Bylo za socialismu líp?

Od: Datum: 05.10.15 22:48 odpovědí: 329 změna: 17.01.16 19:32
Vy kteří jste zažili tuhle krásnou dobu bez obav co bude zítra můžete napsat svoje pocity? Díky.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dick*
Datum: 05.10.15 23:04

Kdyžs byl blbej, tak jó - pro takový byl ten stát dělanej. Stěžovali si jen ty chytřejší, že neseženou gramofonovou desku, sluchátka, knížku, celozrnej chleba, že by chtěli telefon, jízdní kolo, ty vole dyť nic nebylo. Umíš si to představit, že ve všech vobchodech v celý republice měli to samý zboží, který si znal i s cenama? Ať Praha, nebo vesnička, v trafice bylo to samý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 07:28

První věta skvěle vystihuje celou podstatu věci. Když ake žech blbejch je 80%. A ještě si oředstavte že řada lidí i dnes by byla ráda, že je všude stejny zboží a znaji jeho cenu ktera je všude stejná... No je to tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vejcenatvrdo
Datum: 05.10.15 23:16

Ne. Teď je to dvakrát lepší. S důrazem na tom dvakrát. *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 22:59

Bez obav? Jednou si něco řekl, co se diktátorům nelíbilo a zítra jsi přišel o dosavadní práci, nemohl jsi studovat, nebo tě rovnou popravili. Taková to byla krásná doba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 06:10

Ano, pro blbé a líné, to byla skvělá doba, protože pokud člověk držel hubu a krok a ještě neměl žádné nároky, tak mohl žít celkem spokojeně. V opačném případě mohl přijít o kvalifikovanou práci, dostat se do basy a automaticky znemožnit jít dětem na studia.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 06:32
avatar

Zažil jsem jinou dobu, (zažili tuhle krásnou hrůznou dobu bez s obavou co bude zítra můžete napsat svoje pocity).

Dnes se mi nechce psát o smutných věcech, taková to byla doba, což dokládá historie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 07:50
avatar

*sok* Krásnou dobu? Je vidět, že jste jí nezažil! Jediné dobré bylo, že jste se nemusel bát o střechu nad hlavou (nemluvím o její kvalitě) a o práci (tedy nějakou práci. Stačilio pár řečí v hospodě a inženýr skončil v kotelně). Jinak mě nic pozitivního nenapadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 08:06
avatar

Tuhle fotku udělal můj děda. Tehdy ani netušil, jak slavná jednou bude.


doplněno 01.11.15 09:14:

soudruzi, tato fotka je dokument vaší doby a vašeho způsobu uspokojování potřeb pracujícího lidu. Nevím jak vy, ale já jsem žádnou takovouto frontu za posledních x let nikde nezaznamenal. Dokonce ani před Lidlem ne, ani před úřady práce nevidím žádný nával.

Se divím, že nerazíte vaše budovatelské heslo Kdo nepracuje, ať nejí. *smich*


doplněno 02.11.15 07:30:

soudruzi, na oné fotce je moje máma a můj bratříček. Proto ji děda vyfotil. Já se na ní nevyskytuji, protože jsem se ani vyskytovat nemohl. To tehdá prostě nebylo možné. Zato si proklatě dobře pamatuji konec vaší epochy. Zvláště dobře si pamatuji řeči vašich soudruhů o boji proti nástupu kontrarevoluce a taky si dobře pamatuji, jak to vypadalo v obchodech. Aby v regálech nebylo prázdno, tak byla velde sebe naskládaná padesátkrát ta stejná konzerva, padesátkeát ten stejný konzervovaný hrach, padesátkrát ten stejný tvaroh, padesátkrát jedno a to samé máslo, padesátkrát ta stejná minerálka, padesátkrát ten stejný chleba a podobně. Možnost výběru nula. Prostě jste používali metodu ber co je nebo nežer. Jediné čeho bylo dost, to byl alkohol cigarety. Ty opravdu nechyběly nikdy. V Polsku byla težká krize a těžká inflace a inflační zlotý natvrdo svázaný s korunou, takže poláci najednou měli mnohem víc peněz než my a pořádali sem úplné loupeživé nájezdy. Vy jste nezareagovali úpravou kurzu koruny, protože to díky vašemu plánovitému hospodářství nešlo, ale zákazem vývozu. Když jste zdražovali, pak rovnou o padesát procent atd. Škoda slov.

No a jinak. Znám jednu firmu, ta má dukáty a marně hledá lidi. Tak jestli něco umíte, hlaste se. Zde prostě nelze postavit novou fabriku a rozjet nový provoz, protože docela obyčejně nenajdete pracanty, kteří by v ní dělali.

Takže soudruzi, zde jsme na poradně, proto vám radím : Doplnit vzdělání a kmitat.

Howgh. Čest práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 08:50

Ano! Dvůr Králové nad Labem.Ta masna tam dodnes je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radkapod*
Datum: 06.10.15 15:02

Jééé, to je masna "na bráně", že? Podle toho kočárku to budou 50-60léta :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 16:23

Palackého ulice. Když stojíte vedle té masny a máte jí po levé ruce,tak se díváte přímo na kostel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 12:43

místo nápisu maso-uzeniny mě hned napadl nápis uřad práce

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:56
avatar

figurek nechtěl byste udělat fotku z pracovního a socialního uřadu dnes?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 17:45
avatar

Figurek:

Ach jo. Ano je to dokument. Ale tak z r. 1950-1960. V takovém kočárku mě vozila moje máma. A jestli myslíte, že dobu 5-15 let po válce, kdy tu možná ještě byly potraviny na lístky(do r. 1953), je možné vzít jako srovnání úspěšnosti režimu, s dneškem, tak já si to nemyslím. Proč sem nedáte fotku z r. 1988? Např..

Co se týče front v Lídlu, tak jste asi nebyl nikdy v lídlu, myslím, že ve středu, když mají akce. Fronta tam sice není tak dlouhá jako na fotce, ale je. A sprint lidí ke zlevněnému zboží? To nechám bez komentáře. Asi to taky o něčem svědčí.

A že nejsou fronty na UP? Asi nevíte, že každý nezaměstnaný je objednán na přesnou dobu, s odstupem nějakých 10-20min. Takže fronty tam sice nejsou, tak max 2-4 lidi ale celý den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.15 09:46
avatar

figurek-

-upřímně řečeno nevím, jestli bylo za "socialismu" líp, nebo hůř, protože se mám stále stejně (skoro se bojím říct, že dobře) - ale pokud měříte úspěšnost režimu množstvím zboží v obchodech - za komoušů (léta 70) jsem si v naší fabrické kantýně kupovala každé ráno k snídani 3-4 chlebíčky, které jsem si mohla vybrat ze tří druhů (měla jsem tzv. "chlebíčkové" období).

Stály kolem 2 kč., brala jsem, nevím už přesně - kolem 3 tis/měsíčně, poplatek za byt v paneláku byl 350 kč - a v obchodech jsem ani v jediném případě neviděla stejné konzervy narovnané nad sebou, rovněž maso jsme měli každý den - pamatuju, že tenkrát byl v obchodech běžně k dostání mozeček (nevím už jaký) a když jste si koupil vepřové ve vlastní šťávě, tak tam opravdu bylo maso - a dobré. Včera jsem si z nostalgie koupila jednu konzervu, tzv. "vepřového" ve vlastní šťávě - ale nechtěly to žrát ani kočky - a pokud bych se to pokusila "sežrat" já, pak by mne nepostihl průjem jenom emocionální (viz příspěvek "kovis" v podobné diskuzi) - ale pořádná "s*ačka" střevní.

doslovná citace "kovis" :

q1, díky za vaše příspěvky. Na rozdíl od diskutující většiny se snažíte používat to, co máte v hlavě, pracujete s fakty a nesnažíte se za každou cenu vyjadřovat a dohadovat k něčemu, k čemu nemáte dostatek relevantních informací. Díky tomu má váš text hlavu a patu a nepřipomíná spíše duševní a emocionální průjem.
Zdroj: https://www.poradte.cz/skola/…omunismus-klady-a-zapory.html


doplněno 02.11.15 09:49:

- možná jsme každý žili v jiné zemi?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.10.15 08:27
avatar

Dobrý den, chcete znát pocity stranického funkcionáře a někoho z jeho rodiny? Nebo chcete znát pocity člověka, který pochází z rodiny, která přišla o majetek? Případně chcete znát pocity někoho, komu skončil příbuzný v uranových dolech nebo na šibenici? Možná chcete znát pocity člověka sledovaného STB nebo pocity člověka, který se díval skrz dráty na Šumavě, občas si vystál nějakou frontu či se bál, aby jeho dítě neřeklo ve škole, o čem se povídá doma. Třeba chcete znát pocity člověka, co chodil na schůze a brigády, byl k režimu loajální a chtěl mít svůj klid, který hledal únikem na chatu či chalupu.

Takže, pocitů je tolik, jako je zkušeností - a tu má každý jinou. Zdravím!

doplněno 06.10.15 09:18:

sonyboj - díky.

doplněno 06.10.15 09:41:

bimbam - díky i Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:03
avatar

Bene, líp se to asi vystihnout nedá *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:35
avatar

Na konci diskuse jsem chtěla připsat svou krátkou lakonickou odpověď: Jak pro koho.

Ale myslím, Bene, že po vaší odpovědi už je možné tuto otázku uzavřít. Je v ní dokonale obsaženo naprosto všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 10:21
avatar

- bimbam-

je hezké, jak si pěkně notujete ! - ale nejlépe to napsal "janm" - bez nenávisti, zaslepenosti, reálně a myslím i bez fanatismu. Prostě to tak je - nejlépe vše ukáže čas, žádná etapa nemůže být nikdy uzavřena a vývoji nezabráníte .

bene -

mimochodem - všichni nežili Váš hrůzný scénář, ať se Vám to líbí, či ne - zřejmě jste byl nějak politicky angažovaný, když máte takové zkušenosti, já je nemám - chatu, či jiný únik od reality jsem nikdy nepotřebovala, ani nikdo v mém okolí, rovněž tak nás nikdo nenutil "poklonkovat" režimu - nikdo si nás, dalo by se říct, nevšímal, jen jsme žili - a jsem přesvědčena, že takových "tupců" byla většina. Pokud se mýlím, velmi ráda se Vám omluvím.

doplněno 06.10.15 10:39:

bene -

i kdybychom se poprat mohli - já bych určitě nevyhrála ! - na vyhrávání "nemám koule" - já se spíše snažím přizpůsobit, protože "bojovat za něco" je největší marnost, kterou znám ! Ani bojovat o život leckdy nemá cenu.

doplněno 06.10.15 15:35:

- pro doplnění - co měla např. M.Kubišová (ve srovnání třeba s K.Gottem) ze svého "hrdinného" boje proti režimu? - jenom - že si mohla po sametu zpívat do omrzení s V. Havlem svoji "Modlitbu" . Jinak - zkaženou kariéru, a podle mého chápání světa - i život !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.10.15 10:32
avatar

Dobrý den, omlouvat se nemusíte - není k tomu důvod. A pokud jde o notování, tak to zde bude asi remíza. Plačky si budou notovat spolu a ti druzí také spolu. Je fajn, že se nemůžeme poprat . Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubis
Datum: 06.10.15 15:59

Nějak mně to připomnělo snad holandskou firmu působící u nás. Zaměstnanci si dovolili protestovat, snad dokonce stávkovat a tak je vyházeli z práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 07:30

P ř e s n ě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marcelina
Datum: 16.01.16 19:24

ano znám, jelikož jsem v takové rodině vyrůstala, můj děda o vše přišel,byl zavřený u PTP,uranové doly, nadávali mu do kulaků.. nemohli jsme studovat...ale vystudovali...sice večerně , ale když člověk chce...byly politické procesy...jaký je ale rozdíl od současné doby? žádný, spíš je to horší...v práci musíš držet hubu a krok, za směšnou mzdu, něco se ti nelíbí,kritizuješ nadřízeného?,... tak tě vykopnou a jsi bez práce..nikoho nezajímá z čeho budeš žít, jak co zaplatíš. Je pravda, že je všude všeho, můžeš jezdit kam chceš...ale na to musíš nejdřív mít peníze. Zdravotnictví je jen pro vyvolené, obyčejný člověk dostane standart a chceš se vyléčit, mít dobrou moderní léčbu, léky co by tě mohli zachránit?...zaplat si to sám, nebo chcípni .Bydlení... zase na to musíš mít peníze, nebo můžeš bydlet pod mostem.Rozmáhá se neuvěřitelně kriminalita, lidi se ničeho nebojí.Takový bezdomovec, čeho by se měl bát, když něco ukradne, nebo někoho zabije...ničeho, je mu naopak lépe, trestem získá bydlení, stravu ,teplo...tak jaký strach.Dříve politické procesy, dnes tě rovnou politicky či ekonomicky zlikvidují, v tom lepším případě a v tom horším tě nechají zastřelit nebo zmizíš a ani pes po tobě neštěkne, natož aby tě někdo našel.A navíc o tom neexistují žádné podklady. Sami si můžete odpovědět...bylo za socialismu líp? Každá doba má své plus a mínus, starou už bych nechtěla a současnou dobu nenávidím, je to doba zločinců,kmotrů a zlodějů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 08:40
avatar

- mně tedy na téhle současné době nejvíce štvou ty "blbý kecy" o době minulé.

Jakobychom si mohli vybrat ! - prostě ta doba byla a museli jsme v ní žít, ať už byla, jaká byla. Tak jako teď musíme zase žít s migranty a v podivné nové Evropě - a taky s tím nic nenaděláme !

Za socialismu se měl ostatně dobře i nejposvátnější symbol svobody - pan Havel a jemu podobní... je ovšem pravda, že tak nakrást si - jako po sametu - za komoušů nemohl ani náhodou ! Zato pak se hoši "rozjeli" !

Mně osobně se žije dnes zhruba stejně, jako tenkrát, s tím rozdílem, že tenkrát jsem byla mladá a plná života - a pokud mne něco trápilo, tak to rozhodně nebyla politika, nebo nedostatek banánů a pokud si vzpomínám - maso jsme měli každý den - alespoň po 60-70tých letech. Zaměstnání jsem dostala hned po škole - byla to dobrá práce - a v práci dobrá parta, lidi byli přátelští a nevím o nikom, kdo by trpěl depresemi.

Rozhodně jsem neměla potřebu kritizovat režim a bouřit se proti němu v hospodách nebo na demonstracích, ani "bojovat" proti komunistickému útlaku - proč bych to dělala? A - nepatřila jsem k prominentům - byla jsem jenom tuctová obyčejná ovečka s jediným rozdílem oproti vaší generaci - narodila jsem se v r.1946, ať jsem chtěla, či ne a rozhodně jsem se nemohla účastnit protistalinského, nebo protikomunistického odboje v letech 50-tých - a rovněž i v r.1968 jsem se teprv "rozkoukávala" - bohužel jsem nepatřila k revolučním studentům - "vytáhla jsem do ulic" jedině v případě, když jsme vyhráli nad Ruskem v hokeji ! - to smysl mělo - alespoň pro mne. Tak zdravím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 06.10.15 09:24

Dobu jsem zažil a nijak netrpěl. ba naopak, pokud bych si mohl vybrat pak socialismus který by se napříště "vystříhal" chyb které měl protože pozitiva byla také a velká, zkrátka je škoda že byla pošlapána a zavržena cesta "transformace" (perestrojky), mnohé změny např. v kulturní oblasti, svobodě slova projevu, náboženství a cestování šly nastolit bez problémů, , systém by na to "nezkolaboval" vůbec tam byly prvky které "zbytečně socialismus zkazily". Všem co chtěli na západ bych otevřel hranice a ještě zaplatil letenky pro celou rodinu. Mnoho se mluví o tom, co východ nedokázal, já bych připomněl co nikdy nedokázal a nedokáže západ a to je: plná zaměstnanost, slušnou životní úroveň i těm nejchudším, bezplatný přístup ke zdravotní péči, zisky bez vykořisťování (viz. např. obchodní řetězce, soustavné porušování pracovně právních vztahů ze strany zaměstnavatele, lidé i u nás pracují ve dvanáctihodinových směnách a to často nepřetržitě za velmi mizerný plat) Mnoho lidí neví, že zmíněný "nedostatek" spotř. zboží a potravin byl způsoben "hektickým vývozem" a to i na západ, za socialismu jsme patřili k největším vývozcům banánů na světě ! Zmíněné "zisky" v naturáliích se ovšem "vyvezli" místo aby nasytily "hladový trh", čili nedbalo se na tuzemského spotřebitele vše toto ale by šlo poměrně lehce změnit a zlepšit. A v neposlední řadě se podívejte na čem je postaven ten "slavný kapitalismus" ´produkuje "zlaté zisky" které ale generuje pod koberec zametené vykořistování okrádání, vydírání, šizení, kradení, systém postavený na egoismu, partikulárním omezeném pohledu na svět který ve výsledku vede svět do záhuby, tohle má být "systém 21 století"? Založený na totální tuposti sobectví egoismu a hlouposti? Generující sta tisíce bezdomovců? A kam to spěje? Proč a pro koho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:38

Taky nostalgicky vzpomínám, jak jsme jezdili po Československu a cestou míjeli nekonečné plantáže banánovníků...

(dneska vám nedali pilulky?)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 06.10.15 09:44

Nejdříve je třeba si také ověřit určitá fakta a pak kritizovat, zmíněné banány a ostatní byly "tržby" které československo získalo za pomoc rozvojovým zemím, řekněte dneska někomu v africe že jste z české republiky zeptá se vás a kde to je? Řekněte jsem z československa a afričan se usměje a řekne znám!, tam jsem studoval!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 10:57

Řekněte vaší matikářce ze ZŠ, že vám má vrátit školné.

Jestliže byl v roce 89 vývoz do rovníkového pásma maximálně okolo 2,5 procent HDP (633 mld HDP v roce 1989 / 100 * 2,5), pak i kdybychom celou půlku našeho exportu do těchto zemí vyměnili za banány, máme banánů za 7,5 mld Kčs. Při přepočtu na tehdejší tržní ceny banánů 600 USD/t a tehdejší nejlepší reálně platný PZO kurz USD je to objem zhruba 1 tisíce tun, možná trochu víc.

OK, i kdybychom vyvezli 90 procent, jedná se o 900 tun banánů, což je umrněných 40 kamionů.

Stále si myslíte, že jsme byli největší vývozci banánů, když na světě se jich ročně vyprodukuje necelých 80-90 milionů tun?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 06.10.15 11:37

Ano, srovnáváte vývoz a produkci to jsou dvě odlišné věci, vyprodukovat neznamená vše vyvést, a dále srovnáváte celkový vývoz (produkci) několika států s vývozem jednoho státu. Ale ty banány to je jeden z příkladů, zkuste si najít na netu nezávislé posouzení našeho hospodářství před rokem 89 jak ho "viděl západ" dočtete se zajímavé věci, úroveň školství zdravotnictví a i ostatních resortů naší země bylo hodnoceno jako velmi dobré, zadlužení minimální, nezaměstnanost nulová, ekonomika stabilní stav (bez krizí) v podstatě soběstačná zem, na rozdíl od dneška, kdy jsme předlužení a závislí se statisíci nezaměstnaných a bezdomovců, takže pokud někdo bere jako úspěšnou zemi tu, kde je nejvíc milionářů pak ano, jenže nikde se neuvádí kolik milionů nezaměstnaných a bezdomovců ta která zem má, vždy se uvádí jen "úspěchy" ale kdyby se srovnalo vše od spodu až nahoru, pak ten západ byl a je dobrý "jen v něčem" on ten "úspěšný západ" byl úspěšný jen "výběrově"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatk
Datum: 06.10.15 11:58

Komu furt leží v hlavě banány nemá v té hlavě nic. Ano u řezníka fronty byly. Rozhodně ne takové jak viz. JPG. Na druhou stranu spotřeba masa na osobu byla vyšší než dnes. Takže dnešní maso nespotřebované a odepsané taky zaplatím, to je v tom lepším případě. V tom horším koupím omyté v octu. No a o masných výrobcích se nedá nic jiného říci než hnus. Aspoň o těch v běžném prodeji sítě supermarketů. Ze šunky teče voda a salámy a párky prostě bláto. Pěkně to řekl bývalý řezník na dotaz redaktorky TV která chtěla tu dnešní masnou výrobu přenachválit, proč nedávali do masných výrobků sóju. "Proč by jsme to dělali, když sója byla dražší než maso."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 17:35
avatar

Fronty u řezníka na maso nebyly.

https://www.google.cz/search?…TL4UCh2VVAg8&biw=1173&bih=817

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 06.10.15 17:47

Za prvé píšu byly. Asi jste to nafotil někde jinde, když jste rozvážel perníčky. U nás to nebylo.

doplněno 07.10.15 15:22:

Ani jsem si to neuvědomil. Jak píše Kornel. Vůbec není patrno z které doby ty fotky jsou. Manipulovat s veřejným míněním to těmhle týpkům vždycky šlo. Hlavně aby obhájili tu SVOJI "pravdu". A ostatní ovčani jim to spolknou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 18:30

OK, nechme banány banánama. Řekněte mi teda - proč tady bylo čtvrt milionu "přátelských" po zuby ozbrojených Rusů perestrojka neperestrojka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 18:36
avatar

sunset -

proč by tady nebyli, když jsme byli ruská kolonie? - to snad každej ví - ostatně vždycky jsme něčí kolonie.

doplněno 06.10.15 18:48:

ještě jsem si vygooglovala - perestrojka začala poč. roku 1985 - v r. 1988 začala na popud Gorbačova redukce sovětských vojsk v Evropě, odchod posledních ruských vojsk z ČSR se konal r.1991.

doplněno 07.10.15 00:06:

sunset

- no, to jo - ale zase jsem si zpětně přečetla, že za to může kromě Brežněva a komunismu taky studená válka a Reagan - to si nevyberete - žijeme příliš krátce na to, abychom "pamětnické doby" mohli posoudit s odstupem - to bychom potřebovali horizont alespoň 100 let + netendenční dokumenty - anebo, aby alespoň všichni pořád jenom nelhali ! - tak, aby se tady normální občani pořád jenom nedohadovali, zatímco "vrchnost" si mastí kapsy. Tak ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 06.10.15 20:03

No to máte jako dneska z amíkama, když se jim něco nelíbí tak tam prostě vtrhnou a "nastolí demokracii" a to i navzdory tomu, že je dle mez. práva do země nikdo nepozval, jako například Asad, čili jsou tam protiprávně na rozdíl od rusů ale to nikomu nevadí protože je to usa, kdyby to bylo rusko hned by každý nadával jací jsou to nelidi a agresoři viďte, vždyť oni i v tom 68 se v podstatě zachovali podobně jako to dělají usa ve světě stále, akorát místo "demokracie" měli za úkol ochránit socialismus...

doplněno 06.10.15 20:11:

A ještě k těm rusům ať jsou jací jsou alespoň mají "vlastní hlavu" na rozdíl od nás, my ji nemáme, protože ji vždycky někde někomu někam "strkáme"...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 22:05

Děkuji za odpovědi.

Co se strkání hlavy kamsi týče - nechápu tyhle řeči, jako není každý němec jako Adolf H., tak není každý čech řiťolezec, tak jako není každej rus vylitej romantik. Mluvte prosím jen za sebe, za národ můžete mluvit, až budete prezident.

doplněno 06.10.15 22:14:

Culdabulda: Také díky. Jen dodám, že Gorbi nebyl zas tak hodnej, jemu prostě došla škvára na vojáky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 06.10.15 22:10

Nechápete tyhle řeči? Tak se podívejte párkrát na Tv pochopíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileak
Datum: 30.10.15 08:46

Klidně jsme mohli být největší vývozci banánů,prostě jsme je někde nakoupili a s mírným ziskem zase prodávali.Děli se i absurdnější věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: velvetmoon
Datum: 09.10.15 12:45

janm, myslíš to dobře, ale narazil bys na skutečnosti...např. s tím "bych otevřel hranice a ještě zaplatil letenky"...bys měl dnes už vědět, že čecháček jde po prachách jak slepice po flusu - odešli by ti všichni lékaři a inženýři, prostě specialisté, které jsi ty zdarma vyškolil, takže až budeš zase příště u moci, tak si musíš dát moc bacha, abys zase nezbankrotoval *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 13:12

Jojo, jen tak namátkou lze snadno dohledat, jak to vypadalo v Praze v létě 89, když DDR němcům dovolili zrhnout z ráje a u nás dál zuřil socík. To byla svým způsobem naprosto šílená komedie. Myslím, že v tom davu desetitisíců lidí nebyli jen VŠ, ale utíkali i soustružníci a prodavačky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 18:48
avatar

Nevěděli co je čeká za železnou oponou.Dodnes Němci z NDR jsou spodina pro Němce z NSR.Teť se do NSR hrnou běženci za blahobytem.Odpovězte čeká je tam?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 20:51

Myslíte, že v létě 89 nikdo nevěděl, jak to chodí na západě nebo si nemohl ty informace sehnat? V zemi rozdělené administrativně pouhých 40 let? No, to je hodně odvážné tvrzení. A jestli jsou pro někoho spodina, tak jen pro blbce, kteří podle sebe soudí všechny ostatní. Takoví se najdou v každé společnosti, i u nás.

Dnešní běženci nemají většinou ani tucha, do čeho jdou. Ale jistě chápete, jaký je kulturní a sociální rozdíl mezi Afričanem a Východním Němcem.

Tak nějak všeobecně na nikoho blahobyt nečeká, ani ten příslovečnej zlatej poklad bez mávání lopatou nenajdeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 09.10.15 18:25

pro velvetmoon

Ti "specialisté" co by odešli kvůli penězům "na lepší" by pro mně nebyli ti správní "specialisté" protože ti kteří jsou "opravdoví specialisté a ne byznysmeni, ti kterým jde i "o věc" a ne jen o prachy by zůstali, a ti ostatní SPECIALISTÉ BYZNISMENI by mohli jít

Alespoň by se republika vyprázdnila od lidí kteří tu být nechtějí, budování lepší společnosti sabotují, chcete do Ameriky? Tady máte letenky a šťastnou cestu a byl by pokoj, nikdo není nenahraditelný kdyby tomu tak bylo, rozpadlo by se už více oborů protože v každém oboru musí následující generace převzít štafetu po té předchozí která vymře, a vidíte funguje to.

