se vyznal v tom co je zdravější 2) pro kohokoliv jiného kdo se zajímá o fakta a chce to mít černé na bílém (nebo na jakékoliv jiné barvě, kterou jste si nastavili do svého OS). 3) Proto abych upozornil na fakt, že mezi sádlem a p.t. není moc velký rozdíl.

Sádlo podobně jako máslo nebo p.t. obsahuje vysoký podíl kyseliny palmitové, která podporuje vznik a rozvoj arterosklerózy je tedy nebezpečná pro kardiovaskulární systém. Ano, p.t. má této kyseliny o trochu více, ale bude to kus od kusu. Shrnuji to tím, že ani máslo, ani sádlo, ani p.t. není zdravé, ale v omezeném množství je možné použít cokoliv. Jejich hlavní výhodou je to že se nepřepalují při vyšších teplotách nad 170, 180°. P.t. má na rozdíl od sádla neutrální chuť.

Datum: 22.02.16 08:59

Rostlinné oleje jsou po vylisování "barevné" (šedá, hnědá, krémová barva) a proto se čistí a to za pomocí benzínu či louhu. Je to pro vás asi nová informace, ale stopové prvky těchto chemikálií jsou obsaženy v takto vyrobených olejích. Naštěstí i zde se dá vybírat a z tuzemských výrobců chemikálie při čištění nepoužívá např. výrobce olejů Manka. Sice si připlatím, ale vím, co dám do pánve.

Co se týká palmového oleje, je pravda, že ten výrobci perou pomalu do všeho (po létech jsem si koupil oblíbenou Margotku a letěla do koše), ale i zde se dá vybírat a není nutné podléhat nátlaku výrobců a prodejců. My tyto "novoty" odmítáme kupovat stejně jako mnoho dalšího (polské a čínské potraviny...) a věřte nebo ne, ono to jde. Ještě nedávno se nedal sehnat v obchodě tuzemský česnek. Stačilo zatlačit prostřednictvím malopěstitelů a dnes je vše jinak. Produkce palmáče je už dnes velkým ekologickým problémem, ale co mě to zajímá, hlavně že mám tabulku mazlavé hmoty (čokolády) o kačku levnější.

Datum: 14.01.16 17:09

Pozor na okamžik, když kapne kapka tuku na horkou plotnu. Koncentrace oxidů dusíku v atmosféře v tu chvíli dosáhne asi tisickrát větších hodnot, než povolují hygienické normy.

Okamžitě si nasaďte plynovou masku a prchejte!

No a za sebe připíšu, že nejlepší tuk či olej se mi zdá slunečnicový Ceresol.

Datum: 14.01.16 17:26

Na smažení jsem nikdy nepoužil nic jiného než vepřové sádlo a naprosto se osvědčilo.

Datum: 14.01.16 17:52

Podle toho, jakého věku se dožili mí předci, smažící vše na sádle, bych řekla , že sádlo, protože se přepaluje mnohem méně než veškeré oleje. Dále pro ně boduje, že všichni mí předkové umírali se zdravým srdcem a kompletním žlučníkem. Já, narozdíl od nich, mám cukrovku, zvýšený cholesterol a kdejaké potíže, ač smažím celý život na oleji. Teď mám dokonce živočiš. tuky zakázané zcela a ejhle, dočítám se stále více, že nejzdravější jsou přírodní živočišné tuky. Řeším to tak, že do Řepkového oleje dám kousek sádla, aby tam byly minerály. Prý je s Olivovým olejem nejlepší. Palmový hrozně odborníci kritizují, jak je škodlivý a že se do všeho cpe njen proto, že je nejlevnější! Nejzdravější že je kokosový. Nejsem chemik, ale tolik jsem načetla. Občas si slabě namažu máslem, abych si ten svůj žlučníček taky procvičila. Ještě ho mám!

Datum: 14.01.16 19:24

Omyl, zdravější než živočišné tuky jsou ty rostlinné.

Datum: 14.01.16 17:59

Zajímavý zdroj k pročtení (pdf)

1 ÚVOD - Mendelova univerzita v Brně

Teď čtu např. o oxidaci tuků: "Tuky a oleje se na vzduchu samovolně oxidují (autooxidace). Autooxidace je katalyzována sloučeninami těžkých kovů (hlavně Cu a Fe) a naopak zpomalována antioxidanty, k nimž patří např. tokoferoly. Rychlost okysličování roste s počtem dvojných vazeb. Kyselina linolová s dvěma dvojnými vazbami se oxiduje 10krát, linolenová s třemi dvojnými vazbami až 20krát rychleji než kyselina olejová s jednou dvojnou vazbou (PELIKÁN, 2001)."

Z hlediska oxidace jsou vhodnější nevysychavé oleje (Řepkový) než vysychavé (Slunečnicový).

Pokračování zašlu sem: Skladování rostlinných tuků

Datum: 14.01.16 19:23

Mě jen udivuje to, že chcete smažit na zdravém tuku, přitom to, co smažíte je mnohem víc nezdravé!

doplněno 14.01.16 21:30: Přesně tak.
Datum: 14.01.16 20:55

Jak to myslíte? Myslíte brambory a řízky že jsou nezdravé?

Datum: 14.01.16 19:30

Ještě doplňuji informace o složení palmového oleje/tuku dle wiki a zde kompletní seznam různých olejů.

