Nástup do zaměstnání po škole

Od: Datum: 26.01.15 12:03 odpovědí: 5 změna: 27.01.15 19:02

Dobrý den,

měla bych otázku ohledně nahlašování nástupu do zaměstnání.

Jsem vedena jako student VŠ ale vím, že mi studium ukončí kvůli nesplnění podmínek pro postup do dalšího semestru tudíž mi ukončí studium cca v půlce února. Nyní nastupuji do obchodu na plný úvazek. Nejsem vedena na úřadu práce.

Musím někde hlásit nástup do zaměstnání? Na pracák, pojišťovnu a já nevím kam by se to ještě dalo hlásit. U nás doma nikdo neví tak snad mi tu někdo poradí :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.15 12:48

Nový zaměstnavatel tě nahlásí na pojišťovnu i sociálku. Pokud si nebyla vedena na úřadu práce, nemusíš nic. Záleží jestli se vše odehrává ve stejném měsíci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.15 20:05
avatar

https://www.poradte.cz/skola/…-vs-pri-castecnem-uvazku.html

Počtěte si, co jsem Vám odpovídala ohledně ukončení studia a zdravotní pojišťovny. Mohu to jen zopakovat. Zaměstnavatel by Vás měl nahlásit jak na zdravku, tak na OSSZ,a jinak se to nikam nehlásí. Ale bude dobré, když na zdravku nahlásíte nejenom začátek zaměstnání, ale i trvání studia, a až studium skončí, nahlásit datum ukončení studia a trvání zaměstnání (mluvím z vlastní zkušenosti, prostě hlaste všechno).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.01.15 21:11

Děkuji, vím co jste psala ale jelikož mi potom 5lidí řeklo to a dalších 5 ono, udělala jsem ještě jednu otázku pouze s tím abych zjistila více.. zda nemá více lidí zkušenost.

Datum: 26.01.15 21:27
avatar

Ale v tom není žádná věda a nic složitého. Zkušenost s tím mají všichni, kdo někdy nastoupili do práce. Můžete být studentem (i se všemi výhodami pro rodiče) a současně pracovat. Stanete-li se zaměstnancem, zaměstnavatel Vás přihlásí na OSSZ (platí tam sociální=důchodové a nemocenské pojištění) a na zdravotní pojišťovnu, kam platí zdravotní pojištění. Sociální je proto, abyste dostala nemocenské dávky a jednou snad důchod a zdravotní proto, aby Vás ošetřil lékař nebo přijala nemocnice. Sociální je 6,5% z hrubé mzdy a zdravotní 4,5%, to Vám zaměstnavatel z Vašich peněz strhne a odvede. Současně s tím odvede ze svých peněz 9% zdravotního a 25 % sociálního pojištění. To je podle zákona. Pro OSSZ není důležité, jestli jste student nebo ne, protože studium od roku 2009 není nemocensky pojištěné a od roku 2010 ani důchodově, takže OSSZ se nijak netýká, jestli jste nebo nejste student. Ale zdravotní pojišťovna to hrozně chce vědět. Přestože jste zaměstnaná a zaměstnavatel za Vás odvádí pojistné, na zdravce nahlaste, že kromě toho ještě studujete, a až přestanete studovat, nahlaste to zase, ale zdůrazněte, že jste zaměstnaná. Zřejmě ta jejich evidence není nějak na výši, jinak si nedovedu vysvětlit, co dokázali udělat s informací, že můj syn studuje a současně je OSVČ, pak ještě navíc zaměstnán, a když jsme nahlásili konec studia, předepsali mu pojištění jak blázen, až teprve pak mi paní nevrle řekla, že si to tedy spraví, ale že jsme měli říct, že furt pracuje. Nechápala jsem, co musím hlásit, když v zaměstnání nebyla změna.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.01.15 19:02

Děkuji za vysvětlení. Nechci si právě nadělat nějaké problémy do budoucna a moc se v tomhle neorientuju. Pár lidí mi řeklo že právě budu muset na pracák ohledně nového zaměstnání, ale problém je že nastupuji do práce v bydliště přítele ale trvalé bydliště mám zatím 80km odtud a nechtělo se mi letět jen tak 80km abych zjistila že jsem nemusela.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.