Jak vyřídit pohřeb a pozůstalost?

Od: Datum: 11.04.15 21:05 odpovědí: 15 změna: 13.04.15 14:02

Zdravím.umřela mi teta,byla V LDN i se strýcem,ten žije Kontaktovali mě i když moje mamka její sestra je bližší příbuzná,ale několik spolu nemluví,nestýkaly se.,ted chtějí jestli mohu vyřídit pohřeb atd,Co mám dělat?děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.15 22:11

Vybereš si pohřební službu, zajdeš tam s OP zemřelé osoby a oni se již o vše postarají.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mp*
Datum: 12.04.15 03:03

Notář vždy osloví první toho, kdo uspořádá pohřeb dotyčného nebožtíka. Ten je předvolán (přibližný časový údaj alespoň pro Prahu (babička zemřela 30. 1. první jednání u notáře bylo 9. 4.) Pak to teprve notář dává všechno dohromady, snaží se zjistit možné dědice podle zákona, nebo podle poslední vůle, kdo se stýká a nestýká je mimo dědické řízení. Zařizovatel pohřbu dotyčného zesnulého má nárok na odečet nákladů na pohřeb (v Praze s celou parádou 35000 kč). Dědictví je otevřená věc - sám jsem zažil, že naše rodina řešila dědictví rodinné hrobky ještě po padesáti letech (proto je možné věřit i filmu Věry Chytilové - Kurva hoši guten tag - i tak to mohlo být.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: modrava
Datum: 12.04.15 11:49

Takže tomu rozumím dobře, že sice oslovili mě z ldn, ale nejbližší pozůstalá je mamka sestra tety. , žejo? Tak by to měla vyřídit ona, , , , , , , ,

Datum: 12.04.15 12:05

modrava. Je jen na dohodě, kdo vše bude zařizovat. Jestli je mamka starší, tak to pro ni může být problém. Opravdu na tom nic není. V pohřební službě Ti se vším poradí. Pochopitelně je potřeba abys věděla, jaký pohřeb se bude konat. Já osobně se domnívám, že ani to rozloučení v kruhu rodinném není špatné. Navíc z Tvého dotazu vyplývá, že okruh příbuzných je malý (nebo možná žádný?), takže i toto je třaba zvážit (přijede vůbec někdo na obřad?). Nemám ráda "humbuk" kolem těch větších pohřbů. A v neposlední řadě je tu i otázka finanční. Nezapomeň, že ten kdo půjde do pohřební služby se stává vypravovatelem pohřbu - to znamená, že jej i platí. Ano tuto částku poté dostane vyplacenou z pozůstalosti, ale je třeba se připravit na alternativu, že tam žádné finance nebudou.

doplněno 12.04.15 12:20:

mp. Vidíš to. Já se mám také hrozně ráda, ale v žádném případě bych nechtěla ten klasický obřad. Jednou ať si dcera s vnoučaty sednou chvilku doma nad našimi fotkami, nad krabičkou (no dnes už to je spíš krabice) s našimi poklady - to jsou různé obrázky od dětí, kamínky, mušle z cesty atd. Tam ať zavzpomínají a pak můj popel odnesou na moje zamilované místo. A za peníze, které ušetří za pohřeb, ať jedou někam, kde jsme společně trávili dovolenou a ať si ji tam užijí i za mě...

A ostatní moji kamarádi a známí, ať si na mě vzpomenou třeba někde venku, při procházce lesem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: modrava
Datum: 12.04.15 12:31

Mamka není tak stará, aby nemohla vše vyřídit, navíc si myslím, že ona bude dědicem, je asi nejbližší pozůstalá? !

Datum: 12.04.15 12:44

modravo. Ten, kdo je dědicem nemusí vypravovat pohřeb. Je to opravdu pouze na dohodě zúčastněných. To, že kontaktovali z LDN Tebe, může být dáno tím, že při nástupu do LDN uvedla teta kontakt na Tebe. Takže buďto chceš ten pohřeb zařídit, nebo řekneš mamce, ať ho zařídí ona. Pakliže jej nezařídíte ani jedna (nebo někdo další), musí se o toto postarat obec. Ta si potom vynaložené náklady na pohřeb vezme z dědictví (když nějaké bude).

doplněno 12.04.15 12:52:

