Měli bychom zpřísnit!

Od: Datum: 29.06.12 15:02 odpovědí: 30 změna: 01.07.12 13:25
avatar

Tak jsem se toulal po internetu a v nejmenované poradně našel zajímavé pravidlo, které by tu určitě taky mělo úspěch.

Otázky by měly být pokládány gramaticky správně, celými větami ukončenými otazníkem.

Tak si říkám, že ta naše pravidla na spoustu situací nepamatují. Každému by se mělo vtloukat, že má psát gramaticky správně. *smich*. Nevím jestli jen mě to přijde absurdní požadavek... asi každý by si to přál, ale není každému dáno a pravidlo ho těžko bude inspirovat. *haha*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 29.06.12 15:08
avatar

No, implantovat do pravidel to určitě můžeš. Alespoň pak my, háklivci na češtinu, budeme mít pro svoje výhrady k formě některých dotazů určitý "trumf v ruce". Ovšem to bude asi jediný výsledek, jsem v tomto pesimista, ani ostatní pravidla nejsou striktně dodržována. A kvůli nedodržení tohoto pravidla asi nebudeš chtít mazat jinak zajímavý a užitečný dotaz...

doplněno 29.06.12 15:09:

To spíš do poradny nacpi "slovník" třeba z wordu... *smich*

doplněno 29.06.12 15:16:

Admine, všímáš si, že na Tvůj vtípek většina rádců reaguje víceméně vážně? Ono s tou češtinou je to tady fakt někdy bída... *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 15:33
avatar

máš pravdu, berou to vážně, ale to nevadí... je to všeobecně blbý téma *smich*

Od: bena*
Datum: 29.06.12 15:10

Admine, bylo by jistě krásnější, kdyby lidé psali lépe, protože kolikrát když čtu některé doatzy, tak je to opravdu paskvil. Jenže by to žel nebylo realizovatelné, možná by spoustalidí přestala chodit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 15:18
avatar

já sám dokážu vyprodukovat spoustu chyb v jednom "slohu", za chybu typu "tohle neviužiju" bych už fackoval *smich*

Spíš mě zaujalo, že to má někdo v pravidlech, jako by to bylo ovlivnitelné. :-D

Od: stribrnak*
Datum: 29.06.12 15:10

Admine ono je to těžké psát dobře gramaticky,když někteří přispěvatelé neumějí dost dobře česky,někdy mi to připadá,že sem píší lidé

co právě vyšli ze 4.té třídy,beru chyby v překlepu na jiné písmenko,ale setkal jsem se tu i se slovy,kdy utřít pot z čela je málo.

když na to někdo někoho upozorní ,tak jiní mu napíší,že každej není učenej atp.

ale my jako češi bysme to měli mít každej ve svý palici,pokud jsme dávali trošku ve škole pozor.

S

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankauk*
Datum: 29.06.12 15:11

Admine, zajímavé to je. Ovšem někdy se musí zadat "dotaz" spíše formou hesla. Otázka je někdy dost dlouhá nebo se musí rozvést. To si myslím, že by se do seznamu dotazů asi nevešlo a bylo by to méně přehledné?! Ale možná se pletu?!:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 15:20
avatar

to je o nátuře... otázky dlouhé půl strany čtu jen když mám hodně času nebo se zdá, že by mě to mohlo zajímat, jinak to vzdám. Zadání otázky mi je úplně volné, jen aby to dalo nějaký smysl *palec*

Od: mowla*
Datum: 29.06.12 15:38

Čeština je často tragická i na zpravodajských serverech - kam - aspoň teoreticky, píšou ´profíci´...

*smich*

Spíš mne občas zaráží neschopnost formulovat otázku správně - nebo aspoň rozumně - pochopitelně.

;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 29.06.12 16:03
Admine to nemyslite snad vážně!Ať Vás podobné pravidlo ani nenapadne:D
Já se snažím ale někdy prostě nemám náladu si v hlavě předříkávat rody,tvary,vzory...Ale zas na tom nejsem tak špatně...;)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 29.06.12 16:04

Admine, vím o které "poradně" (dá li se to nazvat poradnou a ne jen chatem) mluvíš. Nedávno tam trochu proběhlo zemětřesení, protože to bylo už do nebe volající, co se tam dělo. Je to i tak trochu tvojí zásluhou ;)když jsi udělil Kosakovi na Poradte.cz Ban (což plně schvaluji) a on tam "řádí" jak černá ruka pod nickem Bolak. Přidalo se k němu ještě pár jedinců na jeho úrovni a další kteří se donekonečna ptají na plavání celebrit v bazénu, jeden Guru Bhagavan *smich*no a takhle to dopadlo.

Místo toho aby se admini trochu snažili zvednout úroveň dotazů a odpovědí, tak max. docílili toho, že ty totální hovadiny budou pravopisně správně.

