1xMail od vymáhací agentury - školné

Od: Datum: 17.10.14 18:45 odpovědí: 21 změna: 19.10.14 18:17

V roce 2012 jsem začala chodit do školy ,ale kvůli práci jsme to nezvládala. Tak jsem to musela odpískat ,v té škole jsem byla jen na začátku asi tak 3x po sobě pak už vůbec. Z té školy mě přišel mail ,že mám zaplatit školné ,což bylo posláno všem studentům školy jednorázově. Já už tam ale dávnio nechodila Brala jsme to jako uzavřenou záležitost. když jsem tam téměř nebyla . Přišel mi dopis poštou domů že mě vyloučily ze školy. Nic o zaplacení nepřišlo. Brala jsem to jako uzavřené. Také co bych měla platit když jsme tam téměř nebyla. Dnes mi přišel mail z agentury Dynamic Solvent s.r.o. že mám zaplatit 17.000 a nějaké drobné v závorce penále a úroky z prodlení. Píšou tam že uzavřely smlouvu s tou školu a vyzývají mě k zaplacení .Mám to zapaltit do týdne nebo si dohodnout splátkový kalendář. Pokud to prý nezaplatím vyhrožují mi žalobou u soudu a tam to prý budou řešit exekučně. Můžu je i prý nějakými doklady přesvědčit o neexistenci této pohledávky. Ale to se hodně špatně dokazuje. Dále mi hrozí že budu registru dlužníků. Nikdo mě o žádném dluhu žádným doporučeným dopisem ani normálním dopisem neinformoval . Pouze takto elektronicky. nejsem si vedoma žádného dluhu ,proč bych měla někomu palti něco co jsme vůbec nevyuživala a ještě takovou nesmyslnou pálku. To je bezdůvodné obohacení. Prosím poraďte jak z toho vybruslit abych nemusela zbytečně platit o čem jsem vůbec nevěděla že ani je. Podle mě na to nemají nárok jen z lidí tahají peníze. Navíc jsem skoro rok bez práce a nemám žádný přijem . Jsem na ÚP. Navíc jsme si všimla že na tuto firmu dost lidí nadává ,že jsou to podvodníci . Tak nevím co dělat dál a na koho obrátit ,Opravdu teď nemám peníze nazbyt natož na tohle. prosím pora´dte co dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.14 18:48
avatar

Co dál? V první řadě si pečlivě prostudovat smlouvu, kterou jsi se školou určitě uzavřela.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: moto®
Datum: 17.10.14 19:41
avatar

V tom máte pravdu. Nicméně bych doporučil především navštívit tu školu a pokusit se s ními osobně projednat. Pokud je to tak jak je popsáno, přijde mi od školy velmi nemravné, byť souhlasím s tím, že smlouvy se mají dodržovat. Jako druhý krok bych doporučil konzultaci se skušeným právníkem, byť by nějaké peníze stálo.
Hlavně neodkládat a jednat. A to i s tou vymahací agenturou. Požádat je písemnou formou o průkazné zdokladování pohledávek, s dodatkem, že samozřejmě bude záležitost řešena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: x*
Datum: 18.10.14 07:58
Nemravné? Za prvé, je skoro jisté, že ve smlouvě je zavedena platba i za započatý semestr, a je taktéž skoro jisté, že tazatelka tu smlouvu podepsala. Že to udělala bez čtení je její problém. Za druhé, i kdyby se platilo až za odstudovaný semestr, tak tazatelka skutečně podle svého popisu celý semestr odstudovala - prostě do školy nechodila, nechala to vyhnít a po skončení semestru byla vyhozena pro neplnění studijních povinností. Kdyby aspoň dala škole po těch třech dnech vědět, že odstupuje od smlouvy, tak by se *možná* dalo něco dělat (záleží na smlouvě), ale takhle zpětně sotva. Je to stejné, jako kdyby v restauraci snědla celou večeři i s moučníkem a pak si začala stěžovat, že to nezaplatí, protože jídlo bylo připálené.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.10.14 18:58
avatar

Diano, proč jste si neprostudovala smlouvu, kterou jste se školou uzavřela. Škola Vás přijala ke studiu, uzavřela s Vámi smlouvu a byla připravena Vám vzdělání poskytnout. Tím, kdo porušil/nedodržel svou část smluvního ujednání, není škola, ale Vy, která jste školné měla zaplatit před začátkem studia.

