Komunismus klady a zápory

Od: Datum: 26.10.15 22:33 odpovědí: 106 změna: 25.03.16 11:00

dobrý den, v dějepise máme za úkol zjistit od známých 5 kladů a 5 záporů, co byly, když byl komunismus. Já bohužel nemám nikoho, koho bych se mohla zeptat, tak se musím obrátit na vás. Pokud vás něco napadne, budu ráda za každou odpověď. Děkuji předem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.15 23:01
avatar

poučte učitele o tom, že komunismus nikdy nebyl. alespoň ne u nás. proto na takto špatně zadaný úkol nemůžete reagovat. pokud měl na mysli socialismus...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: danek*
Datum: 23.11.15 22:26

tvrdit, že v zemích ČR komunismus nikdy nebyl může jen afričan, nebo agent stb.

zhruba takto

SEDM DIVŮ SOCIALISMU
--------------------
Každý měl práci.
I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%.
I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo.
I když nikde nic nebylo, tak měl každý všechno.
I když měl každý všechno, tak všichni kradli.
I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.

---------------------
SEDM DIVŮ KAPITALISMU
---------------------
Nikdo nemá jistou práci.
I když nemá každý práci, všichni pracují.
I když všichni pracují, plán se neplní na 100%.
I když se plán neplní na 100%, všude všechno je.
I když všude všechno je, každý nemá všechno.
I když nemá každý všechno, kradou ti, co mají všechno.
I když kradou ti, co mají všechno, nikoho nikdy nechytili a všude něco chybí.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pepa*
Datum: 24.11.15 15:40

To si musím uložit, to je dobré a pravdivé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fifinace
Datum: 26.10.15 23:10
Klady -nebyla nezamestnanost - byly bezurocny pujcky novomanzelum - nebyly takove tridni rozdily mezu lidmi tzn vsichni meli zhruba stejne-meli jsme kvalitnejsi potraviny protoze jsme nevyvazeli nase kvalitni vyrobky Zapory-fronty na maso ovoce atd-majetnejsim vsecko vzali na to se vaze to ze pak nebyly ty tridni rozdily-sloziteji se cestivalo za hranice a jen do nekterych zemi-nebyl takovy vyber v prodejnach-cloveka ktery pomlouval rezim pronasledovali a sikanovalu
Ohodnoceno: 1x
 
Od: skola*
Datum: 26.10.15 23:25

A bylo kvalitní školství. Dnešní školství nenaučí ani pořádně psát česky.


doplněno 27.10.15 09:45:

Životní úroveň v kapitalismu stoupá

http://www.novinky.cz/domaci/…zije-pres-sto-tisic-lidi.html


doplněno 27.10.15 09:46:

Máme čím dál více kvalitní potraviny

http://www.novinky.cz/domaci/…propadaky-levni-vitezove.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.10.15 07:31
avatar

Ano, všichni měli zhruba stejně (nic moc), bez ohledu na to, jak a jestli vůbec v povinném zaměstnání pracovali. Jen pár vyvolených se mělo výrazně lépe. A ty novomanželské půjčky nebyly zdaleka bezúročné, i když úrok byl výrazně nišší, než u jiných půjček.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.15 07:48
avatar

Fifinace, ty kvalitní potraviny byly proto, protože chemický průmysl byl v plenkách. Nebylo to o vývozu nebo dovozu. Prostě uměliny neexistovaly. Nebyly vymyšleny a tedy ani nebyly vyrobeny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pepa*
Datum: 24.11.15 15:58

Nezaměstnanost nebyla záměrně. To režim nepřipouštěl a tak se vyrábělo některé zboží přímo na nákladní auto do šrotu. Potraviny obsahovaly z nekvalitních obalů nebezpečné škodliviny, jejichž obsah se záměrně neuváděl a nikde nebylo možno si jej obstarat. Potraviny na export měli jiné, hygienicky a chemicky nezávadné obaly. V současnosti jsou závadné obaly opět jen ze zemí bývalého východního bloku -Polsko a hlavně Čína. Z Německa nebyl zaznamenán žádný větší případ.

Kdo chtěl cestovat na západ, musel projít procesem devizového příslibu, kte kterému se vyjadřovala stranická organizace v místě bydliště žadatele - Uliční výbor. Kdo nebyl v KSČ, z 80 % se nikam nedostal.

I přes velký export některého jednoduchého kvalitního zboží se nedostávalo deviz, neboť povinností socialistického bloku bylo finančně podporovat Kubu, Nicaraguu, některé africké země a SSSR. Obchodovalo se převážně výměnným způsobem a ještě několik let po revoluci roku 1989 nebyl SSSR schopen uhradit své závazky.

Technický rozvoj byl záměrně omezován. Produkce motocyklů JAWA byla podmíněna nezměněným stavem, až nakonec SSSR odřekl poslední dodávky pro technickou zaostalost.

Množství spotřeby se plánovalo, z toho vznikal nedostatek dámských vložek, toaletního papíru, náhradních dílů všeho druhu atd..

Ve školství se záměrně lhalo o skutečnostech při zakládání družtev. Stát určil nesmyslné dodávky potravin od soukromých zemědělců a při neplnění byl zabavován majetek, rodiny vyhnány do pohraničních oblastí zvláště v zimních měsících, i když domy nebyly obyvatelné. Jiná forma trestu pro celé rodiny, včetně dětí.

Společnost byla postavena na udavačství, kde sousedi se navzájem udávali třeba pro poslouchání zakázaných rozhlasových stanic. Obdoba zákazu vydaná Gestapem. Rovněž metody mučení STB (komunistická tajná policie) vycházely z praktik NKVD a Gestapa. Politické vraždy naprosto nevinných obětí byly podporovány tak silně, že celé třídy základních škol požadovaly smrt pro Miladu Horákovou, která sama bojovala proti nacismu a velká část komunistů byl a před tím udavači Gestapa.

Socialismus byl jen teoretický režim, který nebral v úvahu potřeby lidí. Jako takový dodnes nikde nefunguje a nikdy neungoval. Poslední příklad je Venezuela, která i přes export ropy, surovin aj. komodit prodělává téměř státní bankrot.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.11.15 19:05
avatar

Pepo, proč já jsem vyplácal bodové hodnocení. Bohužel nemůžu dát bod, takže jen tleskám..

*hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepik*
Datum: 24.11.15 19:15

Pepo musel jsi mít hodně blízko k té bývalé garnituře. A nebo to je jen přání myšlenky.

Lidi jsou nepoučitelní. Dnes všichni ti antikomunisti vzývají Babiše a vůbec jim nevadí, že byl u komunistů. Píši u komunistů, protože komunistou se jeden stává na celý život.

A peněz má dost, aby vymazal tu jeho spolupráci s StB. Doufám, že ti Slováci to dotáhnout do zdárného konce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.11.15 19:54
avatar

PEPO přidávám se k Milanovi. *palec**palec* Doufám, že si to všichni přečtou. Něco, o čem píšete, jsem prožila na vlastní kůži. napsal jste to přesně a nelze tato fakta popřít. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.15 10:53

Ano, za to dnes státy vůbec nekrachují a nemusí na ně nikdo doplácet - viz Řecko a budou následovat další.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.15 11:06
avatar

Ale Řecko krachuje právě díky silně levicové (téměř socialistické) sociální politice. To prostě dlouhodobě fungovat nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 19:51

Kvalitní potraviny? *smich* Kvalitní výrobky? *smich* Majetnějším všechno vzali? *smich* Víte,mám podezření,že nevíte o čem píšete.Oni vzali všechno,všechno soukromé zestátnili. Pozemky,které předkové stávajících vlastníků nakoupili za své,prostě sebrali.Sebrali tzv. mrtvý i živý inventář,stroje,zvířata...Představte si,že by k vám domů přišel nějaký takový pitomý soudruh a řekl by Vám třeba,že Vám strana sebere Vaše auto,protože ho potřebuje. Výběr v prodejnách? *smich* V prodejnách nebylo v podstatě nic. Cokoliv sehnat byl problém. Kvalitní toale´ták ani nebyl. Stálo to za houby,přátelé a kdo tvrdí,že ne tak trpí ztrátou paměti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 20:04
avatar

rostlin, ale opravdu se neměl každý špatně...

až na poslední dvě slova s Vámi souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 20:50
avatar

- já jsem vůbec netušila, že se mám špatně ! - ale teď když to říkáte - a když kouknu kolem sebe ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 07:38
avatar

culda,

jen se usmívám, jednou napíšete, že jste se měla dobře, předtím i teď, já Vás za to pochválím a přeji Vám to, vy stejně zautočíte. Pak o Vás nenapíšu vůbec nic a vy stejně zautočíte.

Žijte si podle svého, stále Vám ze srdce přeji krásný víkend..


doplněno 27.11.15 09:35:

už zase..."jednostrannou nevraživostí" kde jste vzala tuto informaci.

Já vám přeji jen dobré a to je ta nevražitost?

