Omdlení - první pomoc

Od: Datum: 14.12.14 17:05 odpovědí: 10 změna: 14.12.14 19:38

Případ. Omdlí mladý člověk. Naštěstí je zachycen, nedopadá tvrdě na dlažbu. Pokládáme jej na zem a teď je otázka k první pomoci.

Položíme na záda, rozepneme bundu, mikinu u krku, zvedáme nohy. Hlavu nezvedáme aby nedošlo k ucpání dýchacích cest ale buďto hlavu zakloníme nebo ji necháme tak aby ležela rovně...provedeme klasické probuzení buďto štípnutím a nebo zlehka profackáme.

Setkal jsem se totiž s tím, že byla osobě zvedána hlava a když jsem viděl že se začíná cukat tak jsem řekl že má být okamžitě provedený záklon hlavy.

Je to dobře že jsme hlavu zaklonili a nebo špatně? Protože to pry nebylo dobře, mi bylo sděleno...přitom nás to takto učili. Hlavu zaklonit.

Dík za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.12.14 17:36

Pokud někdo omdlí, první co uděláme je, že mu zdvihneme dolní končetiny. Můžeme také přikládat chladivé obklady na čelo, rozepnout tísnící oděv u krku a zajistit přístup čerstvého vzduchu. Záklon hlavy se provádí u umělého dýchání. Dlouhodobě omdlelého ukládáme do stabilizované polohy.

Postižený by měl nabýt vědomí do 5-ti minut, pokud se tak nestane, zavoláme záchranku. Po probrání by se ještě pacient neměl pokoušet vstávat. Asi po 10-ti minutách se může posadit a po té se pomalu postavit.

doplněno 14.12.14 17:40:

Ještě doplnění k tomu umělému dýchání. Někdo si může plést mdlobu s bezvědomím, ale je v tom velký rozdíl. V bezvědomí dochází k povolení svalstva a hrozí tak zapadnutí jazyka což postiženého ohrožuje na životě, dále jsou potlačeny obranné reflexy.

Ohodnoceno: 2x

Od: zelenydabel*
Datum: 14.12.14 18:02

To jste opsal z netu, to jsem taktéž viděl. Mi jde o to, zda když mu jsou zvednuty nohy a teď mu někdo vezme a zvedá hlavu s rameny...a brada se opírá o hrudník tak zda bylo dobře říci ať mu tu hlavu zakloní...protože sebou začal cukat...podle mě zvedání hlavy postiženému znesnadní dýchání...cukání při opírání brady o hruď.

Datum: 14.12.14 18:26

Ne, hlavu samozřejmě nezvedat. Laikové mají tendenci často zvedat omdlelého do sedu, vždy platí nechat ležet! Do hlavy musí proudit krev, při zvedání se hlava odkrví.

Metoda předklonu hlavy se užívá tak, kdy postižený ještě neomdlí, ale jde to na něj. Udělá sám hluboký předklon, aby krev natekla do hlavy a tím mdlobu zažene.

doplněno 14.12.14 18:30:

Ještě doplním - předklon dělá v sedu, samozřejmě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.12.14 19:38

To máš pravdu, dost to k tomu svádí a člověk tím vlastně nevědomky může ještě ublížit. taky dík za reakci.

Datum: 14.12.14 17:44

Hm. Já nejsem doktor ani zdravotník, nemůžu radit jak se správně zachází s omdlencem, jen bych dodal něco z vlastní zkušenosti.

Čtyřikrát v životě jsem viděl někoho omdlít a jednou jsem omdlel sám. Dělali jsme experimenty s rychlým dýcháním, po kterém nakonec hluboce vydechnete, zadržíte dech a zavřete oči. Vědomí se zatmí a bum. Kdo stál, ten už nestojí. Omdlévajícího prostě nezachytíte. Je na zemi dříve, než řeknete raz.

Datum: 14.12.14 18:02

to máte pravdu. Tento případ byl zachycen.

Datum: 14.12.14 18:49
Dobrý den. Někdy na jaře jsem tady rozpoutal vlákno na téma první pomoci. Myslím,že tam byl i kolaps. Bohužel si nevzpomenu,kde to vlákno je,tak třeba někdo z kolegů,kdo se tenkrát do debaty zapojil,napíše odkaz. Myslím,že to bylo zajímavé.
doplněno 14.12.14 18:57: Každopádně jste to udělal ukázkově *palec* Záklon hlavy je vždy na prvním místě,abychom se přesvědčili,zda postižený dýchá. Ono totiž vůbec neznamená,že ten,kdo spadne,pouze omdlel. Může tam být celá řada onemocnění. Já vždy říkám,že je lepší nohy nezvedat,protože má-li postižený cévní mozkovou příhodu,lidově mrtvici,akorát mu zvýšíme průtok krve do mozku,kde krev vytéká do z postižené cévy daleko rychleji,než,kdybychom ho nechali pouze ležet,což má za následek poměrně rozsáhlý problém,protože je v tu chvíli krvácení do mozku natolik velké,že je následný hematom tak objemný,že často vede k trvalému poškození mozku,jelikož krví dojde k poměrně velkému utlačení.
doplněno 14.12.14 19:58:

Kapka: Díky ;) Snad to tazateli pomůže.

Sebodka: Já Ti dám lenocha! :-D

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.12.14 18:53

Já tedy přidávám ten odkaz na zmíněné vlákno:

https://www.poradte.cz/volna-…e-poskytnout-prvni-pomoc.html

Datum: 14.12.14 18:59
Cobraku, Ty lenochu *smich* https://www.poradte.cz/.../88…e-poskytnout-prvni-pomoc.html
doplněno 14.12.14 19:02:

Jejky, Kapičko, Tys mě předběhla.

Datum: 14.12.14 19:36

díky, to jsem rád!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.