Peníze na účtu - pozůstalost?

Od: Datum: 13.07.15 16:01 odpovědí: 18 změna: 16.07.15 16:50

Zdravím,teta umřela v LDN,bylo mi řečeno,že si vzala sebou větší hotovost,soc.pracovnice to prý uložilla na účet.já jsem neteř,mamka se sestrou nemluvily,pohřeb jí zařídila přes OÚ.Kontaktují vždy mě,ale mamka je jistě jako sestra zemř mamka nadáelé bližší,takže bude dědit jistě ona,prý mě ted budou kontaktovat hledně pozůstalosti,mám se do toho míchat,-stejně nic nezdědím a ještě zaplat.notářku apod,nakonec mě mamka vynadá,proč jsem se do toho míchala.PORADTE...Dále -.jak se zjistí kolik je na účtě a na jakém peněz po tetě.díky

o


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.15 17:05
avatar

Dobrý den. Okamžikem úmrtí jsou všechny účty zemřelého blokovány až do vypořádání dědictví. Kolik kde je, může vědět notář, co vyřizuje pozůstalost. Pak samozřejmě ti příbuzní, když se dostanou k výpisu z účtu, pokud ho má zemřelý někde doma schovaný.

doplněno 13.07.15 18:07:

Nevím, jak vám poradit. Pohřeb vaší tety vypravoval OÚ, tedy na jeho náklady, a je dost pravděpodobné, že se přihlásil k dědickému řízení se svým nárokem. Pohřeb není levná záležitost. Můj názor je ten, že notář už o penězích v LDN ví. Pokud ne, a peníze sociální pracovnice zatajila...? Jinak můj osobní názor je ten, že dědit by měl ten, kdo se o tetu staral, případně kdo vypravil její pohřeb, zákon ale může říkat něco jiného a podle něho se zase řídí notář. V ani jednom případě nefiguruje vaše matka, tedy sestra vaší tety...

doplněno 13.07.15 18:10:

Ještě doplním, vaše matka se o sestru nestarala, její pohřeb nevypravila... Pokud však neměla vaše teta jiné příbuzné, tak ale vaše matka by měla být dědičkou vaší tety. Tedy jestli neexistuje někde závěť...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: casiopea
Datum: 13.07.15 17:44

účet se zřizoval zřejmě až v LDN,nevím,poradte mi mám se angažovat do pozústalosti,mám na to vůbec právo?

Od: mate59
Datum: 13.07.15 18:17

Nejste oprávněný dědič,pro klid v rodině se do toho raději nemontujte, ale třeba mamce s tím múžete pomoci.Aby vás neměli za hamýžnou.Vaše teta dostávala do LDN dúchod, z toho si LDN stáhla svoji část za opatrování tety ale obyčejnně z dúchodu se nechávalo tzv. kapesné, což činilo cca 500 kč měsíčne.Jestli ho teta nespotřebovala, tak jí mohlo zústat 500xpočet mesécú v zařízení.Tyto peníze bývali na interním účtu klienta v LDN.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.15 18:30
avatar

Mate59, LDN hradí ZP! Peníze na účtu jdou do dědického řízení, ten kdo vypravil pohřeb si bude svou část nárokovat, stejně tak nájem,energie (pokud je v bytě kde bydlela neplatila z účtu), byt se bude muset patrně vyklidit a i to něco stojí, stejně tak i společnost televizní, mobilní operátor a všichni další kde mohl a vznikl dluh.

Pro tazatelku, bylo by mi hanba nechat úřad vypravit pohřeb a dožadovat se dědictví, myslím, že už jste tu jednou podobný dotaz měla (to teta ještě žila).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.07.15 18:18
avatar

Kolik bylo tetě let? Byla vdaná, měla děti? Pokud zařizoval pohřeb OÚ, tak zřejmě nikdo bližší není. Potom by dědila vaše matka.

Pokud se vzdala dědictví, pak nastupují ostatní příbuzní, tedy Vy a ostatní neteře a synovci. Není - li tedy ještě vedle Vaší matky nějaký jiný sourozenec.