Já Vás chválím a přeji, že jste se měla a máte dobře, a to je ta nevražitost?

Nebo jsem Vám dal nějak najevo "jednostrannou nevraživostí". Nepamatuji se, že bych někoho takto tituloval..


doplněno 27.11.15 09:37:

Děkuji za přání hezkého víkendu, určitě bude, páč jedu za vnoučkem. To jsou ty nejlepší dny..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 08:52
avatar

milancukrar -

když Vy mne tou svou jednostrannou nevraživostí vždycky nějak "popíchnete" - takže nemohu odolat, abych nějak "nekontrovala" - zvlášť, když jsem zažila taky něco jiného, nežli jenom "komunistický teror". Nevím, jestli jsem měla štěstí, anebo jsem prostě jenom byla spokojená s tím, co mám - takže pro mne byly tenkrát důležitější jiné věci, nežli politika ...

Přitom je ovšem pravda, že teď se mám taky dobře, protože opět mám buď štěstí, anebo jsem spokojena s tím co mám a víc nechci - ale prostě si současné "politiky" nevšimnout nemohu, protože zdaleka není lepší, nežli ta, v letech 60-80-tých - přinejmenším je stejně nenávistná vůči konkurenční ideologii, jako ta minulá. A to mne slušně řečeno "se*e" - ta neserioznost a tendenčnost, protože mám ráda schopnost objektivního vidění věcí a souvislostí. Možná je to i tím, že jsem celý život dělala analytiku (jako chemik).

Takže se omlouvám - snad se mi podaří už na Vás nereagovat - i když Vám to slíbit na 100 % nemohu. Nicméně přeju i já hezký nejen víkend ale i předvánoční a vánoční čas (a žádné teroristy v okolí). Čulda.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: josefgabris
Datum: 24.03.16 17:25

Nebyla sice nezaměstnanost, ale zaměstnanost byla umělá.Spousta lidí byla úplně zbytečně na místech, která byla vytvořena jen proto, aby ten člověk měl "práci". Novomanželské půjčky nebyly bezúročné. Byly úročeny 2%. Myslíš, že bylo správné, že všichni měli zhruba stejně? co potom mělo ty schopnější motivovat, když za to nic neměli? O kvalitě potravin by se dalo dlouze diskutvat. Atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 24.03.16 19:28

Nebyla nezaměstnanost, na výrobě srovnatelného zboží se západem se ve východní části světa podílelo 2 - 3x více pracovníků, než na západě. přísně se hlídalo, aby nebyly rozdíly mezi příjmy obyvatelstva. Kdo byl schopen vydělávat svými schopnostmi, byl přeřazen na hůře placenou práci a tu lepší dostal ten horší. Bytové problémy se řešily násilným nastěhováním cizích lidí do soukromých domů, kde nebyly obsazeny bytové jednotky. Potraviny byly špatné kvality, např. mléko se balilo to sáčků, které ovlivňovaly chuť mléka. Nebral se ohled na škodlivé vlastnosti. V průmyslových oblastech bylo násilnou těžbou uhlí i dřeva poškozena příroda. Na severu Čech to vedlo k velikému poškození celých oblastí. Zdravotní stav prokazatelně nemocných byl bagatelizován bez možnosti sjednání nápravy. Vyrábělo se pouze podle plánu spotřeby, nikoli podle skutečných požadavků trhu. To vedlo k obrovskému úplatkářství v oblastech spotřebního zboží, ovoce-zeliny, prodeje masa. Za hranice do západní části světa přednostně cestovali příslušníci KSČ nebo osoby s doporučením uličních výborů. V prodejnách spotřebního zbopží nebyl žádný výběr zboží. To vedlo opět k úplatkářství. Nebyly náhradní díly na vozidla. Nebyly pneumatiky, autobaterie, brzdové destičky. Vše se opatřovalo po známostech v autoservisech. I když režim toto dobře věděl, za celá desetiletí se nic nezměnilo.

Velmi se rozšířilo udavačství - naprosto nemorální odporná slabost tehdejších lidí. Pro získání nějaké výhody se neštítili udávat sousedy např.za poslouchání rádia Svobodná Evropa formou příslušníků PS-VB.

Odporná doba vyhovující odporným lidem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 00:37
avatar

- už delší dobu se zde motá stejná otázka - pokud si ji pozorně pročtete, naleznete spoustu kladů a záporů tzv. "komunismu" .

https://www.poradte.cz/volna-…5-bylo-za-socialismu-lip.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 00:11

Klady: všichni, i cikáni a bambusové museli pracovat, i lemplové a neschopní dostávali výplatu, školní pomůcky zdarma, někde jízdné hromadnou dopravou levnější než dnes, stačilo být komunista a mohl jsi být šéf, léky a lékařská péče snad levnější, nic víc mě nenapadá.

Zápory: zboží se nekupovalo, ale shánělo, nesvoboda projevu, nesvoboda cestování a nesvoboda vůbec, nízká koupěschopnost obyvatel a nízká životní úroveň, politicky motivované tresty (včetně poprav), tisíce dalších "výdobytků socialismu", jaké tento diktátorský režim byl schopný nabídnout. Na to by nestačil ani 1 TB.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.10.15 07:22
avatar

Některé z tvých kladů bych za klady nepovažoval.

A zajímalo by mě, jestli by nějaký učitel dal žákům za úkol vyjmenovat klady a zápory fašismu.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 27.10.15 08:33

jethro: máš pravdu, byla to ironie, ale mě v ten moment fakt nic jiného nenapadlo. Kladů určitě bude víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 06:46

Jistě bylo více kladů,ale "kolaboranti" to popírají.Hlavně jsme nebyli ve stresu jako teď.Ani dne nemůžete říci pravdu jinak máte vyhazov a to dřív nebylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 07:25
avatar

Myslím, že pravděpodobnost vyhození (nebo přeřazení na mizernější práci) za "nesprávně" projevené názory byla za socialismu mnohonásobně větší.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 27.10.15 08:57

Souhlasím, kolega Zwiki tak trochu blábolí. Za bolševika to navíc bylo "vylepšeno" ještě i tím, že jste důsledky projeveného názoru mnohdy pocítil nejen vy, ale i zbytek rodiny. Ale pokud člověk nevyčníval z řady a lezl do zadku těm správným lidem, dostal i ty věčně omílané jistoty. Já ovšem na takové "jistoty" kašlu. A ve stresu dnes rozhodně nejsem. Respektuji ovšem fakt, že některým jedincům vyhovuje takový způsob života, který jim někdo nalajnuje - hlavně jen, aby se nemuseli sami rozhodovat a starat se o sebe. To jsou takové ty stádní typy (od slova stádo).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.10.15 08:05
avatar

S tím stresem souhlasím, když člověk držel hu.u a krok, nic vzrušujícího se nedělo. Ale s tím ostatním souhlasit nemůžu. Ano, vyhazov na ulici nepřicházel v úvahu. Práce totiž byla povinná. Takže za "pravdu" Vás jen donutili změnit zaměstnání (třeba z doktora na topiče). A úplně by k tomu stačila leckterá ze zdejších odpovědí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: arwi®
Datum: 24.03.16 19:57

Teď když řeknete majiteli firmy ,co se mu hodně nelíbí,i když máte pravdu,tak vás nepřeřadí,ale vyhodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 07:32
avatar

arwi, záleží jak často říkáte a také jak to říkáte. Firma je jeho a on si dělá co chce. Pokud tohle nerespektujete, pošle vás do pryč.


doplněno 25.03.16 11:00:

Než jsem tohle napsala, měla jsem před očima scénu: Pracovala jsem v koncertní agentuře. Po revoluci za nějakou dobu padlo ROH, které odkupovalo mnoho vstupenek, sály zely prázdnotou, pořadatelé objednané koncerty rušili. Agentura končila a já zůstala bez práce. Tenkrát mi to vůbec nevadilo, věděla jsem, že práci najdu bez problémů. Vydala jsem se na úřad práce. Týýý jooo! To byl zážitek! V paměti mi zůstal chlap, který řval po celé chodbě: "Robil sem v soukrome pekarně. Tvařili se tam, že je to jejich. Ani na cigaretu sem nesměl, pivo vubec. Tak sem se nas. . l a řeknul jim, co si o nich myslim. Mysleli si, že možou všechno. Aji sem tam cosi rozbil. Taki rodiny podnik." Řekl s despektem. Ale ona ta pekárna patřila rodině a on byl jen zaměstnancem, kterého platili za práci, ne za rozumy a rady. *zed* Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!

Jo a práci jsem našla. Dva týdny jsem si doma odpočala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 09:39
avatar

babkazov: položím dost provokativníí otázku:

dnes, soukromý podnik - proti majiteli se nesmí vystoupit pod hrozbou sankce, to schvalujte,

za socialismu - proti majiteli(státu) se vystoupit nesmělo pod hrozbou sankce, to se Vám nelíbí.