Viděl jste film Černí baroni, lidí je jako sra,,ek *smich*

doplněno 09.10.15 18:35:

Vidíte to je rozdíl mezi kapitalistickým a socialistickým myšlením, ti co smýšlí kapitalisticky mají jako hlavní cíl svého života PRACHY ano jsou potřeba ale pokud se stanou smyslem života pak je to velmi ubohý smysl...Naopak člověk který chce něco zlepšit změnit tak aby se nejen on ale i ostatní měli lépe a dobře a má z toho radost a naplňuje ho to toť člověk pro socialismus pro lepší život a lepší svět pro všechny, kapitalista chce lepší život a lepší svět JEN PRO SEBE a proto takovým bych rozdal letenky zdarma a popřál šťastnou cestu, je-li jejich smyslem dolar existuje země kde o něm meditují 24 hodin denně a jsou na to hrdí to je jejich ráj zaslíbený, nevidím jediný důvod někomu zakazovat vycestovat , a byla chyba že ty lidi tady držely já bych je pustil to byla velká chyba :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.15 18:54
avatar

Ale děvče zlaté, posuzovat dva režimy, nebo dvě odlišná uskupení, podle toho, že odešli lékaři, aby si vydělali? Ne oni tady nenašli práci, kde by byli ohodnoceni tak šli tam, kde je zaměstnali a ohodnotili je. Víte studovat na lékaře, kde je zodpovědnost za lidské zdraví a mít plat, jako Ing, který studoval 8 let a byl rád, že prolezl a pak dřepí v kanceláři, kde mu nedají nic na zodpovědnost, a mzda stejná, to naštve.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 09.10.15 19:41
avatar

@pt, nevím, proč si všichni tak idealizují lékaře. Lékař má zodpovědnost za zdraví obvykle zcela nepatrnou a rozhodně mnohonásobně menší, než třeba "obyčejný" řidič autobusu. To, co dělají obvoďáci, by zvládli skoro všichni, jen by neznali ten latinský slovník. A když lékař neví, pošle pacienta na vyšetření. Zodpovědnost nepatrná. Vyšetření, nemocniční tým, tam se radí a kdyby někdo nevěděl, vůbec to nevadí. A když ani dohromady na nic nepřijdou, použijou "standardní lékařské postupy", takže nikdo z nich se z ničeho nebude zpovídat, protože "standardní postupy" jsou "univerzálně správné".

Mnohem větší zodpovědnost za životy a zdraví mají třeba ti opovrhovaní inženýři. Navrhnou něco špatně a bác - smrťák. Nebo spadne barák a všechny uvnitř zasype. Koneckonců i ti doktoři by byli bez inženýrů pořád na úrovni středověku a chodili by sbírat pijavice, protože lékařské zázraky dělají přístroje a zázračné postupy vymýšlejí vědci (chemici, biologové, ale i technici). Nic z toho nevyvíjejí lékaři. Lékaři jsou dneska (s trochou nadsázky) už jen obsluha přístrojů.

(No jo, nebylo to k tématu, už končím.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 20:25
avatar

Kvalitní operatér má víc jak 100 00/měsíc, nezlobte se ale myslím, že je to nadstandartní příjem, odvádí jen svoji práci zrovna tak jako zedník nebo ta prodavačka. Za "lepším" neodcházi špičky. Ty platy lékařů mi ale nevadí tolik, jako platy fotbalistů, hokejistů, tenistů...Ten umí to a druhá zase ono a všichni by měli mít za svoji práci důstojně zaplaceno, rozdíly by něměly být tak obrovské. Prodavačka 20 000,- a lékař těch 100 000,- ano to by bylo úměrné zodpovědnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.15 20:37
avatar

Liduš, tak to vidím také...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 20:50
avatar

liduš myslíte že fotbalisti,hokejisti,tenisti a přidejme i zpěváky a herce si na sebe nevydělají?Dotuje je stát nebo EU? Jestliže by prodavačka dokázala prodat tolik zboží kolik tyto lidé vydělají svým manžerum určitě by měla stejný plat jako oni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: manager
Datum: 12.10.15 17:22

Karliku a čím myslíš, že těm menežerům ty peníze vydělají. Ze vstupného či TV práv to snad ne. Ano to by odpovídalo tržní ekonomice ať si to zaplatí ti co to chtějí. Je to z reklam a ze sponzoringu. A kde ten zadavatel ty peníze vezme. No přece od ovčana. Nejdřív ho obere na mzdě a pak mu nabídne předražený výrobek. Menežer žádné hodnoty netvoří.

Takže vlastně si ovčani řežou sami pod sebou větev. Kdyby ovčani nevyřvávali na stadionech, nechali je prázdné a sami si šli radši zasportovat, tak by těm sportovcům pšenka nekvetla a museli by začnout dělat něco pořádného. Oni už ve Spartě věděli jak na ovčana.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nettopyr
Datum: 04.11.15 00:32

hlavně zpěváci žeééé? tu si vemou písničku od jednoho cizího autora, tu od jiného a LP je na světě. Slova Mistra v pořadu u Donutila "víš oni si to tenkrát tak nějak nehlídali (myšleno autorská práva), o pár dnů později stejný pořad po úpravě "víš nahlásil jsi píseň o kterou jsi měl zájem na pragokoncertu a oni to s autorem vyřídili " ( nevím kolik dostal Ozzy za písničku Jde déšť korun, ale muselo to být určitě hóóódně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jani
Datum: 13.11.15 14:36

ti sportovci se musí zabezpecit na stari protoze nic jinyho neumeji,kdyby dostavali vysluhovou rentu jako fizlove,tak by to taky jinak vypadalo,tech 100 klacku ma malo kterej doktor,to uz musi byt spicka ve svem oboru,ale takovej fizl plukovnik,tomu ty premie taky hodej solidni balik a i kdyz je doktor taky statni,tak ten vysluhu nedostane

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.15 20:39
avatar

Ale pokud někdo studoval VŠ a každý ročník dělal 2x, tak to nesvědčí o jeho kvalitách. To by pak mohlo studovat lidí... Jen si zkuste vystudovat medicínu a pak dělejte za pár korun.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 09.10.15 21:37
avatar

Podle Vás všichni lékaři studují s nejvyšším nasazením, zatímco všichno ostatní vysokoškoláci studují každý ročník dvakrát? V tom se hluboce mýlíte, bude to fifty-fifty. A na Vaše "zkuste si vystudovat medicínu" bych mohl říct "zkuste poslat doktory na techniku a většina jich neprojde přes první semestr". A těch "pár korun", co chudáci doktoři dostávají, ... také bych byl rád, kdybych takovému příjmu mohl říkat "pár korun" .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 22:03
avatar

váš názor je naprosto jednostraný

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 08:58

Čest práci každé,která dobro plodí,ať mává kladivem,ať řídí pluh,ať prachem ,blátem,lopotně se brodí,či perem vzletným ať jí koná duch.Znám kretény mezi MUDRy i INGy,ale i naopak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 13:50

culdabulda...souhlasím

doplněno 06.10.15 13:54:

Jo,neznám nikoho koho by oběsili to je tedy přehnané,,já jsem se měla dobře,,nejsem spokojená s touhle dobou,,,mám v mí strach o naše děti.I celkově. A že je tady velké množství zboží..mám jeden žaludek a nikdo neumřel hlady a netrávil noci pod mostem. a pod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 07:32
Mohu se zeptat protože tomu nerozumím: ""vytáhla jsem do ulic" jedině v případě, když jsme vyhráli nad Ruskem v hokeji ! - to smysl mělo - alespoň pro mne." - jaký to mělo (pro Vás?) smysl? Děkuji.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 10:12
avatar

petrvesely-

- tak tedy polopaticky - "vytáhnout do ulic" pro podporu nějaké ideologie, nebo na protest proti ní, považuju za totální blbost, protože jakýkoliv ideál se v rukou mocných nakonec vždy obrátí proti ovečkám, které ho pomáhaly uskutečňovat.

Zatímco nadšení nad výhrou našeho týmu nad hokejisty Ruska (1969), kteří byli v té době považováni za nejlepší - bylo alespoň pro mne tehdy bezprostředně spontánní - následných demonstrací proti ruské okupaci mne pak už ani nenapadlo se účastnit - jak víme, byly zbytečné, stejně jako protestní upálení chudáka Palacha, který byl jen další naivní obětí tzv. protinormalizačního odboje - co by asi říkal dnes, kdyby věděl, jak to nakonec dopadlo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 08:45
Nýní je daleko lépe, máme dostatek milionářů,jeden moudrý profesor pravil, když bude dostatek milionářů bude velmi bohatý stát, trochu nezaměstnaných, určité etnikum nemusí pracovat a žije si solidně, přijmeme i několik běženců,máme nezávislé soudy, kvalitní rozsudky, ještě kvalitnější zákony, stavby které nejsou předraženy, jinak všichni jsme si rovni padni komu padni, předhonili jsme Rakousko, dobře pracuje neviditelná ruka trhu. Jinak máme v Evropě několik prvenství, naftová éra, utopení podnikatelů v Orlíku, vraždící manžílkové Stodolovi, metanolové pančování, Vrbětické prskavky, kvalitní výrobu drog u rákosníků, sestřička smrt z Rumburka, mordýř Zelenka z HavlBrodu,perfektní most ve Studénce, super houpající dálnice na pneu do Ostravy. Dále pravidelné svobodné volby a vynikající politiky, ovšem než se to naučí a.t.d..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:01
avatar

Ano, nic není dokonalé a žádná doba ideální, ale dnes je opravdu podstatně lépe než kdysi. O tom pochybuje jen blázen, nebo přisluhovač režimu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:08
avatar

ringo -

vzhledem k technickému i společenskému atd.. vývoji je každá doba lepší, nežli minulá, pokud Vás tedy v té nové době "nemlátějí" do hlavy, nebo Vám ji rovnou neuříznou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:14
avatar

Já jen upřesním ten citát: "Chudoba je výmluva, zámožnost je povinnost. Protože bohatí lidé dělají bohatý stát."
Autorem není moudrý profesor ale moudrý podnikatel: Tomáš Baťa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 06.10.15 17:21

Jenže Baťa si to od makal. A v tom je veliký rozdíl. Dnešní boháči přišli k majetku ani nevědí jak. A majetek nespadne jen tak zhůry. Vždy ho musel někdo vytvořit. Takže vlastně na jejich úkor.

Jsou profese které majetek nevytváří ale jsou společnosti prospěšné jinak. Lékaři a mnozí další. Pak jsou sportovci jejichž odměňování se vymyká tržním principům a maximálně jsou prospěšní, že ovčani nemají jiné zbytečné starosti. To už znali ve staré Spartě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 09:00
avatar

Fundamentalismus jakéhokoliv směru je škodlivý. A je jedno, jestli je to socialismus, nacismus, křesťanská, muslimská víra, či jiné vyznání, či zřízení. Proto kdo tvrdí, že bylo za socialismu líp, je buď skalní bolševik, nebo hloupý jedinec bezpáteřního stáda bolševikem hnaného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 06.10.15 09:15

sonyboj: Pravě jste fundamentalismus předvedl. ... Bývá spojen s přesvědčením o absolutnosti vlastní pravdy, provázeným netolerancí k odlišným názorům

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatk
Datum: 06.10.15 10:09

On ten jeho fundantelismus je až fanatismus. A fanatik to je pohroma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 10:58

I přes negativa dnešní doby jsem rád za to, že je to pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 06.10.15 11:04

kovis: Přesně tak. Jednoduše, stručně, výstižně. Vždyť srovnávat dobu 50 let nazpět je nesmysl. Již jen proto, že jsme o ty roky starší a na spoustu věcí se díváme z jiného úhlu pohledu.

doplněno 06.10.15 12:21:

Dnes se tomu člověk usmívá, čím nás západ dostal na kolena. Nebylo to zdravotnictví, školství, zaměstnanost, ale zatuchlý banány, toaletní papír, dám.vložky, elektronika. Dnes tomu člověk divý, že něco takového hrálo tak podstatnou roli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 06.10.15 12:30

S tou elektronikou to není tak docela pravda. Bývalá Tesla měla kvalitní výrobky. Rozhodně v nich nebyly kurvítka. Jenže prodává desing a ten asi chyběl. A pak ta tupost spotřebitelů, že co je západní musí být lepší. Ovšem žádný wolkman s tím od Tesly s proti běžnými setrvačníky se nevyrovná. Vím jaký šmejd jsem koupil v Rakousku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 22:26

Tesla říkáte? Tak se tam vrátíme, rok 1987, :

Další komunista a poslanec Václav Michalec na 5. schůzi uvedl: "Zúčastnil jsem se průzkumu v Pardubicích na VŠCHT a ve Výzkumném ústavu organických syntéz a v Přelouči v Tesle. Kam jsme přišli, slyšeli jsme stesky na zastaralé přístrojové a technické vybavení anebo součástky, které mají špatnou kvalitu a spolehlivost. Např. při montáži zesilovače a magnetofonů v Tesle Přelouč jsme měli možnost se přesvědčit, kolik namontovaných součástek se musí zpětně vyjmout a nahradit novými. Výrazně se tak znehodnocuje kvalita finálního výrobku. Donesl jsem do svého závodu prospekty zmíněného zesilovače a magnetofonu a chtěl jsem spolupracovníkům ukázat, jaké pěkné věci dovedeme vyrobit. Bylo mi řečeno: na pohled to vypadá docela pěkně, ale s kvalitou už to bude horší, stejně to budou ležáky, budou drahé a poruchové. To ukazuje, jaké zkušeností mají naši občané s některými výrobky, které jsou u nás vyráběny. V našem případě ať se Tesla Přelouč snaží sebelepší výrobky dodat na trh, je její úsilí úplně znehodnoceno vadnými součástkami obdrženými od monopolního výrobce. Je proto nezbytně nutné kvalitní výrobou bojovat o lepší vědomí a myšlení našich lidí ve smyslu přerodu našeho hospodářství. Hovořím o součástkové základně, ze které čerpají podniky, vyrábějící elektroniku pro naše stroje a přístroje pro všechna odvětví našeho národního hospodářství. Myslím si, že federální ministerstvo elektrotechnického průmyslu má v tomto směru co dělat a dohánět."

Zdroj

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 07.10.15 23:44

Když už jste nakousl TESLU, tak žádný z našich kazeťáků neměl nekvalitní stejnosměrnou mazací hlavu. Nebo dokonce mazání magnetem, tak jako většina kazeťáků na západ od nás. Neexistovalo. Musela být kvalitnější-střídavá. A že by na tom byly výrobky TESLA tak špatně si nemyslím. Dodnes jich spousta funguje. A vojenskou elektrotechnickou výrobu a vývoj asi není třeba připomínat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 22.10.15 20:06
avatar

Že byli úředníci a politici pitomci i tenkrát, o tom netřeba pochybovat. Že by bylo vše elektronické ideální, to rozhodně ne. Ale taky je fakt, že se vývoj ani výroba nesnažily výsledek ošulit jen proto, aby se ušetřil desetník. Naše stará vrtačka Narex vrtá pořád jako drak i v případech, kdy moderní Boshka smrdí a kouří se z ní. Domácí elektronika funguje častokrát ještě teď. Součástky - no, je to přehnané, ale zadej si na ebay.com vyhledat třeba tesla capacitor a budeš se divit, za jaké prachy to prodávají (ano, jsou to několik desítek let staré součástky Tesly); mám doma taky ještě pár socialistických elektrolytů a navykazují prakticky žádné známky stárnutí, na rozdí od dnešních moderních, které vyschnou i při delším pobytu v prodejním skladu. Kdepak, ani v elektronice nebylo tenkrát vše tak jednoznačně špatné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 20:22
avatar

hm, jak to bylo se seznamem zboží, která jste předložil v prodejně radioamatérského zboží, například v Tesle?

Seznam asi 30 položek, musel jsem tam jít několikrát, páč pokaždé něco nebylo. Když jsem si chtěl postavit digitální měřák, zesilovač a podobně, to bylo schánění všeho!

Nic není jednoznačně špatné, s tím s Vámi musím souhlasit..


doplněno 22.10.15 20:49:

Každý máme jinou zkušenost.

V Eltipu v Pardubicích seženu (téměřú) vše co potřebuji. Taky hodně v Českém Meziříčí. V Pardubicích v Tesle v minulosti se mi nikdy nestalo, abych celou zakázku koupil najednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacpac
Datum: 22.10.15 20:45

Pane páč Tipa, Hadex a další obchody poslaly prakticky všechno. Když jsem potřeboval resistor sehnal v místní elektře. Obchodník z toho žádný kšeft neměl, ale staral se o zákazníka. Dnes náhradní díl neseženu k ničemu. Jistě výrobky s vysokou integrací nestojí za to opravovat a ani to nejde. Asi taky proto musel Ges v HK snížit pracovní dobu a GM byl vyhnán na periferií. Pořád jsou to obchody které zásobují fandy, ale hlavně přispívaly k tvůrčí činnosti mládeže. Asi přijde levněji radši pro ně zřizovat detoxikační pracoviště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: plamen
Datum: 21.10.15 20:54

Omyl. Na kolena, jak tomu říkáte, nás dostala nesvoboda, ždné banány. Máme se mnohem lépe a moje děti také, už bychom tu dobu zpátky nechtěli. Můžeme rozhodovat o svém životě jak chcemy my, ne jak chtějí soudruzi. V tom vidím tu svobodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 12:56
avatar

Srovnávat nesrovnavatelné nelze. Každá doba má něco. Jelikož jsme byli bezproblémová rodina, mohla bych říct, že bylo lépe. Minimum stresu, jistá práce a jistý výdělek, nevzpomínám si, že bychom trpěli hlady ony ty obchody až tak prázdné nebyly.Fabriky patřily státu, našemu, ne cizímu jako dnes, někdo řekne, že nebylo to či ono, auta na pořadník, tv, elektronika... nemám tuto zkušenost, první Škodu 120 koupil manžel když šel ze služby v Praze, žlutá, řekli mu, chcete ji ale hned, jeho otec sedl do auta a vezl mu fofrem peníze, TV jsme měli na multiservis, dnes objednáte a zítra ho dovezli, 3+1 nám nabídli v Brně 4 byty, jen aby manžel neutekl z Brna. Dovolená v SSSR, Bulharsku, NDR, a s JZD kde jsem pracovala ve Finsku. Dovolené za hubičku. Lichva byla trestný čin, o bezdomovce jste nezavadil-pozor, neříkám, že nebyli, byli a žili většinou v Brně v podzemí u teplovodního potrubí ale byli to ti, co nechtěli pracovat a většinou kriminálníci.Rodina byla nadevše, blbost, štětky byli i tehdy, nevěra rovněž, jen se o tom nemluvilo. Že se nekradlo, blbost, kradlo ale podstatně méně. Byla jakási větší jistota vykoupená tím, že jste prostě držel hubu a krok.

Dnešek je lepší v tom, že můžete cestovat kam chcete, obchody jsou narvané ale mnoho lidí na to nemá, jsou špatné zákony-zlodějiny, ty velké tu prochází a ještě těm parchantům tleskáme jak jsou šikovní, bují lichva, hazard a ač nejsem puritán, nejvíc mi vadí, že se dnes nevěrou lidi chlubí. Studovat můžete co chcete, když na to máte, auuto můžete mít jaké chcete, když na to máte. Lidem se v restitucích vrátil majetek, i když mnozí ho do družtev dávali dobrovolně.

Jak říkám, každá doba má mínus a plus, nic není jen černobílé. Dřív se učila ruština, dnes se učí angličtina, dřív nám poroučeli Rusové a dnes jsou to Američani. Včera nám média lhaly a dnes to jiné není. Mě socialismus nevadil, žila jsem stejně jako dnes.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dylin
Datum: 06.10.15 13:46

Dnešní doba není špatná...

stačí dodržet 4 základní zásady: 1) nevolit pitomce do politiky (číst kandidátky a nevěřit jak tupec nesplnitelným věcem) 2) nebýt lhostejný k veřejnému životu 3) přijmout lidi ve svém okolí a blízké 4) dodržovat desatero boží

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chan
Datum: 06.10.15 14:35

Tezko rici. Dnes tady mame tvrdou diktaturu EU, krade se daleko vice jak za socialismu s tim, ze kdo krade nejvic je v tomto "kurvystanu" nepostizitelny, manipulace a censura je daleko vetsi a sofistikovanejsi nez za socana.. Zaplat panbuh, ze komanc nemel k dospozici ty prostredky fizlovani, ktere jsou k dispozici dnes. Ve finale je to jedno - socialismus nebo kapitalismus - je stejne jedna velka spina a hnus. Nekdo se mel lepe za socana, nekdo za vykoristovatele - tedy dnes. Takze k otazce "bylo za socialismu lip"? Nekomu ano, nekomu ne.

Ch

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radkapod*
Datum: 06.10.15 15:14

Já byla za socíku dítě a posléze puberták...když nad tím ale tak přemýšlím, možná by mě bylo lépe v té době. Vím že nebyla spousta věcí k sehnání, nedalo se nikam moc jezdit, mladí neměli bydlení, kdo se vzpouzel režimu byl na tom zle...ale každý kdo pracovat chtěl, práci měl. To mě trápí na této době. Strach o práci, dlouho mi trvalo než jsem s malým dítětem našla práci (a to jsem jen prodavačka) *plac*.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janhedbavny
Datum: 06.10.15 17:08

Ne,ale-bylo to jednodušší.A,bylo lépe-někomu.nemyslím jen těm,co vládli,ale i těm,co se přispůsobili-asi z-čeština-psaná-mi vždy dělala problémy.Lze se bavit s někým,co žil půl produktivního života v-tzv-socialismu?Co-pardon-kdo-nezapoměl na to,že,nejen nebyly pomeranče,ale ani toaletní papír?Tedy-jestli to na vaší stránce jde?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janhedb
Datum: 06.10.15 17:22

Jak to u vás funguje?Lze i psát si s ostatními přispěvateli?Jak?Radka-pod-by mne zajímala.A ještě-co jste zač?Jen tak něco monitorujete-něco zkoumáte-něco chcete-nebo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 17:29

janhedb. Lze si psát s ostatními přispěvateli, ale pouze s těmi, kteří se zaregistrují. Ty musíš být také zaregistrovaný. Potom můžeš používat vnitřní poštu. Tazatel asi nic nechce. Jen se tak optal, jak to kdo vidí.Podobný dotaz se tady objevuje dost často. Jednoznačná odpověď neexistuje. Bylo JINAK. A i kdyby režim nepadl, tak by to tady dnes bylo asi úplně jiné. A pro nás trošku starší je v té době před cca 30ti lety trocha nostalgie. Byli jsme mladí, plni ideálů, plni očekávání. Na svět jsme se koukali jinýma očima, než dnes. Takže podle mě nelze nijak srovnávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 06.10.15 17:43
avatar

Našla jsem na internetu povídání, tak si tazateli vyberte.

Sedm divů socialismu i kapitalismu

Socialismus:
1. Každý měl práci.
2. Ačkoli měl každý práci, nikdo nic nedělal.
3. Ačkoli nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100 %.
4. Ačkoli se plán plnil na 100 %, nikde nic nebylo.
5. Ačkoli nikde nic nebylo, přece měl každý všechno.
6. Ačkoli měl každý všechno, přece všichni kradli.
7. Ačkoli všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.
Kapitalismus:
1. NIkdo nemá práci.
2. Ačkoli nemá nikdo práci, všichni pracují.
3. Ačkoli všichni pracují, plán se neplní na 100 %.
4. Ačkoli se plán neplní na 100 %, je všude všechno.
5. Ačkoli je všude všechno, přece každý všechno nemá.
6. Ačkoli nemá každý všechno, přece kradou ti, co všechno mají.
7. Ačkoli kradou ti, co všechno mají, nikdy nikoho nechytili a všude něco chybí.

http://www.vtipy.net/index.php?vtip=4403

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 20:05
avatar

Chtěla jsem také přispět svou troškou do mlýna. Poctivě jsem četla celou diskuzi a několikrát mne svrběly prsty, že bych k tomu také mohla cosi říci. Ale došla jsem až na konec a to, co sem poslala Pt., i když se to řadí k takzvaným vtipům, přesně vyjadřuje situaci. Takže já jenom dodám, že zlepšilo se určitě to, že nikdo nikomu nezakazuje překročit státní hranice. Ale to je hodně smutné, kdyby toto měla být jediná výhoda, kterou jsme získali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 20:59
avatar

To není vtip, ale svatá pravda!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 06.10.15 20:46

No moc se nezměnilo...


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 21:11
avatar

Asi odpovím trošku mimo mísu... ale berte v potaz, že většina starší generace v období socialismu se vdávala, ženila a vychovávala děti. Prožívali tedy svůj produktivní věk. Mají na to nadávat? Časem to zlé se nějak otupí a zůstavá jen to "krásné". Tak asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 22:19

Ano, lidská paměť je selektivní a to zlé se rádo zapomíná. To vám potvrdí každý psycholog. Zrovna tak se chová i paměť společnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 23:04
avatar

...zdravím,jsem ročník 56 a nevím pane proč tady dáváte fotky lidí před obchody pár let po válce kdy vše bylo na lístky a vydáváte to za dobu socialismu...ano určité zboží chybělo ...ale bez banánů či mandarinek se dalo žít...maminka byla prodavačka obuvi a tatínek celý život jezdil nákladními auty a nikdy jsme nouzí netrpěli měli jsme vždy ledničku,televizi,radia,kola,zařízený byt i osobní auto,toaletní papír nám nikdy nechyběl...pravda u moře jsme nebyli ale každý rok jsme jezdili na Zemplínskou Šíravu v zimě někde na chatu na lyže...mi osobně ta doba neublížila a to co se děje dnes by v té době se nikdy stát nemohlo-zlodějna byla trestána,diskriminovaní pracovali a pokud ne tak byli zavření, o drogách a podobných věcech jsem já osobně nevěděl že něco takového existuje,pokud jste se choval slušně tak nikdo Vám nedělal problémy...lidi tu třeba nadávají na paneláky ale kde by teď bydleli kdybych jich nebylo..a tak bych mohl pokračovat,samozřejmě byla to jiná doba měla své problémy i pozitiva...já na tu dobu mám pěkné vzpomínky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 07.10.15 12:16
avatar

Pokud byla maminka prodavačka v obuvi, tak to je něco jiného. Ono se totiž sháněly jeden čas sněhule, pak zase důchodky, jindy zase farmářky, podle toho, jaké boty byly moderní a tak se schovaly pro jiné prodavačky z textilu, z masny, ze zeleniny, pro někoho z úřadu, takový výměnný obchod "já pro tebe, ty pro mně". To bylo nepsané pravidlo, které fungovalo.

Já se mám nyní dobře, jiný by řekl, žádný zázrak. Za mlada nám nikdo nepomáhal ani nepřispěl ničím a já musela obracet každou korunu, co korunu, desetníky. Každý kousek papíru jsem schovala a odnesla do sběru, aby byla koruna. Na všechno, jsme dlouho šetřili. Dnes vidím u svých dětí, jak berou spoustu věcí za samozřejmost a myslí si, že druzí se mají líp. Při tom mají již kolikáté auto, zařízený byt, aut. pračku, ledničku, mikrovlnku, PC, tablety, telefony obr TV a co já vím, jak se všechna technika jmenuje. To já skutečně neměla. Já začínala a prala na valše, bez ledničky, bez TV, bez auta. A co v krámě, všude fronty, extra obchod na chleba, maso, zeleninu. papírnictví, drogerie. Když jsem šla nakoupit, musela na vše vystát frontu. Dnes je vše pod jednou střechou a ještě se může do obchodu s kočárkem, někde i se psem. Dříve vám prodavačka dala do pytlíku kilo jablek a doma jste musel dvě, tři vyhodit byla shnilá, zrovna tak rajčata. Já byla nešťastná, peněz nebylo a cvě jabka nebo rajšata vyhodit, bylo pro mně neštěstí. Dnes je všude zbožího, až zrak přechází a můži si dát do sáčku, co si vyberu. U moře jsem nebyla nikdy, také jsme později jezdili po naší vlasti a ještě později k dceři do zahraničí. Dnes jsem nejraději doma, jsem udřená, nemocná a tak sedím nejraději na zahrádce. A to jsem jen o pár let starší než Vy. Opravdu se dnes mají lidé dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 18:07
avatar

Korneli,

nevím, zdali to jsou fotky, když bylo maso na lístky. Ale že byli fronty na maso, spíše že maso nebylo, když jste chtěli je pravda. Pamatuji, že když bylo něco ve frontě, tak již moji synové, jako malý kluci si museli taky stát frontu sami, aby jsme si mohli koupit více jak bylo dovoleno. Třeba 3x po kile pomerančů. Ale ne kubánských.