Fatty acid content of palm oilType of fatty acid
Myristová (nasycená C14): 1.0%

Palmitová (nasycená) C16: 43.5%

Stearová (nasycená) C18: 4.3%

Olejová (mononenasycená) C18: 36.6%

Linolová (polynenasycená) C18:  9.1%

Jiné 5.5%

Druhý zdroj:

Palmový olej:

Myristová (Tetradecanoic): 0.5-2.0

Palmitová (Hexadecanoic): 32.0-45.0

Stearová (n-Octadecanoic): 2.0-7.0

Olejová: 38.0-52.0

Linolová: 5.0-11.0

Caproic (Hexoic): ----

Caprylic (Octoic): ----

Capric (Decoic): ----

Lauric (Dodecanoic): ----

Linolenic: ----
Arachidic: ----

any: ----

Palmový olej z jader:

Kaprylová (Octoic): 3.0-5.0

Kaprinová (Decoic): 3.0-7.0

Laurová (Dodecanoic): 40.0-52.0

Myristová (Tetradecanoic): 14.0-18.0

Palmitová (Hexadecanoic): 7.0-9.0

Stearová (n-Octadecanoic): 1.0-3.0

Olejová: 11.0-19.0

Linolová: 0.5-2.0

Caproic (Hexoic): tr

Linolenic: ----
Arachidic: tr

any: ----

doplněno 14.01.16 21:37:

KAKAOVÉ MÁSLO

Doplňuji informace o složení kakaového másla dle stejného zdroje:

Myristová (Tetradecanoic): 0-1.2

Olejová: 39.4-41.5

Palmitová: 2.5-5.3

Stearová: 52-56.4

Linolová: 1.7

BAMBUCKÉ MÁSLO (jiný zdroj)

Bambucké máslo obsahuje:

olejová: 45-50%

palmitová: 5-9%

stearová: 30-41%

linolová: 4-5%

Tyhle dvě másla jsou hodně drahé ale zatím z uvedených tuků se zdají být nejlepší z hlediska nejmenší škodlivosti (vlivu na zdraví), mají totiž minimální podíl kyseliny palmitové. Kyselina stearová už nemá (pokud vím) negativní dopad na zdraví.

MÁSLO dle anglické wiki:

(NM.k.) Saturated fatty acids:

Palmitová: 31%

Myristová: 12%

Stearová: 11%

(Nn.M.k.) Unsaturated fatty acids:

Oleic acid: 24%

Palmitolejová: 4%

Linolová: 3%

alpha-Linolenic acid: 1%

Lower (at most 12 carbon atoms) saturated fatty acids: 11%

pentadecanoic acid and heptadecanoic acid: traces

Máslo už nechychází tak dobře jako ty drahé tuky.

doplněno 16.01.16 13:48:

Ještě jedna tabulka u Palmového tuku Fabiostear.

Zajímalo by mě jestli se dá ten palmový tuk požít i na smažení hranolků. Bylo by to nejspíš ale hodně nezdravé kvůli vysokému podílu NM.k. tj. kyseliny Palmitové.

Od: pt®
Datum: 14.01.16 19:31

V naší domácnosti používáme přes dva roky jen sádlo a máslo nebo do salátů olivový olej. Při smažení se sádlo nepřepaluje tak snadno, jako oleje, maso je křehké a při smažení není smrad, jako z oleje, ale vůně. Nesmažím tak často, jen když smažím řízky, hranolky vůbec ne, ale brambory s máslem ano.

Od: jenda2
Datum: 14.01.16 19:37

Máte naprostou pravdu. Jen sádlo je čistý přírodní produkt. Všechno ostatní je umělá slátanina. Olivový olej není pro běžné smažení ekonomicky únosný.

Ví se dobře, že syntetické oleje jsou špatné ale jede se dál.

Datum: 14.01.16 20:19
Datum: 14.01.16 20:21

Mě by zajímalo jak zjistit jaká je teplota na pánvi když smažíme ty řízky nebo hranolky. Jenže nemám teploměr. Pokud překročíme teplotu 180°C u těch olejů tak se uvolňují nebezpečné látky.

Datum: 16.01.16 18:05

A co modrá Indulona? V osmdesátých letech se na ní v určitých kruzích smažily topinky. Možná by to bylo zdravější, než leckerý současný margarín *frajer*

Datum: 16.01.16 19:14

*sok* v jakých kruzích?...

doplněno 16.01.16 19:19:

aha, asi myslíte narkomany...

Datum: 16.01.16 19:18

V těch, kde se alpskou trojkombinací pivo-Hořčák-Alpa zapíjela Algena a čichal toluen a čikuli *smich*

Datum: 16.01.16 19:22

Ále kdepak, ti tenkrát u nás ještě nebyli. U nás byli obyčejní feťáci *smich*

Datum: 16.01.16 19:23

tak, pak ještě jedině "chuligáni"...