A teď ta otázka: Kde je z hlediska obyčejného zaměstnance rozdíl?


doplněno 25.03.16 10:01:

V zájmu "historické" pravdy, uchované zde na poradně, musím negovat informaci vejcenatvrdo.

Virus HIV byl poprvé rozpoznán u lidí v r. 1981 v USA. zdroj: http://www.hiv-aids.euweb.cz/hiv.html

Historie viru HIV u zvířat je na Wikipedii.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vejcenatvrdo
Datum: 27.10.15 08:31

Za reálného socialismu byla výrazně nižší kriminalita a také méně exotických nemocí včetně nízkého rozšíření HIV, což ovšem souvisí s izolacionismem. *cteni*


doplněno 27.10.15 08:45:

No jo, Maryčku opět svědí hemeroidy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 08:36
avatar

A představte si, že před socialismem tu nebylo HIV vůbec. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 16:01
avatar

magdon, budete se divit, ale HIV bylo. Já jsem osobně znala jednu rodinu, které na tuto nemoc zemřel syn matce v náručí. Doslova jak to píšu. Dali jí ho tenkrát zemřít domů. Vrátil se ze služební cesty z Ruska. Byli to kovaní komunisté, dcera na velvyslanectví v Moskvě. Bylo to strašné, protože ani jim tenkrát hned neřekli co má její syn za nemoc. ono toho bylo tenkrát víc, o čem si mnozí myslí, že to neexistovalo, byly i vraždy, ale nesmělo se to šířit v mediích, takže se o tom vědělo jen tam, kde se to stalo. A jelikož internet neexistoval, tak se taková zvěst daleko nedostala. Někdy ani ne do vedlejší vesnice. lidé se o to nezajímali, pouze blízký okruh těch, kteří třeba tu rodinu znali. Takže se někdy stalo, že o vraždě která se stala v jedné vesnici, vědělo jen prár lidí - sousedů. A o tři ulice dál, už nikdo nic nevěděl a ani se po ničem nepídil, protože toho člověka třeba ani neznal. Tenkrát nebyl asi takový "hlad" po senzacích, nevím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 27.10.15 08:43

Komunizmus v naší zemi nikdy nebyl. Socialismus (Československá socialistická republika - ČSSR ) byla vyhlášena v roce 1960. Do té doby od války, bylo u nás lidovědemokratické zřízení -ČSR). O klady a zápory, kterého období panu učiteli jde? A nebo jde, jen o cílenou snůšku hlavně záporů a přisoudit je komunizmu, jehož zásadami a společenskoekonomickými principy, naše země nikdy nefungoval - nehospodařila.

-miro

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.15 11:42
avatar

Za socialismus byla lichva trestná. Za největší zápor považuji zavřené hranice a nemožnost cestovat, těch co chtěli a měli na to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 12:39
avatar

Přidal bych ještě nemožnost svobodně podnikat - to bylo to, co poslalo socialismus ekonomicky do kolen. Jenže kdyby bylo povolené podnikání, nebyl by to socialismus.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: velvetmoon
Datum: 27.10.15 12:50

klady:

zaměstnanost nebyla problémem, všichni měli stejně, všichni nadávali na stát, paragraf "příživnictví", cikáni nedostávali nic-museli pracovat

zápory:

velká bytová nouze(lidé bydleli ještě ve 40letech u rodičů), jedovaté potraviny(ještě dnes se dá taková hořčice koupit-podle normy z r.1956), zákaz mluvení(mekneš a jedeš), zákaz cestování(šlo jen NDR, ostatní za desetitisíce Kčs s cestovkou), nebylo nic ke koupi(lidi to východní zboží nechtěli, poptávka byla jen po západním), ženy směly sice zůstat doma-ale mužův plat na to nestačil,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 12:58
avatar

Musím se nesouhlasně ozvat. Velká bytová nouze...nesmysl, jedovaté potraviny-nesmysl, zákaz cestování, šlo jen do NDR-nesmysl, nebylo nic ke koupi-nesmysl. Nesmysl je asi špatně, řekla bych raděj polopravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 13:19
avatar

Tak to se musím nesouhlasně ozvat zase já.

Bratr čekal na družstevní byt 15 let. Brzo na to se rozvedl, takže si ho moc neužil. Do té doby bydlel s rodiči, dvěma sourozenci, manželkou a dcerou v jednom bytě (naštěstí mimořádně velkém).

Já jsem ve 20 letech požádal o podnikovou garsonku (jakožto svobodný jsem na nic jiného neměl nárok. Ve 24 jsem se přiženil do domku a žádost o byt jsem hodil za hlavu. Když bylo mé starší dceři 5 let a mladší 3roky, volali z podniku, že si mám převzít onu garsonku.

Rodiče mého kamaráda žádali o družstevní byt, když se jim kamarád narodil. Dostali ho, když se kamarád ženil (takže byt přišel vhod).

Moje teta bydlela až do revoluce v tak zvaně "administrativně rozděleném bytě", což byl byt, přidělený dvěma zcela cizím domácnostem. Koupelnu, WC a předsíň měli společnou.

Sousedi měli ve vlastním rodinném domku od MNV nuceně nastěhovanou cizí starou paní (protože jejich předci neprozřetelně postavili domek větší, než na jaký měli sousedi podle jakéhosi předpisu nárok a to se přece nemohlo strpět).

Takže nesmysl je, že tenkrát bylo bytů dost.

Cestování jen do NDR je skutečně polopravda. Taky se mohlo do Maďarska, Polska a Rumunska. Při troše štěstí a za větší peníze pak výjimečně i do Jugoslávie (na zvláštní pas, který nikde jinde na světě neplatil).


doplněno 27.10.15 13:42:

Zboží ke koupi by byla kapitola sama pro sebe. Krámy prázdné, pokud něco "přišlo", stály se několikahodinové fronty. Chcete novou knížku? Tak se postavte ve čtvrtek brzo ráno do fronty před knihkupectvím, po polední pauze se začnou prodávat (jindy nové knihy nevycházely a večer už obvykle nebyly). Chcete lepší maso (když už máte to štěstí, že zrovna přišlo a vedoucí obchodu ho nestačil zašantročit)? Musíte si koupit zároveň i kus čehosi, vydávaného za bůček. Blůzku pro manželku k vánocům? Proč ne, odstojte si 1/2 hodiny frontu a pak k ní kupte i ohavný svetr. Nechcete? Máte smůlu, nedostanete nic - "další prosím". Průmyslové zboží? Jeden typ televize ve dvou rozměrech (Orava 456 a 416). Ta menší se sháněla přes známé (já na ní čekal 1/2 roku a pak jsem pro ní jel 100 km). Auta na pořadník (snad 3 typy) a pak barva, jaká na Vás zrovna vyšla.

Mě o blahobytu v šokialismu nepřesvědčíte. Žil jsem v něm dost dlouho a všechno, co jsem napsal, mám z vlastní zkušenosti. A paměť (na rozdíl od kloubů) mám ještě v pořádku.


doplněno 27.10.15 14:00:

Ještě doplním:

Na pevnou telefonní linku jsme čekali od roku 1980 až do revoluce (mobily tehdy samozřejmě nebyly). Údajně to prý nebylo v oné lokalitě technicky proveditelné. Pak přišla revoluce a najednou to šlo. Dokonce jsem si mohl nechat zavést linek víc (třeba pro fax).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.15 13:28
avatar

Někdy mám pocit, že jsem žila někde jinde, byt jsme dostali téměř okamžitě, mé dvě setry s rodinou rovněž, na postavení baráku byla nenávratná půjčka od státu. To, že by měl někdo někoho úředně nastěhovaného považuji v době kdy jsem žila já za nesmysl, ano, kdysi dávno se to dělalo ale sorry padesátá léta si já nepamatuju. Kdyby se za komunistů nenastavěli ty proklínané "králíkárny" bydlí dnes spousta lidí pod mostem.

Proro jsem přehodnotila nesmysl na polopravdu, někde tomu mohlo být jinak.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.15 13:48
avatar

To nebyla 50. léta. Teta v takovém rozděleném bytě byla až do roku 1989. Po revoluci se spolubydlící odstěhovali. Ta stará paní v sousedovic domku "naštěstí" někdy v roce 1986 zemřela a je tedy pravda, že už jim tam nikoho dalšího nenastěhovali. Na postavení baráku sice byly půjčky (nenávratné ale jen výjimečně jen pro někoho), ale ten dům jse si musela postavit vlastníma rukama. To tedy není moje osobní zkušenost, ale zkušenost mého tehdejšího kolegy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.15 14:14
avatar

Vlastníma rukama? Na každé dědině bylo tolik dobrých řemeslníků a v hospodě u piva se každý domluvil, dnes ty pomůžeš mě a zítra já tobě. Vrátím se k bytové otázce, žili jsme si tu tak špatně, že nejedna rodina měla chatu nebo chalupu. Já přece netvrdím, že bylo tehdy všeho dost, mezi námi, kolik toho potřebujete abyste měl dost? Copak nutně potřebujete mít televizor v každé místnosti... mimochodem ten první jsem měla byl na multiservis a do druhého dne doma i zapojený. Z některých příspěvků, když si je přečte porevoluční děcko, nabyde dojmu, že jsme byli strašní chudáci, umírali hlady a zimou. A tak to přece není, nebo vy jste snad měl v dětství hlad a nemohli vás rodiče poslat na školu v přírodě nebo na tábor? Moje maminka si taky pamatuje, že první boty měla z Unry v pěti letech ale já od r. 60 bosa nikdy nechodila.V dnešní době je čímdál víc rodičů co si poslat děcko na tábor nemůžou dovolit, nemluvě o tom, že je jim jedno kam až můžou cestovat jelikož mají problém vyjít s penezma a děti nakrmit. Já se nechci hádat, jde vždy o úhel pohledu ale nebylo všechno úplně špatně. I ta dnešní doba má svoje klady a zápory.