Na druhou stranu, je to pro Poradte.cz výhoda, ta "tlachárna" se opravdu nedá považovat za konkurenci a to ani vzdáleně. Ar

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 16:13
avatar

to je kosák? je tam pár týpků, kterým bych dal hned alespoň dočasný BAN a nemusel bych o tom příliš přemýšlet. Ona i ta datová náročnost je hustá. Jestli má Poradte.cz velikost stránky 150-230kB, tak tam je minimum 1MB na jednu stránku *smich*

ale já to schvaluju, je fajn, že podivní týpci, které odsud vyženeme mají své útočiště... *smich*

Od: hop®
Datum: 29.06.12 16:21
avatar

To by mohl být Kosák, má mail doktorbolak@... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 29.06.12 17:04

Jo jo to je on, já jsem mu to jednou připomněl a ani se tomu nebránil a přiznal se.

Někteří "dárci" jsou registrovaní i tady, ale zajímavé je, že na Poradte si nedovolí ty hovadiny položit jako otázku. Je pravda, že tam jsou lidé, kteří jsou několika násobným držitelem Banů všude možně. Taky tady máme jednoho, že když se tam někdo na něco zeptá, tak on tu otázku položí tady, počká na odpověď a pak to tam jen "přerelátkuje". Což se mi stalo, když jsem odpovídal na jednu otázku tady a tam jsem našel "svojí" odpověď. No je neuvěřitelné co lidský mozek dokáže "vymyslet" jen za honbou bodů.

Vůbec "nejlepší" jsou otázky (nebo spíše ankety) od GVKB a to ty největší perly tam smazali. Stačí si na Google zadat GVKB a pak některé stránky (má jich dost) navštívit a přečíst si jeho tok myšlenek. Někdy mám pocit, že snad v Dobřanech zavedli do pavilonu internet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bena*
Datum: 29.06.12 17:10

Tady to chce IP ban na Kosáka a podobné jednodušší existence, protože je to nejlepší řešení. Můžete namítnout že to jde taky obejít, ale spousta lidí to neumí a třeba ani neví, jak se to dělá.

Jinak jsem spokojen, myslím si, že přidání nového sysla (paní kapkanadeje) bylo určitě v pořádku. Navíc paní kapka je velice milá, nekonfliktní a je vidět, že je tu často narozdíl od jednoho syste, kterého jsem tu neviděl jak je rok dlouhý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 16:14
avatar

https://www.poradte.cz/zvirat…sek-se-ve-spani-pocurava.html *hi* Já jsem pro, ale asi to nepomůže. V téhle otázce jsem pochopila, že se pejsek počurává ve spaní, jako dítě. A dodnes jsem nepochopila, na co se tazatel ptá. Jestli čurá v noci nebo pod sebe. *vtip* Překlepy byly, jsou a budou, ale spousta věcí je matoucích. Ale když jsou lidé tak vyspělí a vzdělaní, že zvládají počítač, mělo by být samozřejmostí, že zvládají psaní. Že?!;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stribrnak*
Datum: 29.06.12 16:21

Babko zov otázka byla položena jasně

Prosím, nevíte, z čeho to může být či jak proti tomu bojovat?

Vy to neumíte přečíst?či co

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 17:00
avatar

Babkazov, máte pravdu. Kdo ovládá počítač, tak by měl umět i psát. Nedávno se tu řešilo psaní I a Y. Mně se např. vůbec nelíbí, když rádci v odpovědích nepoužívají ve slovech čárky a háčky, nebo věty začínají malými písmeny a konec věty končí,,,,,,. Toto bych dala do pravidel, aby rádci šli příkladem. Většina tazatelů před vložením otázky pravidla asi nečtou. Já bych souhlasila, aby se to vložilo do pravidel, závazné jak pro tazatele, tak pro rádce. Pokud by to tam bylo, tak upozornění na chyby od rádců bylo na místě. Nějaké drobné překlepy nebo chyby se dají přehlédnout. Zamyslet by se měli rádci, kteří z lenivosti nepíší nad slovem čárky a háčky, nebo nepíší odpověď ve slohu. Nevzpomínám si, že by se tak někde psalo. I v diskuzích v denním tisku se kritizuje, pokud někdo dělá chyby. Myslím si, že správně ČESKY napsané odpovědi jsou i dobrou vizitkou poradte.cz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 30.06.12 20:39
avatar

Psaní bez diakritiky naprosto chápu a toleruji. Pokud někdo píše třeba z mobilu který nemá češtinu. Pokud má někdo z nějakých důvodů nastavené jiné kódování znaků. Jsou i jiné důvody, proč někdo nepoužívá háčky a čárky, to je ta poslední věc, která by mi v dotazech a reakcích vadila...