Pročtěte si uzavřenou smlouvu, a seznamte se i s podmínkami školy (předpokládám, že jste je obdržela se smlouvou). Aktuální znění byste měla najít i na webu školy.

Pokud jste do školy přestala chodit, aniž byste studium řádně ukončila a vypověděla smlouvu, musíte zaplatit.

Radím zaplatit, dokud vymáhá agentura. Až se to bude řešit soudně a exekučně, částka se podstatně zvýší.

doplněno 17.10.14 19:01:

––––– Poznámka: O dluhu jste věděla od samého začátku, škola Vás vyzvala k úhradě školného. V´ěděla jste, že se ve škole platí školné. Nevidím důvod, proč by Vás měl někdo ještě extra informovat.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 17.10.14 19:38
avatar

Pokud nemáš z čeho, tak asi ne hned zaplatit, ale jednat s nimi. A to tak, že IHNED. Uvědom si, že každým dnem dluh narůstá a s ním budou narůstat i tvé problémy. A to přímo geometrickou řadou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: diana
Datum: 17.10.14 19:23

smlouvu jsem si přečetla ,přeci musí být nějaká možnost jak z toho ven. Ani nevím ,za co si ty penále naúčtovali o tom mě nikdo neiformoval. Původní částka je ve smlouvě 7500kč. Čekala bych že pošlou dopis domů když mohli poslat dopis o vyloučení ze školy. Takhle člověk o ničem co děje nevěděl a myslel že je vše v pořádku . Peníze na zaplacení toho dluhu nemám. Poradí i nekdo jaké mám opravdivé možnosti když jsem ÚP. Celou noc jsem nespala.

Datum: 17.10.14 19:31
avatar

Možná zkusit nějakou domluvu o splátkovém kalendáři. Uznat dluh a pokusit se o domluvu. Čím déle to budete odkládat, tím větší budou vaše problémy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.10.14 19:37
avatar
Pokud agentura jedná podle toho, co je ve smlouvě a žadá peníze opravněně, nezbývá než zaplatit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 20:36
avatar

Uzavřete-li smlouvu na paušál s operátorem, musíte paušál platit i v případě, že vůbec netelefonujete. Uzavřete-li smlouvu se soukromou školou, musíte školné uhradit, i když jste do školy nechodila.

Vyloučení ze školy kvůli porušování školního řádu nemá na povinnost uhradit školné žádný vliv.

Problém vidím ve zvoleném přístupu. Přestože celou dobu o svém dluhu víte (viz smlouva a VOP), tvrdíte opak. S tím se daleko nedostanete.

Já bych uhradila školné přímo škole, o ostatním se můžete pokusit s agenturou vyjednávat.

Ale zaplaťte alespoň školné (i za cenu, že si na ně půjčíte), abyste zastavila nárůst penále. A zaplaťte je přímo škole. Agentura by si mohla strhnout nějakou svou odměnu a Vám by dluh (penále) narůstal dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.14 23:26
avatar

V každém případě jednat. Klidně začít školou, ale obávám se, že pokud škola předala dluh vymáhací agentuře, tak už s tím nebude chtít nic dělat. Ani nemůže. pokud to té agentuře prodala. A taky nevím (ale nejsem znalec, jen uvažuju), zda je vůbec možné splatit jistinu, dokud nejsou umořeny úroky (a úroky z úroků). Na druhou stranu takové předražení,o které se tu jedná, je nemravné a možná, že noový občanský zákoník bude v sobě mít zabudované mechanismy, ktré před tím chrání, ale hlevně: jednat, o konsultovat s právníkem není špatná rada. Jsou i bezplatné poradny, pro začátek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 19:39
avatar

Tak hlavně: mejl nemá hodnotu ani času, po který jste ho četla. Dle mého to jenom zkouší. Vůbec na nic takovýmhle způsobem nepřistupujte. Neodpovídejte jim, ale ten email si uschovejte.

Pokud chodíte na ÚP, domluvte si rande s jejich právníkem a pobavte se, jestli přeci jenom něco nehrozí. Ale to spíš pro vaše uklidnění.