To že byla matka z obchodu, to byla výhoda o kterých se jen tak někomu nezdálo. Pracoval jsme jako řidič, kde jsem jezdi po prodejnách Jednoty, Textilu. Takže jsem měl konexe, abych v jednom obchoďáku mohl sehnat kotel Brutar, který jsem převezl do jiného města, kde jsem ho dal jiné známé, která mě sehnala nedostatkové mikiny pro děti. Takto se opravdu dalo sehnat téměř vše. Ale co ostatní? Kteří něměli takové možnosti a známosti.

Zkrátka ty mi zařídíš toto, já pro Tebe seženu toto.

Přesto na minulou dobu nadávám, i přesto, že jsem měl v rodině spoustu příznivců komunistů.

To že se nešířili tolika informací o krádežích podvodech, je o nových možnostech předávání informací.

Ale každý má právo chválit to co uzná za vhodné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 07.10.15 19:25

Sakra kde se to maso nakradlo, když nebylo a přesto se ho na osobu snědlo víc než dnes. Asi to bylo tím, že chtěli maso k obědu každý den, zatímco dnes ho mnozí mají jenom v neděli. Ovšem nedají si brambory na loupačku, s máslem, tvarohem a podmáslím a už vůbec ne Olomoucké syrečky ty jídla chudých. To by se nedoplatili.

To jsem si nevymyslel. To je oficiální statistika.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 12:34

Bylo v roce 1945 lépe, než v roce 1970?

Bylo lépe v roce 1964, než v roce 1989?

Ono čtvrt století míru taky něco znamená.

Za socíku jsme pumpovali miliardy do čerňoušků, aby se jim doma líbilo, živili jsme dvěstětisícovou armádu.

Zrušili jsme jedno i druhé a ušetřili, abychom se měli lépe.

Brzy se ukáže, jestli to nebylo na dluh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 12:51

Dobrý den

nelze spojovat socialismus 50tých let se socialismem let 88-89.

Kdo chtěl měl se dobře za každýho režimu, kdo nechtěl nemá se dobře za žádného režimu. I dnes je režim, ač to tak nevypadá, to otroctví je vidět úplně všude.

Jeden můj známej říká jednu věc: dřív byla na hranicích střílna a plot, dnes je to peněženka. Velcí zloději vám ukradnou co nejvíc peněz za:

Základní fyziologické potřeby (stravování, mít kde spát, umýt se, mít teplo a elektřinu)

Pak je to stát a pojišťovny za: Bezpeční a jistoty (Policie + pojištění)

potřeba lásky

potřeba úcty

a nakonec seberealizace a na tu Vám nezbydou kačáky. Kolikrát jste byli ve Vídni na kávě? Za poslední měsíc, rok?

Nejedete tam, protože máte jiné cíle a ty cíle jsou dané strachem co bude.

Mají to dobře všechno udělaný ví jak na Vás, jak vás ovlivňovat médii abyste správně volili správné loutky ehm - politiky.

Myslíte si že máme svchovanost? A co ti ministři EU co nás přehlasovali s uprchlíky? Nene, jsme straceni jako ti na Bílé Hoře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wraith9
Datum: 07.10.15 12:55

Slovy francouzského klasika Marcela Pagnola:

"Lidem se téměř nikdy nedaří být šťastní, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost růžovější, než bude. "

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 13:05
avatar

- bylo by možné říct - že je to velmi moudrý citát - jenom mi dnes nějak "neštymuje" ta budoucnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 07.10.15 14:25

Tak jsem to pročetl asi dost poctivě až sem. Nebudu tady psát co je nebo bylo lepší, jen zlomky z mého života a malé zamyšlení.

Rodiče měli tři syny. Táta byl od mých osmi let hodně vážně nemocný-jezdil dvakrát týdně na umělou ledvinu do HK, a umřel v mých 19 letech. Bráchové jsou o pár let mladší. Máma byla pošt. doručovatelka, táta celou dobu v ID. přesto všechno, jsme měli kde bydlet, co jíst, měli jsme TV, rádio, kola. Z jednoho ID a platu pošťačky, po tátově smrti už jen z toho platu, a možná nějakého sirotčího nebo vdovského důchodu, na to se už bohužel nepamatuju, jsme nejen žili ale i všichni tři vystudovali.

Až budete jednou přemýšlet, co bylo lepší, tak si takový život zkuste dnes. Nejpravděpodobněji by jsme skončili pod mostem. Rozhodně dnes pošťačka z platu neutáhne studia třech synů najednou. To je moje zkušenost s režimem minulým.a dnešním. V r. 89 mi bylo 32, takže dost času na to, abych mohl posuzovat. Proč bych měl plivat na něco, co se v mém případě osvědčilo?

Řekl bych, že je tu spousta lidí, přesvědčených o své pravdě, a nechtějí připustit, že by, proboha, někdo mohl mít jiný životní názor podpořený jinými životními zkušenostmi.

A kdybych chtěl splnit nesplnitelné, tak bych hrozně rád věděl, kdo z rádců kteří sem přispěli, tu má konkrétní znalost, kolik lidí z jeho okolí vyhodili ze školy pro politické názory ne za prospěch, kolik lidí za totéž zavřeli, nebo vyhodili z práce? Kolik z rádců to má jen naposlouchané z radia a TV, nebo načtené z jednostranných svědectví bůhví od koho. Jak dlouho nebyl toaleťák, jak dlouho chyběly vložky na trhu? Víte to vůbec někdo z Vás? A proč k tomu došlo? Zajímaly Vás někoho konkrétní důvody? Nebo se vám. kritikům hodí jen to tvrzení, které je bezpochyby pravda? Teda až na dobu trvání, kterou jaksi vztahujete na celou dobu těch 40 let před r.1989.

Bohužel, to je asi nesplnitelné přání, a tak celý můj příspěvek, kromě CV"-) ,berte s rezervou.

A jen pozn. na závěr. Všimněte si. jak militantně se ohradil MilanC proti zwiki který použil výraz "línej a blbej" ale vůbec mu nevadil stejný výraz předtím od dragoncz v opačném "gardu".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 14:43
avatar

Vím o dvou lidech, kteří se kolem roku 1980 nedostali na VŠ ne kvůli prospěchu ale kvůli "angažovanosti" rodičů, vím o jednom, který ze stejných důvodů šel na jinou VŠ než kterou si původně vybral (na té druhé měli málo studentů ta byli tolerantnější). Vím, když jednou někdo donesl do práce katalog Neckermann, tak si ho půjčovalo celé patro jako naprostou senzaci. A vím, že když jsem chtěl jiný bicykl než Ukrajina, tak jsem ho sháněl po třech okresech.

A taky vím o rodině, kde v současnosti manžel má zhruba průměrný plat, žena na pracáku, dvě děti na studiích a vyjde jim i na dovolenou u moře.

Rozumím tomu, že řadě lidí socialismus velmi vyhovoval. Jsem totiž přesvědčený, že narozdíl od socialismu je dnes životní úroveň každého z nás víc závislá na vlastních (ne)schopnostech. Což je vlastně ten důvod, proč někteří na socik nostalgicky vzpomínají a jiní jsou rádi, že je tato historická etapa snad už nenávratně pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 15:05
avatar

jethro -

jenom poznámka - nejsou si všichni lidé, pokud jde o schopnosti, rovni. Pokud bychom šmahem odsoudili lidi neschopné - museli bychom zavrhnout angažovanost státu i v otázkách např. postižených, nezaměstnaných, méně inteligentních .. ... a v neposlední řadě dnes tak diskutovaných "uprchlíků" .

Jistě ze svého okolí znáte i zkrachovalé podnikatele - a nevěřím, že by se nikdo z těchto nešťastníků nesnažil a rovněž nevěřím, že byste Vy sám byl ve všech případech tak nesmlouvavý, jak by se dalo z Vašeho příspěvku soudit. Navíc, kdyby dnes bylo všechno tak dobré, nikoho by žádné nostalgické úvahy o časech minulých ani nenapadly, o tom jsem přesvědčena - jen si vzpomeňte, jak byli lidé v r.89 nadšeni ! - to o žádné nostalgii rozhodně nesvědčilo - otázkou spíše je, proč se mnozí lidé k té době znovu "vrací".

doplněno 07.10.15 17:34:

jethro -

děkuju za odpověď - vlastně je těžké posuzovat nějakou dobu, pokud v ní aktivně žijete a ona vás nějakým pozitivním, či negativním způsobem ovlivňuje - nestranně ji můžete posoudit až z odstupu let a při pochopení globálních souvislostí.

Faktem je, že v r.89 lidi znali "kapitalismus" jenom z doslechu a možná jenom z té lepší stránky, takže se vlastně nelze divit, že mnozí jsou dnes více či méně rozčarováni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 15:29
avatar

Ale já nikoho neodsuzuju. A vlastně ani to, co píšeš, není v rozporu se mnou. Jenom jsem chtěl říct, že to, že se někdo má dobře a jiný špatně, je dnes ve většině případů spravedlivější, než v minulosti (i když to může znít jakkoliv nepříjemně a určitě se najdou i výjimky, kdy to spravedlivé není). Ostatně i já jsem měl v minulosti období, kdy mi nebylo bůhvíjak do zpěvu, ale nenapadlo by mě z toho obviňovat někoho jiného, než v první řadě sebe sama.
Za sociku snad nebyly mezi majetnými a nemajetnými až tak dramatické rozdíly - ředitel bral snad 2 - 3x víc než uklízečka, dnes má třeba 50x víc. Ale znamená to, že to bylo tehdy spravedlivější?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 01:09

jethro: tak za tato slova se symbolicky podepíšu:

Rozumím tomu, že řadě lidí socialismus velmi vyhovoval. Jsem totiž přesvědčený, že narozdíl od socialismu je dnes životní úroveň každého z nás víc závislá na vlastních (ne)schopnostech. Což je vlastně ten důvod, proč někteří na socik nostalgicky vzpomínají a jiní jsou rádi, že je tato historická etapa snad už nenávratně pryč.

Mám jenom úvahu: komunismus se sám historicky znemožnil, nebo Severní Korea celému světu na frak? Dá se tato otázka vůbec položit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 07.10.15 14:54
avatar

Vaše maminka musela být dobrá hospodyně a uměla šetřit z mála, to klobouk dolů. Možná ji pomáhali trochu rodiče a dali jí nějakou korunu na přilepšenou, o čem ani třeba nevíte, aby Vás maminka nezatěžovala svými starostmi. Možná ji dali kamarádky oblečení po svých dětech, třeba uměla ušít, upléct, jako já. Já musela šetřit také, jenže nám nikdo nepomohl a bylo to kruté, možná jen vaše maminka ví, kolik si odtrhla od pusy, abyste měli vy, děti, a dělala to z lásky, proto o tom nemluvila natož aby vyčítala, brala to, jako samozřejmost. Přesto se dnes za poslední léta mám líp, jak jsem už psala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 07.10.15 20:07

Nechápu, kde jste přišel na označení " krásnou dobu ". Bez oba co bude zítra... Tak to se vám povedlo. Už v roce 1987 Gorbačov prosadil zákony a nerentabilní podniky zrušili. To bylo i u nás. Bez obav bylo jen silně kosmetické. Ve fabrikách končily zakázky a nebylo co dál vyrábět, aby se to prodalo ven. Ve světě byly nové technologie za valuty a těch se u nás nedostávalo. Stát okrádal devizové příjemce jak mohl.

Hnusná doba. V hospodě jsem řekl politický vtip na téma syfilidy Gottwalda a za dva dny na bráně čekali dva příslušníci STB. Zajímavý výslech...

Jestli toto byla šťastná doba, tak jste totání pošuk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 20:19
avatar

petrk -

- nezlobte se, ale příběh s vtipem o Gottwaldově syfilidě Vám nemohu nějak uvěřit - ve kterém to bylo roce, případně - jakou jste měl funkci? resp. společenské postavení?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 08.10.15 00:00

petrk: mohl by jste uvést příklad jediné fabriky, která byla u nás v r. 1987 zrušena pro nerentabilnost? Myslím, že si vymýšlíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 08.10.15 17:17

Fabriky se nerušily ale slučovaly pod jiný průmysl atd. . Např. Tesla Rožnov pod Radhoštěm a mnoho dalších. Proč bych si vymýšlel? V té době jsem pracoval na CNC frézce a kromě toho, že ve výdejně nebyly nástroje, takže frézovat něčím, čeho se nedostávalo šlo velice obtížně. Celé perestrojka byla spuštěna právě proto, že už nebylo možno financovat ty krachy. Vyrábělo se zboží, které se vzápětí odváželo ke šrotace a to vše jen proto, aby lidi měli práci. Kdo to zažil, ten si to pamatuje, kdo seděl v pracovní době u piva, ví prd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 18:59
avatar

Aha, tak nejdřív se rušily, teď už jen slučovaly. S čím že Tesla Rožnov? Konkrétně prosím. Mohl by jste mi vyjmenovat jediný výrobek který se před rokem 1989 vozil rovnou do šrotu, protože ho nikdo nechtěl. Prosím konkrétně. Nebo to máte všechno jen naposlouchané ze špatných informačních zdrojů? Kde, v které fabrice jste pracoval na CNC, že jste neměli na nástroje?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spony*
Datum: 12.10.15 19:10

Neříkám že hned, ale třeba jednou za týden. Vyrobili se špony a odvezli je do šrotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 07.10.15 20:08

Doporučuju písničku od ksindlax čecháček a totáček*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 20:41
avatar

V roce 1953 komunisté měnovou reformou okradli celý národ o všechny úspory. Jak by tito lidé popsali své pocity?

Krásná doba? No pro komunisty určitě!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 00:16
avatar

Zajisté to byla krádež za bílého dne, kdy ještě v předvečer Zápotocký ujišťoval, že žádná reforma nebude. Bylo to totální selhání systému, který by stejně skončil bankrotem. Byli oloupeni všichni, kdo v danou dobu měli peníze, mělo zároveň jít o potlačení soukromého podnikání. Můj děda pálil peníze v kamnech...

Taky je ale třeba vzpomenout rok 1991, jaká byla inflace...a lidi jsou ožebračováni ČNB dodnes...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 07.10.15 21:13

Jistě mně mnozí doplní. Ano Zápotocký tvrdil, že měnová reforma nebude a ona druhý den byla. To bylo oblíbené téma režimem trpícího Waldemara Matušky. Ceny se prepočetly 1:5 a ty úspory v bankách, možná do určité výše snad taky 1:5. Jistá hotovost taky 1:5 pouze ty úspory ve slamníku 1:50

A teď rok 1989. Nekontrolováná inflace, úroky v bankách hluboce pod inflací. Koruny se kolkovaly, následně vyměňovaly 1:1 zatímco zdražování nekontrolovaně rostlo. Říkalo se tomu vyrovnání cen a odstranění dotací. Jistě v pořádku protože třeba kdo spoléhal jen na stát a bydlel v nájmu žil na úkor jiných. Vodné, energie a další. Ovšem abych mohl dotovat musím jinde přidražit. A teď mi uveď co se tak rapidně zlevnilo, když se jiné komodity tak výrazně zdražily.

Porovnej a pak zhodnoť kdy běžný člověk přišel více o úspory. Vydělali ti co žili na dluh, ti co všechno utratili bez ohledu na výši příjmu. Naopak ti co se starali o sebe něco si pořídili a náhodou přijdou o práci tak podle Rumla mají nejdříve všechno prodat a pak teprve chtít něco od státu.

Ti opálení co všechno nahází do automatů, propijí, prokouří i přídavky na děti, tak těm ještě stát přidá na bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 07:31
avatar

A teď mi uveď co se tak rapidně zlevnilo, když se jiné komodity tak výrazně zdražily.
http://www.zakomunistu.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 08.10.15 10:26

Takových debat tu už bylo spousty, vždycky tenhle odkaz někdo vytáhl, vždycky někdo dokázal zargumentovat, že si na ten web vytáhli jen to, co se hodí, navíc se spoustou chyb a nepřesností, naopak co se nehodí tam není, ale stejně zase skončíme na tom samém místě, jakoby nikdo tuhle bludnou smyčku nechtěl a nemohl překročit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 08.10.15 10:39

Tak nějak jsem nenašel mínus 1177. A on i ten spotřební koš jistě výrazně podražil. Ale furt to neřeší otázku zda došlo, či nedošlo ke znehodnocení úspor.

Takže jako obvykle argument od pana jehrta pouhé plácnutí do vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 12:21
avatar

fanatiku, pan jethro dal odkaz na Web s výpočty. Takže neplácá do vody. Dal někdo jiný jinou tabulku, kde se přepočte mzda 1700-2200Kč na ceny?

Že někdo tomu nevěří, jistě, ne každý věříme všemu a každému. Je to naprosto normální.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fanatik
Datum: 09.10.15 08:27

Tak chytrej člověk a ne a ne pochopit. Otázka byla zda došlo k znehodnocení úspor

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 12:57
avatar

Jethro nechtěl jsem to komentovat, ale budiž...sám dobře víš, že to až tak není. Ono ta tabulka tak jak je vypadá dobře, protože se srovnává období za 22let. Takže, pokud tedy nechám mzdy, tak jak jsou a vemu pro příklad ten rohlík, dalo by se říct, že se zdražil 7x a mzda narostla taky 7x, takže defakto stojí stále stejně. Dalo by se říct, že se máme stále stejně dobře, ale pokud člověk srovná kratší časové období, tak zjistí, že se nemáme stále stejně dobře, ale že teprve doháníme dobu, která už byla v roce 1989 nebo dříve. Ale to jen a pouze s tím rohlíkem. Až doženeme dobu s náklady na bydlení, tak teprve si budeme moct říct, že se máme skutečně dobře! Ale to by člověk musel vydělávat nejméně 25x tolik, co v roce 1989 a před tímto rokem. Defakto jsme tam, kde jsme byli v roce 1953...nebo ještě dříve?

No ale třeba ta pračka, mamce vydržela 25 let tatramatka a možná pere pořád někde na smeťáku, dnes ovšem žádná pračka takovou životnost nemá, stejně jako televizor nebo jiné věci, které člověk kupuje častěji. Nové auto v té době měl málokdo, víme kdo a víme, že nové auto si ani dnes většina lidí dovolit nemůže. A nové auto se tahdy nekupovalo jen na dva tři roky, jako dnes, kdy jde po lisíngu z domu. Taky je třeba říct, že tu mzdu dříve pobírali všichni, protože všichni měli práci. Jenže v roce 2011, ani předtím ani po tom, tu práci všichni neměli, takže pokud průměr, tak by se měl počítat i od těch nezaměstnaných, ne jen od těch pracujících. Pak by byl průměr mzdy mnohem nižší, protože to jsou taky lidi, kteří vlivem systému o tu práci a peníze přišli. Proč v té tabulce není třeba bydlení, zcela chápu, dříve byt 3+1 měsíčně 230Kčs včetně inkasa, odvozu odpadů atd. Kolik dnes? Nebo v roce 2011? Přízemní domek se dal postavit za 150tisíc včetně pozemku, kolik dnes? Můžeme pokračovat i směrem do zdravotnictví nebo školství, které dnes stojí výraznou část příjmů, dříve ovšem zadarmo. Taky dříve nebyly žádné smyšlené poplatky jako dnes. Takže ty potraviny jsou opravdu jaksi mimo.Mimo by to možná nebylo, kdyby se srovnávalo kratší časové období, řekněme 1990-1998, kdy se inflace pohybovala v dvouciferných číslech, přitom v roce 1991, jak jsem vzpomněl výše byla inflace téměř 57%! Nutno dodat, že v této době mzdy téměř nerostly nebo velice málo, navíc mnoho lidí přicházelo o práci, takže mnoho lidí bylo bez prostředků. Takže náklady na žití výrazně každý měsíc rostly, výplata od výplaty měla nižší a nižší hodnotu, tudíž bylo výhodné, všechny peníze co nejrychleji utratit. Lidi v podstatě přicházeli o peníze, které ještě nevydělali, kdežto v tom roce 1953 o peníze přišli jen ti, kteří je měli. Inflace samozřejmě poté byla taky, ale tak nějak začínali všichni s čistým štítem, ostatně tak to tehdejší vláda chtěla, začít od nuly. Taky by bylo zajímavé srovnání ve vývoji mezd a cen potravin třeba za období 22let, jak v tomto případě, ale od roku 1967-1989. Já myslím nebo vím, že takové šoky v té době rozhodně nebyly. Inflace samozřejmě byla, ale řádově v desetinách procent a několik let dokonce v záporu. Je ale třeba dodat, že inflace se v té době tlumila nízkou nabídkou, ale lidi si pomáhali a po známostech se dalo sehnat téměř vše, co člověk chtěl nebo potřeboval. Dnes naopak není umění vyrobit, ale zase prodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 08.10.15 13:05
avatar

Stirečku, jídlo opravdu drahé není a základní potraviny vůbec ne a vím, že na jídle ušetřím a hlad nemáme. Ještě k té škole. Nevím kolik Vám je, ale já když jsem šla do školy, do první i druhé třídy, tak mi rodiče knížky kupovali, pak už jsme byli v děcáku a nechce se mi zase rozebírat podrobnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 14:42
avatar

Tak za nás se opravdu nic neplatilo, normálně jsme knížky na začátku roku dostali a na konci roku odevzdali a tak se to střídalo. Možná se nějaká kačka zaplatila, když někdo tu knížku nějak výrazně poškodil. Jsem 68. Jinak nepsal jsem , že by bylo jídlo drahé na dnešní výdělky, to ne, ale drahé je bydlení, služby , zdravotnictví a různé poplatky a to odčerpává výraznou část mzdy, takže ve finále je i potom to jídlo drahé. Ono kdyby se ta tabulka upravila tak, že by se od té částky průměrné mzdy odečetly náklady na bydlení, školu, zdravotnictví a různé poplatky v té době, tak by to vypadalo úplně jinak, protože dnes na to jídlo zbývá ve finále daleko míň peněz a ano, na jídle a ošacení se dá ušetřit nejvíc a to platilo i tehdá, protože na ničem jiném se ušetřit nedá. Takže já bych zase až tak netvrdil, že to jídlo drahé není, zdražuje se pořád, i když v médiích se hlásá něco jiného, chodím do obchodu a vím, co kolik stojí nebo stálo dříve. Třeba piškoty opavia stály na začátku roku 2013 okolo 23Kč a na začátku roku letošního stály až 35Kč. To vím zcela přesně, kupuju je pro papouška a to je zdražení o 50% během dvou let. A tak to vypadá i u jiných potravin, zdražuje se nenápadně po koruně a člověk to nějak nevnímá, ale je to tak. Tehdá ale ta doba byla úplně jiná, nejde jen o to, kolik co stálo, ale o ten klid, lidi se k sobě chovali úplně jinak, nikdo se nikam nehnal, pomáhali si, když třeba někomu dovezli v ulici uhlí, dřevo, nikdo nikam nespěchal, pomáhali si na stavbě atd. Rodiče začali stavět barák, když jsem byl malý, chodil jsem do obchodu pro pivo nebo jídlo, dostal jsem lístek peníze a prodavačka mi ochotně všechno dala do tašky, a nikdy jsem nemusel čekat ve frontě u pokladny, tak jako dnes. V masně žádné fronty taky nebyli, protože žádné maso neměli a když nějaké dovezli, tak tam stálo pár lidí, ale ne venku ve frontě, jako zde na některých fotkách z dob poválečných, kdy lidi dostávali příděl na potravinové lístky. Já kdybych mohl se vrátit do svých dětských let neváhám ani minutu, i přes to, že bych šel zas na dva roky na vojnu. Nebyla ta doba ideální, a to není ani dnes, ale člověk nežil ve stresu, třeba z toho, že zaspí do práce nebo omarodí, v té době nikdo nikoho nevyhazoval nebo mu neukazoval vrata, jak je to dnes běžné. Výplata byla na ruku přesně desátého nebo jedenáctého, dnes člověk neví, jestli dostane výplatu za měsíc nebo za čtvrt roku nebo zda vůbec, o důchodech se není třeba bavit, protože dnes rozpočet dotují nejvíc důchodci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.15 18:06
avatar

Stirečku, jste o dva roky starší než naše dcera. Žil jste někde jinde několik desítek let než tady? Ne? Takže nemůžete porovnávat. Nevysvětlím slepému, jak svítí slunce, kolik barev mají květy. Já říkám, že tady není žádná demokracie, ale "prdelismus". Mně se nyní žije lépe než před sametem, ale demokracie se žije úplně jinde. Mějte se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.15 17:04
avatar

PT nikde jinde jsem nežil, ani nechápu co to s tím má společného. Srovnávám to, co jsem prožil . Mějte se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 09:44

Mohu vědět,kde přesně se žije ta demokracie? Už jsem si říkala,že už do zahraničí nepojedu,ale tam bych se mrknout jela,pokud to není ve vesmíru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 31.10.15 11:55
avatar

No vida, jak se máte dobře, když si můžete dovolit cestovat kamkoli, kde srdce ráčí. Tady si hodně stěžují ti, kterým prdku chybí a věřím, že mají mnohem víc než já, ale budou imrvére nespokojeni a nadávat třeba i na vymyšlené "tatrmany".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 18:53

Inflace v zemi, kde vláda určuje ceny od šroubku přes rohlík, mzdu dělníka, kurzy pro PZO a taky výrobu lokomotiv bude vždycky prostě taková, jakou si ji naplánuje vláda.

To je jako hra pro 5tiletý děti - na začátku vložím čísla tam, čísla sem, pak zatočím kličkou a když se nic nepodělá, tak mi vypadne +- předvídaný výsledek. Stačí, když počítám s tím, že se tutam něco podělá, nějaká nehoda, povodeň, vyhořelá fabrika, rozbitejch X traktorů a tak. Jenže ono se toho prostě komoušům podělávalo víc a víc, na nový nebylo, až se to prostě zhroutilo samo.

Jestliže totiž mi něco negeneruje příjmy ani na základní výdaje (chřadnoucí neefektivní výroba a služby), tak musím omezit i základní státní výdaje, aby bylo na konci vidět ta "nulová inflace". No a omezení výdajů znamená, že na telefon se čeká 15 let na novou ústřednu, protože sídliště je velké, ale ústředna malá. Nebo že se kašle na údržbu domů, nemocnic, silnic a všeho. Říká se tomu vnitřní inflace, je to klasická socialistická ojebávka vlastních občanů a končí to vždy krachem.

Jestliže někdo přišel po listopadu o práci, znamenalo to jen a jen, že předchozí styl vedení (fabriky/úřadu/dílny, potažmo státu) byl chybný a my jsme si to prostě museli přiznat, zaúčtovat tu předchozí vnitřní inflaci do statistik (r. 1991 kotovaný float kurz CZK, později při zavedení volného kurzu CZK) a zrušit systém socialistického plánování, abychom mohli něco začít dělat zásadně jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:05

Tedy - to, že někdo přivedl firmu ke krachu bylo způsobeno chybami předchozího vedení.