Telefon jsme doma měli co si pamatuju, bylo to určitě tím, že rodiče byli zaměstnanci pošty-telekomu, v Brně jsem měla žádost podanou 3 roky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.10.15 15:20
avatar

Liduš, koukala jste teď někdy na Výměnu manželek? Mnohdy opravdu chudáci. Fakt bych je politovala. Ale jen do té doby, než jsem si uvědomila, že jsou oba kuřáci. Kolik stojí krabička cigaret? A taky pivní láhve se všude povalovaly. Kolik stojí pivo? Takže pro dva lidi denně 2 krabičky cigaret + 2, 3 pivka. Kolik to dělá za měsíc? To nemluvím o kafíčku několikrát za den. Fakt, chudáci, kteří nemají jak dopřát dětem! . *sok* Nejvíce kuřáků pohromadě jsem viděla před úřadem práce. V té části, kde se starají o dávky. Opravdu, dav! Nevím, jak to vypadá v té části, která nabízí nebo snad zařizuje zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 15:34
avatar

Na výměnu manželek nekoukám pravidelně ale máte kus pravdy, jenže nejsou všichni "chudí" kuřáci a alkoholici. Ale už v MŠ se setkáte s tím, že rodiče nemají na to aby jednorázově zaplatili 2000 na rok a nechají si to rozložit do malých splátek, jasně, taky znám matku co neměla děcku na obědy a po nocích vymetala hospody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 17:07
avatar

Lidus - Ale já netvrdím, že bylo špatně všechno. Jen to horší převládalo a moje generace to považovala za normální, protože netušila, ža by to mohlo být jinak. Ne, hlady jsem netrpěl, máma uměla dobře hospodařit. A když občas koupila čokoládu, nebo o vánocích pár pomerančů (jindy nebyly), poctivě jsem se dělil se dvěma sourozenci. K 12. narozeninám jsem dostal dokonce 10 dkg šunky, kterou jsem směl sníst sám, jen tak, bez chleba. Byl to zážitek, že si ho pamatuju ještě po 49 letech. Bos jsem taky chodit nemusel a co se týká školství (včetně těch táborů, kroužků a podobných aktivit), v tom s Vámi souhlasím, to šlo v dnešní době z kopce. Stejně, jako zdravotnictví. Jo a televizi jsme měli dokonce už od roku 1963 ;)!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skola*
Datum: 27.10.15 17:33

Je dobře si pamatovat třeba jak to chutnala šunka, Gothaj, Lanšmít a další. Dnes z té šunky kape voda. Takovéhle máme potraviny.

http://www.novinky.cz/domaci/…propadaky-levni-vitezove.html


doplněno 30.10.15 02:03:

Za socialismu prý byl morální propad. Myslím, že toto nikdy nepřekonali.

http://www.novinky.cz/domaci/…i-znacka-telefonu-ci-bot.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hrbol
Datum: 13.11.15 12:27

Každý neměl za muže člena SNB nebo STB jako Vy,potom je jasné,že jste měla všude PŘEDNOST.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.11.15 18:49

Souhlas

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 16:11
avatar

Liduš, že byla velká bytová nouze, tak to je pravda ! Mám Vás ráda, ale tohle byste tvrdit neměla. Co se cestování týče, tak to je také pravda a že se skoro nic pořádného nedalo normálně koupit, tak to je také pravda. Vím, že jste v důchodovém věku, takže jste tu dobu prožila. A také vím, že se pokaždé této doby hodně zastáváte. Nikdy jsem k tomu neměla připomínku, ale dnes ji mám. Začínám si myslet, že jste musela patřit do rodiny, která byla do něčeho zapojená, když jste měli takové výhody, které byly ostatním smrtelníkům odpírány.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.11.15 16:56
avatar

chudák Liduška -


doplněno 24.11.15 20:06:

Suzy - já nevím - ale mně se taky nežilo špatně - a já jsem přitom ten poslední člověk, který by se někdy nějak zabýval politikou. V době po r.65 jsem se i já dostala na západ - a nějak jsem si nikdy nevšimla, že by byly prázdné krámy, nebo, že bych byla pronásledovaná. Jsem ročník 46 - a rodiče si v 60-letech byli schopni postavit z dělnického příjmu domek, uživit mne na škole a v 70. letech ještě ušetřit na auto.

Proto myslím, že nemuseli být všichni spokojení lidé nutně konfidenti, nebo "papaláši" - záleží, v jakém okruhu lidí a kde jste žili, nebo, jestli jste měli štěstí, či smůlu a v neposlední řadě - co jste od života očekávali a chtěli. Ale Tebe obdivuju, že ses dokázala v cizině prosadit - a hlavně Ti "závidím" tu Paříž - tu dobu už Ti nikdo nevezme- ať už se teď stane cokoliv. Tak ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 19:26
avatar

Culdo, proč chudák? Já mám právě pocit, že se jí žilo velice dobře. A myslím, že ani dnes nijak nestrádá. Sama Liduš to říká. Já jsem upřímná a nemyslím to zle. Opravdu jsem si začala klást otázky. Jsem osmařtyřicátý rok, také jsem si už něco prožila a hlavně jsem tady žila až do roku 1978, to mi bylo téměř třicet let. Pak jsem opustila na pětadvacet let republiku, ale vrátila jsem se, protože mám svou zem ráda, ale nevyhovoval mi tehdejší systém. Já se dobře neměla a čelila jsem mnoha problémům. Ale asi jsem nebyla z dobré rodiny a navíc jsem měla a mám charakter, který není přizpůsobivý. Tudíž na problémy, jak se lidově říká, "zaděláno". Proto žasnu pokaždé, když Liduš bývalý systém obhajuje. Ale v duchu jsem si až dodnes říkala, že měla asi kliku, nebo co. A nikdy jsem se přímo nevyjádřila, až dnes. Protože jsem si přečetla tu odpověď, kde Liduš píše, že to je všechno nesmysl, že byty byly, ven se jezdit mohlo, a každý si volně mohl koupit po čem toužil. A tak dál. To mne tak trochu nadzvedlo ze židle a donutilo reagovat...


doplněno 25.11.15 07:51:

Culdo, já ale neřekla, že by byly krámy prázdné. Ale nebyl výběr vůbec žádný. Když jsem byla malá a žila na vesnici, tak jsme chodili do konzumu. Tam bylo pokaždé všechno, co jsme potřebovali a byli jsme spokojeni, protože jsme vůbec netušili, že existuje něco jiného. A v tom to všechno vězí. Já si pamatuji, že jsme třeba používali na záchodě nařezané noviny. Pak jednou přinesla babička domů velký vynález: Toaletní papír z továrny, kde pracovala jako kuchařka. A ten papír se vůbec nedal použít. Byly to naskládané tuhé hnědé papírky s jednou stranou lesklou a když jsme je chtěli použít, musely se v ruce opatrně třít jako při praní ponožek, aby to změklo, ale nepotrhalo se to. Jinak se to děsně smekalo. Vrátili jsme se k používání "Rudého práva", papír byl měkký a kvalitní. To jsem si jen tak vzpoměla v tuto chvíli.

Jinak s tebou souhlasím v tom, že každý mluví jen ze svých osobních zkušeností. A to jenom potvrzuje to, že všichni jsme se dobře neměli ani tenkrát a ani nyní. Ono je vždycky něco za něco a nikdy není všechno dokonalé po všech stránkách. Já si nakonec také musela vybrat. Mnohé, na co jsem byla v Paříži zvyklá a bylo pro mne samozřejmostí, mi dnes chybí. A já to věděla, než jsem se rozhodla k návratu. Musela jsem si to srovnat v hlavě a rozhodnout se, co je pro mne důležitější a co mohu nakonec nahradit něčím jiným, nebo úplně postrádat. Zvážila jsem všechna pro a proti a šla balit kufry...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: byty
Datum: 24.11.15 18:57

A kde se ty byty najednou vzaly, když tihleti vlastně nic nepostavili. Asi to bude tím, že tenhle systém vyhnal hodně lidí pod mosty, takže se něco uvolnilo. No a pak vychcánci, kteří blokovali několik bytů, když platili směšný nájem. Dnes jsou jistě úspěšní podnikatelé v jiném oboru.

