Výroba a prodej

Od: Datum: 09.04.15 14:15 odpovědí: 2 změna: 09.04.15 18:51
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je pro výrobu a následný prodej výrobků (např. ušití šatů), s výdělkem např. do 5 tisíc měsíčně, potřeba živnostenský list. Popřípadě jak je to s následným zdaněním? Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 09.04.15 18:16

Jedná-li se o opakovanou činost za účelem zisku, tak musíte mít ŽL, vlastně živnost. oprávnění. Pokud byste jednou za rok vydělala šitím 5tis, tak jste ode všeho osvobozena.

doplněno 09.04.15 19:53:

https://www.poradte.cz/spolec…prilezitostny-privydelek.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.15 18:51
avatar

I v případě jednorázové činnosti za účelem dosažení zisku

by šlo o neoprávněné podnikání,

za něž hrozí poměrně vysoké pokuty.

doplněno 09.04.15 23:46:

Upřesnění:

"Jednorázovou činností" (měla jsem radši použít jiný obrat) míním soustavnou (opakovanou) činnost provozovanou za účelem dosažení zisku (např. ušití a následný prodej šatů), byť provozovanou nárazově, jednou měsíčně/ročně apod.

Někdy může být obtížné určit, kde je hranice mezi příležitostným výdělkem a podnikáním, ale v zásadě platí, že podnikáním je činnost provozovaná za účelem zisku.

Příklady:

Pokud si koupíte šaty, pak zjistíte, že Vám z nějakého důvodu nevyhovují, a prodáte je, o podnikání nepůjde. Pokud však šatů koupíte více za účelem dalšího prodeje, bude situace jiná.

Ušijete-li sousedce šaty na svatbu její dcery nebo šaty do divadla, nemusí ještě jít o podnikání. Pokud však začnete šaty šít opakovaně, půjde o podnikání.

Posekáte-li jednou sousedovi zahrádku, nejde o podnikání. Pokud mu zahrádku budete ve vegetačním obodbí sekat jednou za tři týdny či měsíc, půjde o podnikání.

—–—

S Uškou se dlouhodobě neshodneme v názoru na to, co je příležitostným příjmem a co už je neoprávněným podnikáním. Asi nemá moc smysl se tady zbytečně dohadovat.

Chcete-li si ušetřit případné problémy, vycházejte ze živnostenského zákona a pro jistotu se ještě informujte na živnostenském odboru.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.