Nerovnoměrné rozložení pracovní doby

Od: Datum: 17.02.15 17:18 odpovědí: 3 změna: 20.02.15 09:40

Dobrý den.

Může být plán služeb na 52 týdnů naplánován tak, že v jednom měsíci bude zaměstnanci naplánováno 130 hod a v druhém třeba 190 hod. Nebo je nutné aby plán byl udělán na počet hodin v měsíci - např. 176 hod. Pokud je to nepravidelné, potom když zamšstnanec onemocní v měsíci , kdy měl 130 hod bude mu krácena PN, to stejné s dovolenou.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.15 06:27
avatar

Závazná je pracovní doba tak, jak ji pro jednotlivé typy provozu stanoví stanoví zákoník práce.

V jednosměnném provozu jde o 40 hodin týdně,

v dvousměnném o 38,75 hodin, v třísměnném a nepřetržitém 37,5 hodin týdně.

Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní směny tak, aby zaměstnanci ve vyrovnávacím období v průměru opracovali stanovenou týdenní pracovní dobu. Vyrovnávací období může činit maximálně 26 týdnů (jenom v kolektivní smlouvě lze sjednat vyrovnávací období delší – max. 52 týdnů).

Náhrada mzdy (nemocenské od 15. dne nemoci už náleží za kalendářní dny) za nemoc ani náhrada mzdy za dovolenou se nekrátí.

Za měsíc, ve kterém má zaměstnanec naplánován nižší počet směn, obdrží nižší mzdu, protože odpracuje méně hodin. Pokud v tomto měsíci onemocní, zamešká méně pracovních směn (náhradu mzdy obdrží za naplánované pracovní směny). Ostatní směny odpracuje jindy.

Obdobně s dovolenou. Zaměstnanec bude čerpat tolik dnů dovolené, kolik má naplánovaných pracovních směn. Bude-li např. mít na týden, v němž bude čerpat dovolenou, naplánovány dvě pracovní směny, bude čerpat dva dny dovolené. Zbylé dny dovolené může čerpat jindy.

Dovolená zaměstnanců v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou se přepočítává. Doporučuji nechat si přepočet vysvětlit mzdovou účetní (na vysvětlení máte nárok).

——

Snad jsem to napsala srozumitelně. Když tak se ptejte dál.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zuzan
Datum: 18.02.15 18:26

Děkuji za odpověď. Ještě dodatek. Pokud tedy je naplánováno méně směn, měl by mít také zaměstnanec menší plat?

Naopak kydyb byl rozpis směn na celé vyrovnívací období rovnoměrný (tedy v každém měsíci přibližně stejný počet hodin)a v určitém měsíci by zaměstananec odpracoval méně hodin (méně dětí v zařízení) než bylo naplánováno, je možné že by byl v tom měsíci v mínusu, ale dohnal by to druhý a třetí měsíc. Tan by se plat také snižoval? Nebo může být zaměstnancem vznesen požadavek, že jelikož měl v plánu směnu, chce ji odsloužit nebo požaduje náhradu platu, protože je důvod na straně zaměstnavatele?

Jaká je běžná praxe v provozech? raději rovnoměrné rozložení?

Děkuji

Datum: 20.02.15 09:40
avatar

V režimu nerovnoměrně rozložené pracovní doby se podle mne nedá dost dobře

rozvrhnout pracovní doba rovnoměrně. Kdyby ano, nepotřeboval by zaměstnavatel

nerovnoměrně rozloženou pracovní dobu.

Při odměňování hodinovou mzdou si zaměstnanec v měsících s nižším počtem pracovních směn sice vydělá o něco méně, ale v měsících s vyšším počtem směn zase více. Ve vyrovnávacím období se to srovná. Je-li zaměstnanec odměňován měsíční mzdou (méně časté), bude mu náležet stejná mzda při nižším i vyšším počtu pracovních směn.

Pracovní dobu určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec může zkusit požádat o rovnoměrnější rozvržení pracovních směn, ale je otázka, jestli mu zaměstnavatel bude moci vyhovět (povinnost to není).

Odpadne-li zaměstnanci naplánovaná pracovní směna (nestačí aby mu směna na nějaký den jenom "vycházela") z důvodů na straně zaměstnavatele, má nárok na náhradu mzdy za překážku na straně zaměstnavatele. Nerovnoměrné rozvržení pracovních směn není překážkou na straně zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.