Podnikání je snadné. Asi začnu taky. Sháněl jsem miniaturní součástku. Ventilek ke kolu. Jistě vyrobeno v Číně. Cena 40 Kč. A tak jsem objednal z Číny za 48 Kč i s poštou. No přijde deset kusů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vrnda
Datum: 29.10.15 21:22

nevím jak jste starý a kde jste případně v té době žil ale dnes je život daleko složitější, dnes když v práci ceknete a hned letíte, dříve jsem si říkal co jsem chtěl, je pravda že to něteří prožívali hůře ale kdyby se zpočítalo kolik o převratu skončilo mrtvých v betonu, v přehradách v boji při rozkrádání majetku, bude jich asi více, dnes bohužel vládnou ti co si nejvíc nakradli protože mají pod palcem pomocí nabyvšího majetku politiky, pávníky, policii, soudnictví,atd ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: termix
Datum: 27.10.15 12:55

Kapitalismus je charakteristický nerovnoměrným rozdělením bohatství.

Komunismus/socialismus je charakteristický rovnoměrným rozdělením bídy.

Nevýhody komunismu/socialismu: - principiálně nefunkční ekonomický systém, ignorující informační funkci ceny (absence tržního procesu)

- postavený na státní moci a donucování, násilné potlačování nesouhlasu

- porušující základní lidská práva, ignorující vlastnická práva

- ideologicky postavený, nadřazenost sledování ideologie racionalitě

- neumožňuje správnou (efektivní) alokaci výrobních zdrojů ani kapitálu, čímž neumožňuje ekonomický růst

"Výhody": - nejsou (leda pro pár vyvolených, ideologicky "kompatibilních" jedinců požívají značných výhod, kterých by jinak nedosáhli)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: skola*
Datum: 30.10.15 01:57

Jak to, že ta Čína má takový hospodářský růst.


doplněno 30.10.15 13:40:

Radši si nastuduj které všechny státy nepřistoupily k tomu protokolu o snižování skleníkových plynů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 07:04
avatar

Čínský hospodářský růst je draze placený levnou pracovní silou čínských pracujících (včetně dětí), neskutečnou devastací životního prostředí, plundrováním přírodních zdrojů a nedodržováním jakýchkoliv lidských práv. Navíc podle nedávných informací (TV - ČT1) se čínský hospodářský růst začíná výrazně zpomalovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 15:37

Vím o jednom kladu: Tenkrát bylo heslo o tom, jak to bude v komunismu jednou fungovat: Každý podle svých možností, kažému podle jeho potřeb. Podotýkám, že komunismus jako takový nebyl nikde v praxi realizován.

K tomu heslu: Bylo by zajímavé pozorovat, jaké má kdo osobní možnosti rozvíjet v pracovním procesu svojí aktivitu...Domnívám se, že by se nikdo nepřetrhl, zato u těch potřeb, to by byly návaly. Také se mluvilo o tom, že v komunismu by nebyly peníze, víte, co by se ušetřilo za banovní domy, zbytečné bankovní zaměstnance, ubyly by starosti s hypotékami, nebyly by exekutoři, každý by si vzal co potřebuje a šel by domů. Tož tak o utopii zvané komunismus.

Opravdu máte v dějepise otázku o kladech a záporech KDYŽ BYL KOMUNISMUS? Tam totiž zatím žádné státní zřízení zatím nedospělo. Možná si to myslí v Korejské lidově demokratické republice, ale to bude tím, že tam jsou hermeticky pro místní občany uzavřené hranice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 27.10.15 15:41

Chceme ve světě mír,svět bez konfliktů, násilí , terorizmu a dalších společenských neduhů? Posuďme zda je schopen to zabezpečí kapitalistický způsob hospodaření a nebo pokusy o realizaci idálů komunizmu. Podle mně je zdrojem společenských konfliktů na jedné straně soustřeďování bohatství do rukou schopných a tzv. všehoschopných (vždyť někde bylo napsáno, že 10% populace světa, vlastní 90% světového bohatství) a na straně druhé, prohlubující se chudoba většiny populace. Bohatí se musí obávat o své bohatství, podle toho také jednají - usilují o svůj vliv ve společnosti, s využitím svého bohatství. Stejně v zájmu míru apod., budou jednou dunuceni bohatí , v zájmu zachování existence, uvolnit.část svého bohatství pro chudé. A to již nebude kapitalistický způsob hospodaření. Chudí usilují o spravedlivější rozdělení, chcete-li světového bohatství. Tak tedy nevím, co je z celospolečenského pohledu pro přežití příštích generací přijatelnější a perspektivnější?

Hezký víkend -miro

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.10.15 16:00

miro. Někteří "chudí" usilují pouze o bohatsvtí jiných. Nejsou schopni cokoliv tvořit oni sami. Jsou to pouze konzumenti. Navíc líní a závistiví. Stačí se vrátit do padesátých let, kdy dochátelo k znárodňování. Ano, byli tam lidé, kteří myšlence komunismu věřili. A pak tam byli parchantní, kteří se do té doby štítili práce a najednou dostali do rukou moc ! Z toho nic dobrého vzejít nemůže.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: miro®
Datum: 27.10.15 16:18

S tím souhlasím. V každé společnosti existují jedincí - skupiny, kteří jsou poctiví, kteří vše ignorují , je jim vše lhostejné a také ti, kteří úmyslně a cíleně škodí. Teď jde jen o to, kdo získá převahu. Je to vše o výchově. Měli bychom dospět k tomu, že poctivci se dokáží účinně vypořádat s těmi druhými, a ne být nevšímaví, neteční a lhostejní , třeba z toho důvodu, že i já se někdy mohu chovat nepoctivě a škodlivě.Chybou bylo, že člověk nebyl připraven a tudíž si ani nezasloužil a zatím nezaslouží, realiozacií ideálů socializmu ( " komunizmu".)

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 19:10

A dnešní miliardáři se museli něco nakroutit kličkama soustruhu, žejó ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 27.10.15 19:08
Hlavně až to budeš dávat dohromady, tak nad tím sama zauvažuj, nepiš to na papír úplně slepě. Pro každého je pozitivum něco jiného, klidně se ti může stát, že budeš mít jednu a tu samou věc mezi klady i mezi zápory - takhle spatra mě napadá například výrazná majetková rovnost.

Vlastně mě nenapadá žádný skutečný klad, všechno bylo kompenzované nesvobodou (žádná nezaměstnanost - ano, ale znelíbíš se funkcionáři strany a už nikdy dobrou práci neseženeš a tvoje děti taky ne) nebo zadlužováním dalších generací (více času pro sebe - protože nebyl tlak na efektivitu, tak člověk mohl krást čas zaměstnavateli a používat ho pro svoji potřebu, ale důsledkem bylo zaostávání celého hospodářství ve srovnání s jinými zeměmi).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.15 10:09
avatar

q1-

- já myslím, že komunisti by asi nedovolili gaunerské rozkrádání národního hospodářství, které nastartovalo v letech 90-tých, kdy jsme podle mého laického názoru stáli na křižovatce, zda se zařadit mezi vyspělejší západní země, nebo mezi "banánové" republiky (včetně těch banánů).

A pokud se dnes konečně začínají korupce řešit, - je to jen proto - že se politici začínají vzájemně hlídat, aby si snad někdo "nenakradl" víc, z toho, co ještě zbylo. Pokud nemám pravdu - proč?! jsme za těch 25 let stále na úrovni zaostalých "chudých" příbuzných? - kam se ztrácejí všechny ty peníze, vybrané na daních atd.. - jak je možné, že se cpe stále více majetku (i pravomoci) církvím, a restituuje se majetek i bývalým konfidentům s nacisty... atd... - jak je možné, že politici stále řeší jenom své problémy (viz např. pražská radnice, navýšení platu poslanců) - zatímco problémy občanů se odbydou narychlo zplichtěnými zákony, které často nemají hlavu ani patu.

Jak je možné, že se z EU dotací budují "pí*oviny" - jenom aby se (dotace) stačily vyčerpat? - i proto by si řada lidí zvolila "nesvobodu a klec " socialismu - ani by nemusela být zlatá, jenom slušná. K čemu je mi svoboda projevu takových Ztohoven nebo Pussy Riot, nebo umělců, kteří nám dělají ostudu takovými "Europami" , darovacími listinami pana Zemana do Ruska ... apod. -- otázky bez konce ...


doplněno 31.10.15 10:41:

- řekla bych, že tzv. "komunismus" jako společenský řád měl lépe nastavená pravidla sebekontroly tak, aby si každý nemohl dělat co chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 31.10.15 11:40
"Proč jsme na úrovni zaostalých chudých příbuzných?" -- Protože ti "bohatí příbuzní" nezůstali přešlapovat na místě, než je doženeme, ale pokračovali nadále dopředu. Vůči nim jsme stále v pozici "chudých příbuzných", ovšem ve srovnání s nimi před 25 lety na tom vůbec nejsme špatně. V průměru. Potíž je hlavně v tom, že ti, kdo začínali na podobné pozici jako my (Slovensko, Polsko) postupují kupředu rychleji než my, takže časem budeme v pozici chudého příbuzného i vůči nim.

