Předmanželská smlouva - zkušenosti

Od: Datum: 21.05.15 10:44 odpovědí: 22 změna: 25.05.15 12:19

Prosím o radu od někoho kdo má zkušenosti s předmanželskou smlouvou. Jde o situaci, že přítel renovuje vlastní domek, ve kterém chce bydlet se mnou, ale nechce po svatbě aby byl ve společném jmění manželů. Potřebuje ode mne peníze na dokončení, asi 200 tis.Kč. Chtěla jsem udělat předm,sml. kde bude zakotveno, že v případě rozvodu mi vrátí investované peníze.Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo nápad jak jinak to ošetřit?

díky

Anna


doplněno 25.05.15 10:57:

DNES : Zdravím, chci vám povědět jak pokračuje příběh "předmanželské smlouvy" aneb aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Už půjčit nechce, dělá přesčasy, aby mi vrátil co jsem zatím půjčila, nevidíme se, tedy krom teplých večeří,ty si nenechá ujít.Jídlo kupuje sám, nedobrovolně, ale až přestane, přesnou i večeře.Jsem fakt dost zklamaná, celou dobu mi vykládá, že domek je náš, naše nová okna, naše nové dvěře, naše...blablabla. Cítím se podvedená, ale dobře mi tak! O nic nepřijdu, ale jak teď dál? Zapomenout, neřešit, čekat jak se to vyvine? Už jde jen o pocity, bydelní neřeším, mám své a jeho bude JEN jeho, chce to tak tak to bude mít. Proč sakra do všech vztahů zalezou majtkový problémy a rozežerou je?!
Zdroj: https://www.poradte.cz/volna-…castnene-predman-smlouva.html


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.15 10:55
avatar

Nejdřív k notáři, potom k oltáři, velmi moudrá slova jednoho zdejšího rádce. Zkušenost mám vlastní, na koupi bytu dostala dcera 500 000,- jelikož si její, tehdy přítel, bral hypotéku musel ručit bance bytem a byt byl napsaný na něho, brali se až po koupi bytu. Tedy v podstatě 500 000 dostal on, byla sepsaná smlouva (u právníka), že pokud se dcera z bytu někdy osdstěhuje musí peníze vrátit do 3 měsíců, dluží nám je dodnes a nejspíš bude dlužit na věky. Manžel si jen hlídá aby podal oznámení než vyprší nějaká doba, prý je to stále otec našich vnuček. Pěněz je to pro nás hodně ale věšet se nepůjdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 10:59

Děkuju, takže potrvzujete můj nápad- nejřív k notáři a pak k oltáři? možná jen změní - rozvod na odstěhování, co myslíte? i bez rozvodu může dojít k problémům, ne?

Datum: 21.05.15 10:56

Přítelův domek nikdy nebude ve vašem společném jmění, když už ho měl před uzavřením manželství. Jestli jde jneom o to vrácení 200 tisíc Kč, tak to se nemusí řešit předmanželskou smlouvou. Lze to vyřešit i darovací smlouvou s podmínkou vrácení daru, pokud dojde k rozvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 11:01

aha, děkuji, původně souhlasil, že po svatbě sepíšme u právníka rozšíření SJM..., ale rozmyslel se

a neplatí se z takové darovací smlouvy víc než za sepsání přem.sml.? a věděla byste kolik?

Datum: 21.05.15 11:12

Jsem si skoro jistá, že sepsání darovací smlouvy advokátem bude levnější než notářský zápis o zúžení SJM u notáře Ta darovací smlouva nebude takový oříšek, ale každá kancelář si to účtuje jinak, budete se muset poptat. Hlavně když si tam dáte tu podmínku, že po rozvodu vám má peníze vrátit, tak byste se skutečně měli pak vzít, protože bez svatby nebude ani rozvod.

doplněno 21.05.15 11:17:

Jinak navíc - předmanželská smlouva vám vrácení 200 tisíc nijak nevyřeší. Ta upravuje jenom vaše majetkové poměry v manželství.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 11:25

tak to je zásadní informace, děkuji, takže jediná možnost je darovací smlouva hotovosti, nebo jak se to jmenuje

takže i kdyby jsme se nevzali, můžu tam dát vrácení v případě odtěhování z dané nemovitosti?

Datum: 21.05.15 11:49

Darovací smlouva, smlouva o půjčce Vám bude celkem k ničenu, jestliže se budete rozcházet ve zlém. Budete na peníze čekat několik let a jejich případné vymáhání Vás bude stát další peníze. A nastíním nejhorší scénář. Rozejdete se, přítel domek prodá a nebude mít nic, z čeho byste mohla být uspokojena. Co teda s tím? Pochopitelně si nechat zapsat zástavu na dům ve Váš prospěch. Možné je i dát věcné břemeno ve Váš prospěch. Co to pro Vás znamená? Přítel nemůže prodat dům, aniž se vypořádá s Vámi.

doplněno 21.05.15 11:55:

Dojděte k notáři (je levnější než právník), on Vám jak zástavu tak i věcné břemeno sepíše. Cena? Kolem 5.000,-Kč. To do toho obětujte. Třeba to budou "vyhozené" peníze, když budete s přítelem žít šťastně až do smrti. Třeba jednou budete ráda, že jste na nemovitosti zapsaná. Navic toto řešení Vás ochrání i v takové situaci, kdy by se přítel dostal do finančních problémů a měl by exekuce případně dražbu. A že se to stát nemůže? NIKDY neříkej NIKDY, viď rádce Lidus?!?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 11:54

Děkuji, zástava asi nebude možná, má na domek hypotéku a ručí jím bance.