Od: mp
Datum: 17.01.16 01:16

Tak já smažím v trochu větším rozsahu (asi tak 2 x 12 l tuku nebo oleje) a mám i přístroj na měření kvality tuku, jak jsem tady už několikrát psal. Tak jen zopakuji své zkušenosti. Před lety jsem smažil na palmovém oleji. Tenkrát to znělo nově a ten pojem vzbuzoval dojem něčeho lepšího, kvalitnějšího. Řízky jsem měl už tenkrát prý dobré. Pak se palmový tuk začal zdražovat, tak jsem přešel na oleje. Sójový smrdí, slunečnicový zní dobře, řepkový zase moc nezní (teď už zvláště ne, ale v tomto problému politice stop! - to možná i platí o tom palmovém - ti domorodí obyvatelé se prostě něčím živit musí, a když to nebude palmový olej, bude to zase něco jiného, třeba krvavé diamanty, květiny, káva, čaj, ebenové dřevo, sloní kly atd. - to jsem musel dodat). Různá označení "fritovací" olej jsou jen reklamní trik - je třeba číst hlavně složení - ano RE, SO a pod. Podle svých měření jsem zjistil, že palmový tuk má při smažení opravdu horší výsledky, než běžný olej. A z olejů na smažení je pak vítěz zase ten řepkový. I když teď jsem třeba chytil várku, která se přepálila snad za tři dny. Sádlo nemohu bohužel do svých testů zařadit už jen z cenových důvodů (litr oleje, to je asi 900gr cca do 30 kč, 900 gr sádla - průmyslového - cca 45 kč), o olivovém ani nemluvím a hlavně se bojím změny chuti, na kterou jsou naši hosté zvyklí. Na pánvi je to určitě jiné. A u domácího sádla, či olivového oleje věřím, že to může být asi jako u slivovice. Některé dobře vypálené prý i léčí (věřím, i když osobně tvrdý nemusím). Tak přeji všem dobrou chuť a svobodnou volbu. Hlavně nemyslet při žrádle, že tím někomu, či něčemu pomáhám, či ubližuji. A všeho s mírou - u smažených pokrmů to platí nejvíce. Samozřejmě jsem psal jen o smažení. Za studena to nedokážu posoudit. Tam je to asi o chuti. Čokoládu, zmrzliny zase tak moc často nejím (sýry ano), ale tam rostlinný tuk zní velice špatně ( a smrdí to lácí). Živočišný tuk - mléko - do těchto výrobků prostě odjakživa patří. A pokud ho tam někdo nahrazuje rostlinným tukem, pak už je asi jedno jakým. Za války se prý musel jíst margarín, máslo nebylo, a energie bylo potřeba.

Datum: 17.01.16 06:59

map, to je skvělé, že se ozval profesionál. Tyhle zkušenosti byly potřeba! Jsem hluboce přesvědčená, že tahle otázka i nedávná otázka o čokoládě, je otázkou teoretika. Člověka, který málo nebo vůbec nevaří, jen ho zaujal problém sám. ;)

Datum: 17.01.16 12:14

Nesmysl. Nejdříve zjišťuji informace, studuji, pak kupuji a zkouším z toho vařit. Vaše přesvědčení, vaše věc. Kdybych se nechystal tyto informace využít tak tu z tím neztrácím čas. *zed* Nejspíš to vyznělo jako že se zajímám o zdravou výživu ale je to přesně naopak. Zajímám se o vaření ale jen určitým směrem.

doplněno 23.02.16 19:39:

Diskusi jsem založil proto, abych si rozšířil obzory, ne proto abych měnil své názory. Jde mi hlavně o výběr správného zboží, abych věděl co kupuju a co jím.

Datum: 17.01.16 12:20

Díky moc za podrobnější názor. To tu scházelo a celou dobu jsem čekal že někdo napíše něco takového. Při posuzování palmového oleje co jste na něm konkrétně hodnotil jako horší? Jednalo se o chuť, nasáklost mastným nebo o naměřené hodnoty škodlivých látek? Při jakých teplotách smažíte a co smažíte. Oni jsou taky různé druhy palmového tuku, některý snese teplotu 250°C a jiný jen 220°C ale sám nevím kdy se tak vysoká teplota dá využít. Problém je taky v tom, že nemám teploměr o takovém rozsahu abych mohl změřit teplotu oleje. Co všechno měří ten váš přístroj? Zvládne měřit škodliviny uvolněné během oxidace, hydrolízy, polymerace? Moc by mě zajímaly nějaké čísla z praxe. Taky je hodně důležité kolikrát ten olej používáte. Kolikrát můžete použít např. řepkový olej, kolikrát slunečnicový a kolikrát palmový? Obecně se to přitom nedoporučuje opakovaně ho používat protože ty "chemikálie" v tom vytvořené už tam prostě jsou a dalším smažením je jen znásobujete.

doplněno 27.01.16 15:02:

Vyzkoušel jsem smažit ryby (Pangasius) na palmovém tuku a jsem spokojený. Nebylo to vůbec mastné (částečně díky tomu že jsem to vysušil ubrousky) a tuk tedy nebyl cítit vůbec. Už jsem jedl ryby smažené na oleji a ty byly nechutně nasáklé olejem. Zrovna na Vánoce jsme měli kapra a protože nebyl fritovací tuk tak se to dělalo na oleji a byl to opravdu tučný hnus. Tak nechutného kapra jsem jaktěživ nejedl. Normálně mám kapra rád a sním dva tři kousky (ne kapry :) ) ale tenkrát jsem snědl jen jednoho.

Co se týče teploty při smažení tak se domnívám že je nižší než 180° protože naše remoska při maximálním výkonu dává 200°C a já to měl spíš středně nebo mírně.

Od: pb®
Datum: 22.02.16 11:45

Rybu předně nemáte smažit vůbec. Jakmile rybu vylouhujete v oleji, všechen potřebný vit.D, kterého máme velice málo, se rozpustí v tom oleji a s olejem ho vylejete. Tolerovat se to dá snad u smaženého kapra jednou ročně, ale kupovat si rybu a pak jí smažit, to je vyhazování peněz a raději si za ně kupte něco jiného. Když už rybu jakoukoliv, má být připravena bez tuku. I olejovky a jiné rybky v konzervě mají být jen ve vlastní šťávě, tedy pokud člověk nechce skonzumovat veškěrý obsah konzervy včetně toho oleje. Dělám rybu každý týden, stačí ji jen hodit do zapékací misky, pocitronovat, osoli okořenit, maximálně pokapat několika kapkami oleje a dát na pár minut do trouby. Je to rychlé, nenáročné, není to mastné a nemusím nic sušit ubrousky. A hlavně, sní mi to s chutí partner i malé děcko.

doplněno 22.02.16 14:52:

Elektrickou troubu na 150°C, většinou jen pečení zhora nebo gril s horkovzduchem. A nepřipálí se to. Když je to filet s kůží, dám to na skleněnou zapékací misku kůží dolů, ta pak zůstane na misce, ale dělám tak i filety bez kůže a maso připečené na misce není. Ryba se dělá chvíli, stačí 10m v rozehřáté troubě.

