Do kdy x dokdy

Od: Datum: 06.01.17 17:41 odpovědí: 5 změna: 06.01.17 17:54

Dobrý den,

tak přesně nevím, jak se slovo "dokdy" má psát. Jelikož u věty: ,,Do kdy máte otevřeno", bych použila jako dvě slova, ale u spojení: ,,Dokdy máte vyživovací povinnost?", bych už psala dohromady. Na internetu jsem četla různé názory, ale nevím, kde nebo kdo má pravdu. Takže oslovuji Vás, které je správně či u kterých vět je to správně?

Přesněji řečeno momentálně mi jde o tu větu: ,,Dokdy x do kdy máte vyživovací povinnost?" Jelikož je pro mě teď celkem podstatná. Předem děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.17 17:51

Aktuálně jsou slova "dokdy" a "odkdy" ve slovníku spisovné češtiny. Dříve se to psalo spíše odděleně. Čeština proto považuje za spávné oba dva výrazy. Není tam žádné pravidlo, které by říkalo, že v tomto kontextu se nedá to či ono použít. Používejte tedy to, co Vám vyhovuje.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.17 17:52

Moc Vám děkuji. Myslela jsem si, že třeba může záležet i na větě.

Datum: 06.01.17 17:52
Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.01.17 17:53

Podle Ústavu pro jazyk český i Slovníku spisovné češtiny se ve všech případech píše dokdy.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.01.17 17:54

Děkuju, měla jsem strach, abych to nenapsala špatně.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.