Ošetřilo by to vzít se? jako manželku mě snad nemůže vystěhovat, pokud by chtěl domek prodat?

Datum: 21.05.15 12:01

dům bude jen jeho - takže Tě může vystěhovat. Anno, nedělej si iluze, že když se dva lidé rozcházejí, že hrají podle nějakých pravidel. Bohužel většina NE.

Zajdi za notářem, nehledej rady tady. To jsou naprosto laické rady, které nemají ani potuchu o tom, jaké mohou mít dopady.

Darovací smlouvu nedoporučuji již z toho důvodu, že to budeš Ty, kdo bude muset prokazovat, že přítel se k Tobě chová tak, že můžeš požadovat vrácení daru. Rozchod dvou lidí NENÍ automaticky důvodem k vrácení daru !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 12:22

děkuji vám všem za rady, určitě budu muset za právníkem, notářem. Je to už teď dost nepříjemná situace, protože původně jsem neměla problém s darováním s vyhlídkou na SJM, ale když to nechce, nebudu přece riskovat že až domek dodělá pošle mě kamsi...já své bydlení mám, nemusím být na něm závislá. Jen jsme chtěli bydlet spolu a sami.

Opět se mi potvrzuje, že lepší je nic nemít, ani prachy, pak člověk jako já má problém.

mějte se všichni krásně a díky

Datum: 21.05.15 14:48
avatar

Poslechněte Sebod a Liduš, dar opravdu nic neřeší. Jaká by asi byla splatnost? Třeba nikdy, protože nikdy nevíte, kdy se přítel zadluží, přijde o práci, exekutor mu sebere dům a přítel/manžel bude mít jen dluhy. Další věc - nemovitost tou rekonstrukcí získá na ceně, taktéž získá na ceně v průběhu času, takže pro něho to může být velice výhodná "půjčka" bez úroků než půjčka od banky pořádně předražená. Jaká bude asi hodnota peněz za deset dvacet let? Taky musíte brát v potaz, že přítel má hypotéku psanou na sebe, ale po svatbě ji bude splácet kdo? Ze společných peněz! A to jsou další peníze, které do jeho domu v průběhu času dáte! Už to máte spočítané? Nejde jen o dvěstě tis, ale plus úroky, plus zhodnocení nemovitosti rekonstrukcí, zhodnocení nemovitosti v průběhu času a samozřejmě společné splácení hypotéky! Těch dvěstě tis se zhodnotí několikrát! Takže to nechte na advokátovi a nechte si poradit i s tou hypo, ale nejlepší a nejbezpečnější pro vás bude spoluvlastnictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 14:56

ano, spolivlastnictví mi taky vychází jako nejlepší řešení, ale to nechce. Asi pojedu na dovču a žádná půjčka nebo něco jiného nebude. A Váš názor na jeho přístup jako partnera? Podotýkám, že práce jsem tam už taky udělala dost a to nevadilo, že nejsem spoluvlastník...

díky

doplněno 21.05.15 14:57:

jestli já nejsem tak trochu blbá, co?

Datum: 21.05.15 15:23
avatar

Ono je to těžké, ale jak psala Liduš, nikdy nevíte co přijde, takže musíte chápat i přítele. Nemusí vám hned psát polovinu, ale podíl dle celkové ceny domu a půjčky. Pokud nechce, uvažuje dopředu, tak vy taky uvažujte dopředu a podobně jako on. Zhodnoťte své bydlení, které máte a třeba pronajímejte nebo si peníze uložte. Ať si veme další půjčku a bude to celé jeho. Stejně když se vemete, budete dluhy platit společně ze společného, takže tak či tak vám později případně bude muset něco vyplatit.Ale nasypat velký balík do cizí nemovistosti...? Na druhou stranu tam můžete bydlet do smrti. Ošetřit se to určitě nějak dá, poraďte se s někým povolanějším

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 21.05.15 17:09

Znal jsem pár, kdy ona táhla celou domácnost ze svého a on 5 let všechny peníze dával do rekonstrukce. Pak si nechal ještě zaplatit moře a v září se stěhoval sám. Nechal bych si napsat podíl. Jestli bude váhat, asi ať si půjčí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 21.05.15 17:58

tak to je dobrý! nebudete mi to asi věřit, ale u moře jsme byli loni...za moje, samosebou...