Datum: 22.02.16 12:28

Na jakou teplotu nastavujete troubu? A nepřipálí se to? Slyším to poprvé, ale jak říkám při použití toho palmového tuku to nebylo mastné, že by to plavalo v oleji.

Datum: 22.02.16 18:16

Hever ale remoska má horní ohřev, není určená na smažení. Nedivím se, že byl kapr nechutný.

Od: strakatypes
Datum: 27.01.16 18:07

Nevím, zda jsem přečetla dobře, ale zřejmě jste opoměl přepuštěné máslo. Nejlepší, nejzdravější, nejchutnější, nejméně škodlivé.

Ale nejdražsí, avšak co máme v životě nejdražší, než to zdraví. Jinak za mě se připojuji též za sádlo a za studena olivový olej, případně občas i jiný, máločetný. Konopný, lněný, atd.

Datum: 27.01.16 19:44

Přepuštěné máslo neznám.

Článek - mrkněte na sekci "Zdravé tuky a oleje v kuchyni"

Smažení se týká tato část:

dušení, šetrné a rychlé restování: ghí (?neznám?), sádlo, za studena lisovaný sezamový, olivový, kokosový, avokádový, z hroznových jadérek, arašídový či vodní parou dezodorizovaný slunečnicový olej

smažení, fritování: ghí, sádlo, za studena lisovaný kokosový, palmový, avokádový nebo vodní parou dezodorizovaný slunečnicový olej

Kokosový a avokádový je pěkně drahý. Bude tam toho víc těch speciálních olejů. Konopný se uvádí jako vhodný na chleba, ne na smažení.

Ještě by mě zajímal obsah kyselin v tom přepuštěném másle abych byl více v obraze.

Co třeba tato stránka:

Ghí - Přepuštěné máslo - "Pokud zvažujete (opětovné) použití másla ve vašem jídelníčku, děláte dobře. Dobrou volbou je máslo ve kvalitě bio, máslo z mléka krav volně se pasoucích, nejlépe se smetanovým zákysem. Nicméně s "čerstvým" máslem souvisí dva možné problémy:

1. Rychle oxiduje (žlukne)

2. Nelze ho použít k tepelné přípravě pokrmů (přepaluje se za vzniku zdravotně rizikových sloučenin)

"

článek pokračuje neuvádím to celé

doplněno 27.01.16 20:46:

Ještě jsem našel

"Mandlový olej obsahuje vitaminy A, E, minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, nikl) glyceridy (kyselina olejová – 80%, linolová – 15%, palmitová a myristová) sacharózu a asparagin."

Nevím zda je vhodný taky na smažení? K. palmitová a myristová minimum... Pochopitelně je pekelně drahý...

Datum: 22.02.16 17:28

Pane, vy jste teoretik, který sem kopíruje miliony údajú, aniž by si je přečetl. Chcete důkaz? Tady je: V tomto příspěvku, hned na začátku píšete, že neznáte přepuštěné máslo. A přitom v příspěvku Od: @h4ever Datum: 14.01.16 15:29, o něm píšete. Závěr ať si každý udělá sám.

Od: pb®
Datum: 22.02.16 11:49

Ovšem pokud se to přepuštěné máslo dělá doma, není vůbec nejdražší. Stojí jen o malinko víc než jakékoliv jiné máslo. Jo když se kupuje, je cena okolo 300Kč za kilo. Ale stačí dát pár kostek do kastrolu, pomalu zahřívat, sebrat pěnu na hladině a přepuštěné máslo je na světě. A v lahvi v lednici vydrží dlouho.

Od: ucitel
Datum: 21.02.16 22:41

ŘEPKOVÝ a SÁDLO

Datum: 21.02.16 23:23

Nebudu Vás přesvědčovat o ničem. Popíšu jen svoji osobní zkušenost. Vždycky jsem měl problémy s cholesterolem. Až mě jednou všechny ty diety a umělý tuky přestaly bavit, a já se vrátil k normálnímu máslu, smažíme na vepřovém sádle, olivový olej do salátů za studena, skoro vůbec nechodím do hospody na oběd. A hele: poslední dva testy jsou najednou na hranicích dobrého výsledku. O tom se mi dřív mohlo jenom zdát. A tak mám opět další důkaz toho, že pro zisk, a že není malý, vám výrobce těch umělých sra.ek, bude klidně tvrdit, prostřednictvím nějakého zmanipulovaného, zaplaceného pisálka, jak jsou zdravé. A ja k nezdravé je máslo a sádlo. Houby.

Datum: 22.02.16 08:30

"nikdo", vidím to přesně, jako Vy. Vše dělám na sádle a na másle, popřípadě jen olivový olej a jsme naprosto zdraví.

Datum: 22.02.16 11:32

No jo, na sádle můžete smažit jen do 180°C. Víte to?

Od: jentak
Datum: 22.02.16 14:23

Ale blbost. Ze všech dostupných tuků má právě sádlo a přepuštěné máslo nejvyšší teplotu, při které se začne rozkládat.

Datum: 22.02.16 15:53

Sádlo má naopak vysoký stupeň zakouření, hodí se proto ke smažení. Stejně je na tom i přepuštěné máslo jak je již uvedeno v předchozím příspěvku.

Datum: 22.02.16 17:38

180°C tak nevím kde jste na to přišel že se hodí na smažení při vysokých teplotách. Když něco tvrdíte tak uveďte citaci a odkaz na zdroj.

