Do kdy nebo dokdy?

Od: Datum: 20.02.14 13:34 odpovědí: 5 změna: 15.10.14 10:53

Začínám být trochu nervózní jak psát "do kdy". Nevybavuji si situaci kdybych to psal dohromady "dokdy", ale na internetu se mi dostalo odpovědi, že se to píše obojí a záleží na kontextu.

Pomůžete mi to osvětlit?

díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: myse®
Datum: 20.02.14 16:00

spisovně je "dokud"

doplněno 20.02.14 16:02:

pokud chcete říci - do jakého termínu - je správně dokdy, jinak dokud

zvlášt se to spisovně nepíše.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.02.14 16:05
Jednoznačně každé zvlášť na rozdíl od slova dosud které je spisovně se do kdy stejně jako na rozdíl spojovat nedá.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.02.14 16:27

dokdy je spřežka, a je to určitě správně. Ale vazba "do kdy" je mi trochu podezřelá. Přeci "do" je předložka druhého pádu, třeba do kolikátého, všeho do času, od rána do večera, ale opravdu lze psát do kdy? Ano, píše se to, tak nebudu tvrdit, že to tak psát jede, ale je fakt, že v žádném slovníku, který mám k dispozici, jsem tuto vazbu nenačel. Můžete sdělit, dke na internetu jste našel, "že se to píše obojí a záleží na kontextu."?

Takže shrnuto, moc jsem vám nepomohl; zkuste zavolat na telefonní číslo jazykové poradny 257531793

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.02.14 16:46

To jste mě dostal! Vůbec mě nenapadá, kdy bych to napsala dohromady, a ono to asi jinak vážně nejde...

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=dokdy&Hledej=Hledej

Ohodnoceno: 0x

Od: java
Datum: 15.10.14 10:53

Před časem (12/2014) jsem posílala obdobný dotaz přímo na jaz. poradnu , "zda se píše "odkdy" nebo "od kdy" ve spojení "Datum, od kdy platí změněný algoritmus", "Datum, od kdy", "Datum, do kdy" apod. příp. jaká pravidla pro psaní zvlášť či dohromady v tomto případě platí. ". Dostala jsem tuto odpověď:
"Slovník spisovné češtiny uvádí psaní "odkdy" i "dokdy" dohromady. Starší pravopis by ovšem spíše ponechával jednotlivé části odděleny mezerou. Současná Pravidla českého pravopisu většinou v takovýchto případech nechávají možnost dublet - můžete tedy psát jak odděleně, tak i dohromady."

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.