Podívej, asi tak. Buď chcete někdo z rodiny ten pohřeb zařídit nebo ne. Jasně, mamka se s tetou nepohodly a nemluvily spolu. Někdy je to nemluvení dáno závažnou rozepří, ale většinou to bývá nějaká hloupost. Možná by bylo načase, aby se mamka se svoji sestrou smířila alespoň po smrti tety. Zařízení pohřbu bude poslední služba, kterou může máma pro svoji sestru udělat. No, pohřbu... Lze nechat zemřelého zpopelnit a v pohřební službě domluvit rozptyl. Žádný pohřeb, žádná hudba, žádné květiny... Cenově je to kolem cca 12.000,- Kč.

Nebo pak nechte vše na obci. Smutné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: modrava
Datum: 12.04.15 12:51

Pohřeb bych ráda zařídila,ale nemám na něho finance,proto si myslím,že mamka jako hl.dědic by se měla postarat.Nešli by na pohřeb použít peníze tety,bylo mi řečeno v LDN,že měla sebou větší obnos a dali jí to na nějaký účet,nevím podrobnosti...

Od: vilibald
Datum: 13.04.15 10:24

Proc Notar? Proz prikrmovat tyto vyzirky kdyz se mohou domluvit pozustali i bez nejakeho notare?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.15 11:37

vilibald. Nechcete mi poradit, jak lze při vyřizování pozůstalosti obejít notáře? Takovéto hlouposti běžte radit někam jinam, děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 12.04.15 03:15

Tak hlavně jsem zapoměl, pokud chcete zařídit pohřeb, tak to udělejte. Třeba malý a úsporný (dnes není peněz nazbyt). Prostě rozloučení v kruhu rodinném mě nějak nesedí. Nakonec se všichni známe a víme kdo si to přál a kdo byl k tomu donucen. A já se třeba mám rád a kdyby mě někdo dal do hrobu bez obřadu, tak se ho budu snažit strašit celý svůj posmrtný život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.15 13:03
avatar

Pokud byla teta se strýcem ve svazku manželském, tak dědí manžel a pokud je dítě - děti, tak společně s manželem, sestra až kdyby nebyl nikdo bližší. Pohřeb můžete zajistit samozřejmě Vy, zvládnete to lépe, strýc může říci něco bližšího ke všemu, pokud je ještě trochu schopný. Nevidím to ale s obřadem, když je málo nejbližších příbuzných, spíše se jít rozloučit až přímo na hřbitov při ukládání urny..To, že se spolu neviděly - nebavily, to vůbec neřešte.

Též je varianta, že to vše hodíte za hlavu, kremaci zařídí město a urna zůstane v pohřebním ústavu, v nějakém skladě. Viz bezdomovci a podobné osoby.

Myslím, že budete mít klid a klidnější spánek, čisté svědomí, když tuto poslední službu pro tetu uděláte. Někomu tyto věci postaví život do cesty již záhy, někdo to může řešit až v pozdějším, dospělém věku, kdy je už smířen, že tady nejsme nikdo věčně. Vám se vlastně o nic nejedná, mamka měla přece jenom k tetě silnější pouto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.15 08:56
avatar

Tato otázka mě dodatečně připomíná dotaz na strýce a tetu v LDN, kdy pracovnici úřadu volali ..., napsal Vasilek Dědictví - vydědili jediného syna.

Někteří radili navštívit a zjistit poslední přání tety, jiní nestýkali jste se, tak jenom ze slušnosti. /?/

Možná tam byla poslední příležitost, jak vše napravit a příbuzným na poslední cestě posloužit. Za nějaký čas bude na řadě strýc. Nevím, myslím, že pokud je to záležitost matky, již se v tom Vy nehrabejte, matka nemá sama zájem, nechte to na obci, nestarejte se. Pokud jste v tom nedokázali udělat kroky již v tom únoru, tak nyní je to zbytečné. Na obci to tak řekněte také, že to jsou pro Vás vlastně cizí lidé.

Zvláště, když řešíte nyní sami finance a nemáte ani na pohřeb této v uvozovkách příbuzné..

