Rozložení pracovní doby

Od: Datum: 20.02.15 06:43 odpovědí: 3 změna: 20.02.15 09:46

Nerovnoměrné rozložení pracovní doby. Pokud tedy je naplánováno v plánu méně směn, měl by mít také zaměstnanec menší plat?

Naopak kydyb byl rozpis směn na celé vyrovnívací období rovnoměrný (tedy v každém měsíci přibližně stejný počet hodin)a v určitém měsíci by zaměstananec odpracoval méně hodin (méně dětí v zařízení) než bylo naplánováno, je možné že by byl v tom měsíci v mínusu, ale dohnal by to druhý a třetí měsíc. Tan by se plat také snižoval? Nebo může být zaměstnancem vznesen požadavek, že jelikož měl v plánu směnu, chce ji odsloužit nebo požaduje náhradu platu, protože je důvod na straně zaměstnavatele?

Jaká je běžná praxe v provozech? raději rovnoměrné rozložení?

Děkuji
Zdroj: https://www.poradte.cz/spolec…-rozlozeni-pracovni-doby.html


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 20.02.15 08:15
avatar

Trochu nerozumím otázce - vše je jasně popsáno v odkazu, který sama přidáváte...

Pokud se má jednat o diskuzi, mohlo by se přehodit do sekce Volná diskuze.

Obecně - zákon určuje mantinely, zaměstnavatel má se zaměstnancem smlouvu - dohodu. Pokud zaměstnavatel potřebuje upravit např. pracovní dobu mimo daný zákon, používá 2 a více pracovních poměrů (např. zdravotnictví). Co se týče ohodnocení práce, je to vztah dvou stran - jak se dohodnete, tak bude. Pokud se vám nelíbí ohodnocení, máte také minimálně dvě možnosti - požádat vyšší plat nebo jít jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.15 08:36

Rovnoměrně rozvržená pracovní doba znamená, že v každém týdnu odpracujete stejný počet hodin, například 40, bez ohledu na začátek a konec jednotlivých směn. Můžete mít klidně směnu každý den naplánovanou jinak (v PO - od 8 do 16, v úterý od 10 do 14, apod., tedy směna Vám nemusí začínat a končit stejně), ale v součtu to vždy bude každý týden oněch 40 hodin.

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba znamená, že jeden týden odpracujete například 38 hodin, druhý týden 42, apod., ale v průměru, za určité vyrovnávací období, to bude činit oněch 40 hodin na týden.

V kanceláři je obvykle pracovní doba rovnoměrně rozvržena, ve velkých provozech (fabriky) je to většinou nerovnoměrně rozvržená pracovní doba, směnný provoz.

Pokud máte pracovní dobu nerovnoměrně rozvrženou, je Vaše mzda buď měsíční anebo hodinová (častější případ). V obou případech musí zaměstnavatel dodržet tzv. minimální zaručenou mzdu. Pokud je Vaše mzda hodinová, tak ano, v těch měsících, kdy máte menší počet směn, si vyděláte méně, naopak v měsících, kdy máte větší počet směn, si vyděláte více. Ano, není to zcela ideální, ale nejedná se o porušení zákona. Je-li Vaše mzda rovržena nerovnoměrně na určité vyrovnávací období, musíte být dopředu seznámena s rovrhem směn, abyste jednak viděla, kdy máte práci a kdy volno a jednak byla seznámena s tím, jaké budou Vaše pravděpodobné výdělky.

Tam,kde máte naplánovanou směnu (v rozvrhu směn) a tato směna Vám nakonec odpadne, máte nárok na náhradu mzdy, neboť se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, kdy Vy jste byla připravena pracovat, zaměstnavatel Vám to nakonec neumožnil. Pokud však se změnou směny budete souhlasit, tedy, zaměstnavatel Vám naplánoval směnu, ale tu potřebuje zrušit a naplánovat ji jinak, Vy s touto změnou souhlasíte, tak se nejedná o překážku na straně zaměstnavatele a náhrada mzdy Vám nepřísluší, neboť směna byla přeložena, s Vaším souhlasem, na jinou dobu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.02.15 09:46
avatar

Odpověděla jsem Vám zde.

Příště prosím nezakládejte ke stejnému problému nový dotaz,

hůře se v tom pak orientuje (alespoň mně ano).

@ Jmlc,

to je pokračování dotazu z odkazu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.