Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zrušení jednatelství

Od: buda odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

prosím o radu, jsem jednatelem v s r.o. a po neschodách s jediným vlastníkem si přeji vystoupit a zrušit jednatelství. Opakovaně jsem písemně doporučeným dopisem majiteli zaslal výpověď z jednatelství, ovšem on si nevybírá doporučenou poštu a tedy se tento dopis vrátil z5 mě-odesilateli a on se o mém přání oficiální cestou vlastně vůbec nedozvěděl a dělá jako by nic.

Jak mám tedy dál postupovat a zrušit jednatelství? Mám pocit, že se na mě chystá nějaká bouda a proto s ním nechci mít již žádné další pletky.

Moc děkuji za radu.

Pepa

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*
hodnocení

0x

Nedávno se zde řešil podobný dotaz:

poradte.cz/...

Předání výpovědi bych vyřešila následovně: napsala bych novou výpověď, kde bych uvedla pokusy o doručení předchozí výpovědi, včetně doložení o nevyzvednutí písemnosti. Vzala bych si sebou nezávislého svědka a osobně bych tuto výpověď vlastníkovi předala. V případě, že by nechtěl podepsat převzetí, svědek toto potvrdí na kopii. Jestli je podle vašeho dojmu situace skutečně vážná, požádala bych o konsultaci právníka - notáře, případně si vyžádala i jeho účast a sepsání notářského zápisu. Možná poradí i lepší řešení ukončení funkce. *cteni*
doplněno 12.07.10 09:16:

A ještě doplním moje oblíbené stránky:
3726. Vzdání se funkce jednatele ve spol. s r.o. _ právní účinky vzdání se
Již několikrát jsme se v této rubrice zabývaly jednatelem společnosti s ručením omezeným. V tomto článku se budeme zabývat okamžikem, kdy v případě vzdání se funkce jednatele přestává být dotčená osoba jednatelem společnosti. Základní princip, který ovládá funkci člena statutárního orgánu, tedy i jednatele je dobrovolnost výkonu takové funkce a s tím související možnost odstoupit z funkce
Již několikrát jsme se v této rubrice zabývaly jednatelem společnosti s ručením omezeným. V tomto článku se budeme zabývat okamžikem, kdy v případě vzdání se funkce jednatele přestává být dotčená osoba jednatelem společnosti. Základní princip, který ovládá funkci člena statutárního orgánu, tedy i jednatele je dobrovolnost výkonu takové funkce a s tím související možnost odstoupit z funkce. Na druhé straně musí existovat jisté mantinely umožňující společnosti zvolit si nového jednatele společnosti. Osoba, která je jednatelem, může ze své funkce odstoupit. Je však povinna oznámit toto valné hromadě společnosti resp. společníkům. Výkon funkce jednatele končí dnem, kdy odstoupení projednala nebo měla projednat valná hromada. Valná hromada společnosti je povinna projednat odstoupení na nejbližším zasedání poté, co se o odstoupení z funkce dověděla. Jestliže jednatel, který odstupuje z funkce, oznámí své odstoupení přímo na zasedání valné hromady, končí výkon funkce uplynutím dvou měsíců po takovém oznámení, neschválí-li příslušný orgán společnosti na jeho žádost jiný okamžik zániku funkce jednatele. Judikatura v této souvislosti uvádí, že dnem, kdy valná hromada "měla projednat"rezignaci jednatele společnosti s ručením omezeným na tuto funkci, je nutné rozumět nejenom případ, kdy se valná hromada sešla v usnášeníschopném stavu, leč odstoupení jednatele z funkce na ní nebylo projednáno, nýbrž i případ, kdy se valná hromada nesejde, tedy v určený čas a na určené místo se nedostaví společníci mající dostatečný počet hlasů pro to, aby valná hromada byla usnášeníschopná. Z výše uvedeného plyne, že tu neexistuje žádná vazba na zápis do obchodního rejstříku. Podle současné právní úpravy tedy ani zápis statutárního orgánu, ani zápis jeho změny nemá konstitutivní význam. Jednateli je tak poskytnutá dostatečná ochrana proti nečinnosti valné hromady a naopak valná hromada nemá povinnost se odstoupením z funkce zabývat, protože příslušné ustanovení má dispozitivní charakter.
© EPRAVO.CZ _ Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

 

radi*
hodnocení

0x

Doručte mu písemnost do datové schránky. Pokud do ní sám nemáte přístup, tak přes advokáta.

buda
hodnocení

Děkuji za pomoc.

Takto postupovat má smysl. Ještě otázečka: Co když si předávanou písemnost nevezme a nepodepíše se nám na prohlášení sepsané svědkem o tom, že si ji nepřebral...

A jak se postupuje poté, co mu předám zmíněnou písemnost, nebo když si ji převezme? Valná hromada se svolávat nemusí, takže se má zajít za notářem (on sám x spolu?)

díky

lidka*

Zvolila bych následující postup: pokud společník nepřevezme za přítomnosti svědka žádost o odvolání z funkce, zkuste ještě získat na kopii presenční razítko, pokud má asistentku nebo někoho, kdo vyřizuje poštu. Potom bych jako přílohu sepsala krátkou svědeckou výpověď, že společník odmítl i osobně převzít žádost o odvolání. Zápis vyhotovíte vy, svědek pouze potvrdí svým podpisem. Je jasné, že když nebude chtít žádost o odvolání převzít, tak ani nepodepíše svědeckou výpověď. Žádost o odvolání by měla mít váš ověřený podpis (na městském úřadě, poště, u notáře). Žádost budete předkládat na výmaz z obchodního rejstříku a tam vyžadují podpis ověřený. *cteni* Nevím, jak významná je vaše společnost. Zvažte ještě možnost, že touto záležitostí pověříte advokátní kancelář, která se zabývá touto problematikou. Na netu jich najdete hodně. Já radím pouze na základě logiky a zjistěných postupů - nejsem právnička.

Zánik funkce jednatele odstoupením z funkce

businessinfo.cz/...

Jednatel může ze své funkce odstoupit. Je však povinen to písemně oznámit valné hromadě, tedy jednatel je povinen svolat valnou hromadu společnosti, jejímž programem bude mimo jiné projednání odstoupení jednatele a případně volba jednatele nového. Výkon funkce končí dnem, kdy odstoupení jednatele projednala nebo měla projednat valná hromada. Jednatel může oznámit odstoupení z funkce jednatele přímo na valné hromadě společnosti a v tomto případě končí výkon funkce uplynutím dvou měsíců po takovém oznámení, neschválí-li valná hromada společnosti na jeho žádost jiný okamžik zániku funkce. V tomto případě se obchodnímu rejstříku dokládá zánik funkce jednatele písemným prohlášením jednatele o odstoupení z funkce jednatele společnosti, dokladem o doručení tohoto odstoupení a dokladem o projednání tohoto odstoupení valnou hromadou.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]