Občanskoprávní spor nebo lze jinak?

Od: Datum: 13.10.15 14:35 odpovědí: 14 změna: 14.10.15 19:49
avatar

Pěkný den, před zhruba třemi týdny nám bylo rozbito sklo na autě (viz https://www.poradte.cz/auto-m…934-zadni-sklo-na-thalii.html ). Pachatel byl shodou okolností známý už v době podání TO, protože cena skla byla nakonec 5300,-. V krátkosti - chlap se porval s ženskou u nšeho auta a u toho vymlátili sklo. Nicméně jsem byla kontaktována PČR, že trestní oznámení se stahuje, protože mají výpověď pachatele, že to nebyl úmysl a tedy není naplněna skutková podstata pro TO. A že by nás teď chlap měl kontaktovat a uznat vinu i náhradu škody. Pokud tak neudělá, tak můžeme zahájit občanskoprávní spor. Má to vůbec cenu, nějaký spor? Platí se takový spor? Takže nám v nejhorší variantě někdo rozmlátil auto (nás moc nezajímá, že nechtěně), a když to odmítne zaplatit, tak máme smůlu? Policie nám dala jméno pachatele, ale to je tak všechno, takže kdybychom ho chtěli kontaktovat my, ani nemáme jak.

Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 13.10.15 14:44
avatar

Naprosto nejlepší je domluva. Doporučuji návštěvu toho pána a domluvit se, vzít si s sebou kamaráda, který vás tam hodí jiným autem. Kamarád by měl být vyššího vzrůstu - ke dvěma metrům, svalnatější, podobný pánovi jménem Wladimir Klitschko. Domluva bude snažší.

doplněno 13.10.15 15:34:

Jak píše kolega - požádáte o kopii zápisu od PČR s adresou - došlo k poškození vaší věci. Pokud toto dostat nemůžete, požadujte písemné vyjádření. Oni si někdy najednou vzpomenou, že vlastně není potíž... protože by museli vypisovat další papír...

No a jinak bych to prostě nechal být. Někdy můžete dostat peníze zpět, ale čas na tomto ztrávený může být dražší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 15:12
avatar

Děkuji, ale návštěva není možná bez adresy, kterou nemáme.

Datum: 13.10.15 14:49
Mate cislo spisu v ramci podani zaloby na soudu uvedete to cislo, kde bude vsechno potrebne pro spor ... vyslechy, fotodokumentace, ohledani mista, stopy popr. Kamerovy zaznam, takze Vam soud prizna narok na nahradu skody a do kdy a jak to musi zaplatit pokud nezaplati muzete podat exekucni prikaz.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 13.10.15 14:57
avatar

Dobrý den, zdá se, že znáte pouze jméno, ale ne adresu - tak, osobní jednání je zatím vyloučené. Pokud chcete zahájit ten spor, tak navštívíte advokáta, vše mu řeknete a on Vám poradí, jak dál. Má zřejmě možnost dohledat si přes policii i adresu, napíše výzvu k zaplacení a když nebude reakce, tak podá žalobu. A Vy platíte vše předem a doufáte, že spor vyhrajete, nebude odvolání a ještě exekuce. Zdravím!

doplněno 13.10.15 15:07:

Pokud znáte (zjistíte) adresu, tak tu předžalobní výzvu můžete napsat sama a odeslat s dodejkou. Když nebude reakce a snaha zaplatit, tak můžete začít utrácet za advokáta.

Ale, soudit se o 5.300,- je docela luxus, protože budete investovat a tím se zvýší částka k zaplacení (potom ještě možná i o náklady na exekuci) a třeba sníží vymahatelnost. Začal bych tou výzvou (po zjištění adresy).

doplněno 13.10.15 15:28:

No, to je právě ono. První návštěva advokáta bude tak za 1.000,- až 1.500,- Potom to bude čekání na reakci na tu výzvu a případná další investice za soudní výlohy a odměnu pro advokáta. Částka se bude zvyšovat a po několika měsících se buď vrátí nebo ne. Ale, jedné věci nerozumím - Vy máte počkat, až Vás bude pachatel kontaktovat. To znamená, že on zná Vaši adresu, ale Vy tu jeho (dle policie) znát nesmíte? Zkusil bych od policie tu jeho adresu získat (třeba u nějakého nadřízeného toho vyšetřovatele), aby mohl být odeslán dopis s výzvou k zaplacení. Třeba by to ten člověk zaplatil, aby měl klid. Soud bych asi také zavrhl (čas a peníze v "luftě").