Aha. Pán bude analytik. Nebo anal itik?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 09:51

To byste si měl odpustit, ra252@,v tom je tahle diskuse zajímavá,že každý napíše svůj názor.Pokud vás něčí hláška rozčílí,opláchněte se studenou vodou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:26
avatar

Sunset. Omyl, zrušit fungující trh aby ho mohl převzít někdo druhý, např. zbrojní průmysl, ani se nemusím ptát, kdo. Přivézt fungujísí fabriky ke krachu aby je někdo mohl koupit za hubičku. Zrušit fungujísí systém socialistického plánování abycho mohli začít plánovat dle EU, úžasný příklad je zemědělství. Pozor, netvrdím, že vše bylo v pořádku ale nabízí se otázka, zda nyní v pořádku je. Stát rozprodal-rozdal-rozkradl, vše co bezchybně fungovalo,komunisti sice dosadili do vedení podniků své nic neumějící lidi ale přece mi nechcete říct, že dnes je to jinak, podívejte se jen na naše ministry, na generální ředitele podniků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:57

Pane RA, došly vám argumenty, zůstala zloba, strach a nadávky. Jste ubohý.

Liduš, s váma to nemá cenu. Vy prostě musíte mít hodně tmavé brýle, jestli nepoznáte rozdíl ani na fasádách domů ani dětských hřištích a jediný váš argument je "Já to vidím jinak".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:17
avatar

Sunset, rozdíl poznám ale upřimně, šeď paneláků které byly rychle, levně a s minimem pozemku postavené mi nevadila a těm co v nich žili rovněž ne. Kolik stál byt, dům, tehdy a co stojí dnes? Kolik měli mladí lidé dluhů tehdy a dnes? Dětská hřiště byla na tehdejší dobu dobrá a některé kvalitní prolézačky by tam byly ještě dnes, kdyby se do toho nepleta EU a její normy. Mam na chalupě kolotoč, zeměkoule co se musel dle normy EU pro nebezpečnost vyřadit, vnučky a děti z vesnice se točí o 106. Bydlím v paneláku 45 let starém a žije se mi v bytě 3+1 (72m) dobře, dokonce i ta dřevěná okna těsnila, teď tam jsou plastová a jsem zvědavá kolik let vydrží. Já vím, že vy to vidíte jinak, prostě co člověk to názor, každý má nějaký prožitek z té doby,někdo takový a druhý jiný a podle toho si utvoří názor. Já nikdy neřekla, že tehdy bylo vše dobré a dnes je vše špatné, pozitiva-negativa včerejška a dneška vnímám.Jako velké pozitivum dneška vidím to, že si o tom můžeme popovídat, tobychom v době minulé jistě nemohli i když internet by už jistě byl i zde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:39

Mluvte jen za sebe, já radši bydlím v domku než v paneláku, zažil jsem obojí a nedá se to srovnat. A kdybyste dala každému vybrat dům nebo panelák za stejné peníze, vsadím zánovní perka proti vašim vyšmajdaným krokskám, že paneláky jsou do hodiny takřka prázdné.

Ostatně - nějak jsem si nevšiml, že by v zemích, kde se paneláky nestavěly nebylo kde bydlet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 09:25

Tak on není jenom domek nebo panelák, existují i jiné možnosti. Já jsem nakonec dal přednost malé bytovce s několika byty poté, co jsem investoval nemalé peníze do pozemku, studny a příprav na stavbu. Když vidím švagra, který si postavil dům a teď už roky tráví téměř veškerý čas kolem domu a otročí tam - navíc si neustále stěžuje, že už mu nezbývá na nic čas, tak se utvrzuji v tom, že to bylo vynikající rozhodnutí. Ano, má to tam velice pěkné a z pohledu návštěvy je to super, ale o soukromí nemůže být nějaká řeč, pokud to není vyloženě samota a souseda kreténa můžete mít kdekoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 15:58
avatar

Sunsed já mám vyzkoušené obojí, narodila jsem se do rodinného domu, po svatbě bydlela v baráku na vesnici 5 let, 30 let bydlím v paneláku ve městě a nemohu si to vynachválit, léto trávím na vesnici na chalupě a těším se na zimu v paneláku. Kroksky nenosím jelikož bych se v nich nejspíš zabila ale závidím je těm co v nich mohou chodit.Satelity, vždyť to není nic jiného než paneláky na ležato za spoustu peněz, ti lidé mají méně soukromí než já v tom paneláku. Máte pravdu bydlení se srovnat nedá, v domku se bydlí dráž.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 09:59

To já jsem si vybrala panelák.V domku vyvážet žumpu,platit za energii jak mourovatá,protože se ošklivý soused napojil na můj elektroměr,v neposlední řadě se cítím opravdu bezpečněji v paneláku mezi sousedy,než sama nebo s dětmi v domečku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 08.10.15 21:30
avatar

Poznám rozdíl na hřišti, tady u nás. Dřív bylo takové - nic zvláštního, pískoviště, skluzavka, nějaká prolézačka nebo hrazda, vyasfaltovaný plácek, jinak tráva, u kraje keříky, stromy. Ale dětí tam bývalo dost. Teď na tom místě stojí asi 4patrový barák. Vlastně asi dva nebo tři nebo kolik (jsou spojené do řady) a vedle místo parčíku taky blok bytových a nebytových prostorů, poslední zbyteček zeleně zmizel asi před rokem a místo něj bude nějaký hotel, či co. Ty bytovky už stojí asi deset let a možná dodnes nejsou všechny byty prodané (já bych takový kamrdlík za tak předraženou cenu taky nechtěl). Tak takový je u nás rozdíl mezi hřištěm zas socialismu a dnes.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:45

U nás jedno hřiště taky zrušili, zrušil se i bazén (zdroj komárů), ale za rohem je nové hřiště, bazén je předělanej na mlhoviště, směrem na druhou stranu otevřel Lídl to své Rákosníčkovo hřiště a otevřel se pro veřejnost areál sportoviště ZŠ, kde dokonce půjčujou vybavení na sporty pro nás fotříky (čti nohejbal). Vše v dosahu 10 minut chůze se zvědavým děckem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 08.10.15 21:56
avatar

Za naše hřiště náhrada není. Ale děti si mohou hrát třeba na dlažbě chodníku, ty větší mohou do hospody (jedna další bude v tom stavěném hotelu). K čemu hřiště.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 09:30

Já mám zkušenost z několika míst a ono také záleží i na tom, jak k tomu přistupují místní. Pokud jsou laxní, je jim vše jedno a ke všemu si ještě do zastupitelstva navolí hňupy, tak to pak dopadne tak, jak popisujete. Na mnoha místech je to ale zase úplně jinak. On je totiž hlavně problém v tom, že některým zatím nedošlo, že je už nikdo - naštěstí - nebude vodit do smrti za ručičku a záleží i na nich - nic se neudělá "samo". A už vůbec ne kecáním a fňukáním.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 22:30

STIREČEK

Píšete o většině a o sobě, znám lidi, co si nekupovali auta ani v Tuzexu, protože takové Tuzex nebyl schopen nabídnout rychle, ale až za dlouho a každý dva roky tyto dovozy nvých aut obměňovali. Dokonce ani ty auta neclili, měli na papíře napsáno "osvobozeno od cla". Když projížděli Mikulovem, Rozvadovem tak se jim klaněli a závory se pomale otvírali už z dálky.

Znám lidi co za socialismu vozili auta ze západu, moc jich nebylo, ale ti lidi měli i 150.000,- kčs měsíčně. Samozřejmě před zdaněním a to byly tak drzí, že si nechávali psát kupní ceny na symblické ceny.

V Praze byl obchod nepodobný dnešnímu Tescu, jen neměl dveře a zboží se rozváželo novým tranzitem přímo domů.

Ti lidé nebydleli jen v Praze, ale také ve Švýcarsku, nebo Itálii, jejich děti studovali na nejlepších školách Evropy ...

Dnes už je moc neuvidíte, dnes jsou "za oponou", jejich tlamy jste mohli vidět nejvíce po roce 1989 ...

I tehdy existovala šlechta ...

PS: osvobozeno od cla znamenalo mnoha desítek až stovek tisícovou úsporu, stejně jako když kupovaly podniky bez OBRATOVÉ DANĚ.

Š110 R = 38.000,- Kčs, ale ovčan + 34..000,- Kčs Obratová Daň (někdy maloobchodní a velkoobchodní ceny) = 72.000,-Kčs MOC

Na elektronice byla daň z luxusu, která byla až 300%.

Dnešní korporátní daň je zlomkem toho co za Bolševika:

Daně byly 80% pro JZD, po zaplacení mzdových nákladů a dalších nákladů, které se fakticky jen fakturovaly a počítali se jen účetně. Díky tomu jste neměli INVESTIČNÍ PENÍZE, ale provozních fakturovaných bylo habaděj. Nafta, elektřina osivo, hnojivo. Každá investice (stavba kravínu) byla jakási forma dotace schválená KSČ. Zůčtovávalo se měsíčně, jinak byla daň 90% po odečtení paušálu 80.000,-Kčs měsíčně. V KLDR je daň ke mzdě zaměstnance 400% a to v USD. Zbytek je Váš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrk*
Datum: 08.10.15 17:22

Na netu nedávno bylo velké srovnání průměrných mez a cen zboží tehdy a dnes. Přibližně o třetinu se zlevnilo. Ale snad si někdo nemyslí, že by to za komunistů takto mohlo dotovaně fungovat dál? SSSR odmítl dodávat suroviny a enegrie za dotované ceny a tím pádem šlo vše za světové ceny. Kuba přestala dostávat dotace a tam se to dusilo roky.

Československo už konečně nemohlo drancovat lesy a Severní Čechy, aby se u nás zpracovaná železná ruda ze SSSR ve formě kojelnic vyvážela do NSR a pak zpět za valuty kupovala jako kvalitní ocel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:29
avatar

Dnes je to jinak?! Vyvezeme dříví a nakoupíme laťky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 08.10.15 19:59

Když se na to tak dívám,tak se od roku 1989 do roku 2011 nominálně vše zdražilo cca 3 až 5 krát i více. Průměr zdražení je tedy cca 6ti násobné.

Uváděný průměrný příjem v roce 1989, 3.700,- Kčs by

v porovnávaném roce měl být 6x vyšší = cca 22.200 Kč. Je však uváděn 21 000,- Kč. To by odpovídalo přibližně stejné úrovni v r. 1989.

Uvedu zdražení několik položek nezbytných k životu uváděných v odkazu p. "jethro":

Rohlík zdražil 6,6 krát

Mléko 8,8 krát

Chleba 5 krát

Máslo 3 krát

Hov.maso 4 krát

To neuvádím zdražení položek jako je: vodné 89x, elektřina 9,9x , svoz odpadků 26x a další nezbytné potřeby k životu, k existenci. Tak porovnávejme.

Vezmeme-li v úvahu i položky které jsou zbytné pro život (bez kterých není ohrožena existence člověka): zahraniční dovolená , cukr kostkový, čokoláda, cigarety, káva pražená , televizory a pod, které jsou levnější, dostali bychom se v posuzování současnosti asi do plusu. Pro spravedlivé posouzení bychom ale měli posoudit jaká část společnosti dosáhne na všechny vymoženosti ( má příjem vyšší než je průměrný příjem) a jaká část má problémy si zabezpečit ty nejzákladnější potřeby pro existenci, jelikož nedosáhne na průměrný příjem? Kde je tedy pravdivější pravda? V současnosti jistě bude odlišný stav v porovnání z rokem 2011 .

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 08.10.15 21:42
avatar

miro, to jste tak chudý, že nemáte na jídlo, na bydlení, na žití? Myslím si, že ti co jsou dnes nejvíc nespokojeni, mají víc než bychom mysleli a možná bychom byli velice překvapeni. Pokud vím, tak se zde na poradně objevili za celou dobu asi dva bezdomovci, kteří měli snahu, vrátit se do běžného života.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 09.10.15 09:39

P. "pt" V tom je právě moje nespokojenost: Hlavně,že se mám dobře, ostatní mě nezajímají!

Klidně buďte překvapeni: Nespokojenost, pokud je z mého příspěvku zřejmá, neodůvodňuji tím, že jsou ohroženy moje existenční potřeby, přes to, že moje rodinné příjmy jsou jen okolo hranice průměrných příjmů.

Svým předešlým příspěvkem jsem se jen pokoušel, nastínit podle mého názoru astínit, jak spravedlivěji a objektivněji, nahlížet a posuzovat diskutovanou problematiku. Ne pod zaujetím, emocemi a podle toho jak je v současnosti potřeba. Neni celkem korektní, že současné fungování společnosti umožňuje, snad to i vyhovuje, vytvářet nezaměstnané, bezdomovce a uplatňování různých nástrojů, které jsou původcem , že se dostávají lidé do obtížných životních situací. (exekuce , lichva, krach podniků, likvidace pracovních míst, inflace, zlevňování pracovní síly prostřednictvím cizinců a další).

Hezký den a následující víkend přeje -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 10:20

Znám týpka, co se vyučil automechanikem. Od té doby (17 let) nehrábl na práci, když už někam nastoupil, tak tam bylo buďto moc hlasitý rádio na dílně nebo moc silný zářivky (sic!) nebo po něm šéf chtěl přinést těžké díly do skladu. No a teď si představte, že tenhle lempl bude nucen chodit do práce a bude vám opravovat brzdy. Zkazí to (jako všechno na co šáhne) a vy se krásně rozmáznete po silnici i s celou rodinou. Ale hlavně že bude plná zaměstnanost...

Neobhajuju všechny exekuce a neříkám, že je všechno OK. Ale musíte se smířit s tím, že existují fyzicky i psychicky zdraví jedinci, kteří prostě pracovat nebudou i kdyby měli zhebnout hlady nebo existovat pod mostem o krabičáku. A dokud fungují za svoje, za vyšťouraný flašky a sběr nebo třeba za prachy od rodičů, vy prostě nemáte žádné právo jim nařídit, aby šli do práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.15 20:50
avatar

sunset: takovíhle týpci, kterého popisujete by se nikdy na auto nedostali. Pokud by pro ně náhodou měli v servisu vůbec práci, tak max zametání podlahy, možná tak někde na myčku dílů, nebo spodků. Spíš by skončili nebo někde ve fabrice, tahali by vozíčky s materiálem, manipulační dělník, se tomu říkalo. Tam nemohli nic podělat. Maximálně vyklopit bedýnku se součástkami. Dostali za to pár korun aby měli na chlast, ale museli být od páíchaček do píchaček ve fabrice, a něměli čas zabejvat se zlodějinou apod. A když se ožrali a nepřišli, tak dostali áčko a bylo. Když nemakali, tak je zavřeli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 00:09

Pane N IKDO. Velmi se mne dotkl Váš názor na dělníky ve fabrice.To je názor , který dneska frčí.Dělník bylo nic , které jenom chlastalo ,nechodilo do práce a když, tak se tam snažilo od píchaček do píchaček nějak čas proflákat.Jak se pane moc a moc pletete Nejsem ani ožrala , ani jsem se tam nechodil zašívat-pamatuji na svůj najhezčí Štědrý večer , když jsem přišel od rána 6.00 v 18.30 zedřenej jak hovado a po večeři , kdy čekala celá rodina jsem na sebe vylil kafe , když jsem v teple usnul. To chození s vozejčkem ,když na něm máte 250 ti kilový balík bavlny a celkem je toho 25 tun a více, by jste mi asi také nezáviděl. Bez jakékoliv mechanizace pěkně růčo a to jenom proto ,že za to dávali o 500 Kčs víc než jinde dělníkovi. Ostatně řemeslo vyneslo za únor 1280 Kčs hrubého-živte rodinu.Připomínám , že nejsem žádný lempl a to potvrdí jiní .A pane bezstarostné to také nebylo , když jste měl ve skladu-výškovém-stovky položek a bez jakékoliv dnešní počítačové techniky jste si je založil ,ale potom si je musel také najít.A přesto jsem tuhle práci dělal rád ,snad i proto , že jsem neustále neslyšel , jak je moje práce podřadná , atd. Děkuji za pozornost a važte prosím příště slova. Mečík.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 07:51
avatar

Tak vidíte - třináct stovek, dřina od nevidim do nevidim, a pak někdo zpívá, jaký byl za sociku blahobyt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 11:11
avatar

No ale i s těma třinácti stovkama se dal postavit dům. Kdo nechtěl dům, mohl se upsat na tři roky a dostal byt. Navíc kdo vyšel ze školy, první cesta byla do práce - v oboru, dnes i vysokoškoláci jdou hned na up a pak aby mohli pracovat a měli aspoň nějakou práci berou i to, na co stačí základní vzdělání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 17:06

Nemáte pravdu, za 1300,- Kčs by jste zdechl hlady. Pokud jste chtěl byt HNED, za 29.000,- Kčs = 3+1, musel jste se upsat podniku na 10 let. Na 3 roky jste se upisoval, pokud Vás podnik živil na škole.

Postavit dům? Leda v roce 1988/89 kdy dávali komunisti nevratnou půjčku - příspšvek na dům ve výši 150.000,-Kčs

Jinak špičkovej nástrojař měl v roce 1987 6.600,- Kčs, ve Slušovicích měli i 24.000,- tak jako v uranových dolech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 20:44
avatar

Ano máte pravdu, v 89 to bylo deset let na byt 3+1. Ale to je vcelku jedno, myslím, že dnes by to lidi brali už jen kvůli jistotu desetileté práce. Jinak rodiče měli v 89 1800 bruto každý, stavět začali v 75, kdy měli ještě méně a postavili velký podsklepený dvougenerační dům, tedy 3 x 120m2 na pozemku od obce zdarma 700m2. Půjčku sice měli, ale úroky byly nízké, takže ji spláceli po troškách, něco splatili po prodeji bytu. V lednu 90 už byl i favorit, za hotové. Dnes to znamená zadlužení do smrti, ani to člověk někdy nestihne a potřebuje mít práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 22:58

jenže to je jiná kapitola, to není o socialismu, ale celoživotním otroctví hypotéky. Je to záměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 17:00
avatar

mecik: Já nepsal o všech dělnících ve fabrikách. Sám jsem tak začínal. To jste mně špatně pochopil. Nebo jsem to blbě napsal. Ale nepopřete, že každá fabrika měla své dva, tři, čtyři, někdy více, opilců, kteří byli schopní chlastat i v práci, kteří dělali tu nejpodřadnější práci, protože na jinou neměli. Je jedno co dělali, v každé fabrice se taková práce, říkejme ji málo atraktivní, a málo placená našla. O těch jsem mluvil, jako o těch kteří jsou dnes na ulici a nemají šanci se chytit.

doplněno 12.10.15 19:09:

cena: Co má ten článek společného s tématem mého příspěvku? Nějak nemohu na nic přijít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cena
Datum: 12.10.15 17:05

Já myslím, že by Nobelova cena měla příslušet některým přispěvatelům

http://www.novinky.cz/stalo-s…lyzu-chudoby-a-bohatstvi.html

doplněno 12.10.15 19:13:

Ocenil bych Sunset, Cukráře a další


doplněno 31.10.15 12:21:

Pro mecik. Snad není třeba odporovat.

A ti kteří odporují sunset. Uvědomte si, že není nic jednoduchého žít s Ajzahmrem či Schizofrenii. Již jen nalézt kde se PC zapíná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 23:48

Prominte ,že jsem odskočil od tématu, ale tohle bylo trochu silné kafe ,tak jsem musel reagovat.

Podle mne bylo jednoznačně pro dělníka za socialismu lépe a to né proto , že by se mohl zašívat, popíjet,prostě se flákat ,ale proto ,že práce měla cenu i u těch nahoře ,že parta 32 lidí administrativní nebo dělník vše stejné ,scházeli jsme se na večírcích ,prostě fajn. Člověk chodil do práce rád , tak trochu mezi své. Co se s lidmi stalo po převratu to je k nevíře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 10:19

To,že by se ti k autu nedostali,mluvíte o době předrevoluční? Mám zkušenost,že soukromá stavební firma vydláždila prostor kolem rodiného domu se sklonem směrem k domu.Jiný expert,soukromý zedník,postavil komínek pro elektřinu na hranici pozemku,aniž tam nechal prostor pro dráty.Je ale pravda,že lidské životy v obou případech ohroženy nebyli.A v minulé době zase např vyučený pekař vedl celé obchodní oddělení v daleké cizině.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 05:52

Znám týpka, který by nikdy nepracoval ,kterému práce nevoní a v dnešní době je jedním s vedoucích pracovníků podniku , kde si odhlasovali plat 70000 Kč ,roční premie takové , že dělník na ně poctivě dělá celý rok a k tomu veškeré věci zdarma-auto, spousta vyšmelených věcí na podnik ,pracovní doba se nedá počítat . Udělejte něco , aby tihle lidé někdy pracovali. Nejhorší je ,že s dobou , kterou toto scestí trvá , roste jejich jistota , že vše dělají správně a ti ostatní jsou tu proto , aby jejich blahobyt podporovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.15 11:08
avatar

miro, to jsou krásné řeči. Koho zajímalo, že jsem byla v děcáku? Koho zájímalo, že nemám bonbon, nanuka, či jinou mlsku, když jsem na to měla chuť. Koho zajímalo, že potřebuju boty, oblečení a dostala jsem erární, s číslem. Posuzujete podle sebe, nemáte tu zkušenost, co já. Dnes rozdává oblečení charita, ale rozdíly byly a budou vždy, a dnes se mají děti v děcáku materiálně dobře, ale rodinu to nenahradí. Je to stejně zbytečné psát, protože Vy a takoví s Vaším názorem budou psát stále stejně. Nepíšu pod emocí, ale z prožitku, který je nesdělitelný a pro Vás nepochopitelný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 19:12
avatar

Ano. Koho by to zajímalo. Například to zajímalo a zajímá klokánky. V nich se žije jako v rodině. Přesto dnešní vláda dělá vše, aby je zavřela a děti musely do klasického "děcáku". Ať žije pokrok. Státní výchovou, vychováme z dětí poslušné ovčany. K čemu rodina, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 22:48

Miro

pozemek stál 1,-Kčs/1m2 a dnes stojí 5.000,-Kč/m2 a v Praze i 9.000,- a centru 150.000,-

Mercedes 600 SEL KAT FULL stál v roce 1989 3.000.000,- Kčs a dnes stojí 5.000.000,- Kč

Benzín stál 8,-Kčs 9,- Kčs a 9,50Kčs stál v roce 1989 96 oktanový Natural, který se vozil přímo z Rakouska. Dnes stojí na zákaznickou kartu Schell n95 28,-Kčs?

Lokomotiva - 2 systémová stála za socialismu jak 8 jednosystémových (820.000,-Kčs) = (6.400.000,- Kčs) a dnes stojí podobná ze stejné továrny 125.000.000,-Kč, ostatně se říká že Krysa byla na svou dobu 1974 nejlepší lokomotivou na světě. I ta dnešní se rovná zahraničním Siemensům

Barevný televizor Orava stál 15.000,- dnes máž za 15.000 138cm display s internetem

Počítače PS ze Slušovic stál 220.000,-Kčs bez monitoru. Dnes za 25.000,-Kč máš velmi slušný stroj

Co chcete porovnávat, když rohík byl rohlík a maso bylo masem s dobou kdy chleba není z kvásku a zplesniví a špekáček není z masa a zabalen do papíru.

1,-Kčs = 10,5,- Kč a já bych tipla že 1,-Kčs = 15,-Kč

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 07.10.15 22:08
Krásnou dobu...? Nepřemýšlíš nad psychiatrickou léčbou. Neboť se domnívám, že nikdo duševně zdravý by nenazýval těch 41 let temna "krásnou dobou".
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 12:22
avatar

vernone,

pokud se někomu dřívější doba líbila, nemusí být psychicky nemocný. Je zbytečné posílat někoho do léčebny za jiný názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardan
Datum: 08.10.15 17:28

Pokud se někomu líbila dřívější doba, nemocný musí být. Stačí se podívat na film " Matěji, proč tě holky nechtějí". Takových debilných komunistických nápadů, jako tam měla jedna soudružka, která chtěla vypustit rybník, aby se holky nekoupaly nahé a Matěj, který byl v rybníku ještě před příchodem slečen, je nemohl šmírovat... , bylo všude plno. Hesla jako "demokraciia ano, ale ne bezbřehou" bylo všude plno. A když tedy někdo řekne, že se mu líbilo za Hitlera, tak má také jiný názor? No to tedy nevím...

Za socialismu v lidech posílila závist, zášť, nenávist k lepším a to je v některých pořád. A většinou v těch, kteří chtěli dostat nažrat do koryt a nemuseli se o nic starat.

Taková je pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 17:03
avatar

jardan: Vy opravdu berete film, jako zdroj informací? To nemyslíte vážně že? Že si z nás děláte srandu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 15:53
avatar

Vernone,. kolik vám bylo let? Jsem sice "stará" ale ročník 1961 a pro mě to byla krásná doba dětství, od r. 1980 jsem byla vdaná a neměla jsem pocit, že mě doba nějak omezila. Hlad jsme doma nikdy neměli, v baráku jsme byly 4 ženské a nevzpomínám si, že by nám chyběly dámské vložky, pokud tu někdo vzpomíná, že vložky se praly tak ano i moje babička to pamatovala ale to bylo za války a po válce. Na žádnou dobu temna si já nevzpomínám a ač nikdo nebyl v KSČ všechny jsme vystudovaly. Rozlišujte padesátá léta, tam bych musela s tou dobou temna souhlasit ale od r. 1970 (to je tak doba co si jako 10ti letá můžu už pamatovat) mi to nepříjde až tak špatná doba. Vám osobně bylo ublíženo? Mě ne a proto můžu s nostalgií vzpomínat. Mohla bych použít vzpomínek prarodičů ale to byla jiná doba, to byla jejich doba a jejich život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 16:02
avatar

lidus -

-no právě - mně nejvíc štve to, že lidi šmahem ztotožňujou "komunismus" pouze s 50-tými lety, max. ještě tak s r.1968 - ale tato léta byla i přes ruskou okupaci už taky celkem dobrá ! - pokud ovšem někdo nebyl takový "zoufalec" - aby bojoval proti režimu.

Navíc 60-léta - to byla atmosféra ... škoda, že jsem to tenkrát brala jako samozřejmost a více si tu dobu nevychutnala !

doplněno 08.10.15 16:37:

- škoda, že je dnes společnost už "tak daleko" , že dnešní mladí vůbec nepochopí, o čem je řeč, když se řeknou 60.léta (třeba v kultuře) - tenkrát ta "svoboda" měla docela jiný význam, nežli teď - a možná se i dalo ještě nečemu věřit. Teď už ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 17:07

...pokud ovšem někdo nebyl takový "zoufalec" - aby bojoval proti režimu

Nevím, co bych na tuhle větu řekl, snad jen, že je mi smutno. Nevíte, o čem píšete a jak málo stačilo, abyste se znelíbila. Kolik lidí si odskákalo rok 68. A nemluvím o disentu, máničkách a podobných "nosných tématech" posledních 25 let.

OK, Vás se to netýkalo. Rozumím tomu, že nostalgicky vzpomínáte na dobu svého mládí, budiž Vám přáno. Jen Vás chci upozornit, že svět není a nebyl černobílý a Váš názor je mírně řečeno hodně subjektivní.

Tak asi tak. To, co se mi původně hrnulo na jazyk při přečtení Vaší výše uvedené věty by nebylo publikovatelné. I když uznávám, že jsem ji vytrhl z kontextu a se zbytkem Vašeho příspevku vcelku souhlasím, prostě na mě zapůsobila jako červený hadr na býka. Přeji příjemný večer.