Datum: 22.02.16 17:42

Netřeba odkazů. Odkazy jsou pro lamy. Ale celoživotní, v mém případě 60ti letá zkušenost s vařením pečením a smažením. Zkušenost ničím nenahradíš, teoretiku.

Datum: 23.02.16 19:35

*stop* Oslovení teoretiku považuji za urážku. Jestli máte 60 let zkušeností neměl byste se proto povyšovat nad začátečníky a takto hanlivě je označovat. *stop*

Datum: 22.02.16 09:18

To jste mi připoměl stav u naší firmy. Chlapi, kteří chodí pravidelně do závodky jsou až na velmi světlé vyjímky silně obézní a po nástupu přibírají v odhadovaném průměru cca 13 kg za rok. My, kteří si nosíme domácí stravu tímto problémem netrpíme a udržujeme si svou váhu trvale. Já osobně jsem se přestal stravovat ve "výkrmnách" hlavně z důvodu, že mi ta jídla nechutnala (přemaštěné, přesolené a všude cítit glutamát z univerzálních kořenících přípravků). Co se používá za suroviny a také oleje lze dá poznat i ochutnáním a tam, kde mi nechutná už prostě nejím.

Datum: 22.02.16 11:35

Co je to glukamát? Popis na wiki jsem četl ale nic moc.

Datum: 22.02.16 14:32

Myslím si, že o glutamátu je všeobecné povědomí dostatečné, než aby bylo nutné zde něco dlouze rozepisovat. Mimochodem Wikipedia se vyznačuje velkou nepřesností a často i nepravdivými údaji, takže tento server nenavštěvuji, nevím tedy co se tam o glutamátu sodném píše.

Datum: 22.02.16 17:37

Na něco jsem se ptal a neodpověděl jste. Takže když nechcete odpovědět tak nepište vůbec

Datum: 22.02.16 18:37

Hever, nechci se s Vámi hádat, ale zkuste si doma udělat opravdové ghí, přepuštěné máslo. Já dělám 6 kostek másla najednou. Litinový kastrol, velký, máslo pomalu rozpouštět a hlídat, sbírat pěnu a dávat do hrnečku. Je to dobré pak třeba do buchet. Snížit teplotu na minimum, mám indukci, takže na stupeň 2. Nechat pročišťovat minimálně 3 až 4 hodiny. Hlídat, nepřiklápět. Nakonec máte čisté, voňavé máslo zlaté barvy i po ztuhnutí. Prostě jde o to, aby se z másla odpařila veškerá tekutina. Mám ve velké zavařovací sklenici v lednici. Zkuste si pak na něm usmažit řízky, ale na pánvi, ne v remosce a pak mi když tak odpovězte. Někteří lidé si totiž pletou přepuštěné máslo s rozpuštěným a to je monumentální chyba. Je mi jedno na kolik mne ta sklenice vyjde, neboť to dělám pro své zdraví a své chutě. A chuť řízku smaženém na tomto másle je nesrovnatelná s chutí stejného řízku na oleji, ať už je jakýkoliv. Ale můžete ho tam trochu přidat, v tom Vám nikdo nebrání a i já to tak někdy udělám. Ale palmový ani nemám v domácnosti. Používám řepkový, určený ke fritování. Někdy přidám kousek doma vyškvařeného sádla. Nikdy nekupuji sádlo v kostce. Všimla jsem si, že Vás kuchaření baví, tak vyzkoušejte tento recept na to máslo. Nemusíte dělat takové množství najednou, ale musíte dělat nejméně 3 másla, jinak to nemá smysl. Nemáteli litinový hrnec, použijte nějaký se silným dnem. Jde o to, abyste máslo nepřipálil, to by byla velká chyba. Proto se to jmenuje přepouštěné, protože se z něho musí pomalu odpařovat tekutina. Na dně pak budete mít takovou jemnou vrstvičku syrovátky. I ta je chutná. Ale je to nepatrné množství.

Datum: 23.02.16 16:50

Asi jste chtěla říct, aby se z másla odpařila veškerá voda. Roztavené máslo je totiž tekutina.

Datum: 23.02.16 17:11

Ano, voda. Myslela jsem, že to je jasné. Máslo potom ztuhne, je to čistý tuk. Netušila jsem, že budete takto slovíčkařit. Myslela jsem to v dobrém, špatně jste si to vzal...

doplněno 23.02.16 18:36:

To sice můžete, ale v žádném případě na takto připraveném másle nemůžete smažit. Získáte pouze rozehřáté máslo a jste na omylu, jestli si myslíte, že dole zůstane ta voda. Asi bude nejlepší, když si o tom jak se dělá pravé Ghí něco skutečně načtete sám, je velice těžké Vám poradit. Máslo vaší metodou upravené se rychle přepálí a tím pádem bude nezdravé-rakovinotvorné. Já si myslím, že bude nejlepší, když budete používat ten palmový olej jak jste zvyklý a jak Vám to vyhovuje. Ptal jste se na názor, mnoho lidí Vám ho dalo, ale nic to nebylo platné. Vy stále trváte na svém. Když jste tak přesvědčený o tom, že máte pravdu Vy, a že vy víte co je nejlepší, tak jste se ani nemusel ptát.

doplněno 23.02.16 19:59:

Nejde mi o nic. Myslím, že jste diskutoval o tom, na kterém tuku je nejlepší smažit. To je ve Vaší původní otázce a toto máslo je tam mimo jiné zmiňováno také. A protože ho znám a mám s ním zkušenosti, tak jsem o něm psala. A psala jsem také o oleji na fritování, který je řepkový a se kterým mám také velmi dobré zkušenosti. A znám jeho složení a vyhovuje mi. Prostě jste zadal diskuzi na téma co je lepší, jestli palmový olej, nebo jiné oleje, či jiné tuky. Toť opravdu vše. Nic jiného tím nesleduji.

doplněno 23.02.16 20:02:

A teď jsem si to přečetla ještě jednou. On totiž odpověděl Nikdo a ten říkal, že jemu stačí rozpustit máslo a že má za půl hodiny hotovo i s umytím nádobí. Moje odpověď tedy nepatřila Vám a já se omlouvám. Tak promiňte.

