Co je dobrovolné placení soc.pojištění?

Od: Datum: 21.09.15 13:02 odpovědí: 4 změna: 22.09.15 13:17

Zdravím,mohu pracovat-mít brigády a platit si soc a zdrav.bude se mi to počítat na důchod?..díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.15 14:13
avatar

Jako alexis jste se na to už jednou ptala. Zkusím Vám odpovědět jinými slovy, když Vám to nebude jasné, ptejte se dál na konkrétní věci tady a nezakládejte další otázku, je to pak velmi nepřehledné.

Existuje sociální a zdravotní pojištění, které se strhává zaměstnancům ze mzdy, když jde o pojištěnou činnost (to znamená, výše a druh mzdy nebo odměny z dohod je takový, který podléhá odvodu pojištění). Nepojištěná činnost je ta, z níž se pojistné neodvádí (dohody o provedení práce do 10.000, zaměstnání malého rozsahu do 2.499 Kč za měsíc).

Jestliže byste pracovala pouze na nepojištěnou činnost, jste povinna si platit zdravotní pojištění (slouží k tomu, aby Vás ošetřil lékař, aby zdravotní pojišťovna zaplatila vyšetření nebo pobyt v nemocnici).

Sociální pojištění se skládá z důchodového (aby se počítalo na důchod), nemocenského (aby vznikl nárok na nemocenské dávky) a z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (zanedbatelné). Platit soc.pojištění není v určitých případech povinné (když nepracujete nebo vykonáváte pouze nepojištěnou činnost). Aby se Vám započítávala doba na důchod, můžete se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění - zajdete na důchodové oddělení OSSZ, referentka s Vámi sepíše přihlášku a Vy zaplatíte za každý měsíc cca 1.900 Kč. Musí se to učinit písemně, aby Vám jednou mohla ta doba být započtena. Neplatíte sociální, ale pouze jeho důchodovou část. Druhou část - nemocenské - si dobrovolně jako zaměstnanec platit nemůžete. Když vykonáváte nepojištěnou činnost, nevzniká nárok na nemocenské dávky.

doplněno 21.09.15 14:16:

Možná by bylo dobré zmínit se o tom, jaké brigády máte na mysli, protože slovo brigáda v zákoníku práce nenajdete, pouze pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce. Podle výše výdělku se může jednat o pojištěnou činnost, takže veškeré placení dobrovolného důchodového pojištění by bylo nadbytečné.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: alexis
Datum: 22.09.15 13:12

Moc děkuji za vyčerpávající a srozumitelnou odpověd..Pracuji na DPP,časem na DPČ,chci aby mi to šlo na důchod

Datum: 22.09.15 13:17
avatar

Z DPP jste pojištěna v těch měsících, v nichž hrubá odměna z dohody přesáhne 10.000 Kč za měsíc.

Z DPČ jste pojištěna vždy, když hrubá odměna přesáhne 2.499 Kč za měsíc, a podle toho, jak je DPČ sjednaná (když se nejedná o zaměstnání malého rozsahu), můžete být pojištěna i z nižších částek, stejně jako např. u pracovního poměru, kde máte třeba 15.000 hrubou, a když druhý den v měsíci onemocníte, máte hrubou mzdu za měsíc 1000 Kč (zbytek je náhrada a dávky, ze kterých se neodvádí pojistné), ale z 1000 se odvede a jste celý měsíc pojištěná.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.