"Kam se ztrácejí všechny ty peníze vybrané na daních?" -- To se dá zjistit z dokumentu zvaného státní rozpočet. Spousta se toho rozkradlo (nepřímo, v podobě předražených projektů apod.), ale pořád jde jen o zlomek peněz, které se vyberou. Největší pálky jdou na důchody a sociální příspěvky. (Příjmy rozpočtu jsou 1118 mld., výdaje 1218 mld., na ministerstvo práce a sociálních věcí jde 533 mld. Z toho lze usoudit, že drtivá většina vybraných peněz se u nás projí. Pro srovnání, korupci sice nikdo nedokázal vyčíslit přesně, ale horní odhady jsou zhruba u 100 mld.).

Peníze pro církve jsou kombinací dvou hlavních toků: Vyrovnání za majetek ukradený za vlády komunistů a postupný přechod od státem financovaného chodu církví k samofinancování církví ze svého. Celkové číslo je sice velké, ale rozložené do těch 20 let, nebo jak dlouho to má trvat, jde ve vztahu k rozpočtu jako k celku o drobné, a já osobně třeba vítám, že se církve budou muset financovat samy, místo abych je platil já ve svých daních.

O restitucích konfidentům s nacisty nic nevím. Pokud se to děje, vadilo by mi to. Máte nějaký konkrétní a objektivně doložitelný případ?
"Jak to, že si politici řeší jenom svoje problémy?" -- Proč by to nedělali, když jim to umožníte? Co jste vy osobně udělala proto, aby to nedělali? Dejme tomu, že nebylo reálné založit vlastní stranu (i když - proč by ne?). Ale kolik času jste při posledních volbách věnovala výběru svých zástupců, tj. nejenom strany, ale i jejích jednotlivých kandidátů? Kolikrát jste se na svého poslance obrátila s nějakým problémem? Pokud jsou odpovědi, jak napůl očekávám, "deset minut" a "ani jednou", proč očekáváte od poslanců za řešení správy státu více úsilí? Jasně, jsou za to placení, ale také na rozdíl od vás mají těch úkolů za volební období mnohem víc, takže mezi ně svůj čas musí rozdělit. Byla byste jako občan ochotná jít dělat poslance? Já ne, protože se mi nelíbí, že bych se musel vzdát svého soukromí a nelíbilo se mi dostat se do kontaktu s tou špínou, která jakoukoliv moc nezbytně doprovází. Ale s tímhle na paměti se nemohu divit, pokud mezi poslanci je nějaký, možná i značný, podíl těch, kterým svinstvo nevadí.

"Jak je možné, že se z EU dotací budují pí*oviny?" -- Kolik návrhů na smysluplné projekty ve svém okolí jste za posledních dvacet let podala? Pokud žádný, proč se zlobíte na to, že někdo jiný svou šanci využil?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: najivka
Datum: 31.10.15 12:46

Jsi naivka. Že někdo nechce do špíny atd. Že by někdo chtěl sloužit společnosti. Houbec. Vždy jde o prachy, tvrdé lokty, známosti a pevný žaludek.

Podívej se Kleslová. StB, ČSSD ve správnou dobu ANO. Myslíš, že zodpovědně může vykonávat všechny funkce za které bere prachy. A takových je. Horší je, že mnozí i tady jim fandí jak jsou úspěšní a příště si je zvolí znova.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Radmila_Kleslová


doplněno 31.10.15 15:08:

Neřekl jsem, že jsi naivní. Prostě mnozí nemají chuť bojovat za jiné protože se to většinou nevyplatí. Byli svým způsobem spokojeni tenkrát, jsou spokojeni dnes.

Stěžování tenkrát jsi měl možná problém, dnes jsou vysmátí. Stačí se jen zamyslet co se stalo když TV zveřejnila nějakou všivárnu. Pedofil se prochází po Kataru a Němec je vysmátý. Zadarmo to nedělal.

Stěžování na poradně. Spíš důchodci krátí čas a pak pár podnikatelů i ve věku třicet let s obrovskými životními zkušenostmi mají plná ústa minulého režimu. Nějak přišli k výrobním prostředkům, lůza maká a tak se věnují psaní. Ten nejaktivnější vypočtené má několik příspěvků denně. Jistě v pracovní době.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 31.10.15 13:01
Co myslíš, jak bys podle efektivity dosažení cíle "zlepšení situace ve tvém okolí" seřadil následující možnosti?

A) Když si budeš vytrvale stěžovat tady na Poraďte, jak to bylo za komunistů lepší.

B) Když si budeš vytrvale stěžovat svému poslanci a senátorovi, kontrolovat jejich práci, psát o nepravostem do novin atd.

C) Když se zvedneš a zkusíš něco aktivně udělat: Založit stranu, která bude postavená na snaze pomáhat ostatním, nebo za nějakou takovou už existující s tímto programem kandidovat, nebo se třeba dostat do místního zastupitelstva a začít v malém ve svém okolí.

Mysli si, jak jsem naivní, ale podle mě je naivní především sedět na zadku, nic nedělat (vyjma stěžování si na tlachárnách) a očekávat, že moji situaci zlepší někdo jiný. Pokud chci změnu, tak se o ní musím postarat. Pokud se o ní nepostarám, tak nemám právo stěžovat si, že to neudělal ani nikdo jiný.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.15 17:49
avatar

q1-

- správně - proto budu volit Babiše, protože bych chtěla věřit, že kromě "kradení" bude umět taky lépe hospodařit ! (když to tak dobře umí pro sebe) - Kdybych to uměla já - to si "pište", že bych se angažovala !

- mimochodem, já jsem si nestěžovala, jenom jsem se ptala - navíc si myslím, že komouši měli fakt lepší sebekontrolu, takže se nemohlo krást v takovém měřítku jako dnes a myslím, že kdyby oni měli tehdy takové možnosti, jaké dostali "sameťáci" po r. 1989, tak bychom na tom dnes byli daleko líp. To by ovšem nesměli zvlčit a začít se chovat jako ostatní "kapitalisti" .

(- ostatně - nešuškalo se kdysi něco o spolupráci např. rodiny p. Havla s Němci? )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.15 20:17

q1, díky za vaše příspěvky. Na rozdíl od diskutující většiny se snažíte používat to, co máte v hlavě, pracujete s fakty a nesnažíte se za každou cenu vyjadřovat a dohadovat k něčemu, k čemu nemáte dostatek relevantních informací. Díky tomu má váš text hlavu a patu a nepřipomíná spíše duševní a emocionální průjem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.15 20:40
avatar

kovis -

- cožpak o to - mozek "mocní" používat umějí - to jim nikdo neupírá - a Vy máte dostatek relevantních informací? - nevím jak Vám, ale mě k vyvolání "průjmu" docela postačí např. názor jednoho z osvícených humanistů :

http://www.novinky.cz/domaci/…je-projevem-nasi-malosti.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 19:44
avatar

Culdo, myslím si, že největší problém je v tom, že dnes si sice lidé mohou dělat téměř všechno co chtějí, ale NIC neudělají. budou jenom kafrat a kafrat. Na nic víc se nezmůžou, protože ono je jim v podstatě dobře. Já kolem sebe vidím mladé rodiny. Převážně děti obézní, maminky obézní a tlačí spokojeně plné nákupní koše všelijakých "zdravých" potravin. Tak proč by se bouřili? Aby mi někdo nevyčítal, že já také sedím na zadku a nic nedělám, tak předesílám, že já už mám svou "kariéru" za sebou a hlavně jsem si to zařídila tak, že si nemusím stěžovat. Ale kdybych musela, určitě bych neseděla na zadku a snažila se to změnit. Já jsem nevolila ani jednoho z prezidentů. Když jste volili Havla, nežila jsem tady, když jste volili Klause, (to už jsem sem mohla jezdit) tak jsem se snažila svému okruhu známých vysvětlit, že to je syčák a arivista, nevěřili mi. Pak už jsem rezignovala...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickk
Datum: 31.10.15 01:34

Byl jsem v Americe a někteří lidé mi říkali, že jediná pozitivní věc na komunistech v ČR bylo to, že odvraceli lidi od víry a jsme díky tomu velmi ateistická země.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.15 10:32

bylo líp všichni jsme si byli rovni a že ty nahoře se měli líp? no a co a jak je to asi dnes podívejte se na ty co nám vládnou dnes a to už nemluvim o tom kolik je tam nahoře dnes bývalích komunistů!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majorzeman
Datum: 02.11.15 16:56

Co se týká otázky je špatně položená, "komunismus" u nás nikdy nebyl, ale jistě máš na mysli "socialismus" tzn. období od 2/1948 do 11/1989

Klady:

Nulová nezaměstnanost - každý člověk měl právo na práci a práci dostal, (nepracovali jenom máničky a podobné příživnické živly ze kterých se potom vyklubali disidenti)

Jistota důchodu - kdo řádně pracoval (prakticky všichni) měl nárok na starobní důchod ve výši, která mu zaručovala důstojný život.