Datum: 23.02.16 18:55

Nechápu o co vám jde. Já s rozpouštěním másla nepřišel a neřekl jsem že to budu dělat!

Datum: 23.02.16 17:24

Lepší je rozehřáté máslo(tuk) slít. Ta voda se usadí dole a tak to jde bez problémů. Za půl hodiny je hotovo i s úklidem nádobí.

doplněno 23.02.16 17:33:

@mp 23.2.2016

Nezlobte se, ale to jsou takové TV rady. Já za celý svůj život(a je mi skoro 60) nepoznal nikoho, kdo by jedl JEN smažené. Každý(každému) doma vařili, pekli, dusili atd. Vy jste někdy někoho takového potkal?

doplněno 23.02.16 17:41:

@h4ever 23.2.2016 17:25

Vážený teoretiku. Z diskuze v žádném případě nevyplynulo to, co tvrdíte. Dejte si na stránce vyhledat slovo smažení. S kladnou konotací to slovo použila většina ostatních diskutérů. POUZE vy to slovo používate s negativní konotací, jako by jste sám sebe utvrzoval v tom co si myslíte vy sám o smažení. Proč? To víte jen vy sám.

Datum: 23.02.16 19:00

Tak asi bude lépe když si ještě jednou přečtete co jsem poslal do diskuse (včetně odkazů) a jak diskuse skončila. Diskuse skončila jednoznačným závěrem, že pokud nemáte správný olej nebo tuk pro smažení nad 180°C (při překročení teploty pro kterou je určen) tak se z tuků uvolňují jedovaté nebo zdraví škodlivé látky. To jsou fakta, ne nějaké nesmysly které jsem si vycucal z prstů.

doplněno 23.02.16 19:36:

Oslovení teoretiku považuji za urážku. Jestli máte 60 let zkušeností neměl byste se proto povyšovat nad začátečníky a takto hanlivě je označovat. *stop*

Datum: 24.02.16 19:20

Kdybyste těm milionum hodnot rozumněl, kdybyste věděl, co kopírujete, rozumněl těm údajům, tak neřeknu ani slovo. Ale už jsem to nahoře jednou psal. Sám ani nevíte, jaké údaje sem kopírujete. Proto moje oslovení "teoretik". Teorie, která Vám není k ničemu, protože jí nerozumíte.

A ještě jednou si pořádně přečtěte moji poznámku k tomu co podle vás "vyplynulo z diskuze". Kdyby vyplynulo z diskuze, tak by se na tom muselo shodnout víc diskutujících. V té diskuzi souhlasný názor vyjadřujete jen vy. Tečka.

Datum: 22.02.16 11:46

To je dost nejasný co myslíte umělým tukem. Vždy jde o to z čeho se skládá. Mohu se domnívaž že jste myslel např. ztužený tuky jako Rama, Hera, Stella? Tam jde o kombinaci různých tuků rostlinného původu. Chtěl jste tedy říct, že jste zavrhl rostlinné tuky a obrátil se k živočišným? Jedete tedy pouze na másle, už ani sádlo? Nebo sádlo ještě ano?

Od: bmbx®
Datum: 22.02.16 09:57

Lékaři už před lety zjistili že "módní" omezování živočišných tuků vede k nárustu snad úplně všech možných alergií.

a k palmovému oleji?

I česká studie profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrzuje, že palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze nebezpečné nasycené mastné kyseliny.

Ačkoliv se ví, jak je nebezpečný, jeho láce všechny hrozby přebíjí. Je totiž o třetinu levnější než (už tak laciný) řepkový olej a dvakrát levnější než olej podzemnicový.

Datum: 22.02.16 11:42

Hm tak to bude asi dost nepřesné protože kyselina stearová prý není zdraví škodlivá, i když ani nepřináší nic zdraví prospěšného. Ale opakuju to pořád že nasycené mastné kyseliny obsahují všechny tuky a oleje, jde jen o to které mastné kyseliny jsou v tom kterém oleji či tuku obsaženy. Pak je to o množství s jakým ho konzumujete. Včera jsem psal doplňěk do diskuze a taky je tu výpis co který výrobek PŘESNĚ obsahuje. Takovýto nepřesná tvrzení jsou zavádějící. Taky bych netvrdil že palmový tuk je levný. Jsou různé tuky a nejlevnější mi přijdou ty klasické oleje (řepkový, slunečnicový) vzhledem k tomu že balení 200g palmového tuku stojí kolem 20kč. Ř.o. cena za litr 35-40 kč tj. mnohem větší obsah.

Datum: 22.02.16 14:01

Předpokládám, že srovnáváte maloobchodní ceny. V okamžiku, kdy začnete ty oleje kupovat po cisternách, tak zjistíte, který z nich je opravdu levnější. Palmový tuk je na maloobchodním trhu dražší jen proto, že si na něm jako na úzkoprofilovém zboží někdo víc mastí kapsu.

Datum: 22.02.16 17:36

Jo, ale jako cílový zákazník to nepoznám

Od: buss®
Datum: 22.02.16 12:59

Terazky v TV, můžete se ptát.

Od: cakecup
Datum: 22.02.16 13:54

Nejlepší je rafinovaný olivový, protože jako jediný vydrží 240°C.