K tématu srovnání doby minulé a současné se jinak nebudu vyjadřovat. Přijde mi to jako dobré rétorické cvičení, ale nic víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 17:23
avatar

amper -

děkuju za odpověď - máte sice pravdu, ale já taky - nemůžete přece mluvit za ty, kteří proti režimu nebojovali ! - pokud Vás moje nepříliš ohleduplná formulace urazila, tak se omlouvám, - ale tak to bylo. Jinak souhlasím, že srovnávání doby minulé a současné je blbost, taky nechápu, proč se sem ta otázka stále vrací !? Tak zdravím.

doplněno 08.10.15 17:46:

- dalo by se říct, že i na mne některá demagogická tvrzení o tzv. "socialismu" působí jako hadr na býka. Za největší nespravedlnost považuju to, že jsme si po válce nemohli vybrat ! Proto se vlastně tak "vztekám" ! Tak ahoj.

doplněno 08.10.15 18:25:

amper -

- a půjdu ještě dál - kdyby nebylo pana Masaryka a státotvorných snah Čechů ve starém Rakousku-Uhersku, skončili bychom taky asi jinak - a možná i jako součást Německa - nevím, až tak historii nesleduju - ale vím, že ji obyčejní lidé nemůžou ovlivnit, proto považuju za nesmysl někomu vyčítat, že se zastává toho, či onoho režimu - musím žít v takovém režimu, jaký je a snažit se přežít. Pokud chci proti němu bojovat - můj problém i moje riziko !

doplněno 08.10.15 19:51:

- sunset - nevím, co tím chcete říct - já toho neuvidím a neprožiju ještě daleko víc, ostatně Monu Lisu, Louvre, Versailles, Eifelovku .. Tate Galerii, Drážďany, atd... jsem viděla - na jeden život to docela stačí, já jsem skromná ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 08:11
avatar

Obyčejní lidé ji mohou ovlivnit a ovlivňují...i teď se to děje už jenom v maličkostech jako prosazení důležitých zákonů...ale to byste se o to musela trochu víc zajímat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:45

Asi vám nevadilo, že nikdy neuvidíte slavné obrazy v originále, neuslyšíte světové kapely a že nikdy nenajdete novýho brouka v deltě Nilu. Že místo robotů budete navrhovat maximálně tak hřídele tankových motorů, že vaše kapela nesmí hrát co chcete vy, že vás může každý soused napráskat a tak vás při prvním výletě za hranice do NDR bude za odměnu vaginálně kontrolovat hnusná celnice a pěkně si to užije...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:59
avatar

Sunset, to mi tedy opravdu nevadilo. Neslintám nad obrazy "Pikasa". Nil jsem sice viděla ale ani by mě nenapadlo ponořit se do té stoky. Cestovala jsem kam se v té době dalo a věřte, že mě nikdo na celnici nekontroloval tak jak popisujete, skoro bych řekla, že jsem prošla bez povšimnutí. Ty hřídele tankových motorů jsou jistě prodejnější než vaši roboti. Jo a vypatlané texty co se dnes zpívají snad jen proto, že můžou, zahraniční mnohdy rádoby hity, neposlouchám a žiju.

doplněno 08.10.15 20:02:

Spousta lidí dnes neviděla přektrásnou Moskvu, někteří neviděli ani tu slavnou Ameriku ale hlavně ví, že ve světě a hlavně v USA je všechno lepší. Je spousta lidí, co neví jak vypadají Prachovské skály, Moravský kras... ale hlavní je, že byli v cizině.

doplněno 08.10.15 20:04:

Marcelko, nejsi sama i já se tohoto tématu vždycky chytím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:23

Liduš, vy jste neuvěřitelná a náš pohled na svět se obrovsky liší.

Je fajn, když někdo poslouchá Michala Davida. Není fajn, když ostatním zakáže příznivec Míši D. hrát jazz. Ale jak říkám, nečekám, že mě pochopíte, protože vám nikdy nic nezakázali...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:40
avatar

Sunset a to je přesně to co jsem řekla, každá doba má své příznivce, odpůrce, každá doba je prostě jiná. Jak jsem řekla, jsem ročník 61, přece po mě nemůžete chtít abych nadávala na r. 68 a ty další, když se mě ani naši rodině nic nestalo. Já prostě neznám nikoho, koho by komunisti zavřeli, pověsili.Otec nikdy nebyl ve straně a přesto byl ředitelem jedné státní instituce, manželův otec nikdy nebyl ve straně, naopak byl syn kulaka a přesto byl předseda JZD. Já si dětství a léta další užila, viděla jsem věci (např, velký ruský balet) který dnešní mladí neznají. Já jsem nikdy neřekla, že dřív bylo všechno košer ale dnes není taky a musím v tom žít a přizpůsobyt se zrovna jako tehdy. Mohla bych vlastně děkovat, že je tato nová doba, užívám si majetku co prarodiče museli dát do JZD ale žila bych i bez toho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 08.10.15 20:06

Ta realita byla dosti odlišná od toho, co dnešní "komunistobijci" prezentují, jakobych slyšel současnou propagandu z TV, a co nám říká TV?

VŠECHNO BYLO ZA SOCIALISMU ŠPATNĚ

DNES JE VŠECHNO DOBŘE a když není tak se z toho pozitivum udělá, jsi bezdomovec? Buď rád že máš svobodu. Nemáš práci? Buď rád že tě nikdo nezavře za příživnictví. Všechny problémy dnešní doby se "hází" na jednotlivce, Nedaří se ti? Můžeš si za to sám!

VÍTE jaká je nejhorší propaganda? Je to ta kdy nevíte že jste zmanipulován, tato diskuze ukazuje, že se to médiím dokonale povedlo, po 25 letech špinění hanobení a "ohýbání" reality tu máme krásné výsledky :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:35
avatar

janm -

asi jste to vystihl - já se pořád domnívám, že se dá na toto téma vést nějaká konstruktivní debata - ale nedá ! - je to jako s islamistama ! - škoda, některé skutečnosti by mne docela i zajímaly - ale objektivně a bez nenávisti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 08.10.15 20:58

pro culdabulda

Já to beru takto chyby zajisté byly ty jsou vždy, ten dnešní systém je oproti tomu minulému "umí zamést pod koberec tak" že nikoho z nich nenapadne obviňovat systém! A při tom západní země , toho napáchali tolik, např. "náš dnešní vzor" usa- období mekkártismu, zkoušení biologických zbraní na Kubáncích, kolik lékařů a lidí kteří hledali jiné cesty např. léčba rakoviny atd. se dostali do konfliktu s bezpečnostními složkami usa - sebraná licence, ilegální prohlídky domácností, zákazy činností, vymazávání dat o kvalifikaci aby si tito nemohli najít práci! Nepřipomíná to dnešním antikomunistům něco?

Socialismus nemusí mít jen jednu tvář, může se vyvarovat chyb které se staly, základní myšlenka má obrovský potenciál a současný systém se ho přirozeně "bojí" tudíž zavedl strategii propaganda=nepropaganda, čili vědomě se manipuluje veřejným míněním ale tak, že nikdo neví že je manipulován! Neustále se poukazuje na chyby jako nedostatek toho či onoho ale šikovně se zamete pod koberec že:

Tržní ekonomika trpí obrovskými výkyvy, nestabilitou a krizemi které jsou v podstatě periodické, není schopna dát všem lidem odpovídající důstojné životní podmínky, že v západních zemích /např. usa/ jsou fronty na práci delší než ty u nás na maso, že lidé v "zemi svobody" marně demonstrují za svá práva, proti politickým rozhodnutím (války) typu o nás bez nás...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 10:31

Nevím,co znamená slovo "zoufalec" culdobuldo,bylo v 48 r.plno lidí v kriminále,aby jim mohli znárodnit drobnou živnost a jejich děti,děti živnostníků,neměli přístup ke studiu v pohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:42
avatar

- třeba bude tato otázka brzy zcela vyřešena - viz. další vývoj situace s ruským zásahem v Sýrii, Turecku ...

doplněno 08.10.15 19:58:

sunset -

nechápu, co myslíte tou vaginální prohlídkou - kdy a kde jste to žil? - no, je fakt, že takhle pokračovat nemá cenu... - to je jako když se hádají děti na písečku - ... to ty ... ne, to ty - ale moje vina, že se nechám vždycky znovu na takovou přiblblou debatu "nachytat" !

doplněno 08.10.15 20:11:

sunset -

nemůžu odolat - omlouvám se - nepašovali rodiče náhodou drogy? - tomu bych pak rozuměla !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:08

Stačilo, aby vás očernil soused jako moje rodiče. Když pak jeli na zájezd ROH do vých. Berlína, vytáhli si je z autobusu a prohlídka mámy obsahovala i tuto intimní atrakci... Léta páně 1984!

Ale jasně, to se vám ani vašim kamarádkám nestalo, tak určitě lžu...

doplněno 08.10.15 20:27:

Tak jasně, culdo, fotřík měl prťku roztáhlou na kilo kokainu a máma "tam" běžně pašovala zlatý pruty... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:13
avatar

sunset, to máte marný, neuvěří...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:25
avatar

Tato prohlídka se dělala pouze u lidí, kde bylo podezření na pašování toho (valut, technické výkresy, fotky letišť... které si velmi často ti co chtěli za kopečky sem uschovali. Zpravodajské služby měly velmi dobře zmapované, u kterých lidí toto hrozilo, nějaké řeči souseda to jistě nezavinily.

Bylo to tak správné? Podle mě ano, chtěli porušit zákony země. Pokud se této prohlídky musela zůčastnit vaše maminka, musel být nějaký pádný důvod, pokud důvod nebyl, šlo o přehmat-omyl a ty se stávají i dnes. V té slavné Americe vás na letišti klidně svlečou do naha, když si myslí, že jste nějak nebezpečný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 20:52

liduš,,a jak se jim nelíbíš,pošlou tě zpět

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 08.10.15 20:16

Sunset, určitě nelžete. Vím o čem píšete i já se zde již jednou vyjádřila. Naši rodinu to poznamenalo velice. Část rodiny muselo emigrovat, jinak by šli do basy a to nic neukradli, nikoho nezabili. Jsem z dvojčat a rodiče dostali povolení vybrat jedno dítě, které mohlo jít studovat i když předpoklady měli obě děti ... brrrr, nikdy více.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 08.10.15 20:17

pro sunset

Otec vystoupil z KSĆ a ještě napsal že je pro něj přednější víra než strana. a Víte co se stalo? Vůbec nic ! Světe div se nic! Pouze požadovali vrátit stranickou legitimaci na čež jim ještě odpověděl že ji ztratil, což byla pravda. Nikdo nikdy z naší rodiny kvůli tomu neměl problémy , a znám plno lidí co dosáhlo vysokých postů a nebyli ani členy strany ! Asi jsem žil v "jiném státě" :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:29
avatar

sunsed Tyto způsby prohlídek jsou i dnes.Nástup do vězení,podezření na drogy nebo přenos cenných předmětu ...Dokonce včera mi tak vyšetřovali prostatu..

Tehdy to bylo podezření na přenos valut,zlata...za které se dalo koupit zas něco domů. Bylo totiž dost malé kapesné co jsme dostávali. Na rekreaci na Yaltě jsem kupoval rublíky od ruských oficíru z Frenštátu a Bruntále.Zašívali jsme je do oblečení.Do Jugoslávie zas západní marky.

doplněno 08.10.15 20:30:

lidus to napsala přesněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 20:53

Naznačím vám to jemně - chápete rozdíl mezi zcela legální jízdou řádného občana z Prahy do Berlína a nástupem odsouzeného do vězení?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:00
avatar

A co třeba pro to to co napsala lidus?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:09
avatar

Liduš napsala, že když porušili zákon. Ano, páč si chtěli vyvézt nějaké valuty, aby se měli venku lépe.

Ano, proto je tak důkladně prohledávali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 22:17

Karle Karle, pamatujete? DDR, ta země hnusných Hildegard a smradlavých dvoutaktů... Marky byly východní, naši nepašovali nic, jelo se do východního Berlína. Dodnes pamatuju, že všechny ty "měkký" mařeny stačily na tátův vykružovák a máminy kalhoty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 11:27
avatar

Zapoměla jste na hodinky Ruhle v přepočtu vyšly na 30 kč . A ty smradlavý dvoutakty? Asi před měsícem se jich u nás v kempu slelo 183 Trabantu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 20:56

Tak asi to bylo moc zlé,,jak vás takhle brali,Já sem jezdila 2x do roka a nic,,zajímavé..Byli jste výjimka..Tak jste měli jít na souseda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 22:37

Ale my dlouho nevěděli, že to bylo na udání a od koho. A toho udavače stejně nakonec kriminál neminul, když si z manželky udělal boxovací pytel. Mimochodem - byl to řadovej policajt, po odchodu z VB měl výsluhy a z nudy otravoval lidem život.

Jinak samozřejmě drtivá většina sousedů byla normálních, tohle byla vyjímka.

doplněno 10.10.15 11:58:

Nebo důchod, to nevím přesně, tehdy mi připadali všichni nad 40 hodně starý:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.15 11:28
avatar

Dovolím si upozornit, že výsluha je výdobytek revoluce, dřív výsluha nebyla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ekr®
Datum: 08.10.15 20:42
avatar

Víte co se mně líbilo na době mého mládí stráveného na vesnici, už sice žiju 20 let ve městě, sem ročník 69.Ta soudržnost lidí v oné době soused mněl míchačku mi sekačku na trávu navzájem sme si je pujčovali, naco mít každý svoje.Při zabíjačce sem jel s dvoukolákem si půjčit (troky) a k jinému sousedovi pařáky na vaření masa, večer jsme pak z bráchou lítali po vesnici z výslužkou jitrnic a polívky, dělali to tak všichni takže v době zabíjaček jsme měli pořád čerstvé výrobky.Tohle dnes už nefunguje i když zabíječky pořád probíhají.

Na tu vesničku jezdím do dnes k bráchovi, nic takového jako sousedská soudržnost už vlastně neexistuje každý si radši koupí svoje spotřebiče nic se už nepujčuje, skoro nikdo se s nikým nebaví v hospodě je prázdno lidi pijou doma sami, prý to vyjde levněji.

Připadá mi že je už taková divná doba každý mluví o tom co sehnal levněji ve slevě, no nekupte to když je to tak levný.

Všude je plno letáků s marketu s pseudo slevami a lidi na to slyší, nedávno sem se potkal se sousedkou v obchodě a divila se proč nemá olej a cukr , vajíčka co sou ve slevě v košíku v množství které nechapu dodnes.

Jako jediný ve vchodě mám na schránce upozornění nevhazovat reklamní materiály, vytiskl sem si toho víc a při lepení sem nabídl procházejícímu sousedovi, jestli nechce taky , ohradil se že jak se potom dozví o slevách.

Dodnes sem nepochopil ten divný svět konzumu, do obchodu jdeme s papírkem kde máme napsáno co petřebujeme a to i koupíme, hodně lidí jezdí ve vozíku taky s papírkem ale je to leták onoho obchodu a nakupuji podle něj, je to normální kupovat něco co nepotřebuji jen kvůli tomu že to je ve slevě?

Nedávno sem pomáhal kolegovi vyklízet byt po jeho tchýni víte čeho tam bylo nejvíce, ananasových a jahodových kompotů z kaufu 3 sady hrnců a různých ani nikdy nepoužitých věcí ktere snad ani člověk nepotřebuje ale nekupte je, že.

Takže co mi vadí na dnešní době a chybí mi z té staré předlistopadové.

Lidi a jejich spěch honíme se pořád za něčím, nové auto dovolená u moře šílený konzum pořád se s něčím srovnávat ten má to my budeme mít lepší, naco? žiju pro sebe co mi je po tom jaké ma kdo auto hadry elektroniku.

Všeobecná nasranost koho potkám každý nadává na počasí když svíti slunce je horko když prší taky špatně v zimě moc zima, na politiku všichni všemu rozumíme a hlavně víme jak by to mělo fungovat všichni najednou máme patent na rozum.Jen sme tak nějak si zapoměli zamést před vlastním prahem.

Víte čím zákonite tyhle pesimisty a že jich je, naserete, pozitivním přístupem ,na všem se dá najít něco pěkného, já se třeba raduji z toho že svítí slunce nebo že i třeba prší a s nad i s toho že tu vlastně sem.Zapoměli sme se těšit z maličkostí ničeho si nevážíme vše bereme jako samozřejmost.

Víte co sem dělal za komoušů když někde stálo pár lidí taky sem se hned přidal do fronty a až pak sem se ptal na co to vlastně stojíme, nedělám si prdel, dneska je všeho dost a stejně se ty fronty taky tvoří třeba u pokladen s nasranými lidmi kteří pořád někam spěchají.

Jen sem vyjádřil svoje pocity a zavzpomínal což si myslím byl vlastně původní záměr tohoto threadu, nikomu se nesnažím vnutit svůj názor jen sem se chtěl vyjádřit k tématu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:17
avatar

ekr,

fandím Vám..

"já se třeba raduji z toho že svítí slunce nebo že i třeba prší a s nad i s toho že tu vlastně sem.Zapoměli sme se těšit z maličkostí ničeho si nevážíme vše bereme jako samozřejmost."

Taky to tak cítím.

Jen s tou zabíjačkou, určitě jich je méně, páč pro mnohé je pohodlnější koupit maso hotové. Sousedská soudržnost je stále, pokud jsou sousedi OK. To že si nepůjšují tolika věcí, klidně může být i tím, že si je koupí levně pro sebe a nemusí si nic půjčovat.

Přeji Vám, (i mě) aby nám ten optimismus dlouho vydržel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 10:40

Souhlasím,sohlasím,souhlasím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:28
avatar

Místo planých řečí jen popíši , to co jsem viděl a vidím kolem sebe. Celý život bydlím v jedné vesnici a jsem v důchodu. Za socialismu v každém baráku se chovalo prase, koza, králíci,slepice, mnohdy kačeny, husy a kde to šlo i kráva. Všude zeleninové zahrádky, kde se pěstovalo všechno možné, ovocné stromy také , samozřejmě. Sami jsme nebyli výjimka. Každý den odpoledne mi kolem baráku projížděly různé traktůrky domácí výroby, aby lidé obstarali krmení pro své zvířectvo.To vše až do roku 1989. To co je dnes se dá popsat takto.

Doma lidé mají max.tak ještě slepice.Chovat nějaké prase atd? K smíchu! Kdo by kolem toho chodil! Zeleninová zahrádka někde v rohu zahrady.Jen tak pro zábavu. Vše ostatní jen okrasné , tak aby to nedalo mnoho práce.Vesnicí projíždí jen každou chvíli osobní auta. Je zde vlaková zastávka a zajíždí i autobus ,ale autem do práce je to přece pohodlnější. Vyrojilo se zato množství cyklistů. Času je dost, takže se jede na novou cyklostezku, případně do města na koupák. Tož, asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:51
avatar

Tady jste sám potvrdil že ta dnešní doba je lepší.Proč? Za své vydělané peníze si to vše mohu koupit a nemusím ve svém volnu dřít na poli,louce,zahradě abych měl potravu pro svůj domáci dobytek následně pro sebe..Mohu si užívat života.a mám ho takový jaký si ho sám udělám. Ono kdyby se tak špatně dnes žilo tak určitě by lidé si přilepšovali domácím chovem zvířectva.nebo zeleninou.za kolik a s jakou námahou vypěstujete i kg jakékoliv zeleniny a zakolik koupíte?. O chemii nemluvte protože když nebudete ji používat tak nic nevypěstujete.Kdyby lidé neměli na auto a na benzín tak určitě by jezdili autobusem.A i ti černí co za komunistu museli pracovat dnes si leží doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.10.15 22:56

Řekl bych že ano, bylo všelidové vlastnictví, tak jsme si brali, co nám patřilo a z hrnečku neubývalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 23:30

Nedá mi to ,abych k tomu také něco neřekl.Prožil jsem 68 rok-bylo mi 18.Neměl jsem je za to rád.Mého otce málem zavřeli jako kulaka ,jisté problémy jsem měl i já.Převratu v 89 jsem fandil ,ale. Když porovnám , měli jsme dvě děti na dovolenou za pár korun jsme se dostali každý rok-tuzemskou-děti chodili do různých kroužků zadarmo nebo proti dnešku za pakatel ,s jejich studiem také žádné problémy nebyly , potraviny za náš plat bohatě stačili na spokojený život.

Po převratu v podniku zůstali prakticky ti samí lidé jenom s většími přijmy a větší možností rozhodování o bytí a nebytí jedince.Kolikrát jsem slyšel , když už nám nedávali ani peníze za přesčasy ,můžete jít za branou je lidí dost.

Rozepisovat se nemohu , to by bylo na knihu , ale chválit tuhle dobu nemohu ,chválí si většinou ti , kterým se bohatství jen hrne , ale bohužel mezi nimi znám mnoho neodborníků ,lidí za které musí dělat jiní ,oni měli jenom dostatek peněz na to aby mohli vládnout. Cítím s toho všeho hořkost ,prodaný stát ,pracující lidi v něm jako ovce bez větších nadějí na budoucnost

I přesto přeji všem dobrým lidem všechno dobré a dožití poikud možno bez stresů z nabobů. Mečík.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 10:49

Zase mi nezbývá,než souhlasit,V mém oboru,prožila jsem dobu před i po a z těch nejkovanějších straníků se stali největší podnikatelé,obzvlášť v Praze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 08:35

Pokud někdo daroval svou fabriku soudruhu řediteli či náměstku a myslel si, že se díky tomu bude mít lépe on a ne ten soudruh, pak si může stěžovat leda tak na sebe ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 12:26

A někdo se tenkrát ptal ,jestli fabrika bude socialisticko -kapitalistická? Převzali ji ti ,kteří měli dostatek peněz -od dříve-a dostatek známostí -ze dříve-.Už 27.listopadu se šlo do generální stávky za lepší kapitalistické zítřky pod dosavadním socialistickým vedením.A lide cinkej , my ti potom ukážeme , kdo tu byl a je pánem. Mečík.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janagrabiec
Datum: 09.10.15 14:19
To lze zjistit z knížek od Michala Petrova Retro ČS Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu; Retro ČS Jak se žilí (a nežilo) za reálného socialismu a z filmu Probudím se včera. Já bych tu dobu na 72 hodin chtěla zažít. Mám sbírku bankovek na které jsem pyšná.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 15:57
avatar

V roce 1988

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ekr®
Datum: 09.10.15 17:47
avatar

Ježiš to je super na zápotockém sem strávil skoro rok na praxi, díky za připomenutí, nikdy nezapomenu na horníky na zastávce autobusu po vyfárání byla kosa jak cyp a ti machři (já sem horník kdo je víc) rozepnuté bundy jen se z nich kouřilo já zabalený až po uši a oni si dělali bago s taras bulby, pamatuje to ještě někdo, uprostřed balíčku se udělala díra tabák se zapálil a pak se do něj foukalo ten tabák pak zvlhnul a dal se žvýkat, používalo se to na dole proti tomu všudypřítomnému prachu tož sme furt všichni plivali, fuj to byl hnus v puse, taková náhražka kouření, dnes sou na to žvýkačky.

Diky za obrázek a tím i vzpomínku.

Jó a ten byt sem pak taky dostal ale služební a deputát se prodal pač co s ním na kvartýru že.Svačinky zdarma polívky a nezapomenutelná kalinka, ještě teď cítím tu chuť na jazyku brrr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 03:37

TOTHGYOMBER: zadavateli otázky, jako vždy, hodně přispěvovatelů se opět uchýlilo ke vzájemným, mnohdy nesmyslným debatám, které nebyly k věci. Ale tak už to tady chodí. Snad ti pomůže trocha studia historie, zejména na téma:

- komunistický puč v roce 1948 za pomoci 500 agentů KGB bez ohledu na výsledky voleb. Stejně jako u bolševiků .

- okamžitá loupež majetku továrníků, šlechticů, sedláků, církve a zákaz práce drobných živnostníkům.

- měnová reforma, která ožebračila všechny, co byli přece jenom a podezřele bohatší.

- schopné podnikatele a inženýry poslali do dolů, začali to řídit amatéři, hlavně, že byli komunisti a loajální režimu

- dopadlo to tak, že jsme klesli na úroveň rozvojových zemí - viz Zeman v T-magazínu, ještě před sametovkou.

To vše jsou historická fakta. Nenaslouchej subjektivním kecům a tendenčním názorům.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.10.15 10:34

- volby vyhráli komunisté legálně, volilo je mnoho lidí, mněli hodně příznivců, ve straně bylo tehdy mnoho spisovatelů a lidí aktivně činných protože věřili že vybudují lepší svět, neboť měli v paměti první republiku kdy navzdory dnešní idealizaci byla chudoba a nezaměstnanost, moje babička mi vyprávěla o frontách na chleba který se rozdával jako "podpora" těm nejchudším

-loupež majetku továrníků šlechticů a církvi? ALE ! A kde tito šlechticové a církev získali ten svůj velký majetek? Získali jej z ROBOTY chudých poddaných kteří měli povinnost část týdne odpracovat ZDARMA pro "bohaté". Bydlím na vesnici která dříve patřila klášteru, když se poddaní vzbouřili proti útisku všechny je pozavíraly do vězení v nedalekém městě. Naproti tomu komunisté "uloupený majetek" využili právě pro všechny čímž chtěli sanovat ono po staletí trvající a chudobu plodící ožebračování chudých jichž bylo dříve většina. Mimochodem některé zábory církevního majetku se děly již za rakouska uherska a taktéž za první republiky již církev mnoho z toho původního co dřív měla již nevlastnila. Co se týká továrníků, těch osvícenějších co mysleli na platy svých zaměstnanců byla menšina a i ti sledovali zlepšením podmínek svých zaměstnanců jen zlepšení svých výrobních kvalit ale budiž, jinak bylo "vykořisťování" na denním pořádku mnoho lidí dřelo ve fabrikách od nevidím do nevidím za mizerný plat ostatně jako mnohdy i dnes. Co se týká drobných živnostníků, původně nebylo cílem je "znárodnit".

-měnová reforma, a po revoluci (89) probíhalo tedy vše již správně? Kolik bylo kauz ohledně "legálních rozkrádaček"...

- schopné podnikatele a inženýry poslali do dolů, znal jsem (již jsou většinou po smrti) některé "podnikatele" či spíše živnostníky kteří sice o své podniky přišli ale dále v nich pracovali jako zaměstnanci těch podniků většinou na vedoucích pozicích, a dokonce se dožili navrácení, byli to bezproblémoví lidé kteří rádi a dobře vykonávali svou práci a tak zůstali "na svém" i po znárodnění, neříkám že v dolech nebyli lidé "protiprávně", někteří tam ale byli i proto že nějakým způsobem záměrně "škodili " např. znám vnuka jednoho sedláka co po znárodnění chodil do družstva "řezat gumy" traktorům, chápu jeho rozhořčení nicméně jeho jednání bylo protizákonné, navíc jim bylo přece jen ponecháno něco polí a několik kusů dobytka pro vlastní potřebu, po revoluci jim bylo vráceno vše... koncem osumdesátých let bylo opět povoleno soukromé podnikání takže ještě "za komunistů"

- klesli jsme na úroveň rozvojových zemí, jedna věc je názor Zemana, a druhá je skutečnost jak nás hodnotil před revolucí západ - školství zdravotnictví na velmi dobré úrovni, nezaměstnanost prakticky neexistovala, ekonomika bez výkyvů, zadlužení státu minimální , v podstatě soběstační produkce potravin na velmi dobré úrovni hlavně kvalitativně co se norem týká tak přísné jako u nás ve světě nebyli, na naše zemědělství se jezdili dívat a "přiučovat se " i ze západu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 10:50
avatar

janm -

no, máte to marné - jak říká pan "cukrar" - taky neuvěří ! ... Ale dnes už je to jedno, "čo bolo, to bolo, terazky ... " . Tak zdravím.

doplněno 13.10.15 11:21:

- ostatně si myslím, že sem tuto otázku položí vždycky někdo, kdo si potřebuje zanadávat, nebo se "zaposmívat" minulému režimu a lidem, kteří v něm žít museli, ale přesto mnozí žili i dobře, a ne, že byli všichni pronásledováni , jak se dnes učíme.