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.10.15 15:14
avatar

Děkuji, známe jen jméno. Do sporu rozhodně nechce jít majitel vozu (táta), protože by to prý o tak malou částku stejně nemělo cenu, jen vyhozený prachy a energie...

doplněno 13.10.15 15:32:

Přesně, jak říkáte. Budeme se soudit a ještě proděláme. Ne, my jeho adresu nemáme a máme počkat na to, až nás zkontaktuje. Nechápu, je přece fuk, jestli škodu způsobil úmyslně nebo neúmyslně. Rozbil auto, čím způsobil (podle mě) nemalou škodu + zkomplikovat dojezdy do práce.

Datum: 13.10.15 16:08
avatar

Vyžádejte si na PČR kompletní nacionále pachatele, jako poškozený na to máte právo, poté pachtele vyrozumte doporučeně aby uhradil škodu, kterou vám způsobil, zdy šlo o úmysl, či nikoliv je jedno. Pokud nebude reagovat sepiště podání k soudu a podejte ho na soudu, připodání se neplatí nic, kopii s potvrzením soudu dořučtě pachateli a zpravidla toto pohrožení žalobou postačí. Pokud se rozhodnete ve sporu pokračovat doplatíte do 30ti dnů soudní poplatky a soud se rozběhne, pokud je neuhradíte věc se jako podání nebere, uloží se a nic dál pokračovat nebude. Z praxe vím, že pohrůžka žalovou funguje dost spolehlivě. Hlavně si na podatelně soudu nechte potvrdit svoji kopii aby ny ní bylo razítko soudu. Přeji zdárný konec a výsledek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.10.15 18:27
avatar

Děkuji, taky mě to zarazilo, že v dopise uvedli jen jméno a vyjádření k věci. To pak můžu komukoli cokoli zničit a odvolávat se, že jsem nechtěla. Otázkou je, jestli to podle jména není nějaký opálený příživník :(.

Datum: 13.10.15 16:33

Policii se nechce dělat. Trvejte na trestním oznámení na neznámého pachatele.Zbytek je na policii. Budou muset převolávat, vyslýchat, zapisovat a to se jim nechce. Maximálně to policie odloží a půjde to na město jako přestupek, pak to vyřeší město- přestupková komise. Podobnou situaci jsem řešila před pár dny, policajt se kroutil jak červ, že jim to nepřísluší, ať jdu za právníkem.Nakonec vše zapsal a začali konat,.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.10.15 18:28
avatar

Ale pachatel není neznámý.. takže by to stejně hned odložili.

Datum: 13.10.15 18:54

Člověče, plácáte nesmysly, přitom je to tu jasně napsané, úmyslem pachatele, který je známý nebylo rozbít okno, ale rozbít ústa své přítelkyni, takže se nejedná o úmyslný trestný čin (poškození cizí věci). Nejdřív si nastudujte trestní zákoník a trestní řád a potom pište takovéhle ptákoviny.

pro tazatelku: máte právo nahlížet do spisu, zavolal bych policistovi, který je napsaný na usnesení, které Vám přišlo domů a dohodl se s ním, zda to chce mít písemně nebo ne, nahlédnout do spisu za účelem zjištění totožnosti pachatele aby jste se mohla věc řešit občanskoprávní cestou, mezi tu patří v první řadě i dohoda nebo "pohrůžka", jak se zde již psalo. Co se týče soudu, tak sice prvná náklady nesete Vy,ale všechny je vysoudíte zpět na něm.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.10.15 16:09
avatar

tohle Vás bude zajímat...

doplněno 14.10.15 20:07:

já ne! takhle pracují naši soudci, na které každý měsíc, mimochodem, vydělávám celkem slušnou částku*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 16:24
avatar

Doplním info, zjistili jsme, že pachatel má trvalé bydliště na městském úřadě v části Brna. Takže to asi stejně nemá cenu, protože to bude nějaká socka, co se naoko tváří, že nic nemá.

doplněno 14.10.15 16:29:

2masoni - to si snad děláte srandu..

Od: buss
Datum: 14.10.15 19:21

Je poškození cizí věci úmyslným jednáním? Mohli jste nahlédnout do spisu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 19:49
avatar

Podle policie nebyl prokázán úmysl.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.