Notář obesílá všechny pravděpodobné bankovní ústavy a instituce, kde by zemřelý mohl mít nějaký účet. V případě kladného výsledku zná samozřejmě i sumu, která se na účtě nachází.

doplněno 14.07.15 21:26:

Moc mě to mrzí, že zde musím napsat, že se cítím jako troll. Tento příběh se zde táhne již několik měsíců a přestože i v předcházejících vláknech bylo k tomuto napsáno mnoho rad, tak se stále nelze dobrat konce. Stále se tu motáme okolo peněz po tetě a matce, která se nechce a ani nechtěla angažovat a odpustit nejen za života sestry ale ani po smrti.

Dědí manžel a pokud nemůže, tak stát přidělí opatrovníka. Od toho jsou sociální pracovníci.

Péče o nemohoucí je finančně náročná, možná, že spekulujete zbytečně, co teta měla a co kde bylo uloženo, možná že to žádný zázrak nebude, že je vše vyčerpáno..

Pokud notář osloví někoho, tak jedině po úmrtí strýce a to vaši matku.

Nechte to být, jak někdo zde již napsal, nejste přímý dědic, ale až v další skupině.

doplněno 14.07.15 21:30:

Oprava : dědí manžel a po jeho smrti jeho nejbližší příbuzní z jeho větve, takže Vaše matka ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: casiopea
Datum: 13.07.15 19:42

syn nežije,v LDN je ještě manžel,kontaktovali mě ohledně pohřbu,nemohla jsem ho vypravit ,z finan.důvodů,kontaktovala jsem mamku,mamka řekla at se postará obec.dědictví se jistě nevzdá,sestřička mi řekla at se postarám o pozůstalost,že mám nárok na nějaké věci,nevím jak to myslela,o starou tv upřímně nemám zájem,Dám to vše k vyřízení mamce dědit bude ona,tak at si to vyřídí

Datum: 13.07.15 18:21
avatar

Podle mého by se v této záležitosti měla angažovat Vaše maminka, toto není Vaše starost. Měla byste s matkou promluvit. Docela se divím, že ještě nezačalo dědické řízení, když teta umřela již počátkem dubna: https://www.poradte.cz/spolec…dit-pohreb-a-pozustalost.html A pokud očekáváte z dědictví něco pro sebe, pravděpodobně budete velmi zklamaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.15 18:25
avatar
Počkejte si, až vás bude notář kontaktovat ohledně dědického řízení. Peníze na úctě banka blokla a ta částka, která tam byla v den úmrtí, půjde do dědického řízení. Banka v tomto s notářem spolupracuje. Jak vice byste se chtěla do toho míchat? Peníze zdědí ten, kdo má na to podle zákona právo bez ohledu na to, jestli se do toho budete míchat nebo ne.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 13.07.15 19:54

Manžel tety žije, na toho jako dědice zapomínáte.

Pamatuji si váš dotaz za života tety, kdy vám Obecní úřad vzkázal, že si teta s vámi přeje mluvit. Kdybyste za ní zajela, měla byste jasno. Vy i mamka dejte od pozůstalosti ruce pryč, když jste nebyli schopné udělat tetě důstojný pohřeb a jen a jen vás zajímá dědictví. Že jste neměla peníze? Blbost. I kdybyste si vzala půjčku, tak z dědictví by vám byl pohřeb uhrazen.

Třeba vám teta chtěla dát peníze za života na její pohřeb, ale to se už dnes nedozvíte. Že vás hanba nefackuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: casiopea
Datum: 13.07.15 20:25

No,tak asi takto,kontaktovala mě tajemnice z OÚ ,že s soc.prac.,zjistili,že jsem příbuzná tety,má tedy na mě kontakt,-pracovala jsem pro OÚ,estli bych jí nejela navš.,že by jí to udělalo radost,po týdnu jsem jela,teta-hadičky,pytlíčkyteta mimo,takže rozhovor nic.po třech min.jsem doslova utekla,na pohřeb jsem peníze neměla a půjčku by mi asi nedali,máme jich plno.,ale věděla jsem,že naši peníze mají,a konec konců dědit bude mamka,tak jsem šla za nimi,tatka byl pro ,že zaplatí a vyřídí pohřeb,mamka po chvilce Přemýšl.řekla,at vyřídím v LDN at se postará OÚ.