Spíše mne napadá, proč se tito lidé potřebují takto prezentovat? - nejsou snad i oni z dnešního posametového vývoje tak trochu zklamáni? - anebo, proč se tedy potřebují v této otázce pořád tak "nípat"? - když navíc nedokážou o této době diskutovat objektivně? Měli by si založit samostatnou otázku třeba typu : "antikomunisti spojte se "! - a tam se s prominutím "onanovat".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fakta
Datum: 13.10.15 12:25

Ano fakta. Pro mne jsou důležitá fakta, že jsem tenkrát měl možnost sníst na osobu více masa než sním dnes. Jeden rozdíl mimo toho, že jsem občas vystál frontu, teď ji vystojím u pokladny, přece jenom byl. Bylo to maso kvalitnější, včetně výrobků z něho. A proč fronta u pokladny. Pokladní nejsou. Za ty peníze a s Pemprs pod sukní se na tu práci žádná nehrne.

Banány mne netíží. Zato jablka. Cena i kvalita. Teda optická kvalita je perfektní. Tím to končí. Kde jsou ty kvalitní jablka z Dolan. Červivé? No a co. To je aspoň záruka, že té chemie moc nebylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 14:43

Jablka z Dolan budou zcela překvapivě v Dolanech. Stačí použít správně auto, mapu, hlasivky, bedýnku/tašku a peníze.

Kdybyste vážně chtěl jablka s minimem chemie, už dávno najdete SISPO a dodavatele na jablka ve svém regionu. Já jezdím do Radíkovic k Mejstříkům, jablka i hrušky úžasný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fakta
Datum: 13.10.15 15:26

Vždyť to říkám zasloužíte si Nobelovu cenu

doplněno 13.10.15 15:56:

A jen tak mimochodem. Naprosto chemicky neošetřená jablka Melodie mi padají ze stromu. Rozdávám zadarmo. Nikdo nechce. Museli by si je natrhat. Systém je naučil vzít auto a zajet do Peny.

doplněno 13.10.15 17:10:

"jentak" docela tě chápu a plně respektuji lidi s duševní úchylkou která je nutí se vyjádřit ke všemu čemu ale vůbec ale vůbec nerozumí. Za prvé není to sad jsou to tři jabloně. Za druhé auto nemám, nikdy neměl a ani nechci, takže pronajmout. Už kdyby byl benzín za 100 Kč. Aspoň by ti co bez auta neudělají ani krok by začali chodit pěšky. Zrovna tak pro mne by mohli zavřít fotbalové a hokejové stadiony. Radši si jdu za sportovat než jak debil tam vyřvávat góóól.

No a pak ty trhy 50 km tam 50 km zpět. Pronájem místa? Fakt si myslíš, že jsem takový blbec jako

A zdali pak víš že ti vyčůraní "farmáři" prodávají to co koupí jinde. Těch opravdu pěstitelů moc není

doplněno 14.10.15 13:46:

Tady je taky příhraničí a přímo Polské prodejny takže vlastně víme co kupujeme. Taky to může být překoupené . Ovšem nabídka jak to sklidím tak to sklidím. V Marketu neprodají křivou mrkev tady brambory tak jak se nakopou. Některé jak hrách jiné jak fotbalový míč. Nevím jak na trzích až v Hradci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 13.10.15 16:14

No vidíte, ti aktivnější ta jablka natrhají a postaví se s nimi ráno na nejbližší farmářský trh. A záleží jen na ceně, jestli tam budou ještě odpoledne, nebo pojedou prázdní v 8hodin domů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 14.10.15 13:33

Odpovím jen na tu poslední větu. Vím o tom možná víc než si myslíš. Jsem na tom trhu na rozdíl od tebe denně. Takže "trochu" přehled mám. Minimálně 50% zeleniny a ovoce je z Polska. Alespoň tady v příhraničí. Něco je z velkoskladů, tedy dovoz bůhvíodkud. A s bídou 20-30% jsou skuteční pěstitelé, nebo prodejci, kteří prodávají od českých pěstitelů. A nedělám si iluze, že by to jinde bylo jiné. Na rozdíl od jiných, mně právě tahla zkušenost, dal možnost rozpoznat pravého pěstitele od překupníka. A záleží JEN a JEN na správci tržiště, co si prodejci dovolí prodávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.15 22:02

Chemie nebyla? To určitě. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 10:56
avatar

Jenom k tomu vnukovi- asi bych udělala to samý, kdyby mojí rodině nějaký idioti sebrali půdu a na tom, co jsme si sami vybudovali, začali hospodařit cizí lidi...jenom když si to představim, tak mám rudo před očima>_<.

"Navíc jim bylo přece jen ponecháno něco polí a několik kusů dobytka pro vlastní potřebu" to snad nee *zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 14:54
avatar

ale anoo.Řikalo se tomu ,,záhumenka"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fakta
Datum: 13.10.15 15:39

"Ktera" kolik jste měli hektarů. Takhle může žvanit jen někdo kdo na tu práci ani nehmátl. Dvacet hektarů není tak málo a rozhodně hospodařit nemíníme. Předci sedření a v okruhu 20 km je jen jeden soukromý zemědělec. S traktorem na náměstí celý den mrzne a prodává po pytlikach brambory. Hospodaří se jinak. Když ne JZD tak pronajmout od ostatních tak 300 hektarů a na práci si najmout lidi. Na svém s pár hektary se nikdo ne uživí.

doplněno 14.10.15 00:13:

Možná Pardubický kulak měl nádeníky. Náš děda na to měl 9 dětí, polovinu sedřel a kdyby mu ta druhá půlka neulitla do světa, tak by ji sevřel taky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 19:37
avatar

Klera, manželovi předci byli zemědělci-kulaci, ano, jim se žilo dobře, velmi dobře, vždyť na ně za almužnu dřeli chůva, služka, 2 děvečky, 2 pacholci, 1 divka (to nevím co dělala) na sezonu brali nádeníky a trvale na pole měli 2 lidi. Děvečky ještě měli to štěstí, že je obšťasˇnoval starý hospodář a mnohdy i mladý pán a když to skončilo těhotenstvím tak je vyplatili, ta naše dostala 2 stelné krávy + 80 000,- to tehdy bylo hodně peněz a mladému pánovi se našla nevěsta s gruntem. Jasně, že do JZD nechtěli, proč taky vždyť oni na těch polích nedřeli. Prapraděda objížděl dostihy a seděl u karet, praprabába byla podle vyprávění zlá ženská a pro korunu by si nechala vrtat koleno, zaměstnancům nedávala ani pořádně jíst a běda když chytila někoho, že se napil při dojení.

Ti co měli málo nebo nic šli rádi do JZD a holt KSČ ¨chudých uměla využít. Ano, naopak moji chudí předci jásali když boháčům brali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 20:18
avatar

Můj děda, kulak, kterému komunisti skoro vše sebrali, mi vyprávěl trošku jinak. Pak se koukal v JZD na svoje koně, jak mu je nerozmný kočí mlátí bičem. I chlap někdy brečí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 19:54
avatar

Ano, dnes ne, ale tenkrát to možné bylo. A pokud se nepletu, porovnáváme dobu minulou se současnou. I nám komunisti sebrali co se dalo. Mohl můj dědeček na polích hospodařit, ale musel odvádět část úrody do JZD. Já sama jsem nosila mléko, smetanu a vajíčka každý týden konzumu. To samé bylo s obilím. Vezli jsme ho vymlátit do JZD a bylo to zváženo a děda dostal pouze to, co mu náleželo. Já byla malá, nevím kolik to bylo. I řepu cukrovku jsme vozili s krávou na voze někam v Kolíně odevzdávat. Byl tam někde cukrovar. Dříve měl děda několik krav, pak už zbyla jenom jedna kráva, ta se asi z toho zbláznila, protože se plašila. Děda to pomalu pouštěl, neuživil to a také nemohl všechno sám zvládnout. Tu krávu nakonec prodal a koupil za ni televizi. Musel chodit do zaměstnání. Byl zaměstnán v Koramu jako hlídač. Neměl velký statek, ale docela pěkné hospodářství. Všechno to šlo, nechci to napsat na plnou hubu, kam... A já si ještě pamatuji, jak na mne pokřikovali děti, že jsem ze "chcankařství". Asi proto, že se na pole vyvážela močůvka a hnůj. To zase závistiví lidé, co hospodářství neměli. Ono se zase tak moc nezměnilo. Lidi zůstali ve své podstatě naprosto stejní. Dnes závidí jiné věci...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.10.15 20:06

No asi jak kde, vím že otec otce měl pole, 2 krávy na J Moravě, od matky matka též, v JZD nebyli, jako malý jsem na poli o prázdninách pomáhal. Mlátička pochodovala po vesnici, znám i mláceni cepy. Od ženy otec též byl soukromník a vím, že jich bylo více. Prostě odolali, i techniku si uměli sehnat až jsem se divil.
Za komuny jsem koupil 3,5 ha polí a zahradu 4000 m2, les.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 21:12

Dobrý blábol. To je nějaká soutěž?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 21:24
avatar

Pane ra252, na koho je reakce?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 10:54

Vždyť mezi Bráníkem a Chuchlí stojí památníček té doby,most inteligence

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 21:25
avatar

Za komunistů i nyní aktivní a pracovití lidé nemají problém. Nyní se mají mnohem líp tím, že pokud můžou a chtějí uplatní mnohem víc své schopnosti. Na doby reálného socialismu si ani nevzpomenou. Ovšem, všelijací lemplové mají na co s vděkem vzpomínat. Samozřejmě pohodlí, jistoty, bezstarostný život vylepšený ještě bonusem , vstoupením do KSĆ. To dnes už není. A tak se slzou v oku na tyto , pro ně zlaté časy, vzpomínají na diskusních fo’rech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 21:32
avatar

Moravane, pamatuje na svém pracoviši člověka, o kterém se říkalo:

"kdyby zůstal doma, firma by na tom vydělala?"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.10.15 21:45

Bať, asi tak. Nepochopili ti starší, bohužel i mladší, že si mohou dnes vydělat neomezeně, komunismus je v nich zažraný. Jsou lidi schopní a neschopní, pohodlní. A nezávisí to na režimu. I za komuny si uměli vydělat. Baráky stavěly převážně firmy? Kradlo se kde se dalo, tedy rozkrádalo socialistické vlastnictví, ač všech. Proč lidi vzpomínají, ale na komunisty nadávají? Proč je volili? Proč se nestarají co je dnes, zítra, co se včerejškem?
Uvádí se, že většina lidí je neschopných se o sebe postarat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fakta
Datum: 14.10.15 00:25

Kam se posunul smysl lidského života, že si může vydělat neomezeně. Copak jsme maloměšťáci. Práce slouží k uspokojení životních potřeb a taky k seberealizaci.

A doufám, že bývalý ministr skončí tam kde má a snad bublina zase nesplaskne.

http://www.obrazkovysvet.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=1664

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 00:18

K čemu je aktivita a pracovitost ,když-uvedu příklad-soused na vsi po převratu chtěl vše zpět Dostal svá pole .Dneska jdeme spát on vyváží hnůj ,my máme ještě dlouho noc u něj už dávno vrčí dojení.Je kost a kůže ,kdyby se toho mohl zbavit a hrdost mu to dovolila , rád to udělá.

doplněno 14.10.15 00:31:

O druhém makáčovi dnešní doby jsem se zmínil už v minulém přízpěvku Jak se na tenhle podvod doby mají dívat ty poctivé a pracovité včeličky?

doplněno 14.10.15 00:36:

Z 12. 10. 2015

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.15 21:58

Plácáte hlouposti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 10:57

Milý moravane,komu není shůry dáno,v apatyce nokoupí,viď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 02:11
avatar

Bylo za komunistů líp? Srovnat ceny můžete na http://www.zakomunistu.cz/ Ovšem hlavní problém tohoto webu je to,že opomíjí jednu velice zásadní otázku a to je cena bytu.Pokud vezmeme,že za komunismu stál byt 4+1 (zrovna takový byt jsme za komunismu získali) 35.000 kčs což je podle tohoto webu 10 platů zadníka za komunismu a teď tento byt stojí 2.500.000 kč což je cca. 104 platů zedníka(opět podle webu) tak se nám rázem tabulky mění.Za komunistů byla pro rodiny bezúročná půjčka,takže za 35.000 kčs co jste si půjčili jste splatili zase jen 35.000 kčs.Když si zedník dnes vezme hypotéku na byt 2.500.000 zaplatí nejméně 3.500.000,což je 145 platů.Tím,že měsíčně splácí skoro 10.000 není tedy jeho průměrný plat 24.000 kč,ale 14.000.S tím však tato "kalkulačka" nepočítá.Prosím o Vaše názory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 05:38

Ovšem 21000 Kč je pro mnoho lidí utopie. Když si vezmeme 12-14000 Kč v zonách ,u soukromníků atd. jsme někde úplně jinde.

S toho se potom těžko splácí dluhy ,zvlášt když jsou doma děti školou povinné ,nekupte jim počítač a budou ve třídě méněcenní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 07:25
avatar

smells,

nemůže být v tabulce vše. To by byl tak dlouhý seznam...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 14.10.15 07:38

milancukrar:

samozřejmě že ne, ale zrovna položka za příbytek je docela důležitá, ne? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 14.10.15 10:02

Seznam by se razantně zkrátil, byl by korektnější a objektivněji vypovídající skutečnost, kdyby v něm byly samostatně uvedeny položky, které jsou k životu-existenci, nezbytně nutné a zvlášť položky nad tento rámec a kdo k nim má přístup, po uspokojení základních existenčních potřeb. To by spravedlivěji porovnávalo minulost z dneškem. Nevím z jakých důvodů nejsou v seznamu uváděny ceny bydlení ,zdrav péče, školství, bankovnictví a mnoho dalších. Snad ne záměrně?

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 11:12

Někdy si připadám jak v mateřské školce. Na té stránce je jasně uvedeno, proč tam některé údaje schází. Pokud máte k dispozici relevantní údaje, nevidím žádný problém se s autorem toho webu domluvit na jejich implementaci. Ale ono by to dalo práci co? To už je jednodušší frflat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 14.10.15 11:19

kovis:

nikdo nefrflá, jen jde o to že tabulka bez tak zásadních údajů je malinko k ničemu a přesto jsou jedinci co s oblibou na ní dávají odkaz *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 11:24
avatar

miro, když uděláte vy, nebo někdo jiný tabulku, najde se jiný, který sdělí, že tam chybí to a to? Jistě že ano. Ale klidně může někado najít jiné srovnání, takto přehledné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 14.10.15 14:03

P-"milane" právě to, abychom mohli objektivně srovnávat (pokud možno všichni stejně a spravedlivě) musíme nejprve srovnávat, jaký příjem musí mít člověk, aby uspokojil své nezbytné potřeby - ty jsou u každého člověka prakticky stejné. Musíme zavést pojem nezbytné životní potřeby. Tedy jednotku, kterou lze měřit a srovnávat. Je to stejné jako v technické praxi. Tato jednotka obsahuje: Obživu , střechu nad hlavou, lékařskou péči, základní vzdělání, nezbytnou kulturu, odpočinek k regeneraci sil nakonec i náležitě honorovanou práce-zaměstnání ( jako zdroj příjmů) a jistě by se toho našlo více. Posuzování podle toho, že každý má jiné nároky je zavádějící, matoucí a pokus o umlčení většiny ve společnosti. I já si dovedu přisoudit vyšší nároky, ale mám na to?. Tyto vyšší nároky musím zabezpečit z té části příjmu, která je nad úrovní průměrného příjmu. Bez automobilu, chaty-chalupy, nezřízeného životního stylu, kavárenského života, alkoholu, kouření předražených sportovních a kulturních akcí a aktivit, zahraniční dovolené a mnoho dalších nabízených vymožeností se člověk obejde - nazahyne.To jen zvyšuje životní úroveň, ale jen těch, kteří si to mohou dovolit – jejichž příjmy, mnohonásobně převyšují průměrný příjem. V neobjektivních názorech vidím rozpory v předcházejících diskuzních příspěvcích.Jsou mnohdy vyřčeny s nenávistí, zaujatě, s předsudky a podle toho jak doba žádá. Hezký den -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 07:38
avatar

Výslovně to tam uvádí: "Některé položky v přehledu ještě chybí – především ceny domů a nájmů, pro které se mi dosud nepodařilo nalézt kvalitní zdroj statistických dat." A myslím, že statistická data ani nenajde. Někdo koupil byt za 35 000, někdo prý postavil dům z 13 stovek platu, někdo dostal byt zadarmo, někdo holt byl 20 roků v pořadníku. Jak se dá tohle srovnávat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 14.10.15 11:37
avatar

Dobrý den, už jen takovou drobnou a nemoralizující poznámku. Jedno se té minulé době upřít nedá.

A sice to, že naučila většinu lidí uvažovat pouze materiálně a potlačila v nich jiné hodnoty. Takže, i z těch odpovědí zde je zřejmé, že posuzování minulé doby chápe většina jen přes svou peněženku a majetek. Jestli ta doba minulá byla totalitní a potlačovala svobodu člověka, tak to zase moc lidem asi ani nevadí - ale, hrnec byl (dle nich) jistější, plnější a voňavější než je dnes. Takže, ta ztráta jistot byla nyní nahrazena svobodou rozhodování, myšlení a odpovědností za svou osobu. Demokracie je pro mnohé horší než totalita, protože najednou mají volbu svého života a nejsou jasně dané mantinely, které byly dříve. Kdo se naučil v socialismu žít v mantinelech, tak neměl problém, ale kdo je překročil, tak to nějak pocítil (nebo jeho rodina). Jinak, nehodlám prudit - jen si tak uvažuji. Zdravím!

doplněno 14.10.15 12:03:

bmbx - ano, ale ten počátek takového smýšlení je v té době minulé (u starší generace). Mladí se mohou rozhodnout, zda si vezmou příklad od starší generace nebo si půjdou jinou cestou a budou uznávat i jiné hodnoty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 14.10.15 11:49

ben:

jestli nějaká doba naučila / učí uznávat jen materiální hodnoty a vše brát jen přes peněženku, tak je to právě ta současná. Vše se měří jen na hodnotu peněz - štěstí, úspěch, zdraví atd...

Takže nezlob se na mě, ale to se ti moc nepovedlo :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksileaks
Datum: 30.10.15 11:04

Ano,to se mu opravdu nepovedlo an trochu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 12:08
avatar

bene -

taky nehodlám prudit, ani náhodou, navíc jste to vystihl docela správně - ale i já se zeptám - k čemu je mi svoboda myšlení, slova, rozhodování, atd. - když se nacházím zrovna s několika igelitkami pod mostem - zvláště, když už začíná přituhovat?

A třeba za to ani nemohu, třeba jsem se snažil - ale měl jsem smůlu v podnikání, nebo mne vyhodila po rozvodu manželka, nebo mne vyhodili z práce, protože už je mi 50 let, atd. ... a co teprve, kdybych žila někde ve středověku ! - proti tomu jsou socialismus i současná "demokracie" zlatý věk - a přece ani na ten středověk by nedali lidé, kteří se měli dobře - dopustit.

Nikdy se nemají všichni stejně, už proto, že každý chce něco jiného a srovnávat se žádná doba nedá, leda až z historického hlediska - taky si jen tak uvažuju... tak zdravím .

doplněno 14.10.15 12:19:

- ještě bych se zeptala - jaké hodnoty máte u těch mladých na mysli?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.10.15 12:21
avatar

Tak mně přijde, že kdo si na dnešní dobu nenaříká a je spokojen, tak musí být překřičen, přeargumentován, a přepravdován.

Připomíná mi to slova Květy Fialové, když říká: "Dobra je víc, ale dobro je potichu, zlo je hlasité".

doplněno 14.10.15 12:49:

citát

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 14.10.15 14:55

Tak mně přijde, že kdo si na dnešní dobu nenaříká a je spokojen, tak musí být překřičen, přeargumentován, a přepravdován
pt - stručně, jasně, pravdivě. Nejde zde hodnotit, tak alespoň takto

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.10.15 15:07
avatar

"uska", děkuji, už jsem si myslel, že jsem snad úplně sama...*pusa*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 15:17
avatar

paní Kolegyně,

beze slov, jen *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 15:25

ale no tak, Milane, Uško, Pt... Za komunistů se nadávalo na komunisty a na všechno, teď se nadává na ---- a na všechno. Až tu budou tatrmani, tak se zase bude nadávat na ně. ;). Prostě jsme národ nadávající a tak je to třeba brát.

Já třeba teď koukám z okna a raduji se z deště. Většina lidí nadává. Proč? Změní tím nadáváním něco? Ne ! Takže co z toho plyne? Nenadávat kvůli prkotině jako je politika nebo počasí. Oboje je pomíjivé. Dnes tak a zítra jinak *smich*

P.S. Za mě - samozřejmě. že je dnes lépe než včera :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.10.15 15:38
avatar

Díky "sebod", máš svatou pravdu. A jdu na vzduch s pejskem, užít si přírodu, tak papapa. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 15:19
avatar

uska, pt-

Vy a Vaše rodina, jakož i jiní zde na této diskuzi jste se měli špatně, byli jste pronásledování atd.. - je mi to sice líto - ale já jsem se měla dobře a dejme tomu, že bych se měla nyní - teoreticky - hůře, tak mi řekněte jediný důvod, proč bych si tuto dobu měla pochvalovat?!

- stejně tak mohu říct, že dnes jsou překřikováni a přeargumentováváni a přeposmíváváni i ti, kteří byli za minulého režimu spokojeni - a věřte, že to nebyli vždy prominenti a funkcionáři, ale i obyčejní lidé. Mně osobně je to jedno, já se mám stejně jako tehdy - ale vadí mi to "posmívání" ! - proto se do těchto diskuzí vždy zamíchám - nezastávám se nikoho .

K té K.Fialové - nebyla ona budhistka? - nic proti ní, ale vždy mne štvalo, jak "miluje" svoje utrpení, nebo jak to říkala - a mám dojem, že všichni její kolegové nebyli o její "dobrotě" tak přesvědčeni. Tak zdravím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 14.10.15 12:29
avatar

Dobrý den, o těch jiných hodnotách zde nebudu psát - byl bych za snílka a dočkal bych se posměchu. Již to zde snad někdo zmínil, že dříve se stála fronta na maso a dnes se stojí na Ú.P. Možná, když někdo stál tu frontu na maso, tak snil o lepší budoucnosti a ten, kdo dnes stojí na Ú.P. by si šel raději stoupnout do fronty na maso. Ale, je fakt, že s plným břichem se demokracie dělá lépe - i tak se najdou lidé, kteří dají přednost demokracii před plným břichem. Zdravím!

P.S. pro "culdabulda1".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 14.10.15 13:10

Zdravím vespolek

Socialismus a kapitalismus jsou DVA systémy a každý z nich vychází Z JINÉHO ZPŮSOBU MYŠLENÍ z jiného základního "axiomu."

A to je důvod, proč pravice nepochopí levici, hodnotí ji totiž dle "svých kriterií","svým způsobem myšlení" které ale "není schopno pochopit" protože je právě že "jiné".

