Rodiče - respektování soukromí

Od: Datum: 16.03.16 20:03 odpovědí: 17 změna: 30.03.16 23:27

Ahoj všem, chtěl bych se vás zeptat na názor ohledně respektování soukromí ze strany rodičů:

Máme rodinný dům, tzn. relativně dost prostoru, a mám zde vyhrazen dětský pokoj, je to místnost, kde je pak i vedle Wc a vše využívám sám.

Můj problém je, že rodiče vůbec nerespektují zásady soukromí, například matka má ve zvyku přijít ke mně do pokoje, bez zaklepání a to bývá často i tak tichá, že nevím, kdy přichází a ne vždy jsou mi tato "překvapení" příjemná.

Ještě horší zkušenost mám s otcem, který když nedávno něco nemohl najít, tak prakticky prolezl i skříně v mém pokoji, samozřejmě se tak dělo během mé nepřítomnosti (byl jsem zrovna ve škole).

Chtěl bych se zeptat, zda někdo řeší podobný problém, či jak toto řešit?

Nejsem vůbec problémový, že bych třeba v pokoji měl uchovávat nějaký zakázaný látky, nedejbože drogy, aby měli rodiče důvod mě stále kontrolovat, navíc už je mi taky 19 let. To samozřejmě neberu vůbec v úvahu možnost, že bych si tam pozval nějakou holku nebo tak, nedejbože s ní měl i sex, to je nemyslitelný...

Jediné řešení, které mě napadlo, je to, že si prostě budu pokoj zamykat, tuhle možnost tu mám, protože mi tyto zkušenosti s rodiči už opravdu vadí. Jak je přesvědčit, že mám taky nárok na soukromí a že je sice hezké, že tu mám místnosti pro sebe, ale vlastně soukromí vůbec nemám?

Díky moc všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.16 20:06
avatar
Chybí mi tu zásadní informace: už jsi o tom mluvil s rodiči?
doplněno 16.03.16 22:29: Určitě to udělej. Komunikace je základ. Táta je chlap, tak bych se pokusila využít toho, že by se mohl umět vžít se do tvé situace ve svém věku. A maminky ty jsou naopak citlivější, tam by šlo jít na to více přes city a umí to s tatínky, když to s nimi jinak nejde :). Ono se to nezdá, on čas strašně letí a rodiče si ani nevšimnou, že už nejsi ten jejich 3 letý chlapeček, kterého v tobě pořád vidí...
Ohodnoceno: 3x
 
Od: soukromi
Datum: 16.03.16 20:12

S otcem ano, nadhodil jsem, že by bylo lepší, pokud bude něco příště hledat, tak napřed zeptal, zda nevím, kde to je, případně, kdyby bylo nejhůř, aby něco hledal za mé přítomnosti ( i když je vyloučeno, že by v mém pokoji něco, co hledá, našel, mám tu v podstatě jen věci, které slouží pro potřebu mě). S mamkou jsem o tom kdysi taky mluvil, ale stejně mi přijde, že to oběma jde "jedním uchem tam a druhým ven", a stejně to nerespektují. Asi budu muset být důraznější, aby pochopili, že to považuju za zásadní problém...

Datum: 16.03.16 20:21
avatar

A Vy klepete na dveře od pokoje který užívají Vaši rodiče? Pokud k nim též nevstupujete bez zaklepání, požádejte je, aby i oni respektovali Vaše soukromí. Vysvětlete jim, že je Vám to prostě nepříjemné, když k Vám vtrhnou do pokoje bez zaklepání. Vše je jen o komunikaci, toleranci a vzájemném respektu. Na soukromí máte právo stejně jako Vaši rodiče. A rozumným rodičům by nemělo dělat problém v určitých věcech své děti respektovat.


doplněno 16.03.16 20:28:

Zde se toto již také řešilo. Mrkněte a pročtěte si diskuzi:

https://www.poradte.cz/spolec…t/36647-klepani-na-dvere.html

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.03.16 20:26
avatar
Nahoď to téma, až budete všichni spolu. Věřím, že se domluvíte..
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.16 21:01
avatar
Jinak já řeším (s úsměvem) něco podobného. S mým 6 letým synkem se sprchujeme spolu a za 10 minut když se má převlíct z župánku do pyžama musím jít pryč z děcáku, protože se stydí :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 21:14
avatar

respektování soukromí by mělo být automatické už i pro žáky na základní škole. I ty děti chtějí mít svůj klid a mají na něj právo, pokud to situace umožňuje.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 16.03.16 21:40

Pokud vy klepete rodičům na obývák, kuchyň i ložnici, tak trvejte na klepání do vašeho pokoje. Nebo je tu druhá možnost. Jste plnoletý a můžete se postavit na vlastní nohy a odstěhovat se.


doplněno 17.03.16 14:17:

vilíku - proč by tento můj názor měl vyvolat konflikt s vámi? Ale to je fuk. Já klepu na cizí dveře automaticky, ale jsou rodiny, kde se neklepe vůbec. Pokud rodiče po dohodě s dětmi nastaví pravidla at s klepáním či bez něj, tak synek je bude muset respektovat. No a když odmítne respektovat domácí pravidla, tak ať se odstěhuje. Co je na tom divného? Nic víc jsem odpovědí nechtěla říci.


doplněno 17.03.16 14:22:

A pokud máte se mnou problém, tak, prosím, na můj názor nereagujte a věnujte se tazateli. Je to jednoduché. Díky

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 16.03.16 23:42
Paní Uško, dlouho jsem přemýšlel, jestli to mám napsat, kvůli včerejšku, ale napíšu i můj pohled. Nestojím o konflikt, tak to berte jako vysvětlení.
Klepání na ložnici, stejně jako dětský pokoj, bereme doma jako samozřejmost, pokud jsou dveře zavřené. Pokud jsou pootevřené, je volno. Naproti tomu obývák, kuchyň, jsou volné prostory a netřeba tam klepat.
Myslím, že i dítě má právo na soukromí.
Nikdy bych v této souvislosti neřekl mému dítěti, že když se mu to nelíbí, ať se odstěhuje. Pokud jsou normální rozumní lidé, tak i dítě může mít názor, ke kterému rodiče mohou přihlédnout. Nemám rád ty, co žijí s pocitem Když tě živím, budeš držet hubu a krok, i kdybys měl 100x pravdu.
Samozřejmě situace bude jiná, pokud je dítě drzé, problémové apod.
Upřímně, ani já nemám zájem vidět mou dceru či syna v situaci, kdy si třeba mačkají pupínky v rozkroku. Nebo mi balí dárek k narozeninám. Nebo si po netu s někým povídají, mají zapnutou webkameru a já vlezu polonahý do záběru.
Tazateli je sice už 19, vlastně už je dospělý, ale stejně je finančně závislý na rodičích. A pořád ho berou jako dítě. Taky občas potřebuju třeba pravítko ze školní tašky a manželka tam nese vyprané ponožky. A přiznám se, že i když nejsou děti doma. Ale pokud jsou a pokud jsou zavřené dveře, klepeme. Myslím, že nárok na to tedy má i on.
Líbí se mi odpověď coklit.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.03.16 08:18
avatar

vilík -

Samozřejmě situace bude jiná, pokud je dítě drzé, problémové apod.

------------------------------

vilíku, souhlasím s Vámi a podotýkám i to, že takoví rodiče většinou nemají problémové děti, protože, jak je vidět se v rodině navzájem respektují, mají k sobě uctu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 00:51
avatar

Myslím, že by pro začátek mohlo pomoci to zamykání. Pochybuji, že by se to obešlo bez nějaké narážky rodičú, asi hlavně matky a tím vznikne nenuceně prostor pro jednoduché vysvětlení. "Proč ses začal zamykat?" a Vy můžete v klidu odpovědět: "Asi jste si nevšimli, že mi je už 19 a potřebuju své soukromí, tak jestli by to nebyl velký problém, pokud budete klepat, nebudu se muset zamykat." Moje matka by si nezvykla, ale většina matek, i otců, ano. Třeba jim to jen nedošlo, jednají tak, jak byli celý život zvyklí. Do ložnice rodičů a do pokoje dětí se klepat, od jistého věku, má.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dary®
Datum: 17.03.16 02:55

neni náhodou klepání na dveře základ slušného chování?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.03.16 08:21

Dle mého názoru, mají všichni právo na soukromí. Já osobně bych nerad překvapil "dítě" třeba při mastubaci.