Prakticky nulový výskyt tvrdých drog.

Nesrovnatelně nižší kriminalita.

Naše země bylo soběstačná v produkci prakticky všeho jak se říká od špendlíku po lokomotivy/lodě, hlavně v produkci potravin.(a ještě zbylo na export)

Bezplatné školství od jeslí po VŠ

Byly normy na vše, např. na výrobu potravin - ne jak dnes kdy jsou některé potraviny plné chemikálií

Bezplatné a všem dostupné zdravotnictví

Žádní bezdomovci neexistovali (podnikové byty, družstevní byty, obecní byty), kdo prostě vyloženě cíleně nechtěl tak víceméně nemohl spadnou na sociální dno společnosti, to prostě nešlo. Dnes stačí chvilka nepozornosti.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 02.11.15 17:13
avatar

majorzeman plně souhlasím jen bych dodala kam asi s kapitalisty dojdeme.

"Staré pověsti české" za 500 let...

Malá dcerka v Etiopii, v roce 2514, se ptá svého otce : " Tati, dneska jsem zaslechla, že prý kdysi žili v nějakých Čechách nějací Češi, slyšels o tom něco? " " Samozřejmě, maličká, prý právě podle nich se dnes říká : " Ty seš blbej jako Čech ! " " Aha, a kde ty Čechy byly? " " No, to se přesně neví, ale snad někde ve střední Evropě. " " A to vážně byli tak kolosálně blbí? " " Asi ano, prcku. Podle pověstí si prý rozprodali a vykradli vlastní zemi, je-jich vláda nechala lidi umírat, protože náklady na léčení si nemohl slušný člověk dovolit a pokud ano, brzy velmi zadlužený zemřel hladem, protože lichvářství bylo tou jejich vládou posvěceno na dobrý byznys.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 06.11.15 22:16

Hlas už nemám, tak aspoň takto: naprosto souhlasím s "majorzeman"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.11.15 00:41

Takže
právo na práci, byla povinnost pracovat, jinak příživníci a seděli. Právo na práci je i dnes, ne nárok, je třeba rozlišovat! To nepovažuji za klad nutit lidi pracovat! Kde je svoboda?
Důchod je i dnes.
O drogách a kriminalitě, rozsahu se tehdy nikdo nedozvěděl.
Nic nebylo bezplatné. Kdo to hradil? Kde by na to "stát" vzal? Nikdo neřekl, kam jdou daně pracujících.
"Stát" se staral o vše a neměl na to, podle toho to vypadalo.
Byly tehdy dodržovány normy?
Bezdomovci byli zavření. Ale byla sorta lidí, která se uměla živit aniž porušila zákony.
Kdo mohl dostat státní byt? Jak dlouho se čekalo na obecní! byt a podmínky? Družstvo si lze založit i dnes.
Soběstačnost, za drátem to nijak nejde, ale jaká kvalita, kvantita? V rámci RVHP nadiktováno.
No a jak ten socialismus dopadl? Proč ho lidi nepožadují zpět když bylo tak dobře?


doplněno 07.11.15 20:05:

Ta joo jojozko, Ústava: Práva a povinnosti občanů Proto je práce ve prospěch celku přední povinností a právo na práci předním právem každého občana. Nic o legálním zdroji obživy tam není (a pro komunisty to byla jen práce), a píšu, že se našli tací, co se uživili aniž porušili zákony. Např. se uvádělo dědictví..., ne příživnictví. Vše ve prospěch společnosti.
Proč lidé čekali lééta na byt? Osobní vlastnictví, něco nešlo vlastnit. Adventisté např. ústavu porušovali.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.11.15 17:50

Kolega buss se v některých věcech mýkí. Nebyla povinnost pracovat, byla povinost mít legální zdroje obživy. Když někdo vyhrál 100000 ve sportce, měl přiměřené prostředky k obživě tak na 2-3 roky. Povinost prokazovat přiměřené zdroje příjmu bude zanedlouho znovu zavedena. Pokud se práva na práci týká, má tento výrok smysl jen v případě, že někdo odpovídá za uplatnění tohoto práva. Za totáče za to odpovídal stát a pokud nebyl schopen právo na práci zajistit, musel dotyčnému poskytnout odpovídající finanční zajištění. Na příklad při přiznání částečného invalidního důchodu musel stát zajistit postiženému odpovídající práci. Pokud nemohl, musel mu přiznat plný důchod.
Pokud se té bezplatnosti ​týká, samozřejmě nic nebylo bezplatné, stejně jako dnes. Ale nároky byly daleko přesněji stanoveny.
Pokud se týká dodržování norem, tak ano, normy se dodržovaly a centrálně se stanovovaly. I dnes se dodržují (většinou), protože si je každý podnik libovolně stanoví a upravuje. Dnes se centrálně stanoví a dodržují snad jenom technické normy, týkající se průmyslově používaných komodit. Ale u spotřebního zboží a potravin je situace tristní.
Každý měl nárok na přiměřený byt. Většina lidí mohla dostat byt prakticky bez čekání, pokud byla ochotná změnit bydliště i zaměstnání. K dispozici byly i ubytovny za přiměřené ceny, myslím přiměřené k výši platů.
Bylo by dlouhé povídání o tom, na co vlastně dojel minulý režim, a budoucnost ukáže, na co dojede tenhle. To, co se vypráví o minulém režimu, jsou v mnoha případech nepřesné informace a někdy i polopravdy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.15 11:18

Ústava je jedna věc a trestní zákoník druhá. Že ústava něco označuje za povinnost ještě neznamená, že prováděcí zákony včetně trestního řádu vyžadují plnění takové povinnosti. Ostatně kdyby se za neplnění téhle ústavou deklarované povinosti zavíralo, seděli by všichni starobní důchodci, pokud by momentálně nebyli v nemocnici. Tvoje reakce je přesně taková polopravda. Pravda je, že takovou deklaraci ústava vyžadovala. Druhá část takové pravdy je, že její neplnění bylo trestné jen v případě, že člověk nemohl prokázat legalní zdroje. Skutečností je, že tyhle nedůslednosti umožňovaly policejní šikanu. Stačí si představit, že tě zastavili při silniční kontrole 200km od domova a při kontrole dokladů zjistili, že nemáš v občance zaměstnavatele. A pprokazuj legální zdroj příjmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 00:03
avatar

- zajímalo by mne, jestli někdy, a kdy přestane "štvanice" na komunisty - koukám, že už je obviňují i z "chuligánství" seniorů na společenských akcích v Liberci.


doplněno 07.11.15 13:08:

buss -

- ale oni ho lidi v podstatě požadují, jak já tomu rozumím - nepožadují samozřejmě negativa, to by byli "blbí" !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 14:46

Štvanice neustane, pokud budou žít poslední pohrobci. Stejně jako v případě fašistů, nacistů, teroristů apod. Všechno jedná sorta.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.11.15 16:32
avatar

Stejně to nikdo, ani dnes, nepozná. Tisíce byly ve straně, tisíce byly v milicích, tisíce byli s pendreky a štíty na náměstích. Přece se nevypařili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 13.11.15 19:01

Já si pamatuji, že i učitelé dějepisu (za mrzký peníz) byli v souladu s režimem. Stejně jako všichni ostatní na klíčových funkcích. Najděte si na internetu, jak dlouho trvalo Státní televizi a Státnímu rozhlasu informovat o změně režimu.

Komunisti nebyli blbí a věděli, že to co už proběhlo v NDR dorazí dřív nebo později, k nám. Jen se hledala forma jak nenápadně zmizet z jeviště.

Dodnes se o křivdách režimu moc nemluví, protože ti co zaškvařovali ostatním a jejich kamarádi mají stále určitý vliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.15 11:25

Změna režimu probíhala prakticky v přímém přenosu. Malá prodleva byla jen v informacích o událostech 17. listopadu. Ale už shromáždění ma Letné byly přenášeny živě. A teprve pak začla probíhat jednání o změně režimu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vici*
Datum: 23.11.15 21:51

Nejodpornější na této době dle mých osobních zkušeností byli lidé, alespoň podstatná část.

Nemyslím tím komunisty z přesvedčení a osobního postoje, vesměs v dělnických řadách.

Spousta členů KSČ ovšem byli prospěcháři, neštítili se ničeho. Nejhorší však byli ti, co k tomu ještě spolupracovali s STB, za úplatu, rychlejší kariérní postup v zaměstnání, studium, zahraniční dovolená ,stáže, atd. a pod.

Takoví spolupracovali vědomě, "donášeli" nejen na své spolupracovníky, ale dokonce i na své rodinné příslušníky.