Ten základní axiom všech pravicových systémů je " soustředění se na osobní prospěch" "zisk" , jenž je také "konečným cílem" může být buď zůžený "na vlastní osobu" nebo rozšířený na rodinu blízké apod.,("svou firmu") tento pohled vychází z omezeného partikulárního pohledu na svět, problémem je, že svět je vzájemně propojený "komplexní" a tudíž sleduje-li nějaká "část" své omezené "dobro" dopouští se toho téměř vždy na úkor "celku", co se děje s planetou pod váhou nezměrného konzumu a produkce "tuny odpadů" je každému známé, pravicový přístup se dá přirovnat k rakovinnému bujení které taktéž "ROSTE BEZ OHLEDU NA CELEK" který ale posléze přivede k "záhubě" proto je také rakovina nejrozšířenější nemocí 21 století je to " nemoc myšlení" respektive "nemocné myšlení" (viz. dr. Hnízdil, m. Kozák apod.) a to celé společnosti a dnes již téměř celého světa. (dál, rychleji, víc, neustále zvyšovat, neustále přijímat neustále "růst" neustále "bujet" bez ohledu na to koho nebo co tím ničí a zničí)

doplněno 14.10.15 13:32:

Všimněte si také, že při srovnávání těchto dvou systémů měl západ "navrch" svým "růstem, vývojem, svým "bujením" už se ale neuvádělo, kolik lidí tento "rakovinný růst" vysál a zničil, na kolika nezaměstnaných bezdomovců a sedřených chudáků jež byli "vysáti" stál a i u nás stojí, porovnáme-li ale tyto dva systémy jako "úplné celky" s "množinou všech lidí" co žijí na daném území pak kapitalismus jednoznačně "prohrál" protože není schopen zajistit aby se všichni mohli uživit a žít na slušné úrovni a nikdy to umět nebude vychází totiž z "omezeného myšlení" a produkuje "omezenou lidskou společnost"

Jak se k tomuto problému kapitalismus postavil? Docela jednoduše prohlásil že si za svou situaci může "každý sám" což ale není úplná pravda protože jednotlivec "negeneruje celé prostředí v němž žije tudíž nemá na vše vliv i kdyby chtěl",navíc každý je determinován svou genetickou výbavou kterou nepřekročí, čili jde pouze o "přenesení chybného systému" na "jednotlivce", kapitalistické společnosti jsou si ale moc dobře vědomi, že ta základní "chyba" není chyba jedince a pro uspokojení svého "svědomí" tedy "dělá charitu" pro chudáky, které z lidí nadělali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.10.15 14:27
avatar

Co Vy zde popisujete je extrém. Prosím Vás žila jste za svůj život někde jinde než tady doma? Žila jste několik desítek let ve vyspělé zemi? Ne, nežila, jinak byste nepsala ty nesmysly, které podáváte za jedinou pravdu. Co já mohu porovnat, Německo, Belgii a USA, jelikož tam žili, nebo žijí moji příbuzní. Tam, kde jsem opravdu pobývala často je Belgie a to se nedá srovnávat ani ve zdravotnictví, přestože jsou u nás lékaři na úrovni, vstřícní, tak nemají ty podmínky ani platy, co tam. Ani v sociálním systému, ani v zaměstnanosti. Mezi životem tam a tady je markantní rozdíl, je tam pořádek, nekrade se tam, ne v té míře, co zde. Tam necháte odemčené auto a jdete nakoupit (Nemluvím o Bruselu a podobně velkých městech, kde je hodně cizích lidí, tam bych si auto také zamkla). Jak zde byla jedna otázka, jestli se doma lidé bojí, tak jsou příspěvky, kde se lidé bojí u nás i na vesnici. Tam můžete pracovat na zkrácené uvázky, což je výhodné pro matky a ženy, ale mohou na zkrácený úvazek pracovat i svobodné, to je na 20 hodin týdně a zaplatíte nájem, máte na auto i na živobytí a jiné služby. Prostě nepište zde lži. Nepíšu podrobnosti, ale zmíním tu přetřepavané téma, že k sobě lidé měli blíž, ale proboha, to záleží na lidech, to není o režimu. Ani bezdomovce jsem tam neviděla. V Belgii je taková vstřícnost mezi sousedy, známými a rodinou, že jsem jen koukala. Je těžké vysvětlit slepému, jak vypadají barvy.

doplněno 14.10.15 14:58:

Ti, co nejvíce mluví o solidárnosti, či o rovnosti mezi lidmi, že měli všichni stejně, že to bylo dobře, tak ti jsou nejvíce nevraživí proti uprchlíkům z války. Tak kde to je, aby se měli všichni stejně a měli uspokojení základních potřeb? Ne, ne všichni, jen někteří, co si notují a ti, co stojí mimo notování, těm už nic, co? Vždyť je to takový rozpor, že tluče do očí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 14.10.15 14:50

-pt

Nepište sem lži? Belgie možná, evropa je opravdu malinko jinde je daleko sociálnější, ovšem usa? Víte že zadluženost kvůli zdravotní péči v usa je na předních místech?, že hodně lidí co vážně onemocní většinou zastaví svou nemovitost, anebo jedou do kanady nebo evropy protože doma by se nedoplatili? Viděla jste ten dokument o zdravotnictví v usa, kdy jakmile dojdou peníze z pojištění ošetří to nejnutnější a "vykopnou vás na ulici"? (škoda že nemám odkaz dávali i v TV) A víte kde byli ti lidé v dokumentu nakonec ošetřeni na špičkové úrovni? V Havaně. Jsou země kde je to "lepší" nebo "horší" ale i takové země jako je Španělsko kde se jezdilo za prací se dostalo do problémů a Evropa obecně je na tom se zaměstnaností nedobře, ZKRÁTKA NEUMÍ VYTVOŘIT TAKOVÉ PODMÍNKY aby mohli pracovat alespoň ti co chtějí NEUMÍ to jsou fakta žádné lži, anebo má některý kapitalistický stát plnou zaměstnanost? Pak o jaké lži to mluvíte?

doplněno 14.10.15 15:04:

Navíc jde o porovnání systémů obecně, navzdory tomu, že se někde žije daleko lépe než u nás nebo i v jiných zemích to nemění nic na tom, že kapitalistický systém je značně omezený , sociální oblast začal západ masivně budovat až jako reakci na východní blok, nejde o "původní prvek kapitalismu" ten ve své "sirové podobě" žádné sociální ohledy "nezná"..., takže v případě některých zemí se dá mluvit spíše o "hybridním nebo zhybridizovaném kapitalismu" , existovali existují i "humánní kapitalisté" ovšem většina jich za svým jednáním očekávala opět vyšší "zisk" jak praví i náš sociolog Kelner, jsou aspekty nevyjádřitelné v penězích které ovšem pokud se na ně dbá přináší ve výsledku celé společnosti zisk...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.10.15 15:04
avatar

Vy žijete v USA, nebo jste tam léta žila, to píšete z vlastní zkušenosti? Vás neošetřili, jako občana USA? Nebo to máte odjinud. Prosím Vás, všechny státy jsou nějakým způsobem zadlužené. Mně by hlavně zajímaly Vaše osobní zkušenosti a ne výmysly. Jestliže neumíte mít objektivní pohled na věc, tak svůj netvrďte, jako jedinou pravdu. Já vím, že to tady má do demokracie daleko, ale je to všechno v lidech a o lidech. Vy mně nechápete, překrucujete. Budu ráda, když na mně nebudete reagovat a notujte si s těmi, co to vidí jen s klapkami na očích. Ono každá mince má dvě strany.

doplněno 14.10.15 15:12:

..."existovali existují i "humánní kapitalisté"

Všude jsou volby, všude jsou různé politické strany, co si kde lidé zvolí, to mají..., ale mají volbu, což tu nebylo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 14.10.15 15:14

pt-

Vidíte ale pokud na Vás nemám reagovat pak je to od vás značně nedemokratické nemyslíte? :)

Mimochodem "osobní zkušenosti" jsou vždy "subjektivní" nikoliv objektivní, ať jste byla kdekoliv, to už je objektivnější ten "dokument"...

Netvrdím, že co tady napíši je absolutní pravda nikdy jsem to netvrdil ovšem mám také právo vyjádřit svůj názor ne? Srovnával jsem "systém se systémem" takže to není možné brát jako "dogma" na kteroukoliv zem, přesto ale ty základní "prvky" kapitalismu v těch zemích jsou, je-li zem více sociálnější pak je totiž otázka zda je možné mluvit o "čistě kapitalistické zemi" nebo spíše socialistické zemi s "tržními prvky" ono je to složitější ale pravdou zůstává že kapitalismus ve své základní čisté formě není a nebyl dobrým systémem nedokáže se postarat tak jako stát socialistický a rovněž není levice jen "marxistická" a rovněž není socialismus a socialismus...

doplněno 14.10.15 15:18:

Ale souhlasím s tím, že lidé mají co si zvolí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.10.15 15:18
avatar

No, to snad nemyslíte vážně? Osobní zkušenost je lež? A co lidé, kteří prošli koncentrákem, co ty jejich zkušenosti, to je lež? Podle Vás je to co? Prosím Vás už dost, Vy nevíte, co říkáte. Ale pokud mně chcete překřičet, a přeargumentovat a přepravdovat, tak si poslužte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 14.10.15 16:08

Pro -pt

Rozhodně nikoho nechci překřičet, ale vidím že si "nerozumíme" :)

Neřekl jsem že osobní zkušenost je lež, psal jsem to ve smyslu, že Vy máte třeba dobré zkušenosti s nějakým státem (jedno jakým) na základě pobytu nebo části života v něm, protože se vám daří máte práci apod. to je v pořádku ale tím "dokumentem nebo určitou statistikou" je to objektivnější z hlediska "většího záběru" a nejen vaší nebo mojí zkušenosti ve smyslu že jste třebas nepoznala v tom státě to či ono protože jste třeba neměla finanční nebo závažné zdravotní problémy.

Další rovina je ta, že i když zažiju koncentrační tábor a mám "hrozné zkušenosti" přesto to každý bude interpretovat trochu jinak na základě "svého subjektivního přístupu k věci" tzn. někdo to uvidí úplně černě, někdo spíše šedě, no každopádně jde o "příšernou věc" to ví každý no tak asi tak s tím "subjektivním"

Čili subjektivní nerovná se lživé, jde ale vždy o "kamínky mozaiky" o tom je vlastně i velká část této diskuze, nedělám si nárok na neomylnost snad se mi to podařilo trochu vysvětlit jak jsem to myslel, rovněž i když s Vámi nebo jinými v něčem nesouhlasím respektuji váš názor jako lidské bytosti a nemám v úmyslu kohokoliv "ponižovat snižovat jeho důstojnost posmívat se či jinak dehonestovat jeho "osobu" :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksilea
Datum: 30.10.15 13:10

Tak to je smutný příspěvek.Já svojí vlast považuji za vyspělou a je mi Vás líto ,že vy ne,pt.A opravdu si nemyslím,že by ta Belgie byla o tolik lepší,než ČR.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 31.10.15 11:39
avatar

Myslet si můžete co chcete, ale nevíte nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aks
Datum: 30.10.15 11:11

Opět slova,která mi mluví z duše,dik

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 14:47
avatar

bene - to máte těžké - oni svým způsobem vyznávali "jiné hodnoty" i Marx, Lenin, Castro ... - a jak to nakonec dopadlo !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 12:57
avatar

Hezký den, všem porovnávat dobu dnešní a minulou je dost těžké. Smutné je to, že dnešní doba je jen o penězích. Bydlím v pohraničí dříve tady bylo JZD, obchod, řeznictví. Dnes je místo polí jen traviny ,JZD skončilo obchod a řeznictví zrušeno. Jak tam někdo píše nebyly banány prodavačka v obchodě podělila tak, aby měli všechny. Práci měl každý, dnes musí lidé dojíždět třeba 30km za prací. Je pravda můžeme jet do zahraničí , kdy chceme, ale s platama , který je tady kolem 15000 Kč je rád, že člověk poplatí co musí. Říkat můžeme co chceme, ale zkuste tady říci soukromníkovi, že se Vám něco nelíbí a v 55letech to teda neryskuji. Byly novomanželské půjčky dnes to nejsou půjčky ,ale zlodějina. Musím dělat jako dříve a i více, ale dovedu se s tím poprat sice nevím jak do 64let vydržím, ale beru to jak je. Jak to, že na důchody bylo? Ale bohužel tohle pozná mladší generace kam to povede. Hlavně se při těchto diskuzích vzájemně nenapadejte, nemá to cenu. Přeji hezký den

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fialka
Datum: 14.10.15 14:09

Upřímně řečeno ve větší míře bylo lépe. Četla jsem příspěvky a ve velké většině s nimi souhlasím. Nedá se však dost dobře srovnávat, je to prostě jiná doba, rozdílné podmínky apod. Rodina neměla žádné spojení s komunisty, podotýkám. Kdo se vypracoval na vyšší post, bylo jen vlastní pílí, odborností a ne leštěním klik. I ve ztížených podmínkách jsme jako děti všichni vystudovaly. Žilo se sice skromněji, rozhodně byly lepší vztahy v rodině a mezi lidmi. Období po 89 vytřídilo skupiny podle peněženek. Kdo má větší peníze /nemyslím zlodějské gaunery/ tomu se žije lépe a nemá výhrady, je spokojen. Cestovat a užívat si může podle chuti, tomu se nová doba zamlouvá.

Ale velká většina našich známých žije běžným, průměrným životem. Moc extra si vyskakovat nemohou a starostí nejen o práci, ale i zajištění rodiny mají nad hlavu.

Naproti tomu, jsou v okolí lidé, kteří plně využívají bývalých známostí a možnosti sociál. dávek a pod. a téměř celý nový systém si užívají jako rentiéři. To je jim zatím 40 r. Zatímco jiní pracují od vidím do nevidím, s běžným finančním hodnocení víceméně jsou jako štvanci této doby. Osobní život je značně omezen.Nemocnost, ztráta zaměstnání event. hypotéka je pro ně strašák. Dovolenou, krátkou využívají v ČR, jednou za X let někde v Chorvatsku, Itálii.

O zlodějích a násilnostech škoda mluvit, snad každého z nás potkalo. Ze všech stran jen slyšíme o podvodech, korupci, aférách, rozkrádání atd. O právu občana a justici je také škoda slov. Necítím se tak bezpečně, klidně jako před lety.

Jsem z celého letitého vývoje celkem zklamaná. Doufala jsem v příznivější osud naší země. Naštěstí má člověk něco v genech a patřičnou dávku optimismu a i ve všedních radostech najde sílu k dalším krokům v životě.

O mladé generaci si po zkušenostech velké iluze také nedělám, jsou tzv. splachovací. Těch "správných" potkávám nějak méně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.15 01:00

Děkoji za tento příspěvek ,myslím,že byl nejrozumnější a přesně vystihoval odpověd na otázku.Bylo toho řečeno dost,rádci se zaměřili na rozpitvání minulé i dnešní doby dokonale , jen jedno se mi pořád nezdá ,to slůvko oni.Za komunistů se jevilo jako by jich bylo osmdesát procent a dnes ti oni vymřeli.Kolik těch oníků vlastně bylo? Cením si těch ,kteří jimy byli a jsou za každého foukání větru .Tak bezohledná doba to zase nebyla, zase záleželo na tom jedinci ,který je dneska úplně stejný ,at je režim jaký chce. Jak se prostě ubožák dostane k moci ,chudáci okolo něj. A tahle doba bude jednou ve školách nazývána druhou dobou temna . Co se dokázalo s naším státem stát za 25 let to nedokázali cizáci za staletí.Co máme dneska našeho ,státního ,co jsme ještě neprodali? Kde je naše národní hrdost? To co jsme sami neprodali o to nás připravili normy evropské unie. Ale už dost už i já pitvám a né každý souhlasí a né každému se to líbí.Jen o jedno bych moc věechny prosil budme ČEŠI ,NAVZDORY VŠEM VĚTRŮM. TO BY ALE NESMĚL HLAVNÍ ROLI HRÁT MAMON.

Díky rádcové ,bylo to zajímavé počteníčko ,vzpomínky se otevřely a s nimi mládí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.15 21:56

" Tak bezohledná doba to zase nebyla, zase záleželo na tom jedinci..." Tomuto říkají psychologové racionalizace,jestli se nepletu.Je to určitý druh popírání. Bylo to tak zlé,že uvědomit si plný dosah by se rovnalo psychickému zhroucení.Proto to: "nebylo to ztak zlé". Věřte mi,bylo to zlé. Další věta: " Co se dokázalo s naším státem stát za 25 let to nedokázali cizáci za staletí." Nastudujte fakta o našich dějinách a zjistíte,že žijeme momentálně ve velice klidné a bohaté době. Vaše stesky nad dobou nejsou nic nového.Stačí zalistovat středověkými kronikami,přečíst některé citáty osobností minulých dob a zjistíte,že nic nového pod sluncem. Lidi je nám nám dobře,ale nevíme o tom. Pokud se někdo trochu zajímá o historii,moc dobře ví,že klidná období střídala bída,války a nepokoje,nebo epidemie. Pálí Vás dobré bydlo? Nikdy to nebude dokonalé,ale mohlo by to být o hodě horší. Je to nutné?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 02:55

Máte plnou pravdu, moje prababička by řekla ,nerouhej se.Samozřejmě by mohlo být hůř. A v tom tkví spokojenost a nespokojenost člověka. Jeden řekne MOHLO BY BÝT HŮŘ a druhý ,MOHLO BY BÝT DALEKO LÍP ,KDYBY. Tohle učili kněží nejchudší lid -děkuj i za to málo co máš.

Věřte i když se tak asi jevím ,nejsem člověk věčně nespokojený ,stačí mi k životu málo. Tohle byla odpověd na konkrétní otázku-na to jaké hodnoty se u nás v republice ztratily ,se nemá obyčejný člověk až tak dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 08:43
avatar

mecik-

tohle je dobrá odpověď - a řekla bych, že celou diskuzi o "socialismu" trefně uzavírá. Nevím, co by se k tomu dalo ještě dodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stezach*
Datum: 21.10.15 18:04

Ano bylo. Pro me ano. Kazdy mel jinou situaci jine podminky. Nase babicky mely dva domy, zahradu, pestovali skoro vse a setrili asi 10 let na dovolenou a pak jeli do Jugoslavie. Lide spolu byli cely zivot (ikdyz nekdy se take rozvedli) Rodina byla rodina. Zadny homesualove nemohli adoptovat deti, zadne drogy tak verejne nikdo nemohl prodavat jako cernosi dnes na Vaclavaku atd...ano, nekdo mluvi o popravach ale zkuste dnes nekde kdekoliv neco rici o emigrantech nebo svuj nazor a nekdo vas dalsi tyden oddela nebo hodi do orliku pokud nekoho politicky ohrozite...(o tom se uz ale nemluvi) co je jine? nic. vzdy se najde nekdo kdo si bude stezovat. Za socialismu se prohlizela posta nebyla svoboda slova. Nyni pro srovnani EU kontroluje veskere baliky a postu pres rentgen a vice nez 80% posty otevre. Co je jine? Nic. snad jen blazen se zavrenyma ocima rekne ze to je nyni lepsi. Mame se trochu lepe po materialni strance, ano mame 150 druhu jogurtu a mame banany a maso ( plne hormonu a sra*cek) Stejne mnoho lidi rozciluje ze mame 500 druhu zbozi ale zadne zdrave poradne veci. Narvane obchodaky, ze potrebujete pul dne pojit vsechno zbozi a uvedomit si co vlastne chcete varit...A navic velmi za vec je, ze se tuna mesicne vyhodi do kontejneru (tuna prosleho jidla). atd atd atd...kazdy ma nazor. Ten kdo mel penize a moc bude soc. chvalit, ten kdo se ma nyni dobre bude chvalit tuto dobu. Tak to bylo a bude. Vzdy a naporad. Vlada predtim vsem vse zabavila a nase vlada zase vsechno vytunelovala a rozprodala. Co je jine? nic. Myslenka vse zabavit a dat vsem aby meli neco byla na jednu stranu dobre myslena, ale vzdy se nejde nekdo kdo toho zneuzije. Jak nekdo napsal o Kubisove naprosto souhlasim. Ji to asi za to stalo, ale nikomu tim nepomohla. Nic se nezmenilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 21.10.15 18:20

Je mi vás docela líto. Lidi jako vy morálně zdevastovali tento stát. Jediné, co stojí za všechny peníze světa je svoboda. protože jste zřejmě jednoduchý jedinec, tak vám byhovuje pravidelná dávka krmiva do koryta a hotovo. Stačí se podívat na socialisyický film, např. Matěji, proč tě holky nechtějí a tak je zkrásně vidět, jací byli socani debilní hovada. To je k vaší osobě asi vše. K projevům jen tolik, že můžete kdekoliv v podstatě říci cokoliv. Za socialismu jste to řekl jednopu a podle závažnosti jste byl přeřazen, popř. s vámi rozvázán pracovní poměr. Několik telefonátů kádrovákům a nesehnal jste v mítě práci. A to už po pár dnech mezery v občance v datumech a už hrozil trestný čin příživnictví.

Z lidí jako vy je mi na blití.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 18:41
avatar

Ano, máte pravdu. Za všechny peníze co jsme měli, jsme nakoupili svobodu. A co s ní teď, když už nejsou peníze tu svobodu využít? Jsme na poradně, tak poraďte co s ní bez peněz? Jak ji využít?


doplněno 21.10.15 19:54:

Slov spousta, ale poradit na otázku neumíte. Tváříte se, že Vám nejde o peníze, ale sám o nich hovoříte, jak jste úspěšný, jak jste prodal to a to. Zřejmě i pro Vás jsou důležité, když jimi poměřujete svou úspěšnost.

Vaše argumenty zde v této diskuzi, jsou jen odposlechnuté kecy z TV. Takových debat tu už bylo mnoho, a jen hodně málo takových jako jste vy, tady umělo přinést konkrétní znalost někoho, kdo na minulý režim konkrétně doplatil. V téhle debatě to byl myslím jen Jethro. Nemám důvod mu nevěřit. Dost málo Vás je, nemyslíte? Zato z vašich vyjádření hovoří neznalost, možná jste mladý, a vše co říkáte, znáte jen ze špatných TV pořadů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 21.10.15 19:36

Já si žádnou svobodu nekupoval. Dostali jsmne ji konečně nějakým počinem a peníze by neměly být pořád jen to hlavní. Byl jsem několkrát bez práce, soudil se se zaměstnavatelem o neoprávněný vyhazov na hodinu. Po roce jsem soud vyhrál a mezi tím vymyslem několik věcí, které jsem nabídl městu a to je koupilo. Je to o tom něco udělat, vymyslet a nečekat, kdo mi co dá. Pro mě je svoboda k nezaplacení. Nemusím se bát, že přijdou ti komunističtí buzíci a nebudou zase říkat" soudruhu, demokracii ano, ale ne bezbřehou.. a další idiotské pindy. Nikdy už nikde na světě to nebude, jak si to pamatujete. Nikde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileaksil
Datum: 30.10.15 11:18

Tak pod tohle se,mecíku,bez výhrad podepisuji!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 18:45
avatar

Každý věří své pravdě:

http://ekonomika.idnes.cz/sro…A151015_202309_ekonomika_map1

http://www.niedermayer.cz/homepage/articles/226

Já říkám, kdo chce brečet, tak si vždy něco najde. Kdo se chce radovat, tak si vždy něco najde.

Je to na každém z nás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 18:51
avatar

To je špatně položená otázka; tyhle dby nelze srovnávat v kategoriích líp – hůř.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 12:47
avatar

- ono nám té "svobody" v dnešní době taky začíná nějak ubývat - koukám, že i ti zloději ve "vládě" se začínají navzájem více kontrolovat ! ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 23.10.15 14:28

pro p. "pepa"

Pokud Vás to nebude obtěžovat, zkuste si přečíst co to znamená když se řekne demokracie a svoboda. Pak pochopíte, že obsah těchto slov je jiný, než chápete a radujete se, že si to hojnou měrou užíváte.

Viz odkazy:

1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Demokracie - Zvláště pozorně prostuduje prvou větu! Jakou měrou se sám a máte možnost se podílíte na způsobu vládnutí a rozhodování?

2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Svoboda - Zvlášť bych zde zdůrazni, jak a čím je svoboda omezována. Svoboda je zkrátka to, že si mohu dělat jen to co není zakázané, ale nesmím tím obtěžovat, nebo omezovat druhé. Svoboda je v tom, že chápu jak se mám chovat a podle toho se také ve společnosti chovám.

Tato forma reakce mně napadla jen z důvodů , abychom významu používaným pojmům také rozuměli a nevykládali a nepoužívali je na nesprávném místě a v nesprávných souvislostech.

Pokud máte jiný výklad a zdůvodníte jej, rád si jej prostuduji.

Hezký den a nastávající víkend přeje -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 15:19
avatar

miro. Vy žijete ve snách a ve vikipediich nebo ve skutečné realitě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 23.10.15 16:34
avatar

Řekl bych, že @miro, na rozdíl od většiny, rozlišuje svobodu a demokracii. Kdekdo se často ohání demokracií, ale přitom myslí jen svobodu vyjadřování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 23.10.15 18:48

Skutečná realita nutně funguje podle nějakých principů, které lidstvo odhalilo a dále upřesňuje. Realita není zmatek, cochcárna, chaos ani dělejme co je nám libo. I realita má nějaké zákonitost (chcete-li směr, sny-představy apod.) Představte si zákonitosti např. v matematice, fyzice. Jak by to vypadalo kdybychom si řekli, že realita je jiná než zákonitost. Např. že je realitou, že voda teče do kopce a nebo, že 5x5 je něco jiného než 25. Dovedete si představit následky. Ve společnosti se uplatňují podobné zákonitosti, které nelze ovlivnit ani v realitě. Stejné je to i v chápání pojmů demokracie,svobody a dalších.

p."hm" ok.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 18:53
avatar

Já souhlasím, i když chápu, že o tom budou mnozí diskutovat. Jen nemohu odolat pokušení upozornit. že například pří počítání morulo 7 platí 5x5 = 4 *cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 23.10.15 19:13

Ano i já jsem schopen pochopit, že to může být i jinak. Ale to jinak, se stane skutečností ( skutečnou realitou), až se to bude všeobecně uplatňovat.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 19:32
avatar

Jinak aby bylo jasno, ta mé poznámka neměla být argumentem proti něčemu ani pro něco, ale spíš zlomyslný žert. S podstatou odpvědi #miro, jak jsem i napsal, souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 23.10.15 19:33

Pro mě demokracie a svoboda znamená, že stát nebude v rámci "Řešení bytové otázky" umisťovat do mého domu nájemníky jen proto, že mám velký dům. Toto třeba byl jeden příklad, jak se žilo za socialismu. Nastěhovali vám do baráku nějakého kreténa a když jste byl znám jako nepodporovatel KSČ, tak to byla rodina Cikánů ! Ještě že jsou ti socani pryč ja i vy si můžete tlachat, co vás napadne, aniž by jste se musel bát, že nějaká svině z STB si vás podá. To je druhý příklad slavné socialistické éry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 24.10.15 09:11

Uvažujete jen o své demokracii a svobodě, a nebo chápete také demokracii a svobodu jiných, případně demokracii a svobodu z pohledu celé společnosti? Co je pro jednoho demokracií a svobodou, nemusí býti totéž pro druhého. Kde hledat rovnováhu - kompromis?.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 25.10.15 09:12

Snad jsem to napsal jasně. A v socialismu žádná svoboda nebo snad demokracie určitě nebyla. Co stále hledat? Vzorem je USA. Funguje sice až příliš ale raději takto, než jak za Husáka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 11:32
avatar

Pepo, v USA je demokracie? Až na tu větu, že USA je vzorem bych snad i souhlasila.

Dohadujeme se tu o něčem co nemá konečné řešení, každý máme své vzpomínky (mnohdy zkreslené, dětskýma očima), každý (každá rodina) má nějaké své zkušenosti s té doby, nesoudíme přece jestli bylo lépe nebo hůř jen podle toho, že byly prázdé obchody (vidíte a já ani toto nepamatuji)..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 11:41
avatar

Liduš - ani já nepamatuju prázdné obchody (leda snad po válce v 50-tých letech) - měli jsme např. i toaletní papír a vložky .. akorát na ně nebyly všude reklamy, to je fakt.


doplněno 26.10.15 20:53:

rostlin -

-abyste se "neopupínkoval" !


doplněno 26.10.15 21:29:

- dokonce si vzpomínám, že jsme za komoušů (70-léta) fasovali v chemičce hajzlpapír, mýdlo a mléko. Přestalo to po r.89.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 20:16

No tak to určitě.To asi máte nějakou ztrátu paměti. To máte asi toho "Němce". *smich* Toale´ták jste měli? Tak to je dobře. *smich* Hlavně jestli to nebyly ty tuhé skládané papírky,kterými si člověk poškrábal pr...el. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 13:01
avatar

A proč jste je fasovali a radši si je nekoupili?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 20:19

Já je pamatuji.Ty obchody.S dněšní nabídkou se to dámo vůbec nedá srovnat.Je to nebe a trakař. Za totáče jsem byl na západě a když jsem se vracel,bylo to jako když se vracím do temné nory.Dodnes si to pamatuji. Píšete tu hlouposti.Ještě tomu mladí uvěří.*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 20:34
avatar

A jsme zase u těch "banánů" copak líp nebo hůř se poměřuje jen podle toho jak je narvaný krám zbožím?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 13:02
avatar

Ale to tvrdím taky. Celá otázka je chybně položena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:37
avatar

rostlin-

- no jak kdo - já jsem byla v Anglii v r. 1967 a znovu v r. 1969 se zastávkou v Paříži a v Bruselu - a vůbec mne nenapadlo, že bych se vracela do nějaké nory - i když jsem byla taky dost nadšená - ale asi jsem se "nepotento" zrovna z obchodů - koukala jsem zřejmě na jiné věci, které tady v Česku stejně mít nikdy nebudeme, jako třeba Monmartre, Eifelovku, Louvre .. atd...

- ale "vymytým mozkům" se to zřejmě nedá vysvětlit. - ještě si vzpomínám, že za totáče ten toaleťák myslím nebyl jen v roličkách, ale i skládaný v balíčku. Dnes jezdím občas do Německa, které máme "za humny" - a musím říct, že rozdíl je zde pořád - v té naší "noře" je i za "kapitalismu" nesrovnatelný nepořádek - hned poznáte, kdy jste přejel hranice !


doplněno 27.10.15 00:28:

rostlin -

musím se sama sobě zasmát - nachytala jsem se na ten toaleťák v balíčku - ale - řekla bych, že o Alzheimerovi to nesvědčí - spíše o zdravých "socialistických zadcích" - dnes je to samý "chcípáček" !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 28.10.15 19:27

V USA je opravdu demokracie. Na druhé straně je to skoro až policejní stát. Mám tam půlku rodiny a vše naprosto v pohodě. Doby za Husáka si pamatuji naprosto přesně. Cokoliv člověk potřeboval, nebylo. Pneumatiky, akumulátor, jízdní kolo, jeden čas brambory, sirupy, vodovodní baterie, kroužky na záclony, toaletní papír, maso jen ve čtvrtek, banány a mandarinky na vánoce. Elektrické vrtačky, slušné oblečení - kromě debilních tesilek. Všeobecně náhradní díly na auto. Vše byl ráj pro vedoucí patřičných prodejen.