Dá se už 2 týdny (absolutní novinka) koupit v Drážďanech za 4,50€/0,5l. Mohl by stát 0,39€, ale to né - když to má obchod pevně v rukách.

Že by si asi mysleli, že tu vysokou cenu mohou požadovat, neboť je v něm přidáno 10% pannenského, asi kvůli chuti?

Každopádně v zemích "jižně od Alp" se rafinovaný olivák prodává v kanistrech za babku, tam by ani nikoho nenapadlo smažit na panneňáku, ale v bohatých evropských zemích se na tom smaží, neboť si to italská mafie tak přeje - kvůli profitu, takže i tato rarita "severně od Alp" (Bertolli Cucina, 90% rafin. + 10% pannen.) potom nemůže stát 0,39€, ale dvanáctinásobek normální ceny.

Datum: 22.02.16 18:42

Olivový olej má svou specifickou chuť a na naše smažení řízků a tak podobně se nehodí kvůli té chuti. Oni mají úplně jiný styl kuchyně. Jedí převážně ryby, zeleninu a vůbec mají jiná národní jídla. Takže oni smaží na olivovém oleji k tomu určeném.

doplněno 26.02.16 20:15:

Pro Salamos. Jenomže Hever si právě pochvaluje ten palmový tuk, který Vy a jiní odsuzují a všichni se pokoušíme mu to vyvrátit. To musíte napřed všechno přečíst a hlavně celou tu otázku a diskuzi pod ní. ;)

Datum: 26.02.16 21:47

Výhoda palmového tuku je v tom že se nepřepaluje a není chuťově tak mastný jako běžné oleje (slunečnicový, řepkový). A pokud jde o n.m.kyseliny tak tam jde o množství které zkonzumujete celkem, je jedno jestli je to z palmového oleje, slunečnicového, řepkového oleje nebo z másla. Proto řešit palmový tuk když ho konzumuji v nepatrné míře je zbytečnost. Měli bychom se bavit o úhrnu nasycených mastných kyselin za den, za týden, za měsíc, což by pochopitelně vyžadovalo laboratorní zkoumání ale představu lze získat už podle toho když se podíváte na to kolik láhev slunečnicového oleje, másla, smetany, aj. produktů obsahuje n.m.kyselin. A pak kolik jednotlivých produktů za den sníte.

Od: mp
Datum: 23.02.16 17:19

Diskuze v této otázce se stává nepřehlednou.

Proto si dovolím shrnutí. Tuk asi není moc dodrý, jakýkoli. Proto se snažme se mu vyhýbat, jak to jen jde. On chutná, to jo, ale je spousta dalších surovin, které taky chutnají. Takže nemysleme na smažení, ale připravujme naše jídla i jiným způsobem - dušením, pečením, vařením atd.

Datum: 23.02.16 17:25

Já tuk nepovažuji za nezdravý, takže se mu nevyhýbám, jen ho v rozumné míře omezuji. Obezitou netrpím ani náhodou, takže vynechávat tuk úplně nemusím. Z diskuse vyplynulo že hodně nezdravá jsou smažená jídla. Čím více a čím déle tuk zahříváme, tím více se z něj uvolňují nezdravé nebo jedovaté látky. Smažení nad 180°C může být zdraví nebezpečné pokud nepoužijete správný olej nebo tuk a ten se začne přepalovat. Také jsme se dozvěděli, že zdravější jsou panenské oleje, za studena lisované. Tuky v maloobchodě jsou extrémně předražené takže z nás maloobchodníci tahají peníze jak to jen jde. Nezbývá než začít nakupovat ve velkoobchodě :)

Datum: 24.02.16 19:06

Já to nechápu.Jestli ho (tuk) nepovažuješ za nezdravý (stejně jako ty cukry), tak nevím, proč řešíš, který je zdravější? Každý, trochu znalý člověk tuky nepoužívá nebo se jim záměrně vyhýbá, nejen kvůli zdraví, ale i obezitu a v tom případě pak omezuje i to maso, protože to je bohaté na tuky samo o sobě. Akorát teda JUGLANS je vyjímka, ta tuky konzumuje záměrně, protože jí výživová poradkyně doporučila jídelníček bohatý na živočišné bílkoviny a teda i tuky v mase, navíc má ještě předepsané několik lžic oleje denně. Něco asi nechápu nebo mně něco uniká, prý po tom zhubne a bude zdravá, protože tuky jsou potřeba Ty buď rád, že jsi zdravý, až budeš nemocný, nebudeš takové věci řešit, protože už bude pozdě a budeš muset jíst zcela jinak. Maso se dá hodit na teflonovou pánev i bez tuku, popř udělat na vodě, stejně jako rybu, nebo se zeleninou, ta pustí taky vodu, nepotřebuješ přepalovat žádné další blafy...

Datum: 24.02.16 20:28

Dejte si na googlu vyhledat: k čemu jsou tuky prospěšné. Já se dívám na věci z pohledu vyváženého, nic se nesmí přehánět ale není to tak že vše by se mělo zakázat nebo zcela vynechat. Stejně s těma cukrama. Cukry jsou taky třeba dodávají energii a ochucují nám jídlo. Proto klidně mohu napsat že tuk nepovažuji za nezdravý, ale myslím to tak že si ho klidně dám ale v omezené míře. Nesnáším když je jídlo moc mastné např. ta ryba když nasákne olej nebo kdo neumí vařit smaží tak, že jídlo nasákne olej a to mi nechutná je to takové že sníte polovinu a máte dost a vlastně jste se nenajedl. Mě nevadí tuk když je součástí stravy ale neměl by být cítit. To samé s cukrama. Mám cukr rád ale nesnáším sladké obědy, ovocné knedlíky pocukrované cukrem, nudle s mákem silně ocukrované, knedlíky s jabky posypané osmahnutou strouhankou a s velkým množstvím cukru, palačinky uvnitř marmeláda, nahoře sladké granko a ještě cukr a ještě šlehačka ocukrovaná samozřejmě. Ne, to nemusím. Raději dovnitř dám zeleninu nebo tvaroh a necukruju to víc tvaroh je slazený. Hranolky smažené mám rád, ale nesmí plavat na oleji. To samé talíř nesmí být od oleje.