Od: karelb*
Datum: 14.07.15 15:13

Nebudouhodnotit vaše vztahy v rodině ani morální stránku věci, jen uvedu právní stránku věci. OÚ neřeší dědictví, on pouze kontaktuje známe příbuzné kvůli tomu, aby se postarali o věci tzv. "okolo" pozůstalého, to nemá s dědictvím nic společného. V každém případě jsou peníze v SJM s manželem (vaším strýcem), tak polovina je jeho a řeší se zbylá polovina. Pokud vaše teta nenechala závěť a neměla děti (ty s manželem dědí v 1. skupině), tak ve druhé nastupuje manžel a rodiče (ty již teta nemá), každý stejným dílem. Vaše matka je ve 3. třídě a dědila by pouze v případě, že není nikdo ve druhé třídě - tedy ani manžel. Tedy suma sumárum, vše dědí její manžel, tedy váš strýc. Pokud tam není ještě někdo, kdo žil s tetou ve společné domácnosti, trýc se nevzdá dědictví a pod. Až zemře váš strýc, tak vy s matko jste mimo dědění a vše jde do jeho příbuzenstva. Proto vás notář ani nemusí kontaktovat, protože dohledal manžela a maximálně bude zjišťovat jestli teta neměla děti. Pokud žije manžel, tak se vás dědictví netýká.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: casiopea
Datum: 14.07.15 21:04

Man žel tety sice žije,ale je ležák,v ,DD,rozhodně si nedovedu předctavit,že vyřizuje pozůstalost,jedině ,že jsou třeba možnosti a notářka navštíví DD,,NEVÍM.

Od: karelb*
Datum: 14.07.15 22:32

Neřeště co kdo bude zařizovat. Dědic nemusí nic zařizovat. Kdyby měla teta 3-leté dítě, tak bude dědit a samo nic nemusí zařizovat. Manžel vaší tety je prostě jediným dědicem i kdyby byl ochrnutý, nesvéprávný nebo tetu přežil jen o den. Soudu bude oznámeno úmrtí tety, soud pověří notáře a ten provede celé dědické řízení. Zjistí dědice zmapuje majetek, atd. Pokud nejste dědic tak vás notář k ničemu nepotřebuje. Kdyby teď manžel zemřel, tak notář vypořádá dědictví po tetě - vše zdědí manžel a následně se vypořádá dědictví po něm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: casiopea
Datum: 16.07.15 13:23

Zdravím proč mě tedy kontaktovala soc.pracovnice,že si mám přijet do LDN pro úmrtní list a prý mě bude kontaktovat notářka ohledně pozůstalosti,že jí dala moje tel.číslo.

 

Datum: 16.07.15 15:19
avatar
A co tak počkat na to, až vás notářka kontaktuje? Co zde ještě chcete slyšet? Myslím, že vše již vám bylo řečeno.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: casiopea
Datum: 16.07.15 16:43

Ano,samozřejmě souhlasím,nic neřeším,počkám,jenom nechápu,když nejsem dědic-proč mě mají kontaktovat.-to chci slyšet a vědět...

Od: an*
Datum: 16.07.15 16:50

Třeba proto, že dědic je nesvéprávný. S někým to vyřídit musí. Možná také že jste další na řadě v případě že manžel dědictví nepřijme. Počkejte až Vás budou kontaktovat a dozvíte se vše.

Ohodnoceno: 2x
 
Od:
Datum: 16.07.15 15:52

Úmrtní list vystavuje a zasílá matrika obvykle pozůstalému manželovi, popřípadě dětem nebo tomu, kdo vypravil pohřeb. LDN úmrtní list nevydává.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.