Pokud by náhodou (ale to nepředpokládám) začalo chodit něco doporučeného, tak hlavně v žádném případě nedělat mrtvého brouka. Zdvořile doporučeně oznámit, že dluhu si nejste vědoma, od všeho si schovávejte kopie. Tohle zní jako dost klasická story, spoléhají na to, že nevydržíte s nervama. Hádám ale, že je to pro vás částka ve vaší situaci dost vysoká na to, aby to za trochu starání stálo.

doplněno 17.10.14 19:40:

... těch 7500 po vás za určitých okolností chtít mohou. Ale navýšení o deset tisíc důsledně odmítejte jako nemorální. Nicméně opakuji: mejly tu máme na nigerijské prince, počkejte si na poštu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.10.14 20:45
avatar

Velmi dobrá odpověď. Mail skutečně není pravomocný, oznámení o dluhu musí ze školy dojít písemně.

Pro tazatelku - nevím, jakou školu myslíš, ale pokud VŠ, tak ano, tam se opravdu platí celý semestr, do kterého tě přijali, protože tě většinou vyhodí až na jeho konci kvůli zkouškám. Tudíž jsi měla povinnost semestr uhradit, i když jsi byla ve škole 3x, bohužel. Opravdu nepřišel během doby žádný dopis, kde by tuto částku za semestr chtěli? To je divné.

doplněno 17.10.14 21:15:

Amper, neříkám další měsíc čekat, ale rozhodně nebláznit z jednoho mailu. Mail může napsat kdokoli, mně asi před týdnem došel mail, že někde cosi dlužím, úhrada, penále.. a samozřejmě to byl fake, že.

Paní by především měla ihned kontaktovat školu s tím, že jí nepřišela žádná výzva k úhradě, a tudíž nemohla reagovat. Poté škola opravdu musí poslat písemné vyjádření k úhradě, mail nestačí. Pokud škola ani žádný dopis o úhradě neposlala, porušila tím zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 21:11

Lidi neblázněte. Máte sice pravdu v tom, že komunikace mailem nemá patřičnou právní váhu, ale v žádném případě to neznamená, že by snad tazatelka mohla nebo dokonce měla čekat na písemnou výzvu k uhrazení. Jednak, při stavu naší legislativy a kvalitě služeb České pošty není nikdy 100%-ně jisté, že nějaký dopis neexistuje a není považován za doručený, jednak dluh existuje a poplatky z prodlení narůstají každým dnem. Rada čekat na oficiální dopis má tedy cenu zlata, ovšem pro tazatelku zápornou. Z předchozích rad bych vybral: Nastudovat smlouvu (zda je dluh skutečný a ne pouze domnělý) a zkusit jednat přímo se školou.V každém případě uhradit jistinu dluhu, aby poplatky z prodlení dále nenarůstaly.

doplněno 17.10.14 23:40:

@martinaa: Neporušují nic (možná kromě dobrých mravů). Na předžalobní výzvu mají času dost a dost. Srovnávat Vaši situaci se stavem tazatelky, která si je dobře vědoma právního vztahu s věřitelem, není úplně dobrý nápad.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.14 00:07

kartaginec. Ano. lze nejdříve splatit jistinu. Je ale nutné věřitele upozornit na to, že platby, které dlužník posílá jsou určeny v první řadě na tento účel. Jestliže toto dlužník neoznámí, tak platby mohou jít na umořování úroků. pak pochopitelně opět naskakují úroky z celé jistiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.10.14 12:47
avatar

Děkuji za vysvětlení. Já psal, že nejsem znalec, to byla jen má obava (i když právš od ivzes bych pochybné tvrzení nečekal, a jak vidno, oprávněně). Takže zaplatit jistinu, i za cenu půjčky. Ovšem pokud by ta půjčka měla být od lichváže, mohl by do být krok z deště pod okap.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: x*
Datum: 18.10.14 08:05
Toto je hodně špatná odpověď: Mail sice nemá hodnotu, ALE předžalobní výzva (o kterou se patrně jedná) NEMUSÍ být doporučeně. Když vymáhající prokáže, že tu výzvu nějak poslal, klidně i mailem na už nepoužívanou mailovou adresu, soud nebude zajímat, jestli to adresát vůbec dostal, a rovnou mi přiklepne nárok na úhradu nákladů řízení. Takže dělat na ten mail mrtvého brouka, navíc v situaci, kdy podle popisu tazatelky dluh objektivně existuje, je jen recept na to, aby výsledná platba naskočila o dalších X tisíc.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.14 13:55
avatar

