Nejste přihlášen/a.
Za týden mám soudní stání a právník má na mě čas až v pondělí a tak ti kdo mají zkušenost by mohli třeba poradit . Mám z toho totiž velkou hlavu. Jedná se nezaplacené školné, které je již promlčené a ve škole kde jsem byla jen 3x a s výukou nebyla spokojená. Bohužel jsem netušila ,že škola mě dá k soudu. V papírech mám napsáno , že se musím dostavit jinak je pokuta 50 tisíc. Ale je tam jen mé jméno a žádný právník ,protože si myslí že asi mít žádného nebudu. Oprvadu tam musím jít? Nemohu dát právníkovi plnou moc, aby tam šel jen on? nechci tam mluvit a ani upřímně nevím co bych tam vykládala a na co se mě budou ptát . Nechci, aby to pak použili proti mě. Nikdy jsem u žádného soudu nebyla tak vůbec nevím jak to chodí. Navíc koktám takže mluvení před více lidma nezvládám, nevím jestli bych toho byla schopna. A když jsem ve stresu tak koktám příšerně. Poradíte někdo co s tím? Děkuji
Pokud si najmete právního zástupce, bude vás zastupovat a jednat vaším jménem. U soudu být nemusíte (pokud vás nezatknou a nebudete předvedena Žádný strach, vyberte pár adres, obvolejte cenu a mrkněte na reference. Rozvodový právník bude sice levnější než na trestní právo ale ve vašem případě nepůjde o soudní spor století tak to není kritické.
Omlouvám se, špatně jsem pochopil kontext Vaší odpovědi.
Dáte plnou moc advokátovi a ten Vás u soudu zastoupí. Jen zřídka kdy je nutná osobní účast klienta. Má to výhodu v tom, že když je klient u soudu přítomen, může ihned reagovat na věci, které se při jednání probírají. Ale advokát si zase může v případě potřeby vyžádat lhůtu na vyjádření (což učiní následně po poradě s klientem). Od toho advokáti jsou, aby své klienty zastupovali u soudu a hájili jejich zájmy. Bude Vás to stát nějaké peníze..V případě, že spor nevyhrajete, budete muset třeba zaplatit nejen dlužné školné, ale i náklady spojené s vymáháním druhé straně. V první řadě se poraďte s advokátem o mimosoudním řešení s druhou stranou. V případě, že je pohledávka skutečně promlčená, stačí vznést u soudu námitku promlčení. Ale v případě, že promlčeno není, je ještě čas dohodnout se s druhou stranou, dlužnou částku vyrovnat a ušetřit si tak další nemalé výdaje.
Podle mne to promlčeno není, když Vám v roce 2014 přišla výzva k úhradě dlužné částky..
Tak si hlavně vyberte dobrého advokáta...
Jen dodám, že nemusí platit a někdy neplatí, že náklady zastupování platí strana prohrávající.
Soudce klidně může přihlédnout k faktu, že pohledávka je skutečná, ale pouze již promlčená a náklady právního zastoupení nechá zaplatit každou stranu za sebe.
Mluvila jsem o tom s právníkem a výzvy nic neznamenají , jde o to když to do 3 let nedají k soudu tak je to promlčené, ale ten právník mi řekl že ty smluvní popplatky by promlčené být nemuseli, že záleží na konkrétním soudci, protože některý to řeší a některého to nezajímá je to sporné prý vzhledem k tomu že chtějí za první pololetí. Řekl mi že kdyby dali k soudu tak že bych platila jen své soudní výlohy ne školy a to školné které bylo v původní částce. Prý ta částka, která tam je teď je nesmyslná a několikrát navýšená, že zaplatit to hned by se mi nevyplatilo. Prý bych platila se soudními výlohy polovinu. více uvidím v pondělí jak se s ním dohodnu.
Žádná výzva nestaví běh promlčecí doby. Tuto staví jen následné uznání dluhu, nebo nějaké rozhodnutí příslušného orgánu. A nemusí to být jen soud.
Klamat má pravdu výzvy na promlčení nemají vliv. A odpor jsem podávala,ale nic platné mi to nebylo.
Pokud soud vydal platební rozkaz tak podání odporu znamená, že bude soudní jednání. Tam je nutno uplatnit promlčení pohledávky. Pokud je pohledávka skutečně promlčená mělo by to mít úspěch. Zkontrolovat, že tuto námitku soud zaprotokoloval. Dejme tomu obecná tříletá promlčecí lhůta. Její běh počíná dnem splatnosti uvedené v nějaké faktuře a přerušuje se dnem, kdy byl soudu doručen návrh na vydání platebního rozkazu.
Blbost. Soud je povinen nařídit jednání, aby se navrhovatel mohl vyjádřit. A ze zákona soud přihlíží pouze k prekluzi.
K platebnímu rozkazu je připojen návrh. V něm je datum podání.
Kam chodíš na ty informace. Když žalovaný nepodá odpor, platební příkaz nabyde právní moci a není co řešit
Další nesmysl, když dlužník nezaplatí. Dlužník je povinen zaplatit až po právní moci platebního příkazu a to ve lhůtě kterou mu stanovil soud.
Jedná se nezaplacené školné, které je již promlčené - jste si tím jista?
ve škole kde jsem byla jen 3x a s výukou nebyla spokojená - tento argument neobstojí
------
pokud uzavřete smlouvu o zastupování a dáte mu plnou moc, není vaše přítomnost nutná - i když si myslím, že byste tam měla jít a nechat mluvit právníka
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.