Jak už tu padlo, šel bych cestou komunikace. Prostě, až budete pohromadě, tak říct, že by sis chtěl promluvit o situaci okolo tvého soukromí. Podal bych to tak, jak to cítím, s ohledem na věk a povahu rodičů. Jinak se to bude projednávat s šedesátníkama a jinak se čtyřicátníkama. Ty svoje rodiče znáš, tak už bys mohl trochu odhadnout jakým stylem na ně jít. Rozhodně bych s nima mluvil spíše neutrálním tónem, aby neměli pocit nějaké výčitky. Řekl bych, že se cítím dost nepříjemně, když mi někdo nečekaně vejde do pokoje a že bych je chtěl poprosit, aby klepali, když tam půjdou. Nevím, jak to máte doma vy, ale já bych narovinu uvedl příklad, že by bylo nešťastný, když bych se zrovna díval třeba na porno a oni mi tam vešli. Takhle si snáze uvědomí, co všechno můžou zapříčinit svým "bezohledným" jednáním.

Co se týče prolízání skříní, to je asi ještě nepříjemnější. Osobně se přiznám, že tohle projednávat, by mi bylo krajně nepříjemný, ale je třeba to řešit. Tohle je totiž připomínka, která vyzní skoro vždy jako výčitka. Asi bych řekl, že by se to soukromí mělo vztahovat i na tvoje věci a že nemáš dobrej pocit, když ti prohlíží tvoje věci. Zdůrazni, že nechceš, aby to špatně pochopili a že jim nic nevyčítáš, ale že bys byl rád, kdybyste se mohli domluvit na nějakých pravidlech.

K tomu zamykání bych rozhodně nepřistupoval. To mi příjde hodně radikální a svým způsobem i drzé, abys před nimi v jejich domě zamykal dveře. To už bych to radši přetrpěl a jak by to bylo možné, se odstěhoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dary®
Datum: 17.03.16 12:48

Viděli jste film dveře v podlaze? Tam právě paní překvapila žáka, když vstoupila do pokoje při masturbaci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.03.16 08:25
avatar

Klepat na dveře je slušnost a nesouvisí s věkem. Klidně bych klepala na dveře kojenci (občas), aby si na to dítě zvyklo od začátku. Jinak soukromí pro děti by mělo být jasné, a vůbec ne vázané na to, jestli mi platí nebo ne. Automatické klepání při každém (neohlášeném) vstupu do dětského pokoje by podle mě mělo být nejpozději od doby, kdy jde dítě do první třídy. Že je někdo mladý nebo neplatí rodičům nájem, neznamená, že nemá právo na soukromí...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.03.16 16:43

Můj syn měl na dveřích ceduli "Zákaz vstupu". Moc nás to pobavilo, ale nikdy jsme bez zaklepání nebo zavolání, do pokoje nechodili. Nyní už má sám 18 letého syna a i na jeho dveřích je spousta zákazů a příkazů a myslím,že to respektují. Možná bys měl odpovědi na této stránce, dát rodičům přečíst.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.16 23:02

Normálně začni hovor,typu - nemusíte se o mě bát,kontrolovat,já nic špatnýho nedělám..koneckonců - kdo ti uklízí-ty sám?Nebo začni s tím,že si budeš uklízet a mít svůj pořádek..když máma uvidí pořádek,bude to lepší.Co se týče holky,možná se budeš divit,jak budou rodiče vstřícní..chovej se dospěle a budou se k tobě chovat tak i oni.. k tátovi máš vztah takový,že mu to můžeš říct?jako muž muži...zkus to...ale začni uklízením vlastního nepořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 30.03.16 23:27
avatar

Až Tě jednou přistihnou při onanii, tak je to vrážení do pokoje bez zaklepání přejde :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.