Smutné na tom je to, že i nyní mají "teplé" místečka, konexe, někteří vysoké starobní důchody.

Otázka a odpověď. Ano, v roce 1989 neměl být "SAMET" , ale zveřejňování těchto kreatur, jsou ochotni páchat zlo a bezpráví, za každého režimu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.11.15 19:15
avatar

Dnes nikdo na nikoho nebonzuje? Dnes neexistují prospěcháři co za pár stříbrných prodají i vlastní babičku? Dnes nikdo nešplhá po zádech toho druhého aby jeho kariera rostla? 17.11.2015 PČR nikoho nezmazala na demonstraci?

Vici v r. 1989 nebyl žádný "samet" a už vůbec ne revoluce vedená studenty.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.15 19:55

Nebyla to revoluce - anóbrž kontrarevoluce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ade
Datum: 24.11.15 20:10

Nevýhoda komunismu - muselo se platit za dopravu. To v kapitalismu se neplatí - třeba důchodci a děti v Praze, vlaky na Slovensku.

Výhoda komunismu - cikání museli pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.15 08:29

Jo, pražský kapitalizmus... Ale skládá se na něj celý zbytek republiky.:-D

U nás na Vysočině je to jiné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.15 17:32
avatar

v čem je vlastně "komunismus" horší, nežli kapitalismus, křesťanství, nebo islám, proti kterému nemůžete dnes ani protestovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.15 17:56
avatar

žádný ...ismus není horší nežli jiný ...ismus, když to pak hodnotí ten, který má raději ...ismus, nežli ...ismus.

Nemůžou se na světe, kontinentu, státu, okrese, domě rodině ...všechny lidé shodnout co je nejlepší..

Přeji hezké předvánoční dny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 25.11.15 19:22

Komunisti hlavně kradli jako straky. Největší komunista na vesnici byl i největší sv.ně. Představte si, že by jste měla kus pole a musela jej na nátlak odevzdat do JZD. Hospodaření v JZD řídili idioti, kteří ani zemědělství nerozuměli. Období kolektivizace je ještě dnes tabu, protože ti lidé pořád žijí mezi námi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skola*
Datum: 25.11.15 19:33

Jak to ti komunisti dělali. Řídili to idioti co tomu nerozuměli a při tom to bylo jedno z nejlepších zemědělství v Evropě. A proč neříkají ti co si vzali těch pár hektarů zpátky. A někteří tedy nenaříkají. Nemají na to čas. Od rána do večera se nezastaví.


doplněno 26.11.15 15:00:

Něco jsem našel


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 13:37

Dovolím si jen požádat o zdroj informací, že československé zemědělství bylo jedno z nejlepších v Evropě. Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 14:21

JPP. Neznáte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skola*
Datum: 26.11.15 14:26

Něco si nastuduj. Třeba Čuba za socialismu to byl kapitalista, po 89 mu spílali do komunistů. A kvalita. V celém EU stejná. To je jen proklamace. Nebudu omýlat Gothaj či Lanšmít. Kdo si trochu pamatuje vím o čem mluvím.

http://www.zsch.cz/news/lek-p…tuje-a-urcite-neni-jen-jeden/

A tady se dozvíš jak se nechá potravina upravit. Jak levnou vodou získá na váze. Nepamatuji, že by to ti socialisti měli zapotřebí. Bohužel z YouTube již vymazáno

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 16:53

Čuba kapitalista. Jasně. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 18:40

Máš velmi zkreslené představy o JZD Slušovice :):):)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 18:36

...co má to video společného s československým zemědělstvím?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 25.11.15 20:37

Stát přerozděloval a i těm hrubě neziskovým nasypal penízky. Ať vypěstovali nebo ne, bylo to jedno. Děje se to i dnes ve státních a polostátních firmách.

Jo jinak zemědělství se dotuje i v EU. To proto, aby vůbec ekonomika fungovala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.11.15 19:40

TAZATELKO, JUDIT, tak co jsi z těch blábolů do dějepisu vybrala? Rodina, známí nic?
Vem si starou a dnešní ústavu, obč. zákoníky, srovnej a to postačí!
Mohla by jsi tehdy vlastnit ponorku, letadlo, vydělat si kolik chceš neomezeně, mít vlastní firmu, mít několik domů, několk aut, mít zahraniční západní auta, mít vlastní les, jezdit neomezeně na západ, číst porno časopisy, atd atd.
Když jsi nepracovala, tak až na vyjímky tě čekalo vězení. Dnes budeš sedět doma a půjdeš žádat o příspěvky...
Netvrdím, že dnes je vše dobré, ale převažuje to, je na člověku samém, jak se uplatní.
Ale lidi ještě neumí svobodu využívat, rozhodovat se sami, vážit si jí, jsou bázliví, zvyklí že je někdo vede.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.12.15 22:35

Z časopisu ABC - rok 1960:
Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.
Asi jsme něco podělali...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.12.15 23:30
avatar

ahoj,

komunismus fungoval jen v omezené míře "snad" za bolševické revoluce v Rusku..byli menší skupiny nadšenců ..tak do 50 lidí (?) , kteří to zkoušely (pouze v románu Jak se kalila ocel..samozřejmě je to jen román, ale tam to je dobře popsáno)..

pravděpodobně funguje i v nějakých náboženských sektách (hare krišna)..já osobně jsem si vyzkoušel život v osho komunitě (jen 3 týdny) a mám jisté zkušenosti s tvorbou terapeutických komunit.

Jinak jsme samozřejmě žili 40 let v reálném socialismu (což není komunismus)

tedy shrnuto-pokud by komunismus fungoval můžeme hypoteticky odhadnout jeho klady i zápory:

Za podstatné podmínky! pokud se bude jednat o dobrovolné sdružení- společenství lidí, kteří se svobodně pro komunismus rozhodly a mohou kdykoliv z tohoto společenství odejít !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 23:49
avatar

takže pokud je myšlen reálný socialismus jako předstupeň ke komunismus , pak jistě lze z osobních zkušeností cosi napsat.

Klady

1, jistota práce a sociálního zabezpečení (viz povinnost pracovat), levnější zdravotní péče

2,státní podpora mladých rodin (novomanželské půjčky)

3, osobní bezpečnost - menší kriminalita díky uzavřeným hranicím nebyl tak volný pohyb - (mafiánské klany ze zahraničí-méně drog a prostituce)

4,cesty do zpřátelených zemí , pracovní kontakty v exotických zemích- placené exkurze do průmyslových a zemědělských podniků - Rusko, Irán, Čína, Mongolsko...(cukrovary, tepelné elektrárny, pivovary, rafinerie, dieselové motory, ...)

5, v průměru lepší kvalita potravin-chléb, mléko, jogurty, salámy , "čínské vepřové konzervy, špekáčky (ale to je jen osobní zkušenost)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 24.03.16 19:41

Lepší lékařská péče to tedy nebyla ani omylem. Obálková metoda pro lékaře za naprosto standardní lékařskou péči byl arozšířená v absurdní velikosti. Nebyly léky jako Brufen. Vše se pokoutně dováželo z Jugoslávie.

Chování personálu v nemocnicích by se z dnešního pohledu zdálo jako špatný vtip. Jít na návštěvu mimo návštěvní hodiny bylo absolutně nemožné. Pacient měl právo držet hubu.

Bezpečnost byla možná větší, což byl ale nezjistitelný pojem. Tisk měl zákaz zveřejňovat negativní informace, zvláště s kriminálními činy. Zdálo se tedy, že je zde oáza bezpečí, což nebyla pravda.

VB měla velkou pravomoc jako prohlížet peněženky v rámci zákona o devizovém thu ( už si nepamatuji přesný název). Kdo měl u sebe tuzexové poukázky bez legálního držení, mohl být obviněn a bez pardonu odsouzen. Toho využívala STB k získávání informátorů za toleranci kšeftů. Před Tuzexem postávali veksláci a ačkoliv to bylo trestné, naprosto s přehledem za dohlížení STB kšeftovali s Bony.

Pro export na západ se přísně vybíraly potraviny a ta horší kvalita šla na vnitřní trh. Normy na západě mnoho let před náma vyžadovaly dané obsahy škodlivin.

V nábytkářském průmyslu se používal formaldehyd, který je velmi karcinogení. Normy ČSSR to ale tolerovaly. Zdaví lidu byl u zadnice příslušným orgánům.

Azbest se používal naprosto běžně, i když se vědělo, co je to za svinstvo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 23:56
avatar

Zápory např.

1, nemožnost svobodně vycestovat na západ i pro řadové občany

2, nemožnost svobodně vyjadřovat veřejně své názory, nesvobodný tisk, média a kultura (soc cenzura)

3, nátlak - účast na veřejných soc, oslavách - např 1. máj, kádrování,tlak na vstup do SSM.KSČ

4, vláda jedné strany, nemožnost výběru nějaké alternativy, opozice ve volbách nebyla žádná

5, nedostatkové zboží-pořadníky (TV, auta, sportovní kola..)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.