Příležitostný přívýdělek

Od: Datum: 23.02.14 11:43 odpovědí: 6 změna: 10.04.15 13:02

Ahoj lidičky,

mám HPP a občas si přivydělám občasnou výrobou zákusků po svých známých (počítám tak 4000kč/rok před odečtením nákladů, takže čistýho asi 2000Kč / rok).
Vzhledem k výši mého platu na HPP a také, že se mnou žije můj nezl. syn, jsem nucena pobírat příspěvek na bydlení.

Chtěla bych se zeptat, jestli musím úvádět někde tento přivýdělek (na Berňák a ÚP pro výpočet příspěvku ny bydlení)?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 23.02.14 20:01

Já bych to nikde nehlásila, nikde neuváděla.

Nezdanitelné příjmy - příležitostná činnost

Od roku 2014 je limit pro příležitostné příjmy 30 tisíc Kč (dříve 20 tisíc).

Znamená to, že pokud součet našich příjmů z příležitostných činností (bez odečtení výdajů) nepřesáhne v kalendářním roce 30 tisíc Kč, nemusíme tyto příjmy danit ani uvádět v daňovém přiznání.

Co patří do příležitostné činnosti

Jde o nárazové příjmy, na které nemáme živnostenský list, jako třeba posekání trávy u souseda na zahradě nebo prodej ovoce či zeleniny z vlastní zahrádky, atd... tedy:

příležitostné činnosti kromě činností, které sice provozujeme příležitostně, ale máme na ně živnostenský list

příležitostný pronájem movitých věcí

zemědělská výroba, pokud ji neprovozujeme coby podnikatel, samostatně hospodařící rolník

příjem včelařů - pokud jsme během roku měli maximálně 60 včelstev (do konce roku 2013 to bylo jen 40 včelstev), počítá se nám jako příležitostný příjem 500 Kč na jedno včelstvo

Nepatří sem například autorské honoráře, i když pro nás byly jen příležitostným příjmem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.02.14 20:43

Usko, už jsem Vám psala, že opakovaná činnost za účelem dosažení (byť nízkého) zisku není příležitostným příjmem. V tomto případě by šlo o neoprávněné podnikání (protože bez živnostenského oprávnění), za něž by tazatelce hrozila ne právě nízká pokuta. A další pokuta od hygieny ...

Datum: 23.02.14 22:02

ivzez - i já vám již psala, že nemáte tak úplnou pravdu. V každém případě nejde o neoprávněné podnikání, tudíž hygiena se paní netýká. Ale necháme rozhodnutí na tazatelce, sama si údaje může ověřit.

Můžete zde vypsat co je podle vás příležitostním příjmem - kromě sekání trávy? Ani ta ne podle vás neboť se seče mnohokrát do roka.

Datum: 09.04.15 23:04

Nemaťte prosím tazatele! Dají-li na Vás, mohou mít zbytečné problémy.

Hygiena by se paní týkala i v případě, že by jenom jednou

pro někoho něco upekla nebo uvařila (hygiena souvisí hlavně se zdravím).

Datum: 10.04.15 13:02

ivzez - v tomto se neshodneme roky. Již více než před rokem jsem vás prosila o

Můžete zde vypsat co je podle vás příležitostním příjmem - kromě sekání trávy? Ani ta ne podle vás neboť se seče mnohokrát do roka.

A odpověď od vás žádná. Ráda se přiučím, úzce spolupracuji s FÚ a mohla bych váš názor konzultovat i tam.

Od: tak
Datum: 25.02.14 18:44

Vždy se počítá hrubý, nikoliv čistý příjem. Výdělek při zaměstnání do 6 000,- hrubého ročně (pozor jen při podepsaném prohlášení poplatníka daně u zaměstnavatele) nebo příležitostné příjmy do 20000 v roce 2013 či do 30 000 v letošním roce se nedávají do daňového přiznání. Nepočítají se sem příjmy z pronájmu nemovitostí (daní se vždy, § 9) a honoráře (mají odlišný daňový režim), dohody o provedení práce ze kterých byla odvedena srážková daň a již se nic neplatí.

Pozor na specifikaci toho, co je příležitostným příjmem. Lidé v tom často chybují.

Protože je váš roční hrubý výdělek jen 4000,- Kč, (je menší než 6 000 Kč ročně) nepodáváte daňové přiznání na tyto finance, nepodléhají dani z příjmů. Pochopitelně jen za podmínky, že u zaměstnavatele máte podepsané prohlášení poplatníka daně. To je ten růžový papír.

Jiná je situace u žádosti u příspěvku na bydlení. Zde musíte doložit veškeré příjmy za dané čtvrtletí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.