měla bych se asi zamyslet jestli nejsem trochu víc neš blbá, že

Od: vilik
Datum: 21.05.15 19:54

Třeba nejste, třeba investujete do budoucnosti, třeba by jinak moře nebylo, pak byste se nikam nepodívala. Třeba se revanšoval jinak, nevím. Líbí se mi rada investovat do svého, když to s ním nepůjde, máte do začátku byt, když to vyjde, máte oba rezervu na horší časy, protože pokud mu peníze věnujete a on je někdy bude vracet, těžko budou zhodnocené aspoň o inflaci. On má samozřejmě taky strach, ale neměl by být nespravedlivý, zvlášť, když chce s vámi být. Protože až se něco opraví a zaplatíte to společně, zhodnotíte cizí nemovitost. Aby vám později neřekl, že vaše peníze byly vlastně nájem a že vám nic nepatří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 12:15

Pokud vím, tak ta zástava ale taky musí zajišťovat nějakou pohledávku, kterou by měla autorka vůči svému příteli, takže stejně musí být sepsána smlouva o zápůjčce a ta zápůjčka by pak byla zajištěna zástavou. Jenže ona mu ty peníze nechce půjčit, ona mu je chce dát s tím, že vrácení bude požadovat jenom v případě rozchodu, i když i to by se dalo asi zajistit zástavou. Navíc pokud bude barák zastavený nebo na něm bude váznout věcné břemeno, tak je dost možné, že jako manželé už žádnou větší půjčku od banky nedostanou, dokud to břemeno nebo zástavu nezruší. Všechno má své pro i proti. Je to na zvážení.

doplněno 21.05.15 12:38:

sebod: O jakém prokazování nevhodného chování mluvíte? To jste si asi špatně přečetl. Pokud má ve smlouvě jasnou rozvazovací podmínku, tak nemusí prokazovat, že se k ní přítel nechoval hezky, aby mohla požadovat vrácení daru. Darování jednoduše ztratí účinky.

doplněno 21.05.15 12:44:

sebod: No tak domluvit si můžou cokoli. Otázkou je, na co všechno je ochoten její přítel přistoupit. Aby je nakonec místo svatby nečekal spíš rozchod

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 12:38

lionko. Tím, že s někým sepíšu smlouvu o půjčce není nikde dáno, že ty peníze budu chtít vrátit. Mám to jenom pro jistotu. Je hloupost radit někomu darovací smlouvu, kde už při sepisování vím, že mohou nastat při vracení peněz problémy. Přeci teď musí tazatelka eliminovat všechna možná KDYBY... Tak proč si to dělat hned na začátku složitější? Když napíše dar - může čekat jednu dlouhou soudní tahanici navíc. Takže hloupost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 21.05.15 15:41
avatar

Zástava půjčky domem taky nic neřeší. V podstatě ji může vyhodit kdykoliv, akorát nebude moct domek prodat kvůli zástavu.Ale bydlet tam může bydlet dál a třeba s jinou bez toho, že by ji něco měl platit dobrovolně. A dnešní vymahatelnost práva je na dlouho a hodně drahé.

doplněno 21.05.15 20:19:

spoluvlastnictví je ale mnohem bezpečnější než půjčka nebo zástava. Navíc ji nemůže nikdo vyhodit ani si tam nikoho jiného nastěhovat. Ty páky jsou mnohem větší, nemovitost lze prodat mnohem dříve, v řádu měsíců, než se soudně dožadovat vyplacení svých peněz, tam je to na roky nebo desítky let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 19:10

Tak mluvilo se o zástavě + věcném břemenu užívání. Jinak navrhované spoluvlastnictví má taky své úskalí. Jeho případné vypořádání se může taky vléct roky a taky to stojí peníze. Navíc když je na baráku zástavní právo ve prospěch banky (jak psala autorka, že přítel platí hypotéku), tak to s budoucností nerušeného bydlení ve společném domě a návratností jejích vložených financí rovněž není růžové. Žádná stoprocentní jistota neexistuje. Nejlepší je nikomu nic nedávat ani nepůjčovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.15 12:11
avatar

Buďte ráda, že jste si toho sobce ještě nevzala a neměla s ním děti. Připadá mi to, že vás jen využil-využívá stále, jinak vám půl domku nechal připsat, tak má od dům a vy vůbec nic. Peníze jsou a vždycky budou až na prvním místě a myslím, že není rodina co by ji nerozhádalo dědictví (aspoň já žádnou neznám), nemluvím o pár korunách tak se dědicové ještě zvládnou porovnat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna7
Datum: 25.05.15 12:19

Díky Liduško,četla jsem Vaše trablíky s dcerou, tedy její s chlapama,skoro to vypadá, že bysme je fakt měly dát za plot a sem tam vypustit, ale jen na chvilku.Jsme už oba po rozvodu a rodinu jsme nikdy neplánovali, jen jsme chtěli být spolu a ve svém...pořád se mi nechce uvěřit, že by mě celou tu dobu obelhával a mazal med kolem pusy, a navíc ten domek i zahrada nestojí za to, je to stoletá budova a zahrada 400m2, nic velikého ani pěkného, spousta práce...

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.