Takže nijak super doba. Dnes si můžu dovolit poslat šéfa do prdele a odejít středem.

Tehdy jsem chtěl změnit zaměstnání na lisovně ( hnusná otrocká práce ) a dostal 6+2. 8 měsíců nekonečné dřiny za prd hrušek.

Děkuji ale už nikdy více.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksile
Datum: 30.10.15 11:26

Hele,Pepo,ty jsi v USA žil a žiješ,nebo tam někoho znáš,nebo jak jsi na to vlastně přišel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 13.11.15 09:56

Mám tam švagrovou v Chicagu a ve Fort Myers kamaráda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.10.15 23:50

A k čemu to všecko je, jakásik nostalgie, je to pryč a nebude. Co tak přemýšlet nad zítřkem? Že nevíte o čem?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:57
avatar

Nikdy Vás nenapadlo, že i tyhle diskuze tříbí názory? Že třeba některé poznání, posune dotyčného k nějakému rozhodnutí? A zítřek? Kdo ví co bude. Možná, že už někde odlévají ocel na dělo do nové Aurory. Třeba se zrovna někde narodil nějaký pán s knírkem? A každá takováhle diskuze má šanci, že někdo dojde k potřebnému poznání. Třeba po jejím přečtení čtenář lépe rozpozná knírek od bradky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 28.10.15 13:49
avatar

"nikdo", asi máte kus pravdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.10.15 11:08

Vrací se ten, žije minulostí co neví jak dál a dnešní moci to vyhovuje, odvádí to pozornost a nikdo do nich nevrtá.
Pána s knírkem zastavil kdo, když se dral k moci, komunisty, i po 1968? Co si lidi volí dnes a jaký na vládnutí mají vliv? Kdyby volby vyhráli komunisté, co budou občané dělat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 07:12

Považuji se za liberálního konzervatistu. Celý život jsem "pravičák jako poleno" ale jak jde život, když se teď dívím kolem sebe a za chvilku bude 50 na krku začínám se na tu dobu před 89 dívat trochu jinak.
Otázkou je, zda za to může selektivní paměť kterou všichni máme, nebo "stařecký sentiment", "dostávání rozumu" a nebo něco jiného. Rozhodně se té změně v mém pohledu sám divím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mdj
Datum: 29.10.15 13:13
Moje babička musela jít opravovat hřbitov aby se moje mamka (jeji dcera) dostala do školky .Musela,jelikož odmítla podepsat formulář kde potvrzuje že "schvaluje" komunismus a oni se ji mstili...a tak to bylo se vsim! Fuj !
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 29.10.15 15:40

Proboha v kterým to bylo roce? Nevymýšlíte si, nebo jste to popletla? Tady nikdy komunismus nebyl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 17:25
avatar

To, zda tu komunismus byl nebo nebyl, nemá nic společného s požadavkam, aby ho někdo schvaloval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.10.15 10:57

To byla přihláška do KSČ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 01:25

Když mluvíte o té babíčce ,vzpoměl jsem si co mi také jeden kom.aktivista provedl.Dělal jsem namáhavou práci v partě a když bylo plno práce ,poslal mne před MÁJEM vykopávat travičku z chodníku. Následovala mnou podaná výpověd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drina
Datum: 30.10.15 01:41

Místo abys mu poděkoval, že tě zbavil té namáhavé práce (jaká to asi byla, když v té době prý nikdo nemakal), tak se na něj ještě zlobíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 15:52

Za socialismu mi bylo líp i navzdorory takovýmto pablbům. I dneska se najdou a myslím ,že se nemusí dlouho hledat.A těm ,kterým nestačí normální peníz, potřebují pětinásobek druhého se stejným žaludkem mohu jenom zacitovat babičku mé ženy- BLAZE TOMU ,KDO NIC NEMÁ ,NEMÁ STAROST KAM TO SCHOVÁ ,LEHKO LEHNE ,LEHKO VSTANE ,NIKDO MU NIC NEUKRADNE.


doplněno 30.10.15 15:54:

Také noční můra?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: requiem13*
Datum: 12.11.15 12:45

Mnohé statistiky vychází pouze z průměrných příjmů. V chudších regionech mnoho lidí zdaleka dnes nemá průměrný plat nebo důchod. Těmto se logicky zdá, že dříve bylo lépe a statistikám nevěří.

Nesporné plus tehdejší doby bylo, že lidi jednoduše přišli k zaměstnavateli s tím, že chtějí byt a po čase se dočkali samozřejmě s regulovaným nájmem a strašák dnešní exekuce kvůli nesplácení hypotéky nemuseli řešit. Další plus bylo, že nehrozilo když jste dosáhl 50ti let, nebo jste často marodil, že skončíte na pracáku. Další plus bylo, že když jste se spokojili s cestami a nákupy pouze v socialistických zemích a byl jste na tom platově v průměru a lépe, byla to hračka. Je nutno dodat, že i když jste nebyli členy SSM a KSČ a neprovokovali jste navenek okolí, měli jste klid. Vystačili jste si s jeansami z Tuzexu a s poslouchání Hlasu Ameriky, našli by se ale i jiné menší přednosti. A ti co si sem tam něco ukradli, nebyli na každém rohu snímány kamerou. To je ale všechno.

Dnes v tržním systému?

Jednoznačně vedou prachy. Nejdůležitější je kolik máte prachů (příjmy i úspory). Čím více, tím lépe. Pak je to sranda. Ráno vstanete, sbalíte se, popadnete prkenici s kreditkami a vyrazíte na nákupy, zábavu, výlet. Je libo do Paříže, do New Yorku, chcete se v zimě ohřát u moře v Karibiku nebo v létě zchladit lyžovačkou na ledovci? Chcete hadry od Armaniho, kosmetiku od Diora, auto od BMW, špičkové hi-fi. Není problém, pokud na to máte. Také nemůsíte mít strach, že večer ve 20:00 v sobotu nic nekoupíte k jídlu. Jednoduše dojdete do supermarketu. Chcete bleskově nové bydlení, taky je to sranda. Novostaveb i bytů je v nabídce více než je poptávka. Všechno je super.

Ale pozor ! Do chvíle, než: 1. Onemocníte a skončíte v invalidce, 2. Přijdete o práci a stejně nebo lépe placená není, 3. Nemáte našetřenou rezervu a máte nečekané vysoké výdaje, 4. Samozřejmě nesmíte začít blbnout a hrát automaty, chlastat, fetovat, atd.. 5. Zestárnete a zbyde vám jen to co vám stát v podobě penze pošle a to je mnohdy pořádný sešup v příjmech.

Co se pak stane? Už nepotřebujete delikatesy k jídlu, drahé výlety, značkové zboží všeho druhu, nadstandartní placené služby. Spokojíte se s tím co kapsa dovolí. Nakupujete jen to nejnutnější a v akci, doslova improvizujete. Ale pořád jste na tom dobře. Nic jste neprohráli, o nic v exekuci či insolvenci nepřišli, nejste pod mostem, nevybíráte popelnice. Najednou více vnímáte ten ostrý kontrast mezi těmi bohatými mladými, zdravými a vámi.

Člověk se neubrání nostalgii, vpomíná na pro něj zlaté časy a ví že je konec, bilancuje (jinými slovy dělá účet za celý život). Každý z nás je jiný a upřednostňuje jiné věci. Zejména veksláci těžce zaplakali když vše co nabízeli s tučnými provizemi bylo najednou na každém rohu a za koruny si šel každý najednou koupit jeansy, LP a CD, hi-fi, žvýkačky, kosmetiku, atd.. Doslova šok čekal ty co bydleli v činžákách a ty zpět v restituci dostal někdo zpět, pokud vás nevyhodil, raketově vám stoupnul nájem. Přišli sem další v uvozovkách láhůdky kapitalismu: prostituce, padělky zboží, stoupla kriminalita, bezdomovci, feťáci a ghetta, sprayeři co vám počmárají klidně novou fasádu, všude nás šmírují kamery takže krást v obchodech a zneužít cizí kreditku může jen debil, podvody přes internet, exekuce, insolvence, atd..

Jak říkám je to individuální. S ohledem na svou situaci za sebe říkám 40:60% ve prospěch dneška a to jen proto, že nekouřím, nehraji automaty, nefetuji a dokáži si něco málo každý měsíc ušetřit, ale hlavně - nežiji na dluh !

Doporučuji: každý si tam najde své. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10176269182-retro/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 13:34
avatar

Se vším lze polemizovat, ale přesvědčit ty druhé nejde.

Ale pozor ! Do chvíle, než: 1. Onemocníte a skončíte v invalidce, dříve Vás strčili do ústraní, ústavu a podobně. Dnes je o invalidy postaráno daleko lépe.

2. Přijdete o práci a stejně nebo lépe placená není, to je špatné srovnání, páč dříve byla umělá zaměstnanost, stejně mnoho lidí nemohlo vykonávat práci, páč jim to režim zakázal.

3. Nemáte našetřenou rezervu a máte nečekané vysoké výdaje, proč si nenašetřil v dobrých časech, o kterém jste psal?

4. Samozřejmě nesmíte začít blbnout a hrát automaty, chlastat, fetovat, atd.. ale to je za každého režimu..hazard a drogy byli vždy.

Přeji hezké dny.

5. Zestárnete a zbyde vám jen to co vám stát v podobě penze pošle a to je mnohdy pořádný sešup v příjmech to je za každého režimu..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: requiem13*
Datum: 12.11.15 18:32

S dobou se logicky mění i trendy a nedílnou částí je i životní úroveň obecně. Chtěl jsem vyzdvihnout největší zlomy a rozdíly z předlistopadové doby a dneška ale taky skokové změny které nastali.

(uvádím příklady)

Vysvětlete dneska prckovi na základní škole, že nemůže mít mobil s mnoha funkcemi za desítky tisíc když ho má spolužák na vedlejší židli, nebo přesvědčete mladíka co si za svůj první plat jde koupit něco drahého na splátky a po čase kdy nemá zdaleka splaceno přijde o práci? Zkuste být registrován a přihlášen na internetu a zadejte, že chcete koupit třeba letenku do Sydney nebo sháníte novou LCD televizi. Jste pod trvalým monitoringem a okamžitě se vám na četné weby různého zaměření vč. soc. sítě začnou množit reklamy prodejců na zaručeně to nejlepší, jedině od nich. Navíc si vemte, že máte např. jen tak tak, že vyjdete a cokoli navíc vás potáhne do mínusu. Kreditka vám pomůže jen 55 dní a pak naskočí úrok zpětně přes 20%, leasingovka vám málo nepůjčí, min. 50tis. např. Cetelem. Řeknete si OK jdu do toho a poletím do Austrálie a po návratu to hold budu rok splácet. Zapracuje zákon schválnosti a odejde lednice a sporák sklokeramika. Jenže vy už dlužíte za Austrálii, tak jdete jinam, tam vám pomohou. Něco se vám podaří prodat z nepotřebného a velmi se začnete omezovat ale to nestačí, k tomu všemu dostanete např. padáka, nebo nejdou tolik kšefty pokud jste OSVČ. Bral jste nádherných 30 tis. ale teď jste na pracáku za 7-8tis. a to nestačí ani na byt a služby s bydlením, do toho jsou tací co už mají dítě na které dosud platili alíky. Bejvalka je zažaluje protože neplatí. To je Domino Effect. Uteče rok a je tu výzva k soudu a exekuce. Z dluhu kolem sta tisíc za vše je dvojnásobek, atd.. Z neomezených možností jsou rázem velmi omezené, máte ve finále méně než kdybyste si nic nepůjčoval a nekupoval a jen přišel o práci. A soud? Ten bude na straně matky samoživitelky, zohlední potřeby dítěte, až potom i věřitele. Stáváte se tzv. vězněm svého osudu s minimem a exekucí na plat či důchod.

Dříve za totality?

Potřeboval jste ručitele pro Československou spořitelnu, pokud jste protekcí nebo náhodou dostal devizák tak vám postačlo jet do NSR, nebo jinam na západ. Kreditku jste neměl a musel jste si za hotové nakoupit předem něco málo od veksláků. Dovezl jste si pár desek Pink Floyd, nějaké tričko, nebo kazeťák. Nebylo žádné on-line šmírování prodejců co sháníte. Mnozí byli rádi za pevnou linku a internet byl později a jen pro vyvolené. Hypotéku měl málokdo, nájem byl regulován, práce byla jistá (zvláště u dělnických profesí) kde poptávka převyšovala nabídku. No bože, koupil jste si za 120,-TK (Bonů) jeansy namísto tesilek za polovic. Bral jste cca. 4tis. a v 70-80. letech nestál nájem tolik. Já platil za 2+1 po rekonstrukci podnikem kde jsem dělal kolem 1.500,-/měs. se všemi službami. Ano, spousta věcí nebyla. Bylo žalostné sledovat nabídku potravin, ovoce a drogerie, atd.. Mnohé bylo i dražší ale přesto se to dalo utáhnout když to kompenzovalo bydlení a služby. MHD byla za 1,-Kčs, dnes? 18,-Kč.. Jo, jsou známé extrémy: banány stály 17,-Kčs a dnes jsou v akci za 19,-Kč. Levi´s jeansy typ neseprané ala. 70.léta stojí 3.700,-Kč v Tuzexu byly nejdražší značkou za 150,-TK. Jízdenka autobusem 14km stála 4-5,- korun dnes 26-30,-Kč. Turek v hospodě kolem pětikačky, dnes 25,-Kč (a pijete stejnej sajrajt, zapomeňte na Lavaazu, Illy, Tchibo, aj. - stopro Arabicu). Známka na dopis 1,-Kčs dnes 17,-Kč. Jízdenka vlakem: Děčín - Berlin Hbf. a zpět 252,-Kčs dnes 1.543,- Kč plus příplatky. Ostříhání u holiče 10,-Kčs i s tuzérem dnes 70,-Kč a více. A takhle bych mohl pokračovat.

V každém případě mě zradilo zdraví a jsem krátce v invalidce. Díky tomu, že nekouřím, nefetuji, nehraji automaty a nežiji na dluh mám cca. kolem stovky denně na vše poté co uhradím bydlení atd.. Daří se mi i ušetřit, ale za cenu, že hold nejezdím k moři, nekupuji kde co a jen na svátky si dopřeji. Odměnou mi je, že když se podělá TV nebo noťas, koupím ho za hotové bez půjčky. Trestem mi je, že jsem až na cesty do obchodu a úřady nebo k lékaři až na pár jednodenních cest jen do okolí věčně jen doma. Občas si něco koupím přes Amazon co je zde drahé nebo tu není k sehnání.

Verdikt? Za mé situace 40:60% ve prospěch dneška, být o polovinu mladší a zdráv 51-49% ve prospěch totality co se jistot týče (je méně rizik). Paradoxně nejlépe jsem se měl (výkon-ziskovost) v době 1987-1990. Zde je to 65-35% ve prospěch totáče. K dnešku s odstupem času a s výkyvy úspěšnosti 40:60% ve prospěch dneška.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 19:32
avatar

To jako čím tlustší písmo, tím silnější argument? Tak jo.

Moji prcci se narodili v tomto století, tak považují za přirozené a normální, že soused vlevo jezdí v bavoráku a soused vpravo nemá auto vůbec. Není potřeba jim to vysvětlovat. A mladík, který si po první výplatě vezme stotisícovou půjčku je finančně negramotný hlupák, a hlupákům je málokdy pomoci.

Tvoje přepočty jsou správné - a když uvážíš, že obvyklé příjmy (říkám obvyklé, ne průměrné) jsou dnes cca 8x větší, tak mi z toho vychází, že mnoho základních životních potřeb je dnes levnějších. Taky jde o to, že se za sociku žilo skromněji - i proto, že ty prachy nebylo až tak za co utratit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 13.11.15 08:09

u

Jak jde společnost dál a dál, vše se mění. Bývalý styl řízení chování a myšlení lidí byl neudržitelný. Způsob dotování levnými surovinami a energiemi ze SSSR už pro ně nebyl udržitelný. Všechny soc. státy dotovaly socialismus Kuby a dalších států. Pak přišel Gorbačov s jedinou možností a to bylo samofinancování. Svět totiž obchodoval s ropu a dalšími komoditami na burze, SSSR měl pevné ceny a navíc hluboko pod těmito cenami. Byli by pitomci, kdyby nechtěli fofrem změnu. Stačí se podívat na seriály "Okres na severu, Muž na radnici" a je to k pláči. Taková idiotská doba to byla. Stavba školy 7-10 let.

Pracoval jsem ve fabrice a nebyli jsme schopni zajistit výrobní stroje. Soustruh z r. 1960 byl běžný a přitom svět tvrdě vyžadoval, rychlost, přesnost, množství. I kdyby jste si ruce namotal na mašinu, tak nebyla šance něco takového stihnout. Jižní Korea, Tchaiwan aj. toto vše splňovali, protože už dávno vyráběli na NC a CNC strojích.

Zkrátka ta doba soudruhů, kteří na uličním výboru diskutovali, jestli slyšeli z vašeho okna Svobodnou Evropu ( to je skutečně pravda) je naštěstí pryč a každý ať ukáže, co v něm je.

Ti co naříkají byli vesměs ti, kteří s vezli. Ti schopní dnes mají firmy, nápady. Tak by to mělo být.

Co se týká exekucí a dalších sviňáren, ta na to zeptejte poslaců za KSČM, proč nikdo nenavrhl změnu zákona. Proč neuzákonili trestný čin krádeže za nezaplacení faktur ve lhůtě 5 pracovních dní atd. Právě komunisti jsou ti největší bastardi a zloději. Komunisti vždy žili na úkor schopných a i dnes by zase chtěli znárodňovat. Venezuela jako exportér ropy je v krachu. To jako ukázka stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: requiem13*
Datum: 13.11.15 11:33

Já jsem se nikdy politicky neangažoval a komouše opravdu nemusím. Měl jsem kliku a byl na devizák ve Švýcarsku v r. 1987 a jel jsem přes Mikulov a Rakousko. To víte, našinec v rozzářené Vídní plné boutiques, obchoďáků, kaváren. Oči mi jen zářili, byl jsem jako ve snu. Zanedlouho jsem neměl ani prachy od veksláků navíc. Obtěžkán radiomagnetofonem, LP, atd.. Jsem se vracel domů dříve než jsem mohl. Taky jsem viděl tu druhou stranu, žebráky, pouliční muzikanty s kloubouken na drobáky, sjetá máničky co dělali bordel, oprýskané domy s pavlačemi z okna vlaku a autobusu. Dělal jsem léta instalatéra na montážích i daleko od domova (např. 2 roky jsem dělal v tehdy Stredoslovenskom kraji na Liptově a v B.Bystrici). Paradoxně nejlépe jsem se měl, když mě přetáhl Byťák v Aši, kde jsem bydlel. Sice žádné odlučné a diety a vesměs jen údržba a opravy. To bylo fain, nikdo vás nebuzeroval (běžela hodinová mzda) to bylo i pohoštění, kafíčko, pokec, tuzér a když se něco objevilo na krámě byl jsem po čase známý a taky potřebný a tehdy se protekce hodila.

Zlom přišel po Listopadu 89. Dříve jsem mohl tak do NDR ale najednou jsem mohl za roh do NSR. Lidi tak jezdili jako smyslů zbavení na hromádky a do obchodů pro to nejvýhodnější. Ta cenová a příjmová propast mezi ČSSR později (ČSFR a ČR) byla velmi citelná. Naši politici si sobě hodně přidali a lidi (už svobodné voliče) nechali na mizině. Rychleji rostli ceny než platy. Pozitivem bylo, že se začala vytrácet ta šeď a poloprázdé regály v obchodech. Polistopadoví politici rozkradli zemi a neskutečně zadlužili. A kdo to odnesl? Občan.

Bolševik zcela zdevastoval kulturní dědictví (boural kostely, chrámy, hrady, měšťanské domy, kapličky), zavedl cenzuru, manipuloval s fakty a zkresloval dějiny. V r 1948 bylo chybou že se k moci dostal Gottwald a později další co lezli Moskvě do zadku. Ta cena sociálních výhod za socialismu byla velmi vysoká. Ta nekonečná absence všeho jen vedla logicky k černému trhu. Veksláci, korupce na každém rohu, šmírování STB a všudepřítomný státní monopol a vliv KSČ a jejich kádrování. Političtí vězni, invaze v Srpnu ´68, Charta ´77. V tehdejší NDR a MLR se v r. 1989 začaly hýbat ledy. Existuje na internetu video dokument (dabovaný) kde Gorbačov při návštěvě NDR odmítá Honeckerovi pomoc s rebely a vyzývá tímto aby si každý hrál na svém písečku. V té chvíli je jasno, je konec RVHP a Varšavské Smlouvy. Po krátkém čase padá zeď v Berlíně a mizí i u nás ploty kolem Rakouska a NSR.

Samozřejmě to zamává i situací u nás. Mnozí přichází o práci, preferuje se modernizace, efektivita, konkurenceschopnost, atd.. Zejména senioři a ti co si tržním systémem pohoršili dnes volí KSČM, ti o něco liberálnější ČSSD, a ti co silně profitují a nahrabali si volí pravici. Dnes se můžeme jen domnívat co by dnes bylo kdyby nepadl socialismus a železná opona. Faktem je, že dnes se prosadit a uživit sebe i rodinu je pro mnohé těžší než ve státem řízeném systému a ekonomice. Kapitalismus vyžaduje stále nové a nové technologie, úspory, růst zisku, konkurenceschopnost, inovace, atd.. Ti narození po Listopadu neví nic, vyjma toho co jim naservírují média a internet. Ti dnes kolem 45 let a více, logicky srovnávají. A v chudších regionech je to hodně znát. Ostatně stačí zajet do Saského Zwickau či Plauen a srovnat to třeba s nedalekým Bayereuthem nebo Nürnbergem v Bavorsku a rozdíl je vidět hned. Zde je exclusivní zboží pomálu a mnohé tam koupíte levněji z toho obyčejného než v bohatém Bavorsku. Stopy NDR jsou tu patrné dodnes a v lidech to zůstává. Dnes i mnoho lidí a to i živnostníci to tady na Chebsku přiznávají. Jsou rádi že můžeme jen s občankou za roh do SRN ale brali by hned zpět 80.léta. To je pasé, máme demokracii se vším všudy s pozitivy i negativy, stejně ideální systém pro všechny neexistuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cechacekvzite
Datum: 13.11.15 19:17
Tak třinácko uznávám Váš náhled, toleranci a životní zkušenosti při budování komunismu a později kapitalismu, můj soused má názor ismus fašismus, ismus komunismus, ismus kapitalismus, mají některé prvky společné, rovněž velmi výhodné pro určitou vrstvu čecháčků v době jejich existence
Ohodnoceno: 0x
 
Od: aksileak
Datum: 30.10.15 11:33

No to je fakt blbý,já v současnosti chodím na 2 hroby svých blízkých,kromě toho,že už tam není nic,co by se dalo urvat a zpeněžit,trnu hrůzou,že zmizí urny,která obsahují nějaký kov a popel mých blízkých najdu vysypaný v uličce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 14:09
avatar

- problém je v tom, že v každém režimu se má někdo dobře a někdo špatně - ale po blahobytu, nebo alespoň dobrém živobytí touží každej -. a to žádný režim na světě prostě nemůže splnit ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 15:01
avatar

Dne 12.11.2015, Mladá Fronta Dnes, čtvrteční příloha.

Krásné počteníčko, které si musím nechat na doma, abych si oživil, jak jsme se (ne)měli dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.15 10:56
avatar

Přidal bych doplňující otázku: Bylo ve Francii líp před revolucí za krále, nebo za císaře Napoleona, nebo dnes za republiky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: requiem13*
Datum: 14.11.15 13:39

Vše má své pro a proti. Lidé žili skromněji, pěstovali ovoce a zeleninu, chovali zvířectvo, a příroda byla čistá a nadherná bez velké zástavby jen s polními cestami pro koňské povozy. Všude ticho, klid, žádné černé skládky a chemikálie. Nádhera. Ctila se rodina, chodilo se do kostela. Podobně by zněla otázka typu: chceli byste zde žít raději za Karla IV., za Rakousko-Uherska, za vlády T.G.Masaryka, totality, či dnes? Za sebe mám jasno za Karla IV.. Lidé nebyli tolik zkaženi mamonem jako dnes. Vystačili si s malým domkem, pecí nad kterou spali v opravdových peřinách, po dvorku běhala drůběž, kočka a pes byl všude a božské ticho a čisto. Jen občas se rozezněly zvony kostela či kaple, pohádka doslova a do písmene. Osedlal jste koně a zajel občas na jarmark, podojil kravku či kozu nebo ovce, naházel slepicím a vyhříval se na zápraží, v zimě zářili svíčky a Vánoce byli vskutku parádní. Domem voněly buchty a cukroví a lidé zpívali koledy, dávali si drobnosti, pletly se svetry a šály. Občas v zimě zabíjačka, domácí víno či pálenka. Bylo to super.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.11.15 19:02
avatar

"lidé žili skromněji...vystačili si s malým domkem... Jak kteří, někteří žili v zámku a někteří (vetšina) v podzámčí a ti jistě nadšeni nebyli. Ano, i já bych v té době mohla žít ale nechtěla bych být chudá babka s pastoušky leč minimálně kněžna Ludmila. Nebyli zkaženi mamonem? Tak nevím, proč se pro mamon i vraždilo a vedly vojny. To jsme ale hodně odbočili od tématu. Snad to lze uzavřít tím, že každá doba má své pro a proti a je to podle toho, na které straně barikády zrovna stojíte vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 17.01.16 16:11

Je vidět, že o středověku máte naprosto zcestné doměnky. Vraždilo se trochu více než dnes. Lidský život nikdo moc neřešil. Bylo na vesnicích nevolnictví, které bylo zrušeno až pár set let po Karlovi ! Žádné projíždění na koni, ten sloužil výhradně k polním pracem. Kde na ty nesmysly chodíte?

Průměrný věk úmrtí byl 40 let. V dobrém případě. Pro mejetek se ženilo a majetku byl také podřízen veškerý život. Z toho mála, co si nevolníci mohli vypěstovat platitli navíc církevní daň. No žádná idilka. Všude jen samá smrt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 19:32

Vidíte to ještě příliš růžově. Ještě vcelku nedávno, v roce 1870 byl v českých zemích průměný věk dožití 27 let. Značně to ovlivňovala katastrofální dětská úmrtnost. V kategorii těch, kteří se dožili 15 let věku to bylo 38 let pro muže a 39 let pro ženy.
A to prosím ve věku vcelku slušné hygieny, věku vlaků, parníků, telegrafů a fotografie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: requiem13*
Datum: 14.11.15 13:45

Vše souvisí se vším a proto jsem i já dnes založil dvě nová témata a otázky. Čas se zpátky vrátit nedá ale k dnešku neodmyslitelně patří nutnost nakupovat. Stačí jen zareagovat,

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.