Minulý rok platilo toto (nejsem si jistá, jak je tomu dnes)

Podmínky předžalobní výzvy

- výzva musí být písemná, případně učiněná datovou schránkou,
- výzva musí být doručena na tzv. adresu pro doručování (případně na poslední známou adresu). To bude obvykle upodnikatelůsídlo právnickéosobynebo místo podnikání fyzické osoby. Pokud ve smlouvě bude uvedena jiná adresa pro doručování, je vhodné zároveň výzvu doručit i na ni.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.10.14 05:24
avatar

Chyba je opravdu ve Vás. Když jste byla párkrát ve škole a nestíhala jste či se Vám učení začalo zajídat, měla jste, jako dospělý rozumný člověk, zajít do kanceláře školy a domluvit si ukončení studia. Na to byste jistě dostala potvrzení, kterým byste se nyní mohla prokázat /vidíte - nemusím nic platit - skončila jsem naprosto oficiálě a škola s tím byla srozuměna/. Pokud jste utekla ze školy beze slova, jako když Pepíček rozulije mléko, brali Vás pak i nadále jako svou studentku, tudíž se nedivte, že chtějí zaplatit. Vzpomínáte na tu slavnou větu? HLINÍK SE ODSTĚHOVAL DO HUMPOLCE! /Mě to nezajímá, kam se odstěhoval, já mu píšu nepřítomen/. Chovala jste se, bohužel, právě tak.

Chápu, že je to nemravné, ale nahrála jste jim. Přece nebudou každému posílat dopis- Baví tě to? Nebaví Tě to? Nechceš náhodou skončit?

To opravdu záleželo jen na Vás a Vy jste se k tomu nepostavila slušně a rozumně. Proto Vás pořád vedli v evidenci. Takže si myslím, že Vám opravdu nezbyde, než to zaplatit. Čím dřív, tím líp. Částka se totiž neustále navyšuje.

A ještě mě napadlo - mimo otázku. Když jste teď už rok bez práce, nechcete opravdu vážně začít se studiem? Teď se nemůžete na práci vymlouvat a studovat by šlo.Už jste za sebou mohla mít jeden ročník. Ono je opravdu dobré zvyšovat si vzdělání, pokud to jde. Promyslete to a zkuste to. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: eda*
Datum: 18.10.14 17:22

Ahoj,

hodně záleží na podpesané smlouvě - pokud jsou to vtipálci, tak vás vyhodili až na začátku druhého semsetru a tímpádem by měli logicky dostat školné za dva semestry. Navýšení agentury by pak bylo nějaké 2.000 Kč, což docela jde. Uznávám, že je to problém, ale jakmile nebude uhrazeno, či alespoň neuzavřete splátkový kalendář, budou to vymáhat exekučně a tam to pak naroste násobně (náklady na žalobu, advokáty, případně exekuční výkon). Před placením si samozřejmě zjistěte skutkový stav věcí - ověřte si, zda, komu a v jaké výši pohledávku škola odprodala. S postupníkem (tím, kdo pohledávku koupil) pak jednejte. Smlouvy se mají dodržovat, takže než něco příště podepíšete, musíte to přečíst.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: diana
Datum: 18.10.14 19:56

V tom papíře píšou ,že jsou to hromadné pohledávky a že byli rozeslány všem dlužníkům . Že škola s nima podepsala smlouvu . Je tam razítko školy a jakýsi podpis. A že cena postupované pohledávky je 700 000kč + příslušenství.

Tak co s tím . Vůbec nevím jak se k tomu vyjádřit ,mám napsat do 15ti dnů odpor?

Datum: 19.10.14 18:17

Podat odpor Vám asi nepomůže.Neznám sice znění smlouvy mezi Vámi a školou,ale podle mne jste povinna zaplatit,lhostejno,zda jste tam byla za semestr stokrát nebo ani jednou.Takže doporučuju pročíst pořádně smlouvu,případně co nejdřív zajít za právníkem.Na řeči lidí,že to jsou podvodníci (ta firma,co ten dluh vymáhá),nedejte.Pokud to dají k soudu,vězte,že to pak půjde celkem rychle a v obávaném registru dlužníků se relativně kvůli pár korunám ocitnete,ani nevíte jak a navíc samozřejmě zaplatíte soudní výlohy,odměnu vymahačské firmě atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.