Třeba má někdo podobnou klávesnici (viz obrázek) a ty háčky a čárky tam nemůže najít...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 17:35
avatar

Taky jsem pro zpřísnění pravidel, co se pravopisu a formulací týká, i když ten prvotní impuls asi nebyl myšlen docela vážně. Ne proti překlepům, ale proti chybám. Přece jsme všichni chodili do školy. Je to přece i vizitka tazatele. Souhlasím s babkazov.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 30.06.12 19:21
avatar

:) Pokud to byla nějaká odborná poradna, jako právní, či účetní apd., tak to chápu, aby mohla být odpověď adekvátní. Ale pokud je poradna obecná a s různými tématy, nebrala bych to tak přísně. Mimochodem mám také ráda správnou gramatiku. Aby toto pravidlo mohlo fungovat, bylo by zapotřebí sysla, s odborným vzděláním ČJ, který by správnou gramatiku posoudil.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 30.06.12 20:43
avatar

Stařenko, tenhle syslík by asi měl hodně práce, musel by fungovat nonstop a musel by mít oprávnění třeba i ke změně názvu dotazu. A myslím, že by ani nemusel mít odborné vzdělání, stačilo by aby uměl obstojně česky a hlavně měl cit pro náš krásný jazyk. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jokr
Datum: 30.06.12 22:01

Ano, ale... Překlep zvládne každý, zvláště my, co už hůře vidíme... Ale když už někdo zápasí s i/y, s/z... tak si dělám obrázek, jak bohaté jsou asi jeho vědomosti, přehled a jak jsou důvěryhodné jeho rady..
Například naši novináři (či spíše novinářové), toť klišé na klišé. Nyní si oblíbili slůvko "přímo" a přímo ho, vlasně jej, perou kde se dá, ale hlavně tam, kde se přímo nedá... Číslovky známe např. desítky, stofky, spousty. TV NOVA zná ještě hejna desítek (to prosím není vymyšleno, to bylo slyšeno). Jako školáci jsme byli nabádáni učiteli, abychom četli noviny a rozšiřovali si tak slovní zásobu. Může mi někdo říci, jaké noviny dnes číst pro rozšíření slovní zásoby? Jazykový cit veškerý žádný, a smůla je, že tak už píší a mluví i pedagogové. Politiky nechám stranou, to jsou nadlidi, oni nerozumí sami sobě, nám, sprostému lidu (ku*va) netřeba rozumět.
Takže buďmě zdvořilí, vždyť se stejně neznáme a být hrubý či neuctivý jenom proto, že jsem v podstatě anonymní... Toť považuji za podlé. Hezký večer!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.12 12:11
avatar

Máte naprosto pravdu. Ale moc se mi líbil Váš překlep - stofky, nádherné kouzlo nechtěného.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 01.07.12 00:50

To je z Módního pekla, že? ;)

Jinak mě to jako absurdní požadavek nepřijde. Možná se ne vždy i tam každému zadaří napsat vše správně, ale alespoň má na očích, že by měl držet nějakou kulturu projevu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 01.07.12 11:48

Při čtení dotazu mě napadlo jen jediné: Jste poradna, nebo jazykový koutek?

Mě taky vadí bídná čeština. Ale je to věc tazatele a ne moje, že neumí česky. Nejsem tu proto, abych tazatele z češtiny školil.

lui.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.12 12:08
avatar

Na jednu stranu máte pravdu, že znalost češtiny je věc každého jedince. A školit ho z pravopisu taky netřeba. Jenže, pokud jde někdo do podobné poradny s problémem nebo s dotazem, už jeho písemný projev o něm hodně říká. A co si mám pomyslet o tazateli s pěti hrubými chybami v jedné větě? To skora ani nemám chuť na jeho dotaz reagovat.

Už tu padl názor o udržení jakési jazykové kultury alespoň zde. Souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: lll*
Datum: 01.07.12 13:07

Nenapadlo nikoho, že písemný projev, a potřebnost dotazu, tedy úroveň vědomostí tazatele, mohou spolu souviset? Bude se tu tedy odpovídat jen "inteligentům" s dobrou češtinou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.12 13:17
avatar

Snažíme se tu odpovědět naprosto všem, pokud je to jen trochu možné. Ono se dá dost dobře poznat, jestli autor dotazu opravdu neumí nebo to prostě odflákne. A jestliže si dá někdo práci s odpovědí na dotaz, tak má myslím právo tazatele upozornit. Samozřejmě ve vší slušnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 01.07.12 13:25
avatar

LLL: Lui, přece víte, jak to tady chodí, snad jste nezapomněl, že odpovídáme (nebo se aspoň snažíme) všem i přesto, že je dotaz často nepochopitelný a neroluštitelný. Takže se zde určitě i nadále bude odpovídat i nadále na všechny položené dotazy, pokud to nebude sprosťárna, vtip či vlastní kšeft. I přesto, že to občas není jednoduché. Někdy je jednodušší utéct...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.12 13:13
avatar

Jak jsem již jednou psala, znám pár velmi inteligentních lidí, kteří by nás všechny strčili do kapsy, a přesto udělají hrubku třeba ve slově "vydím". Jelikož je znám, jejich chyby akceptuji, protože nikdo není dokonalý.

Více, než hrubky, mi třeba vadí dotaz, kde je dvacet řádků napsáno jednou větou bez čárek, aby se to v tom prase vyznalo. I tak se snažím číst a odpovědět, protože tazatel potřebuje radu, ne přednášku, jak to napsal špatně. Jistě, upozornit můžeme, ale odpovědi "nejdřív se nauč česky", "neodpovím, protože nejde to číst" a podobně, mi přijdou takové jakési povýšené.

Jsou tu i takoví, co chybujícími tazateli pohrdají, a přitom chyby dělají i oni sami. A to je potom vyloženě ubohé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.