Ať zpopelnění zařídí stát, majetek vypořádá též stát, jestli toho syna opravdu vydědili. Prostě se o to nestarejte. Z náznaků o dědictví nemám opravdu dobrý pocit. On ten červíček hlodá, teta měla větší sumu peněz, a Lidus již v minulé otázce naťukla, proč je otázka nazvaná dědictví? Doufám, že jsem se nespletla a spojila tyto dvě otázky dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.15 09:55
avatar

Nemohu tady věštit. Uvažuji, že Vaše mamka a její sestra /co spolu nemluví/, byly sestrami zesnulé. Když to byla vaše teta, tedy matčina sestra. Nebo se mýlím?

V případě úmrtí by měly všechny nesváry jít stranou. Měly by. Ale když ona lidská nevraživost a nesnášenlivost a nenávist je občas daleko hlubší, než smrt.

Napadají mě další 2 možnosti:

1/ Teta neměla vlastní děti? Potom by poslední rozloučení zařizovaly ony a ne neteř /Vy/.

2/ Většina slušných lidí si našetří peníze na poslední rozloučení. Např. moje tchyně má 23 tisíc, na které jí nikdo nesáhne a budou jednou vydány na účel, pro který byly našetřené. Pokud bude třeba víc, doplatíme. Teta neměla našetřeno "na pohřeb"?

Pohřeb na náklady obce bych nedělala. Je to ostuda, že příbuzní si nedokáží nebožtíka slušně pohřbít a protože obce nemají zbytečně peněz na pohřby nezodpovědných, mají právo, pokud je nějaké dědictví, vymáhat náklady na pohřeb z tohoto dědictví zpět. Jen bezdomovci, který nic neměl, nic nevezmou. Myslím si, že je to tak ale v pořádku, jsou věci, které nelze přesouvat na stát, na obec.

Udělala bych následující: domluvila setkání: Vy, matka a její sestra. Pokud to nejsou opravdu slepice, pochopí, že při zajišťování pohřbu se musí chovat slušně. Že nenávist jde stranou. Uvaříte si kafe,případně otevřete lahvičku vína a dohodnete se. Pokud teta nic neměla, o náklady se podělíte.

Nakonec, čtu znovu - je tu ještě strýc, manžel zesnulé. I ten byl měl /v první řadě, jako manžel/ financovat své ženě pohřeb a zařídit jej, pokud je schopen.

Myslím, že se dohodnete. V případě úmrtí drží rodina pohromadě a všechny nesváry jdou stranou. Tedy měly by. Jaga.

doplněno 13.04.15 10:03:

Omlouvám se, zmrskla jsem to. Třetí sestra nebyla, byla jen Vaše matka a zesnulá a nemluvily spolu. Mám někdy dlouhé vedení.

Pak se sejít se strýcem a jeho dětmi. Ti jsou jako první.Pokud děti nebyly a strýc už nemůže, je na Vaší mamce, aby se postarala. O výdaje na pohřeb se pak může hlásit z dědictví. /které asi jinak získá strýc/.

Může jí strýc peníze na zajištění pohřbu vypaltit i předem, aby vše zajistila. A třeba i něco přidat za ochotu. Možností je vícero. Jen se domluvit! *bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: modrava
Datum: 13.04.15 13:52

zdravím,takže před chvílí jsem přijela z LDN,má předctava byla,že já zařídím domluvím se se strýcem co a jak,ale,komunikace s ním moc není,není na tom asi moc dobře,dál jsem si myslela,že se s ním domluvím na financích,že on zaplatí,já vyřídím.bylo mi soc.prac.řečeno,,že důchod má na poště a že bych to potom dostala,,ale u vyřizování pohř.služba chce zálohu,tu já nemám,nebo,že to vyřídí obec.Domluvila jsem se s ní,že to řeknu mamce ,která nic neví,at si rozhodne co dál,ta rozhodla at se postará obec,tak je to vyřízené.Co si o tom myslíte?Nelíbi se mi to,je trapné.jsme na malém městě...a co sehnat syna?prý je ,ale vyděděný,nevím přesně co to znamená.

Datum: 13.04.15 14:02

To, že je vyděděný znamená, že nemé nárok na dědictví. No a toto opatření se dělá většinou v případě, kdy se dítě nevyvede. Zkuste syna kontaktovat, ale asi s ním řeč nebude.

Modrava. Zkuste se domluvit s pohřební službou, aby Vám s platbou posečkala (i s zálohou). Jestli jste na menším městě, tak to většinou jde.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.