PS: Nemáme teflon. Proto jsem nepochopil tu přípravu ryby bez tuku. Je to filé bez šupin bez kůže to maso by se přilepilo ke dnu na pekáč nebo na remosku. Na vodě myslíš jako tak jako se třeba dusí houby? No nevím nikdy jsem to nedělal tak aby z toho nevyšel nějaký sajrajt co se nedá jíst.

Datum: 24.02.16 21:50

No podívej se, já to s tebou řešit nebudu. Cukry jsme už řešili dřív a já ti samozřejmě nic zakazovat nebudu, ani ti nebudu vymlouvat to, že tuky a cukry jsou pro tělo důležité, i když v tom máš pravdu, důležité jsou, ale rozhodně ne v takové formě, jakou tady prezentuješ a sám sobě nalháváš.

Datum: 25.02.16 09:31

Já h4evera chápu a nevím jakou řečí se tu mluví, že je tak nemožné pochopit dané téma. Jde tu přeci o vhodnosti druhu a množství používaného tuku. Tuk i cukr jsou pro tělo asi nepostradatelné, ale jen v nějakaké rozumné (vyvážené) míře. Sám omezuji tuky, neb nesnáším mastná jídla a když jdu smažit zeleninu (masu moc nedám), používám kvalitní olej s vysokým bodem zakouření a nenapadne mě kupovat nějakou exotiku jako je palmáč, bez kterého si dnes nekoupíte ani ztužený tuk. Uděláme-li si k obědu těstoviny s ořechy, já si je nepocukruji, protože mi to nechutná a cukru má tělo dostatek z 5 - 6 jablek, která denně spolknu. Nemám žádné zdrav. potíže a přesto tuky a cukry omezuji na minimum. Když kolem sebe vidím kolegy stěží dýchající při minimálním pohybu svých 150 kg těl, pak se asi není čemu divit. My používáme řepkový olej Manka, kde se při čištění nepoužívá louh a benzín jako u konkurenčních a má vysoký bod zakouření. Jsem přesvědčený, že sůl, cukr a nezdravé tuky jsou příčinou obezity a generačních chorob.

Od: nick®
Datum: 25.02.16 11:54

Tyhle problemy jsem nikdy neresil, tohle asi trapi lidi s nadvahou nebo zdravotnimy problemy - chapu nutnost optimalniho stravovani. Ja mam sladkosti rad - :) cukr podle me vize dodava telu energii k pohybu a tim spalovani tuku a taky mozek nemuze bez cukru dobre fungovat - to bylo prokazano ! Nemastne a neslane jidlo mi nechutna, tak jim podle chuti, ale vseho s mirou, dulezite je hlavne neprejidat se ! Takze buď fit ! :)

doplněno 25.02.16 13:41:

Jinak na smazeni je z bezne dostupnych oleju nejlepsi repkovy, ale pro fajnšmekry precizne zdetailovana rada od suzymon *palec" prepuštene maslo !

Datum: 25.02.16 14:25

JENOM NE PALMOVÝ!

Obsah látek

Palmový olej je často označován za tichého zabijáka. Obsahuje sice blahodárné látky, např. vitamín E, což je cenný přírodní antioxidant. Dále obsahuje i vitamíny A, D či K, koenzym Q10 či přírodní karoteny. Je však nevhodný a až nebezpečný pro lidský organismus především z důvodu, že neobsahuje žádné zdravé nenasycené mastné kyseliny, ale jen velké množství těch nasycených.

Zdravotní rizika

Díky tomu, že palmový olej obsahuje ještě více nasycených mastných kyselin, je postrachem všech lékařů, obzvláště kardiologů. Častou konzumací palmového oleje si způsobujeme zvýšené množství cholesterolu v krvi a riziko ucpávání cév. To by nevadilo, pokud bychom přijímali tento olej jen zřídkakdy, občas. Bohužel, vzhledem k tomu, že jde o nejlevnější a nejdostupnější olej, výrobci jej používají velmi často a nakonec se nachází tam, kde bychom to ani nečekali.

Datum: 25.02.16 19:03

Sama si protiřečíte:

1) Obsahuje sice blahodárné látky, např. vitamín E, což je cenný přírodní antioxidant. Dále obsahuje i vitamíny A, D či K, koenzym Q10 či přírodní karoteny.
2) Je však nevhodný a až nebezpečný pro lidský organismus především z důvodu, že neobsahuje žádné zdravé nenasycené mastné kyseliny
Ad2 - takový argument je absurdní. Pokud chcete argumentovat že něco je nebezpečné nebudete argumentovat tak že vynecháte co je na něm nebezpečného... Jinými slovy je to jako by bezpečnostní revizor na školní inspekci prohlásil: "Vaše škola neprošla kontrolou bezpečnosti v rámci protipožárních opatření, protože dobrovolně nepřispíváte do fondu naší hasičské zbrojnice." *smich*

Od: jmlc®
Datum: 25.02.16 19:09

http://www.ceskatelevize.cz/p…47-sama-doma/216562220600025/

Na smažení olivový olej nikdy, sádlo ano, řepkový doporučen jako nejlepší...

celý týden je o tom série diskusí s moudrými lidmi...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.